ARNAVUTLUK GEZİLECEK YERLER SIRALAMASI

Arnavutluk gezilecek yerler listesi oluşturuyorum amaaa,nerelere gitmeliyim, nereleri görmeliyim diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Benden tavsiye seyahatinizi kış döneminde değil sonbahar ,ilkbahar ya da yaz döneminde gerçekleştirin.Kışın ölü bir ülke değil fakat bahar ya da yaz dönemini seçerseniz eğer daha canlı, daha keyifle zaman geçireceğiniz bir seyahat yaşamış olursunuz.

İstanbul‘dan 1,5 saatlik uçuş ile Nere Tereza Tiran Havalimanı‘na ulaşıyorsunuz. Araba kiralamak en güzel seçenek bence, uzunca bir gezi yapacaksanız tabii ki. Arnavutluk gezilecek yerler sıralamanızı oluşturun,Türkiye’den gitmeden araç kiralama rezervasyonunuzu gerçekleştirin ve havaalanına indiğinizde de rahatça arabanızı teslim alıp turuna başlayın.Diğer türlü her yere otobüs ile gitmek zorunda kalırdınız,yapılabilir fakat biraz daha zor bir süreç olur.

Arnavutluk gezilecek yerler listesini başlıklar halinde oluşturdum,tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

TiranArnavutluk‘un başkenti olan şehir ,Osmanlı döneminin ve Komünist dönemin izlerini taşıyamaya devam ediyor.Pahalı mı,fiyatlar nasıl diye soracak olursanız,fazla ucuz herşey 🙂 O yüzden hiç düşünmeden gözünüze kestirdiğiniz mekanlara mutlaka uğrayın.

Gezilecek noktaları; Tiran‘ın meşhur meydanındaki görülmesi gereken yapılar ; İskender Bey Heykeli,Saat Kulesi,Ethem Bey Camii,Ulusal Tarih Müzesi,Opera Binası.
Piramida(Kültür Merkezi) ,Barış Çanı,Rinia Park,Grand Park ve Artificial Gölü,Petrela Kalesi,Dajti Dağı,Blloku Bölgesi

 

 

 

 

Durres, Arnavutluk‘un ikinci büyük şehri,deniz kıyısında olmasından dolayı da turistleri kendine çekmeyi başarıyor.Adriyatik Denizi kıyısında yer alıyor ve İtalya’nın Bari ve Brindisi şehirlerine geçiş için vapur seferleri bulunuyor.

Gezilecek noktaları; Fatih Camii,Palmiyeli Yol,Amfitiyatro, sahili, marina, gece hayatı…

 

 

 

 

Vlore, Türkçe ismi Avlonya olan şehir Arnavutluk gezilecek yerler listesindeki en eski şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor.Yunanlılar tarafından kurulan ve dağlarla çevrili harika bir doğaya sahip olan Vlore‘e en çok yaz dönemi deniz ve kültür tatili için tercih ediliyor.Ayrıca muhteşem deniz ürünleri tadacağınız adres ise Pulebardha ismindeki restoran.

Gezilecek noktaları; Bayrak Meydanı, Bağımsızlık Anıtı ve Osmanlı döneminde inşa edilen Muradiye Camii

 

 

 

 

Elbasan, Tiran ve Durres‘ten sonra en kalabalık şehri Arnavutluk’un. Anadolu’daki bir kasabayı andıran şehir Osmanlı‘nın Arnavutluk sınırları içinde ilk ayak bastığı yerleşimdir. En meşhur yemeği Elbasan Tava‘yı mutlaka denemelisiniz.

Gezilecek noktaları; Elbasan Kalesi, Sultan Camii,Aziz Meryem Kilisesi

Shkoder, ya da İşkodra ismiyle bilinen şehirde yer alan ve Balkanlar’daki en büyük göl olma özelliğine sahip Shkoder Gölü , Arnavutluk gezilecek yerler sıralamamda en üst sırayı alıyor. Arnavutluk ve Karadağ ülkelerinin ortasında yer alan göl, yapacağınız seyahat esnasında size unutamayacağınız harika yol manzaraları sunacak.

Gezilecek noktaları; Rozafa Kalesi, St. Stephen Katedrali, Fatih Sultan Mehmet Camii, Kurşunlu Camii,Kolë Idromeno Caddesi...

 

 

 

 

Doğasıyla,tarihiyle,sahilleriyle…ucuz olması ve daha bir çok özelliğiyle bu ülkeye gitmekten memnun kalacaksınız. Arnavutluk gezilecek yerler için yapacağınızda rotada,nereden başlarsanız başlayın ülke sizi kendine hayran bırakacak ve tekrar tekrar gitmek isteyeceksiniz. Hem vize de istemiyor. Bir uçak biletine bakar 😉

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment