BERGEN ŞEHRİ İÇİN ULAŞIMIN PÜF NOKTALARI

Bergen şehri, Norveç‘in batı kıyısında yer alan Hordaland bölgesinde bulunmakta. Yarım ada şeklindeki şehir 7 tepe ve 7 fiyortun üzerine yapılmış.

 

 

 

 

İstanbul‘dan Bergen‘e direk uçuş bulunmadığından gezi planınızı ona göre oluşturmalısınız. Avrupa‘nın birçok şehrinden aktarmalı olarak Bergen‘e ulaşabilirsiniz ya da seyahatiniz sadece İskandinav ülkelerini gezmek olursa   Bergen şehri ulaşımı da sizler için daha kolay olur.

Bizim çıkmış olduğumuz İskandinav turunda,sırasıyla Stockholm, Malmö ve Kopenhag gezilerimizi tamamlayıp ardından Kopenhag‘dan uçak ile Bergen havaalanına ulaştık.Buradan da son durak olan Oslo‘ya geçiş yapacağız.

 

 

 

 

Bergen havaalanından otobüs, taksi ya da tren ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bizim tercihimiz Bergen şehri ulaşımı için Skyss ismindeki hafif raylı sistem oldu.Hem etrafı seyredebileceğimiz için,hem de otobüsten bir tık daha ucuz olduğu için bu raylı sistemi seçtik.Çok da zevkli bir yolculuk oldu.Ortalama 45 dk’da şehir merkezine ulaşıyorsunuz. Son durak olan Byparken şehir merkezi ve buradan her yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezinde herhangi bir ulaşım aracı kullanmanıza gerek yok. Bergen şehri içerisinde kullanacağınız tek ulaşım aracı füniküler,onu da Floyen Tepesi‘ne çıkarken kullanmanız gerekiyor.

 

 

 

 

Bergen şehri için ayırdığımız 1,5 günün sonuna geldik ve Bergen‘den Oslo‘ya gitmek için tren istasyonundayız.NSB firmasından yaklaşık 1 ay önce tren biletlerimizi almıştık. Koltuklar satıldıkça fiyatlar da artıyor, yolculuğumuz için 249 NOK ödedik ve bu ,fiyat listesindeki en ucuz biletti.Yolculuk süresi yaklaşık 7 saat sürüyor ve gündüz yapacağınız yolculukta Norveç‘in muhteşem doğa manzaraları yol boyunca size eşlik ediyor. Maalesef yolculuğumuzu akşam saatlerinde yaptığımızdan sadece 2 saat kadar doğayı izleyebildik. Trenin içinde küçük bir büfe var ,içecek ve yiyecek satışı yapıyorlar ama çok bir beklentiniz olmasın.Ben çok aç olduğumdan hemen bir sosisli yedim 🙂

 

 

 

 

Burada küçük bir detay vermek istiyorum. Yolculuğunuz sırasında uğrayacağınız istasyonlardan biri olan Myrdal‘da inip ünlü Flam TreniFlamsbana‘ya binip dünyanın en güzel tren yolculuğu seçilen bu rotada seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Norveç‘de bulunan Bergen şehri doğal güzellikleri , tertemiz havası ve muhteşem yol manzaraları ile buraya gelen her bir gezginin hafızasında yer ediyor.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment