DANİMARKA KOPENHAG YEMEKLERİ HAKKINDA

Danimarka Kopenhag gezinizde yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz mekan çeşitliliği o kadar çok ki hangisine girsem bugün nereyi denesem diye insanın kafası karışıyor. Tabi fiyatların oldukça pahalı olduğunu hemen fark edeceksiniz ama korkmayın aç kalmazsınız. Uygun fiyatlı yemek adresleri bulabileceğiniz gibi Michelin yıldızlı çok lüks restoranlar bulunuyor Kopenhag‘da.

MorMors Cafe,
Nyhavn bölgesine çok yakın, gezmekten yorulup bir şeyler içip atıştırmak için harika bir yer. Dükkanın tasarımı çok orijinal aynı zamanda içeride hediyelik eşyalarda satıyorlar. Keklerden ve sandviçlerden mutlaka denemelisiniz.

 

 

 

Torvehallerne,
Yine en sevdiğim yerdeyim şehrin en taze ve en leziz yemeklerinin olduğu cennet bir yer burası. Danimarka Kopenhag lezzetlerini buradaki mekanlardan alıp ister orada yiyebileceğiniz gibi paket yaptırıp yanınıza da alabiliyorsunuz. Camdan tasarlanmış kocaman bir hali andıran kasaptan, şarküteriye,manavdan,balıkçıya bir çok lezzeti bir arada bulup, hem bistroda oturup harika deniz ürünlerinin ve içeceğinizin keyfini çıkartırken hemde şehrin akan hayatını izleyebilirsiniz.Mutlaka ama mutlaka gidin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Papiroen,
Geçmişte kağıt deposu olarak kullanılırken şimdilerde turistlerin ve yerel halkın akın akın gittiği sanat galerisi,bilim müzesi ve küçük şirin yiyecek büfeleriyle ün yapmış durumda. Hava güzelse kanal kenarında oturup güneşin tadını çıkarabileceğiniz ya da içeride oturup değişik mimariye sahip bu kocaman pazar yerinde harika gastronomik deneyimler yaşabilirsiniz. Şehirin sokak yemeği pazarı olarak da geçiyor ismi Copenhagen Street Food.İçerisinde birden çok mekanı bulunuyor fast food,pizza, vejeteryan yemekleri, kahve dükkanları …

 

 

 

 

Hallernes,
Danimarka Kopenhag için en meşhur yiyecekler arasında sayılan Smørrebrød , bir dilim ekmeğin üzerine koydukları krem peynir, avakado, zeytin ezmesi,salam, balık, yumurta,yeşillik… gibi gibi malzemelerden oluşuyor. Ekmeğin üzerini tekrar kapatmıyorlar.Çok farklı görünümlerde oluşturdukları Smørrebrød denemelisiniz.

Wecycle Cafe,
3. dalga kahve dükkanlarının bir hayli çok olduğu Danimarka Kopenhag en lezzetleri kahveleri içebileceğiniz iç mimari tasarımı ile sizi kendisine hayran bırakacak yerler ile dolup taşıyor her geçen gün. Wecycle da bunlardan biri. Bisiklet sefer bir kahve dükkanı ve tasarımı da bu şekilde yapılmış. Coffee Lab ve Coffee Collevtive‘de yine leziz kahveler içebileceğiniz diğer mekanlar.

 

 

 

 

Club Mambo,
National Müze‘ye giderken tesadüfen girip keşfettiğimiz enfes sıcak çikolata yapan bir mekan aynı zaman da gece kulübü. Latin dans severlerin buluştuğu bir adres.

 

 

 

 

Cafe Langebro Olbar,
Leziz biraların başkentine gelmişiz tabi en güzellerinin tadına bakmak bizim de hakkımız dedik ve tavsiye üzerine Danimarka Kopenhag sokaklarında Cafe Langebro aramaya başladık. Tivoli‘ye neredeyse 10 dk mesafede olan gayet şehir merkezine yakın olan bir mekan burası. İçerisi çok büyük değil ama güzel havalarda dışarıya masa sandalye koyuyorlar. Biralarına gelince ufff o kadar çok çeşit var ki siz nasıl bira içmek istediğinizi söylüyorsunuz barmen kız tadına bakmanız için biraz ikramda bulunuyor. Biz böyle 4 bira denedik sonra içmeye bir başlıyorsunuz tadına bakmadan hadi bir de şundan deniyim diyerek devam ediyorsunuz.Bu arada mekandaki yiyeceklerde güzel.Mutlaka uğramalısınız.

 

 

 

 

7-Eleven,
Danimarka Kopenhag gezinizde adım başı karşılaşacağınız, fiyatları uygun olduğundan sürekli buradan bir şeyler yemek isteyeceğiniz marketteyiz. İstediğiniz göre hazırlayacağınız ve boyutlarına göre ücretlendirilen salatalardan alabilirsiniz ya da hot dog yiyebilirsiniz muhteşemler. Chili hot dog favorim.

Netto Market,
Konaklama olarak evde kalıyorsanız ve kendi yemeğinizi kendiniz pişirmek istiyorsanız uğramanız gereken adres Netto Market. Bir çok ürünü diğer marketlere göre daha ucuz bulabilirsiniz. Hazır yemeklerde satılıyor.
Lezzet duraklarıyla dolu olan Danimarka Kopenhag cebinizi biraz eritse de ayırmış olduğunuz bütçeyi uygun fiyatlı mekanları tercih ederek kullandığınız sürece aç kalmadan ve çok para harcamadan bu ülkede çok pahalıymış duygusuna kapılmadan güzel anılarla dönmüş olursunuz.

 

 

 

 

Yemenin içmenin bir hayli pahalı olduğu Danimarka Kopenhag sizleri korkutmasın. Bütçenizi belirleyip ona göre harcama yaptığınız sürece bütçe dostu bir gezi  planlayabilirsiniz.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment