GEZGİNSTAR’IN KOPENHAG GEZİ REHBERİ

Kopenhag gezi rehberi içeriğini oluştururken dünyanın en mutlu insanları olan şehri görmeye gidiyorum,acaba neden çok mutlular diye düşünürken,aynı zamanda da dünyanın en pahalı şehri olduğunu öğrenince nasıl bir gezi organize edeceğim düşüncesi aklımın bir köşesini kemirmeye başladı. Herşeyi yapacak olsanız oooo bir dünya para tutar,o zaman nasıl daha bütçe dostu bir gezi yapılabilir diye araştırırken otel yerine evde kalmayı, toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine yürümeyi, gerçekten görülmesi gereken müzelere gitmeyi, gezinin bir kaç gününde dışarıda değil de evde yemek yemeği ve bunun gibi nokta atışları yaparak, pahalı olan bu şehri daha ucuza getirmeyi planlamaya başladım.

 

 

 

 

Bu Kopenhag ‘a 2. gelişimdi.İlki Haziran 2016’da ve yalnızca haftasonu tatili idi.Onun için tadı damağımızda kalan Kopenhag ‘ı, Kasım 2017’deki İskandinav turumuzun içerisine ekleyip,daha uzun uzun gezmeyi planladık.

Kopenhag havalimanından şehir merkezine en kolay,ucuz ve hızlı ulaşım tren ile,sakın taksi kullanmayın çok pahalı. CityPass ve Copenhagen Pass şeklinde turistlerin çok kullandığı toplu taşıma kartları mevcut.Ulaşım yazımda detayları yer alıyor.

 

 

 

 

Stockholm ve Malmö gezilerimizin ardından Kopenhag havalimanına Malmö‘den yaptığımız tren yolculuğu ile ulaştık. Mayıs-Eylül arası, gün ışından en çok yararlanacağınız ve üşümeden gezeceğiniz, kuzey ülkeleri için ideal zaman dilimi.Gezmekten ve bir o kadar da anlatmaktan keyif aldığım bu şehirde nereler görülmeli diyorsanız işte Kopenhag gezi rehberi karşınızda.

Nyhavn, yeni liman anlamına geliyor ve 1600 yıllarında tasarlanmış. Kopenhag‘ın en çok ziyaret edilen semti olan bu yer, kanal kenarında sıralanmış renkli evleri ile turistleri buraya çekiyor.Çocukluğumuzun masal yazarı Christian Andersen burada 20 kapı numaralı evde yaşamış. 9 kapı numaralı bina ise Nyhavn‘ın en eski yapısı.Bu restoranlar ve kafelerin olduğu kanal kenarı renkli evleri yürüyerek gezmek de,kanal turuna katılıp bot ile gezmek de çok zevkli.

 

 

 

 

Küçük Deniz Kızı,”The Little Mermaid” Danimarka’nın sembolu haline gelmiş. Küçük minik bir heykel olan bu deniz kızını yürüyerek gidip görebileceğiniz gibi katılacağınız kanal turunda da görebilirsiniz.Fakat kanal turu sırasında yalnızca arkasından görebiliyorsunuz onun için yürüyerek gitmenizi tavsiye ederim.Christian Andersen tarafından yaratılan bir masal kahramanı Küçük Deniz Kızı. Danimarka’nın meşhur birası Carlsberg‘in sahibi tarafından yaptırılmış bu heykel,bazı turistler için çok basit gelebilir fakat masala biraz göz atıp giderseniz eğer, deniz kızının hüzün dolu bakışı sizi de etkileyebilir.

 

 

 

 

Gefion Çeşmesi, Kopenhag‘ın en büyük abidelerinden biri. Kopenhag‘ın da bulunduğu Zealand Adası‘nın kurulması ile bir mitolojik hikayesi var. Gefion adlı tanrıça, İsveç Kralı ile bir anlaşma yapar.Anlaşmaya göre, Gefion  bir gün içerisinde sürebildiği kadar toprağı İsveç ‘ten alacaktır.O da daha fazla toprak alabilmek için 4 oğlunu boğaya çevirir ve toprakları sürmeye başlar.Böylece Kopenhag adası da oluşur.Meşhur heykeli görmelisiniz.

 

 

 

 

Tivoli, Kopenhag gezi rehberi sıralamasında kaçıncı sıraya koyarsanız bilemiyorum ama listenizde olması gereken şahane bir yer.Kocaman bir eğlence parkı ve içerisinde lunapark, gölet,park, restoran gibi çok çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz muhteşem bir atmosfere sahip.Çocuklu ailelerin uğramadan dönmeyeceği bir adres.1843 yılında kurulmuş. Yaz döneminde,Christmas döneminde ya da özel günlerde oldukça kalabalık oluyormuş.

 

 

 

 

Christiansborg Sarayı, eskiden kral ve kraliçe yaşıyormuş şimdi ise parlamento ve yargıtay binası olarak kullanılıyor.

 

 

 

 

Amelienborg Sarayı, Kraliyet ailesinin şu an yaşadığı saray. İçinde yaşamalarına rağmen bir kısmı müze olarak ziyaretçilere açık.Askerlerin nöbet değişim törenlerini de izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Christiania, kendi kurallarının geçerli olduğu ve komün hayatın sürdüğü serbest bölge.1971 yıllarında askeriyenin boşalttığı alana yerleşen grubun, kendi devletini kurma girişimiyle oluşmuş olan Christiania‘ya Danimarka hükümeti de müsamaha göstermiş ve şu an orada kendi düzenleri ile yaşıyorlar.Kurallardan bazıları eğlenin ama koşmayın ve fotoğraf çekmeyin.Araba ile giriş yasak bölgeye ve bir çok kişi bisiklet kullanıyor.Yanlarındaki sepete de çocuklarını koyuyorlar.Legal olarak esrar satışın serbest olduğu bölgede,almak isteyenler küçük tezgahlardan alıyorlar ve pubların bulunduğu alanda serbestçe içiyorlar.Dikkatli gezmekte fayda var. Kopenhag gezi rehberi listenizin görülmesi gereken bölgelerinden birisi olmalı.

 

 

 

 

Church Of our Savior, Christianshavn bölgesinde yer alan bir kilise ve vida şeklini andıran kulesi ile hemen dikkatleri üzerine çekiyor. Merdivenlerinden tepe noktasına çıkıp şehri izleyebilirsiniz.360 derece şehir manzarasına değer bir yer.

 

 

 

 

National Museum, Ulusal müzede Danimarka tarihini yakından inceleyip bir çok önemli eseri de görebilirsiniz.

 

 

 

 

Stroget ,trafiğe kapalı bir alışveriş caddesi burası.Müzisyenlerin olduğu, cıvıl cıvıl bir cadde. Alışveriş yapabilir,yemek yiyebilir ya da bir şeyler içebilisiniz.Cadde üzerinde dünyaca ünlü Lego‘nun da kocaman bir mağazası bulunuyor. Bir de Flyin Tiger markası var ki acayip güzel bir mağaza.İçinde kırtasiyeden,mutfak malzemelerine,oyuncaktan, süslere kadar birçok kaliteli ve ilginç ürün bulunuyor. Her yerde karşınıza çıkabilir.Bir de bu cadde üzerinde bulunan sosisli sandviçlerden yemeği unutmayın.

 

 

 

 

Görülmesi gerekenler listesindeki diğer yerler Kronborg Kalesi, Konges Have,The King’s Garden,Rosenborg Sarayı,National Gallery of Denmark,Assistens Mezarlığı.

Tekne turu Kopenhag gezi rehberi listesinin olmazsa olmaz aktivitesi olmalı. Birçok yapıyı bu turda görebiliyorsunuz. The Litte Mermaid, Opera Binası, Nyhavn ,Christianshavn, Amelionborg Sarayı

 

 

 

 

Vesterbro,butiklerin,farklı tasarım dükkanların, kafe, bar ve restoranların olduğu şehrin en popüler bölgesi.

Nørrebro,sanat galerilerinin, butiklerin,kahve dükkanlarının yer aldığı önceden göçmenlerin yaşadığı şimdilerde tarzını değiştirip gençlerin uğrak yeri olduğu bir semt. Jaegersborggade en popüler caddesi.

Dünyadaki en mutlu insanların yaşadığı şehre gelip de mutsuz dönmek hiç olabilir mi? Harika bir tatil geçirdim  Kopenhag ‘a 2. gelişim olmasına rağmen yine diyorum 3. kez de gelirim 10. kez de. Kopenhag gezi rehberi listenizi elinize alıp sokaklarda yürüyen,koşan,eğlenen mutlu insanların arasına hemen karışın.

Gülümseyin Hayata 😉

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Be first to comment