GEZGİNSTAR’IN KOPENHAG GEZİ REHBERİ

Kopenhag gezi rehberi içeriğini oluştururken dünyanın en mutlu şehrini görmeye gidiyorum neden çok mutlular diye düşünürken aynı zamanda dünyanın en pahalı şehri olduğunu da öğrenince nasıl bir gezi organize etsem düşüncesi aklımın bir köşesini kemirmeye başladı. Her şeyi yapacak olsanız oooo bir dünya para tutar burada , o zaman nasıl daha bütçe dostu bir gezi yapılabilir diye düşünürken otel yerine evde kalmayı, toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine yürümeyi, gerçekten görülmesi gereken ücretli müzelere girmeyi, gezinin bir kaç gününde dışarıda değil evde yemek yemeği ve bunun gibi nokta atışları yaparak pahalı olan bu şehri daha ucuza gezebilirsiniz.

 

 

 

 

Kopenhag‘a 2. gelişim Haziran 2016 ve Kasım 2017 yılında geldim. Her ikisi de gezi içindi ilk geldiğimizde haftasonu geçirdiğimiz için dönerken tadı damağımızda kalmıştı ve bu kez İskandinav turuna çıkmıştık o zaman Kopenhag‘ın tadına varmak gerek dedik düştük yollara.

Kopenhag havalimanından şehir merkezine en kolay ulaşım tren ile sakın taksi kullanmayın çok pahalı. CityPass ve Copenhagen Pass şeklinde turistlerin en çok kullandığı toplu taşıma kartları.Ulaşım yazımda detayları yer alıyor.

 

 

 

 

Stockholm ve Malmö gezilerimizin ardından Kopenhag‘dayız. Mayıs-Eylül gün ışından en çok yararlanacağınız ve üşümeden gezeceğiniz aylar.Anlatmalara doyamadığım şehirde nereler gezilmeli ,görülmeli işte Kopenhag gezi rehberi karşınızda.

Nyhavn, yeni liman anlamına geliyor ve 1600 yıllarında tasarlanmış. Kopenhag‘ın en meşhur simgesi olan bu yer kanal kenarında yer alan sıra sıra renkli evleri ile turistleri buraya çekiyor.Çocukluğumuzun masal yazarı Christian Andersen burada yaşadığı bilinmekte ve 20 kapı numaralı evde yaşamış. 9 kapı numaralı bina ise Nyhavn‘ın en eski yapısı.

 

 

 

 

Küçük Deniz Kızı,”The Little Mermaid” ingilizce ismi. Küçük minik bir heykel. Yürüyerek gidip görebilirsiniz ya da katılacağınız kanal turunda da götürüyorlar .Christian Andersen tarafından yaratılan bir masal kahramanı Küçük Deniz Kızı. Danimarka’nın meşhur birası Carlsberg‘in sahibi tarafından yaptırılmış bu heykel.

 

 

 

 

Gefion Çeşmesi, mitolojik bir tanrıça olan Gefion 4 oğlunu boğaya çeviriyor ve 24 saatlik zaman da arazileri sürmeye başlıyorlar. Karşılığında İsveç Kralı sürdükleri arazileri Gefion‘a veriyor ve böylece Kopenhag adası oluşuyor. Meşhur heykeli görmelisiniz.

 

 

 

 

Tivoli, Kopenhag gezi rehberi sıralamasında kaç numaraya koyarsanız bilemiyorum ama listenizde olması gereken şahane bir yerdeyiz.kocaman bir eğlence parkı ve içerinde lunapark, gölet,park, restoran gibi çok çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz muhteşem bir atmosfere sahip.Çocuklu ailelerin uğramadan dönmeyeceği bir adres.1843 yılında kurulmuş. Yaz döneminde Christmas döneminde ya da özel günlerde oldukça kalabalık oluyormuş.

 

 

 

 

Christiansborg Sarayı, eskiden kral ve kraliçe yaşıyormuş şimdi ise parlamento ve yargıtay binası olarak kullanılıyor.

 

 

 

 

Amelienborg Sarayı, Kraliyet ailesinin yaşadığı saray. İçinde yaşamalarına rağmen sarayın belli bölgelerini gezebilirsiniz.Askerlerin nöbet değişim törenlerini de izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Christiania, kendi kurallarının geçerli olduğu ve komün hayatın sürdüğü serbest bölge.1971 yıllarında askeriyenin boşalttığı alana yerleşen grubun, kendi devletini kurma girişimiyle oluşmuş olan Christiania‘ya Danimarka hükümeti de mücadele etmemiş ve şu an orada kendi düzenleri, koymuş oldukları kurallar ile yaşıyorlar.Kurallardan bazıları eğlenin, koşmayın ve fotoğraf çekmeyin.Araba ile giriş yasak bölgeye ve bir çok kişi bisiklet kullanıyor yanlarındaki sepete de çocuklarını koyuyorlar.Legal olarak esrar satışın serbest olduğu bölgede küçük tezgahlardan satılıyor ve pubların bulunduğu alanda herkes serbestçe içiyor.Dikkatli gezmekte fayda var. Kopenhag gezi rehberi listenizin görülmesi gereken bölgelerinden birisi olmalı.

 

 

 

 

Church Of our Savior, Christianshavn bölgesinde yer alıyor ve vida şeklini andıran tepesiyle hemen dikkatleri üzerine çekiyor. Merdivenlerinden tepe noktasına çıkıp şehri izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

National Museum, Ulusal müzede Danimarka tarihini yakından inceleyip bir çok önemli eseri de görebilirsiniz.

 

 

 

 

Stroget ,trafiğe kapalı bir alışveriş caddesi burası.Müzisyenlerin olduğu, cıvıl cıvıl bir cadde. Alışveriş yapabilir,yemek yiyebilir ya da bir şeyler içebileceğiniz cadde de üzerinde dünyaca ünlü Lego‘nun da kocaman bir mağazası bulunuyor. Bir de Flyin Tiger markası var ki acayip güzel bir mağaza.İçinde kırtasiyeden,mutfak malzemelerine,oyuncaktan, süslere kadar birçok kaliteli ve ilginç ürün bulunuyor. Her yerde karşınıza çıkabilir.Bir de bu cadde üzerine bulunan sosisli sandviçlerden yemeği unutmayın.

 

 

 

 

Görülmesi gerekenler listesindeki diğer yerler Kronborg Kalesi, Konges Have,The King’s Garden,Rosenborg Sarayı,National Gallery of Denmark,Assistens Mezarlığı.

Tekne turu Kopenhag gezi rehberi listesinin olmazsa olmaz aktivitesi olmalı. Birçok yapıyı bu turda görebiliyorsunuz. The Litte Mermaid, Opera Binası, Nyhavn ,Christianshavn, Amelionborg Sarayı

 

 

 

 

Vesterbro,butiklerin,farklı tasarım dükkanların, kafe, bar ve restoranların olduğu şehrin en popüler bölgesi.

Nørrebro,sanat galerilerinin, butiklerin,kahve dükkanlarının yer aldığı önceden göçmenlerin yaşadığı şimdilerde tarzını değiştirip gençlerin uğrak yeri oldu. Jaegersborggade en popüler caddesi.

Dünyadaki en mutlu insanların yaşadığı şehre gelip de mutsuz dönmek hiç olabilir mi? Harika bir tatil geçirdiğim Kopenhag‘a 2. gelişim olmasına rağmen yine diyorum 3’de gelirim 10’da. Kopenhag gezi rehberi listenizi elinize alıp sokaklarda yürüyen ,koşan,eğlenen mutlu insanların arasına hemen karışın.

Gülümseyin Hayata 😉

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Be first to comment