GEZGİNSTAR’IN SİNGAPUR GEZİ REHBERİ

Singapur gezi rehberini oluştururken yasaklarla dolu olan bu ülkeye gitmeye karar veren siz gezginlere ilk sırada listeyi paylaşmak istedim. Kuşlara yem vermek, halka açık alanlarda sigara içmek, yere çöp atmak, sakız çiğnemek, yere tükürmek, homoseksüellik, evin etrafında çıplak yürümek, tuvalette sifon çekmeme , yoldan taksi durdurmak, karşıdan karşıya belirlenen yerden geçmek, durian meyvesi ile seyahat etmek… gibi gibi bir sürü yasak var. Cezalar ise para ya da hapis cezası olarak uygulanıyor.

Yasaklar gözünüzü korkutmasın, kozmopolit bir yaşama sahip olan ada işte bu kurallar sayesinde düzen içerisinde yaşıyor işte bu yüzden Singapur yasaklar ülkesi olarak biliniyor.

Güneydoğu Asya‘da küçük bir şehir devleti Singapur yani tek bir şehirden oluşan ada ülkesidir ve aynı zamanda Asya’nın en önemli limanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. 1965 yılında Malezya‘dan ayrılarak tam bağımsızlığını ilan etmiş. Yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip olan Singapur halkının çoğunluğunu Çinliler oluşturuyor. Malaylar ve Hintlilerde ülkede yaşayan diğer topluluklar. Farklı kültürlerin bir arada yaşaması konuşulan dillerin de çeşitli olmasını doğurmuş. Mandarin dili , Malayca, Hintçe ve İngilizce konuşuluyor. Genç nüfusun çok olması ile beraber neredeyse herkes İngilizce biliyor. Yine farklı ırklara ev sahipliği yaptığı için dini inançlarda çeşitlilik gösteriyor. Budist, Hristiyan,Taoist, Hindu ve Müslümanlığı benimseyen bir toplum ile karşılaşıyorsunuz. Ülkenin para birimi ise Singapur Doları.

Şehir içi ulaşım için en çok tercih edilen seçenek MRT yani metro. Havalimanından şehir merkezine gitmenin de en kolay yolu MRT. Sadece Terminal 2 ve 3 ‘de metro bulunduğu için diğer terminallerden yolcular ücretsiz şekilde adı ”Sky Train” olan trenlerle taşınıyorlar.

Singapur gezi rotanızı belirlerken en önemli detay kaç gün kalacağınız çünkü gişeden alacağınız bilet sınırsız ya da kullandıkça ödeyeceğiniz seçenekler olarak karşınıza çıkacak. Singapour Tourist Pass sınırsız bilet seçeneğini tercih etmelisiniz sizi havalimanından şehir merkezine oradan da istediğiniz gibi gezme özgürlüğü tanıyacağı için hem karlı hemde sizi yormayan bir alternatif olacak.

Singapur gezi haritamızı açtık ve tertemiz caddelerde, yemyeşil parklarda ve her şeyin planlanarak, düşünülerek tek tek inşa edildiği bu muhteşem şehri gezmeye hazırız. Evet belirttiğim gibi ülkede tarihi eserleri yok denecek kadar az yani her şey insan eliyle tasarlanmış.

Marina Bölgesi: İş kulelerinin, parkların, modern ve lüksün adresi olarak dikkat çeken Marina bölgesi Singapur’a ait bir çok gezilecek noktaya ev sahipliği yapıyor. En çok ilgi gören yapılarından biri Marina Bay Sands Oteli.Burası bir kompleks aslında. Otel, alışveriş merkezi, konferans salonları, barları , lüks restoranları ve lüks bir kumarhane ile en gözde yerler arasında kendini 1. sıraya koymayı başarıyor. Gemi görüntüsüne sahip otelin en üst katında muhteşem Singapur manzarasına sahip dünyanın en yüksek noktasındaki havuzu bulunuyor.Çevrede spor yapan kişileri gördükçe kıskançlığımdan içim içimi yedi nasıl bir spor aşkıdır bu yaa 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Başı aslan, gövdesi balık şeklinde tasarlanmış ve ağzından su püskürten Merlion Heykeli, dikenli dış kabuğu ile Durian meyvesini andıran Esplanade Tiyatrosu, akşam saatlerinde ağaçların ışıklandırılması ile görsel bir şölen sunan Gardens By The Bay ,dünyanın en yüksek dönme dolabı olan Singapore Flyer.

 

 

 

 

 

 

 

Sentosa Adası: Singapur gezi noktalarınızı belirlerken 1. sırayı Marina bölgesine ayırıp 2. sırayı da Sentosa Adas’ına yani Singapur’un Bahçesi anlamına gelen adaya ayırmalısınız. Adanın tamamı tasarlanarak tek tek inşa edilmiş.Her yıl yaklaşık olarak 20 Milyon turisti ağırlayan eğlence adası herkesin eğlence zevkine hitap ediyor. Ada içerisinde plajlar,oteller, tema parklar, golf sahaları, macera aktiviteleri, sörf yapabileceğiniz suni dalga havuzu ve daha bir çoğu bu adada sizleri bekliyor. Yine Güneydoğu Asya’nın tek Universal Stüdyo’su da burada bulunyor. Sentosa Ada’sına ulaşım için bir çok seçenek var. Harbour Front üzerinden yürüyerek, otobüsle, trenle ya da cable car (teleferik) ile geçiş yapabilirsiniz. İçlerinden fiyat olarak en ucuzu limandan yürüyerek geçme seçeneği. 1$ ödeyerek yaklaşık 20-25 dk süren yol yürüyen bantlar oluşuyor ve bu da pek sizi yormuyor.Ben tabi ki yürümeyi seven biri olarak bunu seçtim.

 

 

 

 

 

 

 

Orchard Road: Burası alışverişe doyacağınız bir yer.. Her yer alışveriş merkezi evet abartmıyorum birbirine geçiş yapabileceğiniz şekilde tasarlanmış çünkü çok fazla yağmur alan bir iklime sahip olduğunu düşünürsek çok güzel bir fikir olduğunu söyleyebilirim. Cadde boyunca sağlı sollu dünyaca ünlü bir çok lüks markanın yer aldığı 2,5 km uzunluğunda bu cadde de kıyafetten, ayakkabıya, çantaya, saate,kozmetiğe ve elektronik eşya kadar ne ararsanız her şey burada var.

 

 

 

 

 

 

 

 

Little India : İsminden de anlaşıldığı gibi burası Hintlilerin bulunduğu Hindistan esinleri olan rengarenk bir bölge. Bölgedeki en önemli yapı Sri Veeramakaliamman Temple ismindeki Hindu Tapınağı. Bir diğer ilgi çeken yer ise Mustafa Center. 24 saat açık olan alışveriş merkezinde ucuz elektronik eşyalar ve daha bir çok ürün bulabilirsiniz. Çakma eşyalarda satıldığı için biraz daha dikkatli olmak da fayda var. Ulaşım için MRT ile Little India durağına gelerek gezinize başlayabilirsiniz.

Bugis / Kampong Glam: Bugis için tam bir alışveriş cenneti diyebilirim. Her türlü şeyi ucuza ve uygun fiyata alabileceğiniz sokak satıcıları ,kapalı çarşılar ve alışmerkezleri bulunuyor. Arap Müslüman izlerinin etkisi olduğu bu iki bölgeye ulaştığınızda cıvıl cıvıl, rangarenk , farklı kültürel yapılarıyla her yer dikkatinizi çekmeye başlıyor. Haji Lane sokağını mutlaka keşfetmelisiniz, kendinizi bu küçük sokakta kaybedip zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Ulaşım için MRT kullanabilirsiniz.

Clarke Quay & Riverside: Nehir kenarındaki eğlence mekanlarının oluşturduğu bölge burası. Yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz mekanların olduğu akşamın ilerleyen saatlerinde her barın kendi yapmış olduğu canlı müzikler ile daha kalabalıklaştığı Clarke Quay günü her saati yoğun. Gün batımında gidip tekne turu yapıp ardında akşam bu bölgede takılmaca yapabilirsiniz. Ulaşım için MRT kullabilirsiniz.

China Town: Singapur gezi rotanızın içerisinde mutlaka yer alması gereken bu bölge de görülmesi gereken en meşhur yapı Buddha Tooth Relic tapınağı. Çin lezzetlerini deneyebileceğiniz China Town Complex‘e uğramalısınız. En güzel ve en lezzetli Çin yemeklerini buradaki küçük restoranlarda yiyebilirsiniz. Sokaklar çok temiz, bir sürü ıvır zıvır ucuz eşyalar satılıyor burada ve tabi ki tüm çay çeşitlerini de en kolay China Town’da bulabilirsiniz.Ulaşım için MRT kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Adada gezilecek o kadar çok yer var ki çok zamanınız varsa listeye yazdığım diğer yerlere de bir uğrayın derim.Singapur Hayvanat Bahçesi, Orkide Park (National Orchid Garden ), Art Museum, ArtScience Museum, National Museum of Singapore, Singapore Flyer, Gardens By The Bay, Gece Safarisi…

Singapur gezi planlaması yaparken konaklama olarak biz Bugis bölgesinde bulunan Fragrance Hotel’i tercih etmiştik. Kalacağınız oteli şehrin pahalı olmayan ama canlı olan bir bölgesinden tercih etmelisiniz. Metro ile ulaşımın olması da diğer bir kriter tabi.

Aklımın kaldığı ülkelerden birisi oldu burası. Kesinlikle gidip düzeni, insanların yasaklar içinde nasıl alışarak yaşadıklarını deneyimlemelisiniz. Aklınızda varsa buralara gitmek Singapur gezi planınızı yavaş yavaş ayarlamaya başlayın şimdiden.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment