KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN İTALYANIN EN BÜYÜK GÖLÜ ‘LAGO Di GARDA’

Fairway_3_carte (1)

İtalyanın en büyük gölü olan ”Garda ” (Lago Di Garda) sakinliği ve huzurlu oluşu ile sizi büyülese de yılın belirli dönemlerinde yapılan şarap festivalleri ile turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bölge konumuna geliyor. Brescia ,Verona ve Milan şehirlerinden buraya ulaşım çok rahat bir şekilde sağlanıyor.Gölün etrafında irili ufaklı bir çok kasaba bulunmakta.İsterdim hepsini gezmek ama olmadı…Konaklama konusunda küçük pansiyonlar,butik oteller ya da kamp yapabileceğiniz alanlar mevcut.Tatil kasabaları olmalarına rağmen genel olarak fiyatları düşündüğümde konaklamanın, yeme içmenin pek de pahalı olduğunu söyleyemem.

Geziye ilk başladığım yer Brescia bağlı eski bir Roma kasabası olan ”Sirmione” oldu.Adanın en ucunda Roma dönemine ait villa kalıntıları bulunmakta ve buraya sadece 1km’lik yürüyüş ile ulaşabiliniyor. Merkez, sadece bir kaç dar sokaktan ibaret ve bu dar sokaklar beldenin merkezi olan meydana çıkıyor.Meydanı çevreleyen iskeleden buraya ulaşım diğer şehirlerden tren ve feribot seferleri ile kolaylıkla sağlanıyor.İskelenin bulunduğu meydan da bir çok cafe ve restaurant bulunmakta.Kasabanın bir diğer özelliği de termal suları ile ünlü olması ve bu yüzden çevrede pansiyon sayısı oldukça fazla. Sirmione’ye kısa bir mesafe de gölün kıyısına inşa edilmiş ismi ”Gardaland” olan harika bir eğlence parkı bulunmakta, fırsatınız olursa uğrayın derim 😉

 

Sirmione Meydanı

Sirmione

Sirmione göle bakış

 

İkinci durağım Verona’ya bağlı ”Bardolino”, burayı çevreleyen yamaçlarda yetişen üzümlerden yapılan şarapları ile tanınan aynı zamanda da bir tatil beldesi olarak bilinen kasaba.İlk gördüğümde hissettiğim duygu sakinliği,huzuru ve sessizliği arayanlar bir nevi emekliler için ideal gibi geldi bana 🙂 amaaa kasabanın merkezine gidip gördüğüm o muhteşem sahil,barlar,insanların enerjisi ve genç yaş ortalaması işte burada yaşanır dedirtti bana. Küçük butik otellerin bulunduğu gölün kenarında ki sahili ile insana adeta deniz kıyısındaymış hissi veriyor . Benim kasaba da bulunduğum gün şarap festivali yapılmaktaydı ve her ne kadar hava kapalı olsa da herkes festivalin tadını çıkarıyordu. Eğlence için yaratılmış bu İtalyanlar yaaaa derdirtti yine bana;)

Bardolino Festival

Bardolino-Festival

Bardolino’dan Riva Del Garda’ya kadar olan yolculuğunuzda diğer küçük kasabaları gezme şansınız olabilir. Ne kadar kasaba desem de hepsi de birer küçük cennet ve yolculuğunuz boyunca gölün kenarına yapılmış restaurantlar, discolar ve eğlence merkezlerini göreceksiniz.

Üçüncü ve son durağım Trento’ya bağlı ”Riva Del Garda” küçük ve dar sokaklarında restaurant ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu şirin belde.Büyük bir meydanı bulunmakta ve burada orta çağda yapılmış ”Torre Apponale” olarak adlandırılan 165 ahşap basamak ile bu kulenin balkonuna ulaşıp limanın,doğanın ve şehrin büyülü görünümüne dalıp hayallere kapılabilirsiniz 😉 Özellikle Cuma ve Cumartesi akşam yemekleri ve eğlence için pazar günü öğle yemeği ve 5 çayları için civarda ki yakın şehirlerden insanlar buranın tadını çıkarmaya geliyorlar.

Riva De Garda Meydanı

Riva De Garda Aşk Kilitleri

Riva De Garda

Riva-De-Garda_Manzara
İtalya gezisi dediğimizde hemen aklımıza Roma,Floransa,Venedik … gibi yerlerin geldiği pek de bizim tarafımızdan bilinmedik ama diğerlerinin çoktan keşfettiği, bizim ise keşfetmeyi beklediğimiz bu harika gölü ve kasabaları görmeye yolunuzu düşürmeniz dileğiyle,

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment