NORVEÇ BERGEN HAKKINDA BİLGİLER

Norveç ,İskandinav turumuzun son durağı. Kopenhag‘dan Bergen‘e ve buradan da Oslo‘ya geçeceğiz. Muhteşem doğası ile gelen herkesi büyülemeyi başaran şehir Bergen 484.000 kişinin yaşadığı bir şehir.Etrafı 7 adet dağ ile çevrili.

Bergen hakkında daha çok yazı okumak isterseniz aşağıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz 😉

Bergen Görülmesi Gereken Noktalar

Bergen’de Nerede Ne Yenir ?

Bergen’e Ulaşım ve Şehiriçi Ulaşım Hakkında Detaylar

Para Birimi

Bergen‘de kullanılan para birimi Norveç Kronu‘dur.

Saat Farkı

Norveç Türkiye‘den 2 saat geridir.Kış saati uygulamasına geçmeyerek Türkiye aramızda olan 1 saatlik zaman farkını 2’ye çıkarmıştır.

İklim

Bergen Norveç ülkesinde bulunan en ılıman şehir. Neredeyse her mevsim yağış alsa da diğer şehirler kadar soğuk olmuyor. Şehre gitmek için en iyi dönem Mayıs ayı. Sıcaklık çok yüksek olmasa da yağmurun az olduğu bir döneme denk gelmiş olursunuz. Kasım ayına gitmiş biri olarak kaldığımız 2 gün boyunca neredeyse sürekli sağanak yağış ile gezdik. Bir de müthiş soğuktu.

Yeme-İçme

Rotamız Norveç olduğu için,yemek konusunda ilk aklınıza gelen deniz ürünleri oluyordur. Şehirde bulunan balık pazarı ”Fisketorget” hem taze alabileceğiniz hem de orada pişirilmiş ürünleri yiyebileceğiniz muhteşem bir yer. Balık çorbası ,somon ve tencerede midye olmazsa olmazlardan. Fiyatlar oldukça tuzlu gelebilir, bir şeyler denemek isterseniz tavsiyem balık çorbası olur. İnanılmaz lezzetliydi.

Fisketorget

Fisketorget Mussels

Gezilecek Yerler

Hansa Evleri, Fisketorget, Torgalmenningen Meydanı, Fiyordlar, Nordesparken, Floyen Tepesi, St. Jhon’s Kilisesi, Fantovft Ağaç Kilise, Edvard Grieg Müzesi

Hansa Evleri

Fløibanen troll

Vize

Norveç seyahatiniz için Schengen vizesine sahip olmanız gerekmekte.

Ulaşım

Bergen‘e Türkiye’den direk uçuş bulunmuyor. Oslo‘dan ya da diğer İskandinav ülkelerinden aktarmalı geçiş yapabilirsiniz. Hem de oraları görmek için bahane olur 🙂 Bu arada Oslo’dan tren ile de Bergen’e ulaşabilirsiniz. Tavsiyem gündüz treni ile yolculuk yapıp muhteşem manzaraları kaçırmamanız. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için ise, otobüs ya da tramvay kullanabilirsiniz.

Bergen Airport

Bergen Tren İstasyonu

Konaklama

Şehirde konaklama seçenekleri oldukça çok ama Norveç pahalı bir ülke olduğu için biraz cep yakıyor. Uygun bir seçenek illa ki bulabilirsiniz. Hostel, otel, pansiyon seçenekleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Bir güzellik yapıp sizler için Booking.com ve Airbnb üzerinden yapacağınız rezervasyonlarda kullanmak üzere indirim kodu veriyorum.

Booking.com İndirim  üzeriden yapacağınız ilk rezervasyonunuz da benim referansımı kullandığınız da,hem ben hem de siz 15$ kazanıyor olacaksınız.

Airbnb İndirim üzerinden yaptığınız ilk rezervasyonunuz da ise yine referans kullanarak 130TL kazanıyor olacaksınız.

Sonbaharın son ayı olan Kasım’ı seçtik biz buraya gelmek için. Üşüdük mü evet, ıslandık mı evet ama 2 gün kaldığımız Bergen’den o kadar keyif aldık ki ayrılırken tekrar görüşeceğiz diye içimden heeep geçirdim. Çünkü Norveç denildiğinde bir çok kişin aklına kuzey ışıkları geliyor. Görmeyi çok istediğimiz kuzey ışıkları ve fiyort gezisi için yolumuzun ve yolunuzun buraya düşmesi dileğiyle,

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment