Nerede Ne Yenir ? – Ayvalık Tostu ve Yeme İçme Rehberi !

Nerede ne yenir diye sorarsanız işte bu yazı tam sizlik. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasından dolayı, Ayvalık mutfağında bu medeniyetlerin hepsinden birer iz görmek mümkün. M.Ö. 1500 yıllarından başlayıp,günümüze kadar 5 asırlık bir tarihin,zengin mutfağı, Ayvalık halkı tarafından yaşatılmaya devam ediliyor.

En kaliteli zeytinlerin ve zeytinyağlarının üretildiği bölge Ayvalık olunca,yapılan sebze yemeklerinin de bu kadar hafif ve lezzetli olması kaçınılmazdı. Yöresel otlardan yapılan salatalar ile tazecik balıkların buluştuğu,çeşit çeşit tadı damağınızda kalacak mezelerle süslenmiş sofralar,sizleri bekliyor olacak.Bu arada meşhur Ayvalık tostunu da es geçemem, bir değil,belki 3-5 tane bile yemek isteyebilirsiniz.

Bölge hakkındaki diğer yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz 🙂

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık’ın Muhteşem Plajları

Cunda Adası Gezi Rehberi

Peki Ayvalık‘a geldik, nerede ne yenir ? Bizim öyle çok zamanımız da yok,nokta atışı yapalım diyorsanız başlıyoruz gurme yazımızın detaylarına.

Ayvalık Tostu’nu nerede yemelisiniz ?

Ayvalık Tostu, tulum peyniri,dana sucuk,turşu hepsi bu kadar.1989 ‘dan bugüne kadar, lezzetli Ayvalık tostu yapıp, kalitesinden ödün vermeyen mekandayız.Küçük bir büfe,hemen yanında 5-6 minik masa ,hepsi bu. Orjinal Ayvalık Tostu 10 TL,bir de yanında ayran 3 TL,hepsi 13TL. Gel de İstanbul’da ye bu fiyata,neyse oralara hiiiç girmiyorum.Peynir sevmeyen,aynı zamanda sucukla da arası pek iyi olmayan benden bile kesinlikle 10 puan aldı.Bayıla bayıla yiyorsunuz ve sonrasında midenizi rahatsız etmiyor. Nerede yenir bu lezzet derseniz; Aşkın Tost Evi

Ayvalık Tostu

Aşkın Tost Evi

Aşkın Tost Evi

Damla Sakızlı Kurabiye ve Lor Tatlısı için doğru adresler aşağıda !

Damla Sakızlı Kurabiye / Lor Tatlısı, Ayvalık’ın efsaneleşmiş lezzetlerinden ikisi.Lor tatlısı,günlük yapılıyor ve yaz aylarında yanında damla sakızlı dondurma ile servis ediliyor.Damla sakızlı kurabiye ise uff..üfem üfem dağılıyor, yanına da bir ev yapımı limonata miss… Nerede yenir bu lezzet derseniz; İmren Pastanesi ve Güler Tatlıhanesi. Nerede ne yenir yazımın belki de en tatlı bölümü burası oldu 🙂

Damla Sakızlı Kurabiye

Anne yemeği gibi zeytinyağlı yemekler için buraya mutlaka uğramalısınız !

Zeytinyağlı yemekler denemek isterseniz, nerede ne yenir garantisi ile size, beğenmeme ihtimalinizin sıfır olacağı bir adres veriyorum. Emel’in Mutfağı. Yemelere doyamadığım karışık zeytinyağlı tabağın fiyatı 17 TL. Kabak çiçeği dolması ve yaprak sarma favorilerim.

Emel’in Mutfağı Meşhur Tabak

Nerede ne yenir – Rakı Balık nerde yapılır ?

Mezeler güzel,balık da taze,o zaman Rakı Balık yapalım derseniz,mekan adresi belli, Tika Mustafa‘nın yeri. Çok uçuk kaçık bir fiyat politikaları yok, mezeler de süper, ee atmosfer de çok başarılı..her yerde Atatürk resimleri var,daha ne olsun.

Kahve ve Damla Sakızlı Dondurma ile muhteşem finali yapın !

Kahve saatiniz geldiyse,size iki ayrı mekan tavsiye edebilirim. Atmosferi ve kahveleriyle sizi etkileyecek mekan Pino Cafe, diğeri ise Ayvalık merkezde tur teknelerinin hemen karşısında yer alan Olifant Coffee. Gün batımını izleyip, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.Fakat gerçek bir kahve damağınız varsa, Pino’yu seçmelisiniz.

Olifant Coffee

Dondurma denildiğinde, Ayvalık için en meşhur tat olan, damla sakızlı dondurma geliyor hemen akla. Sahilde yer alan mekanlardan birinde deneme yapabilirsiniz.

Kuzey Ege‘nin kalbine yolunuz düştüğünde,tadına bakmadan dönmememiz gereken lezzetleri sıraladım sizler için.Nerede ne yenir araştırması yapıp,bulduğunuz yazıları okurken bile hooop diye oraya ışınlanmak isteyeceğiniz, daha gitmeden sabırsızlıkla gideceğiniz günlerin geri sayımını yapacağınız,enfes lezzetlerin damağınızla buluşacağı, lezzet garantili bir Ayvalık tatili geçirmeniz dileğiyle. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment