BALİ ULAŞIM ARAÇLARI PÜF NOKTALARI_2

Bali ulaşım konusunda turizminde etkisiyle kendini geliştirmiş, gelen turistlerin imkanlarına ve taleplerine göre alternatifler üretmişler. Fakat burada önemli bir nokta var gezgin arkadaşlar lütfen güvenilir olan ulaşım yollarını tercih edin.

Bali ulaşım hakkında detayları bir diğer yazımda vermiş olsam da burada kalan diğer 3 alternatif ulaşım şeklini daha açıklayacağım.

Kura-Kura Bus: Anlamı kaplumbağa olan bu minik yeşil araçlar adadaki yolculuk arkadaşınız olacak. Biz Denpasar -Ubud , Ubud-Seminyak yolculuklarında kullanmıştık. Denpasar’da Mal Bali Galeria alışveriş merkezinde yer alan terminale gittiğinizde hemen karşınıza çıkıyor bu sevimli araçlar. Herhangi bir bilet ofisleri yok oradaki görevlilerden alıyorsunuz biletlerinizi. Araçlar saati geldiğinde bekleme yapmadan hemen kalkıyor. Araçların hepsinde internet hizmeti ve klima bulunuyor. Dönüş tarihiniz belli ise biletinizi gidiş dönüş olarak almanız daha karlı oluyor.Yolculuk boyunca belirli noktalarda yolcu almak -indirmek için duruyorlar. Denparas-Ubud Ubud-Seminyak gidiş-dönüş 120.000 rupi ödemiştik ve Bali ulaşım hakkında tüm detaylara Kura-Kura Bus internet sitesinde ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uber/Grab: Cep telefonunuza indireceğiniz aplikasyon üzerinden çalışan bu sistem de bulunduğunuz konuma isteyeceğiniz araç tipini de seçerek mobil uygulama üzerinden fiyatlamayı görüyorsunuz ve ödemeyi kredi kartı ile yaptıktan sonra araç yola çıkıyor. Yine mobil uygulama üzerinden aracın nerede olduğunu ve ne kadar sürede sizin bulunduğunuz noktaya geleceğini takip edebiliyorsunuz. Bu uygulamaları kullanırken her ikisinden de fiyat almanızı tavsiye ediyorum çünkü farklılık gösterebiliyor. Uzun mesafe yolculuk yapacaksanız yaklaşık 1-2 saatlik ya da daha uzun Uber/Grab tercih etmelisiniz Blue Bird Group taksiler fiyatlamalarını taksimetre üzerinden hesapladıkları için daha pahalıya gelecektir.Bali ulaşım alternatiflerinde önemli olan kısa mesafeleri Blue Bird Group taksi ile gitmek uzun mesafelerde ise Uber/Grab taksileri kullanmak daha karlı olacak.

Otel Servis Araçları: Konaklama yapacağınız otel ile e-mail yoluyla iletişime geçerek havalimanına geliş saatinizi belirttiğinizde sizi oradan alacaklardır. Konaklama yapacağınız otelin türüne göre en az 3 ve üzerindeki oteller bu hizmeti veriyorlar. Otelin havalimanına uzaklığına göre ücret talep edebilirler ama bazı oteller ücretsiz bu imkanı sunabiliyor. Ubud otellerinde konaklama yapıyorsanız burada da otellerin belirli saatlerde misafirlerini Ubud merkeze götürdükleri ücretsiz bir araçları bulunuyor. Çünkü otellerin bir çoğu merkezde değil Ubud’un çevresinde olduğu için böyle bir hizmetleri vermek zorunda kalıyorlar. Otellerin günde 3 sefer sabah, öğle ve akşam servisleri olduğu gibi bazı otellerde ise saat başı servisler bulunuyor.

Bali ulaşım rehberi yazılarıma seyahat tutkusu olan ve gezerken de en ekonomik olan ulaşım seçeneklerini sizlere paylaştım. Bu muhteşem ülkeye yolunuz düşmesi dileğiyle.

 

 

 

 

 

 

 

Gülümseyin Hayata 🙂

Be first to comment