Budapeşte Neresi – Nasıl Gidilir ? Nerede Konaklanır ? Ucuz Bir Şehir Mi ?

Budapeşte neresi ? Nereden çıktı şimdi oraya seyahat ? diyorsanız hemen anlatmaya başlıyorum.Türkiye’den özel araçla yurtdışına çıkmak gibi bir hayalimizi gerçekleştirmek için düştük yollara.Sırasıyla Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ ve Sıbiristan’ı gezdikten sonra şimdi durağımız olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte‘ye ulaştık.

Aracınız ile yurt dışına çıkmadan önce bu iki yazıya mutlaka göz atın.

Özel Araçla Yurt dışına Çıkarken Hayat Kurtaracak 4 Bilgi 

Road Trip Planlaması Nasıl Yapılır? 

Ülke ve şehre dair kısaca bilinmesi gerekenler neler ?

Orta Avrupa‘nın belki de en gözde şehirlerinden biri olan Budapeşte‘nin 2 Milyona yakın nüfusu bulunuyor. Orta Asya üzerinden gelen Macarlar, bugünkü Macaristan‘nın %25 oluşturuyor ve “Magyar“olarak kendilerini adlandırıyorlar. Neden “Hungary” isminin verildiğini de hemen açıklayayım. Soylarının Hun Devletinden geldiğini düşünüldüğü için ülkenin ismi Hun-gary olmuş.

Budapeşte neresi yazısı için Zincir Köprü'nün üzerinden bir görüntü

Chain Bridge / Zincir Köprü

Budapeşte tarihte bir çok kez işgal altında kalmış,yıkılıp yıkılıp tekrar baştan inşa edilmiş. Osmanlı İmparatorluğu 1526 yılında kazandığı Mohaç Savaşı ile 150 yıl süren bir egemenlik sağlamış. Eeee peki 150 yılın ardından şehirde Osmanlı’nın izi olarak ne mi kalmış? Sadece hamamlar, hıı bir de “paprika” yani kırmızı biber.

Ülkede resmi dil olarak “Macarca” konuşuluyor ama hiç endişe etmeyin herkes sular seller gibi İngilizce de biliyor.

Peki para birimi ne ? Tabii ki Euro değil !

Hungarian Forint kısaca HUF kullanıyorlar. Şimdi diyebilirsiniz ki eee Macaristan AB üyesi değil mi?Evet 2004 yılında AB ‘ye girmiş ama kendi para birimini kullanmak istemişler.Saygıyla eğiliyoruz önlerinde 🙂 Euro bu kadar almış başını giderken, HUF bir tık daha ucuz kalıyor.Şehirde fiyatlar neredeyse İstanbul ile aynı ama alkolü işin içine alırsak tabii ki Budapeşte ucuz.

Para bozdurmak isterseniz havalimanı yerine şehir merkezindeki döviz bürolarını tercih edin.Her iki taraftaki bürolar da komisyon alıyorlar ama merkezdekilerin komisyonu daha düşük.Şehir merkezine ulaşım için biletinizi kredi kartınız ile alabilirsiniz.Her yerde Euro da kullanabiliyorsunuz ama para üstünüzü Forint olarak veriyorlar ve daha düşük bir kurdan çeviriyorlar aklınızda bulunsun.

Budapeşte’ye ne zaman gitmeliyim ?

Yağmur yaş olmasın, bavulumu öyle çok çok doldurmak istemiyorum, şöyle hafif kıyafetlerle rahat rahat geziyim diyorsanız Mayıs -Eylül en güzel aylar. Kış döneminde giderseniz de epey bir soğuk ama termal havuzlar içinizi ısıtmaya yetecektir.Ben Temmuz ayında oradaydım ve inanılmaz derecede sıcak vardı.Şöyle düşünün güneşin altında şehri yürüyerek geziyorsunuz… Ne kadar cazip gelir sizler için bilemiyorum, işte dediğim gibi şartlarınıza göre ayarlayın ve hoop gidin buraya.Benim favori Avrupa şehrim oldu bile.

Bu arada şehirde çok fazla etkinlik düzenleniyor ki,bunların başında Avrupa ‘daki en iyi 5 festival arasına giren Sziget Festivali geliyor.Bu festivalin gerçekleştiği Ağustos ayı şehrin en yüksek sezonlarından biri. Bu dönemde gidecekseniz önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Farklı bir dönemde gidiyorsanız da internetten yapacağınız bir kaç küçük kurcalama ile şehirde neler olup bitiyor hemen bulabilirsiniz.

Budapeşte neresi , nerede konaklarım ?

Tuna Nehri‘nin şehri ikiye bölmesi ile Buda ve Peşte olarak iki farklı taraftan oluşuyor.Buda, şehrin eski yerleşim yerinin bulunduğu tepelik olan taraf, Peşte ise aktivitenin bol olduğu turistik ve düz olan tarafı. Yani konaklama yararken tercihinizi Peşte tarafından yana kullanmalısınız.

Tuna Nehri

Macarca “Kerület” ilçe demek ve şehir 23 bölgeye yani ilçeye ayrılmış ve bunlardan en popüler olanları;
5.Belvaros (şehrin merkezi), 6.Terezvaros(alışveriş caddesi), 7.Erzsebetvaros(gece hayatı), 8.Jozsefvaros (yerleşim yerlerinin yoğun olduğu semt) , 1.Varnegyed(eski şehrin bulunduğu nokta) Bu bölgelere göre şehir de konaklamanızı ayarlayabilirsiniz.

8.Bölge de Atlantic Hotel ismindeki otelde konaklamamızı gerçekleştirdik. Şehir merkezine yani 6. bölge Terezvaros yürüyerek 20dk sürüyor.

Budapeşte’de Ucuza Konaklama Tavsiyeleri tıklayıp yazımın detaylarına ulaşabilirsiniz.

Airbnb ya da Booking.com üzerinden rezervasyon yapabilirsiniz. İlk yapacağınız rezervasyon için bir kıyak yapayım size 15USD iade kazanmak isterseniz link bırakıyorum. Aklınıza takılan soru varsa bana ulaşabilirsiniz Instagram ve Facebook üzerinden.

Booking.com İndirim tıkla indirim kazan 🙂

Budapeşte kerület (ilçe) listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Budapeşte’ye nasıl gidilir ?

Budapeşte neresi sorununu çözdükten sonra şimdi devam, peki nasıl gidilecek bu şehre? Budapeşte’ye bizim gibi araba ile gidebilirsiniz İstanbul’dan çıkıp direk hiç bir yere uğramadan 14 saat olarak gösterse de navigasyon, sınır kapılarından geçişinizdeki bekleme sürelerini de eklersek 17 saati bulabilir.
Size tavsiyem böyle bir düşünceniz varsa yukarıda link bıraktım buradan araç ile ilgili yurtdışına çıkışda gerekli belgelere ait detayları bulabilirsiniz sormak istediğiniz sorular varsa benim ile iletişime geçebilir tavsiyeler alabilirsiniz.

Aktarmasız olarak THY ve Pegasus havayollarını kullabilirsiniz. Kampanyalı bilet satışları olduğunda almanızı şiddetle tavsiye ediyorum boşuna gereksiz paralar ödemeyin.Yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor ve Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı‘na ulaşıyorsunuz.

Havaalanından şehre nasıl ulaşırım ?

Havalimanı şehir merkezinin 16km uzağında yer alıyor. Merkeze ulaşım için ise bir çok alternatif mevcut.
Otobüs ile, 100E ve 200E numaralı otobüsleri kullanmanız gerekiyor. Gitmek istediğiniz konuma göre metro istasyonlarındaki duraklarda inerek buradan şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Otobüslere ait durak noktalarına buradaki linkten ulaşabilirsiniz. 100E’den çok 200E daha çok tercih ediliyor. Köbanya Kispest durağında inip metroya aktarma yapabilirsiniz. Buradan detaylara ulaşabilirsiniz.

Biletinizi otobüs içerisinden şoförden aldığınızda daha pahalıya geliyor o yüzden bilet gişelerinden almanızı tavsiye ediyorum. Bilet bulabileceğiniz noktalar postaneler, gazete satan küçük büfeler ya da duraktaki kiokslar. 100E ile seyahat ederseniz 900 HUF, 200E ile seyahat ederseniz 350 HUF (otobüsiçi 450HUF)

Tren ile, havalimanından şehir merkezine ulaşmak isterseniz en yakın tren istasyonu olan Ferihegy ulaşmanız gerekiyor. Bunun içinde 200E numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Sonrasında trene geçiş yapabilirsiniz. Bence bu yöntem hem zahmetli hemde maliyetli 🙂

Taksi ile otobüs + tren kombinasyonuna göre daha konforlu ve hızlı bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Tercih sizlere kalmış. Yasal izni olan Fötaxi firmasını tercih etmelisiniz. Ama biraz maliyetli bir yolculuk olabilir.

MiniBud yani minibüs hatta shuttle ise taksiden daha konforlu bence. Door to Door yani kapıdan alıp kapıya servis veriyor. 1 kişi size özel seyahat için 17,5€ alırken seyahat edenlerin sayısı arttıkça fiyat düşüyor. 4 kişi için kişi başı 5,3€ alıyorlar. Buradan detaylarına ulaşabilirsiniz.

Budapeşte Tramvay

Şehirde ulaşımı nasıl çözerim ?

Şehir içi ulaşım için neredeyse hiç toplu taşımayı kullanmaya ihtiyacınız olmuyor. Tabi yürümeyi seven biriyseniz. Her zaman söylüyorum gittiğiniz ülkeyi, şehri mümkün olduğunca yürüyerek keşfedin, daha çok keyif alacaksınız. Metro, otobüs, troleybüs, bisiklet, tramvay her şey mevcut şehirde. Çok uzak olan noktalar için kullanabilirsiniz belki ama şehrin görülecek noktaları öyle çok uzak noktalarda sayılmaz. Metro denince İstanbul ve Budapeşte’nin ortak yönleri var. Şimdi Budapeşte neresi , İstanbul neresi demeyin çünkü 2 şehrin metrosu da dünyanın en eskilerinden tek fark bizim Tünel sadece 573 metreyken, Budapeşte Line 1 metro hattı tam 4.4 km imiş 🙂 Budapeşte metro hattı dünyadaki eski metrolardan birisi o yüzden bir kereliğine de olsa şöyle popüler bir noktadan binip bir kaç durak seyahat edin derim 😉

Genel olarak ulaşım için herhangi bir araç kullanmayı düşünmüyorum ama aynı zamanda da turistik bir çok aktiviteyi yapacağım derseniz o zaman kartın ulaşım özelliğini kullanmasanız bile aktiviteler için Budapest Card almanızı mutlaka tavsiye ediyorum, çünkü aktiviteleri tek tek almak çok daha pahalıya geliyor. Kartlar 24, 48, 72, 96 ve 120 saatlik olarak değişiyor. Gideceğiniz noktalara göre iyi düşünüp karar verdikten sonra bu karttan alabilirsiniz.Hatta böyle bir kart alacaksanız havalimanı transferinizi de bununla gerçekleştirebilirsiniz. Online olarak aldığınızda fiyatı daha ucuza geliyor bilginiz olsun 😉 Detaylarına ulaşmanız için tıklayın .

Otobüslerde, metrolarda turuncu renkte bir kutu göreceksiniz buralara biletinizi okutmanız gerekiyor. Budapest Card aldıysanız arkasına tarih ve imza atıyorsunuz kontrollerde sorun yaşamamak adına bunu söylüyorum 😉 Genellikle çok sık kontrol edildiği söyleniyor bilginiz olsun.

Budapeşte’de görülmesi gereken yerler nereler ?

Detaylara girmeden önce şunu belirtmeliyim ki şehirde free walking turlar var bunlara katılıp tüm önemli yerleri görebilirsiniz.Biz iki ayrı tura katıldık birisi Yahudi Mahallesini gezdiren bir tur diğeri de şehrin tarihi yapılarını gezdiren bir turdu. Tur sonunda gönüllülük esasına göre tip bırakıyorsunuz rehberinize.Tüm detaylara tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Erzsébet tér Beudağeşte

Gezilecek yerleri buradaki yazımda özet geçeceğim çünkü detaylıca başka bir yazıda anlatacağım.

Peşte tarafında görülmesi gereken noktalar neler ?

Aziz Stefan Bazilikası,Orszaghaz (Parlamento Binası),Shoes on the Danube (Nehir kıyısındaki Ayakkabılar), Szechenyi Lanchid (Zincir Köprü),Hösök Tere (Kahramanlar Meydanı),Varosliget (Şehir Parkı),Terör Müzesi,Vaci Utca (Alışveriş Caddesi),Nagy Vasarcsarnok (Büyük Market), Margit-sziget (Margaret Adası),Budapest Opera House (Opera Binası), Széchenyi Baths(Termal Hamam),Dohany Sinagogu, Szimpla Kert( Ruin Bar ve daha fazlası)

Buda tarafında görülmesi gereken noktalar neler ?

Budavari Palota (Buda Kalesi),Halaszbastya (Balıkçı Tabyası),Matyas Templom (Matyas Kilisesi),Uri Utca(Kale bölgesinde bir sokak),Hospital in the Rock (Nükleer Sığınak Müzesi),Gellert Tepesi, Chain Bridge (Zincirli Köprü)
Gez gez karnımız açıktı Budapeşte neresi böyle derseniz karnımızı doyurmaya biraz da bir şeyler içmeye davet ediyorum sizi.

Yemek ve tatlıların isimlerini Macarca yazdım gitmeden biraz aşina olun diye. Langos, Goulash, Töltött Káposzta, Chicken Paprika, Kürtőskalács ,Palaçinka

İçecek olarak en ünlüsü muhteşemi, Palinka. Dikkat alkol oranı fazla yüksek.

Peki gece hayatı nasıl ? Gökşen bizi eğlenmeye götür mü diyorsunuz ?

O zaman sizi Gozsdu Udvar‘a davet ediyorum. Burası içerisinde farklı mekanların olduğu pasaj tarzında bir yer ya da Szimpla Kert‘de olabilir burası da Lonly Planet tarafından en iyi Ruin Bar seçilmiş. Her iki mekanda da Cuma-Cumartesi akşamları eğlence tavan yapıyor. Kulüp eğlencesi isterseniz Dokk Beach, Studio, White Angel deneyebilirsiniz. Daha biraz önce Budapeşte neresi derken şimdi şehrin gecelerine daldık, nereden nereye 🙂

Goszdu Udvar

Szimpla Kert Bahçe

Anı ya da hediyelik olarak ne alabilirim ?

Rubik küp yani zeka küpü Macarlar tarafından bulunduğu için her yerde karşınıza çıkacak. Dantel örgüler, boyalı yumurtalar, paprika… ya da kafanıza göre size orayı hatırlatacak ürün.

Rubik küp

Mimarisine hayran kalacağınız aynı zaman da şehrin bitmeyen enerjisinin büyüsüne kapılıp hiç ayrılmak istemeyeceğiniz kadar büyülü bir atmosferi var bu şehrin. Budapeşte neresi diye araştırma yapıp gitmek isterseniz bir gün emin olabilirsiniz ki hiiiç pişman olmayacaksınız. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment