Budapeşte Yeme İçme – Avrupa’daki En Ucuz Şehir

Budapeşte yeme içme konusunda hem gözünüzü,hem midenizi doyuracak,hem de başınızı döndürecek 🙂

Macar mutfağının bu kadar çeşitli olması farklı devletlerin egemenliği altında kalmasından kaynaklanıyor. Osmanlı yemekleri bunların en başında geliyor. Civardaki diğer ülkelerin de yemek kültürünü barındıran Macar yemeklerinde,paprika yani toz biber Osmanlı’dan kalma ve bolca kullanılıyor. Avusturya mutfağından kek,tatlı ve Schnitzel, Fransız mutfağından ördek ve tatlı, Osmanlı mutfağından sulu yemekler Macar mutfağına girerek yeni bir form almış.

Sabah kahvaltılarını bir kahve ve reçelli ekmek ya da hamur işi ile geçirirken, öğle ve akşam yemeklerine ise daha özen gösteriyorlar.Ağır ve yağlı yemekler de var bu mutfakta aynı bizdeki gibi fakat şunu diyebilirim ki,bir çok kişi artık sağlık konusunda yavaş yavaş bilinçlendiği için,bu tarz beslenmeyi sadece Pazar günleri ailece yenilen yemeklerde görmek mümkün.

Bu kadar küçük detaydan sonra şimdi Budapeşte yeme içme mekanlarını ve burada sunulan lezzetleri keşfe çıkabiliriz. Lezzetleri tanıtırken mekan önerisi de yazacağım.

Olmazsa olmaz Macar yemekleri ?

Gulaş (Goulash)

Macaristan’ın milli yemeği.Kuşbaşı doğranmış et, soğan, havuç, patates, paprika yani kırmızı toz biber konularak hazırlanıyor. Aslına bakarsanız bir çeşit yahni çünkü sulu bir şekilde servis ediliyor.Çok farklı çeşitleri de mevcut. Nerede yenir Hungarikum Bisztro ya da Gettó Gulyás

Chicken Paprika

Yine bir klasik Macar yemeği daha.Tavuk,soğan,sarımsak, domates ve bolca paprika. Nerede yenir Pest-Buda ya da Kiosk

Lángos

Bu bir tür pişi. Bizde yapılanlar genellikle küçük olurken,buradakiler küçük pizza boyutunda oluyor. Üzerine sarımsak, peynir, kream, patates, çikolata gibi farklı lezzetler ekleyerek tüketiliyor. Nerede yenir Langos Papa ya da Retro büfe

Töltött Káposzta

İsmi epey zorlayıcı olsa da ,sonuç olarak lahana dolması geliyor bundan sipariş ettiğinizde. Bir de Töltött Paprika versiyonu var,o da kırmızı biber dolması. Nerede yenir Csarnok Vendéglő’ya da Büyük Market yer alan stantlarda bulabilirsiniz.

Kürtőskalács

Yani baca tatlısı anlamına geliyor. Kürto baca,kalacs ise tatlı demek. Bizim kokereç dükkanlarını düşünün aynı onlar gibi. Hazırlanan hamur tahtadan silindir şeklindeki çubuğa yerleştiriliyor sonra da kömür ateşinde yavaş yavaş pişiriyorlar. Fındık,fıstık,ceviz,çikolata,tarçın gibi lezzetini arttıcı karışımlarla dışı iyice bulanıyor veee hazır. Oldukça büyük oluyor iki kişi için bile fazla diyeceğim ama bizim gibi gözü dönenlerdenseniz bir de yanına bir kahve patlatın,nasıl bittiğini anlamayacaksınız. Ben foto bile çekmemişim 🙂 Nerede yenir Molnar’s Kurtoskalacs ya da Street Cakes

Budapeşte yeme içme rehberi için Gezginstar Baca Tatlısını tanıtırken

Kürtőskalács Baca Tatlısı

Macaristan‘a geldiğinizde denemeniz gereken olmazsa olmaz yiyecekleri sıraladım,şimdi de içeceklerden bahsedelim.

Ateş ve Suyun şehri Budapeşte’de ne, nerede içilir ?

Kahve

Evet kafeinle başlayalım kendimize gelelim, sonrasında da yavaş yavaş ayağınızı yerden keselim.Sabah uyanmak için ya da şehri gezerken yorgun düştüğünüzde 3. dalga kahveciler her yerde karşınıza çıkacaktır.İyi kahve içmek için mekan arıyorsanız hemen yazdım bile not edin. Nerede içilir Espresso Embassy ya da Madal en iyilerinden.

Bira

Arpa suyu içmek isterseniz de lokal olanları tercih etmelisiniz. En popüler 3 bira markası Arany Ászok, Dreher ve Köbanyai. Hepsi de bizim damak tadımıza uydu.Nerede içilir önerisi yapamıyorum tercih sizlere kalmış. Lezzet aynı nasıl olsa ama ben olsam Jewish District yani Yahudi Mahallesindeki mekanları tercih ederdim.

Şarap

Romantizmin gizli başkentinde şarap içmek isterseniz ya da almak isterseniz “Tokaji” şarabını tercih etmelisiniz ki, buraların en ünlüsü çünkü dünyada sadece Macaristan’da üretiliyor. Rengi beyaz ve tatlı bir şarap. Nerede içilir,gözünüze kestirdiğiniz bir barda deneyebilirsiniz.

Palinka

İşte olay bu, ayağınızı kesmenin vakti geldi. Bu bir çeşit meyve likörü. Armut,kayısı,erik,vişne gibi meyvelerden üretiliyor. Shot bardaklarında içiyorsunuz ve yüksek alkol içeriyor. %35’lerden başlayıp markasına göre %85’lere kadar çıkabiliyor alkol oranı. Nerede içilir Goszdu Udvar‘daki mekanlarda deneyebilirsiniz.

Goszdu Udvar

Tadı damağınızda kalacak Budapeşte yeme içme mekanları ?

Szimpla Kert için geldiğimiz Yahudi Mahallesinde aniden karşımıza çıkan Karavan Street Food neredeyse bu saydığım Budapeşte yeme içme listesindeki her şeyi bulabileceğiniz muhteşem bir yer. Kapısında kocaman Karavan Street Food yazan bir bahçeye giriyorsunuz.

Szimpla Kert Eğlencenin Adresi tıklayıp detaylı yazımı okuyabilirsiniz.

 

Karavan Sokak Yemekleri

 

Karavan Sokak Yemekleri

Bahçe dediğime bakmayın her yerde yan yana yerleştirilmiş karavanlar ve hepsinde pişirilen ayrı lezzetler var.

Karavan Sokak Yemekleri Fiyat

Hamburgerleri gerçekten oldukça başarılıydı deneyebilirsiniz.

Karavan Sokak Yemekleri Hamburger

 

Karavan Hamburger Bira

Bir çok mekan eğer ki turistik değilse, Pazar günleri kapalı oluyor aklınızda olsun.

Budapeşte yeme içme konusunda oldukça çeşitliliğe sahip ve kaliteli hizmet de alabiliyorsunuz.Karşılığında bahşiş bırakayım derken yanlışlıkla iki kez vermeyin. Genellikle mekanlarda hesaba ekliyorlar bahşişi.

Budapeşte‘de yer alan mekanlar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Tripadvisor, Lonely Planet ve Budapest Tourist Guide internet sitelerine de bir göz atabilirsiniz. Kaliteli,düşük ve orta bütçeli mekanlar bulabilirsiniz.

Avrupa’nın en ucuzu: Budapeşte yemek fiyatları !

Avrupa’daki bir şehre gelip düşük bütçeli, neredeyse İstanbul standartları ile hemen hemen aynı fiyatlarda yemekler yiyebilirsiniz. Düşük bütçeli dedim evet çünkü Euro aldı başını gidiyor ve Macaristan AB’ye üye olsa da Euro kullanmıyor.Kendi para birimi olan Macar Forinti‘ni kullanıyor.

Tadı damağımızda kalan lezzetleri geride bırakıp artık Budapeşte‘den ayrılma vakti geliyor. Sadece lezzetleri için değil,şehri uzun uzun yaşamak için tekrar tekrar gitmek istediğim bir ülke oldu burası. Budapeşte yeme içme mekanlarını da çözdüğüme göre bir sonraki sefere artık her yer avcumun içinde olur. Tekrar görüşmek üzere Budapeşte ve umarım sizlerinde yolu bir an önce bura ile kesişir. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment