Dubrovnik Gezilecek Yerler – Fazlaca Otopark Parası Ödemeye Hazır Olun

Dubrovnik gezilecek yerler araştırması yapmadan Dubrovnik‘e gittim. İyiki de öyle gitmişim çünkü önce hazırlık yapıp gitsem beklentim daha yüksek olabilirdi.Neden böyle söylediğimi detaylarıyla birazdan açıklayacağım.

Buralara yolum nasıl düştü ? 15 günlük araba ile çıktığımız yolculuğumuzun duraklarından birisi de Dubrovnik oldu. 8 ülke gezdik,6.000km yol yaptık ve tüm detaylarını blogumda sizlerle paylaştım.

Araba ile yurt dışına nasıl çıkılır yazımı okumak için tıklayın.

Road Trip planlaması nasıl yapılır  yazımı okumak için tıklayın.

Baştan hemen yazayım Schengen vizeniz ya da Hırvasitan vizeniz olmadan Dubrovnik‘e giriş yapamıyorsunuz. Çünkü Hırvatistan 2013 yılında AB’ye üye oldu.

Dubrovnik Stari Grad sokaklarında kendini kaybeden ben :)

Dubrovnik Ara Sokakları

Hangi mevsimde gitmeliyim derseniz ?

Offf işte tam bir muamma.Yaz döneminde aşırı kalabalık oluyor. Biz 2018 Temmuz sonu gibi oradaydık ve her yer çoook kalabalıktı. O yüzden havaların yeni ısınmaya ya da yaz mevsimin bittiği sonbahar döneminde gidilmesi, şehri yaşamak, sokaklarında rahat rahat gezmek açısından daha güzel bir tercih olur bence. Dubrovnik gezilecek yerler açısından oldukça yorucu geçiyor. Havanın yağışlı olması ya da çok sıcak olması gibi unsurları da göz ardı etmemek gerek.

Dubrovnik Para birimi ?

 Hırvatistan Kunası fakat bir çok yerde Euro da kullanabiliyorsunuz.

Nasıl ulaşılır?

Bosna Hersek‘in Čapljina (Çaplina) kasabasından sabah erken saatlerde Dubrovnik için yollara düştük. Eğer Bosna-Hersek’ten navigasyona (bu arada biz yurtdışında çevrimdışı Here WeGo uygulamasını kullanıyoruz)baktığınızda, zaman olarak kısa görünen yoldan Dubrovnik‘e gitmeye kalkarsanız, biraz hata etmiş olursunuz. Çünkü bu durumda iki kez sınır geçişi yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da fazladan bir zaman kaybı demek. Biz de aldığımız tavsiyeler doğrultusunda dağ yollarından geçerek Dubrovnik‘e ulaşmayı seçtik. Evet biraz dar ve bakımsız yollar ama asfalt. Gözünüz korkmasın.

Dubrovnik/Hırvatistan'da Bosna-Hersek sınır kapısı

Dubrovnik Sınır Geçişi

Dubrovnik’in tarihi hakkında kısa bir bilgi vereyim,

Ortaçağ şehri olarak 7. yy Ragusa ismi ile kurulmuş. Bir zamanlar Osmanlı toprakları iken daha sonra Yugoslavya egemenliğine geçmiş ve dönemin en önemli liman kenti unvanına sahip olmuş.1992 yılında çıkan ve yaklaşık 3 yıl süren iç savaşta bombalar yağmış.2005 yılından bu yana UNESCO tarafından koruma altına alınmış.

Dubrovnik Old Town sokaklarında günlük yaşam görünümü

Dubrovnik Konaklaması için Ara Sokakları Tercih Edin.

Konaklama nasıl ayarlanır? Dubrovnik’de Kaç gün kalmalıyım?

Günübirlik olarak Capljina‘dan gidip akşamına dönecek şekilde Dubrovnik‘i gezdim. İyiki de öyle yapmışım.Fiyatları gördükten sonra,bir de konaklama yapsaydık herhalde 15 günlük tatilimizin en yüksek konaklama ücretini burada ödemiş olurduk. Ama konaklama yapacak olsaydım kesinlikle ve kesinlikle Old Town ‘dan ayarlardım. 1-2 gün ayırmak yeterli gezi için.

Dubrovnik Stari Grad içinde bir meydan ve cafe/restaurantlar

Dubrovnik Gezilecek Yerler Yeme İçme

Ne yesek ne içsek diye öneri mi istiyorsunuz?

Bence bir şeyler yiyip içmeyin 🙂 Kesinlikle yine pintiliğim tuttu. Ama tutsun da zaten,bu nedir yaaa, nasıl bir pahalılıktır. Kahve mi içmek istiyorsunuz 8-10€ ‘yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Diyorum ya TL ‘ye çevirmek yok. Akşam yemeği mi ? Hem de şöyle deniz mahsüllerinden olsun derseniz,o zaman valla pamuk eller cebe. Diyecek pek bir şeyim yok, illa gidip görülecekse Dubrovnik, haydi geçmiş olsun şimdiden.

Tarihi Dubrovnik Katedrali önünde ben :)

Dubrovnik Katedrali

Dubrovnik gezilecek yerler , görmeden dönmemem gereken yerler de nerelermiş derseniz,

Şehre arabayla geldiyseniz bir kere,kafadan yandınız demek. Pamuk eller cebe durumu yine söz konusu. Şehirdeki otoparklar, ne kadar merkeze yakın olursanız,o kadar çok para ödemek zorundasınız mantığıyla çalışıyor aman dikkat.Biz araç ile geldiğimiz için ve böyle bir konudan da bilgimiz olmadığı için bir hayli park ücreti ödedik ama yine de ucuz yırtmışız, en pahalı olan,yani merkezdekine park etmemişiz aracımızı.

Fiyatları görünce insan diyor ki,oldu ben bir şey yiyip içmeyim, tüm paramı otoparka yatırayım. Hazırlanın açıklıyorum 3 saatine 120 Kuna yaklaşık 20€ verdik. Yine çok lak lak yaptım ama bunlar önemli bilgi. O yüzden araç olmadan ya da çoook uzaklara park edip merkeze öyle gelmenizi tavsiye ediyorum.

Yokuş aşağı merdivenlerden inerek kendimizi Dubrovnik Old Town yani eski şehrin giriş kapısında bulduk.Buradaki giriş yaptığımız kapının ismi Pile, bu kapıdan geçip yürümeye başladığımız  meşhur caddenin adı ise Stradun Caddesi. Dümdüz yürüdüğünüzde ise liman kapısı olan Ploce ulaşıyorsunuz. Gezi planınızı bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Stradun Caddesi üzerinde görülmesi gereken noktalar nereler ?

  • Onforio Çeşmesi 
  • Fransisken Manastırı
  • St Blaise Kilisesi
  • Dominican Manastırı
  • Orlando Sütünu
  • Sponza Sarayı
  • Çan Kulesi
Dubrovnik Old Town Stradun Caddesinden bir yaz günü görünümü

Şehrin En Popüler Noktası Stradun Caddesi

Dubrovnik Old Town - Onofrio Çeşmesi görünümü

Onofrio Çeşmesi

Dubrovnik Old Town - Çan Kulesi Meydanı'ndan bir yaz günü sahnesi

Dubrovnik Çan Kulesi Meydanı

Dubrovnik Old Town - St Blaise Kilisesi giriş tarafından görünümü

Dubrovnik Gezilecek Yerler St Blaise Kilisesi

Dubrovnik Old Town - St Blaise Kilisesi'nden bir yaz günü iç mekan görüntüsü

St Blaise Kilisesi İç Görüntü

Dubrovnik Old Town - Meşhur Çan Kulesi görünümü

Çan Kulesi

Dubrovnik gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı Dubrovnik Şehir Surları ‘nı gezmek isterseniz,sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim. Biz gittiğimizde çok kalabalıktı ve güneş o kadar rahatsız ediyordu ki, sabah saatlerinde gelseydik keşke diye çok hayıflandık.Yaklaşık 2 saatlik,biraz da zorlu yani merdiven inmeli çıkmalı bir gezi sizi bekliyor bilginiz olsun . Kişi başı 150 Kuna yani 20€ ücreti.

Dubrovnik Old Town - Şehir Surlarının dışarıdan bir görünümü

Dubrovnik Şehir Surları

Lovrijenac Kalesi ise Game of Thrones izleyenlerin bildiği bir nokta.Dizinin bazı sahneleri burada çekilmiş.

Madem Game of Thrones dedik, şehirde başka nereler kullanılmış onları da sıralıyım sizlere. Pile Gate | Gradac Parkı | Dubrovnik şehir surları | Minceta Kalesi | Dominic Sokağı | Dominican Manastırı |Jesuit Merdivenleri  en meşhur olanları.

UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Lokrum Adası’na gidebilirsiniz.Limandan kalkan tekneler ile 15 dakikada ulaşılıyor. Ada üzerinde herhangi bir yerleşim yok,yaz mevsiminde geldiyseniz buralara,gidip bir görün, sularında yüzün derim. Sabah gidip akşam dönmeli şekilde ayarlayabilirsiniz.

Günübirlik tekne turlarına katılıp,3 adadan oluşan “Elafiti Adaları ” denilen yerleri de keşfe çıkabilirsiniz. Bu 3 adaların isimleri Kolacep, Lopud ve Sipan.

Dubrovnik Old Town - Stradun Caddesi'nde ben :)

Dubrovnik Gezilecek Yerler Stradun Caddesi

Üç beş sene önce,hatta AB’ye girmeden Schengen vizesi istenmediği dönemde gitmek,şöyle ucuz ucuz şehri gezmek varmış. Şimdi demeyin para konusuna çok takılmış bu kız da diye,göz göre göre affedersiniz ama kazıklanmak pek de hoşuma gitmiyor. Her şey Game of Thrones‘un burada çekilmeye başlaması ile bu popülerliği yakalamasının ardından olmuş zaten…

Bir film setinde gibi hissedip, kalabalık içinde kendinize bir rol bulup, Dubrovnik gezilecek yerler içerisinde kaybolacağınız ve bolca anı biriktireceğiniz bir tatil geçirmeniz dileğiyle, Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment