Hırvatistan Gezisi – Hırvat Mutfağı, Nerede Ne Yenir?

Hırvatistan gezisi sırasında karşınıza öyle pek de ilginç yemekler çıkmayacak. Daha çok Hırvatistan mutfağında yer alan lezzetler deniz ürünleri,bol sarımsaklı et ve sebze yemekleri.

Hırvatistan ,toprakları üzerinde yaşanan savaşlar nedeniyle farklı milletlerin egemenliği altında kalmış ve bu kültür çeşitliğiyle de,mutfağına farklı yemekler girmiş.Hırvat mutfağı bir çok turist tarafından oldukça lezzetli ve doyurucu bulunuyor.

Ülkenin kıyı kesimleri ile iç kesimleri arasında mutfak farklılıkları görülüyor. İç kesimlerde Macar,Osmanlı ve Avusturya mutfağına ait etli yemekler ve sebze yemekleri yer alırken, kıyı kesimlere gittiğinizde Antik Yunan, Roma ve Akdeniz mutfaklarında yer alan ,deniz ürünleri, zeytin ve zeytinyağı, sarımsak gibi lezzetler daha çok kullanılıyor.

Hırvatistan gezisi esnasında Split Old Town meydanından bir görünüm

Split Gezisi

Dalmaçya bölgesinde ne yenir ?

deniz ürünlerini tatmalısınız. Hırvatistan gezisi ile belki de hayatınızda tadabileceğiniz en lezzetli deniz ürünlerini yemiş olacaksınız. Hangi lezzeti yemeliyim derseniz Crni rižot  ismindeki yemeği. Bu bir siyah renkte risotto. Mürekkep balığı ile yapıldığı için rengini yemeğe geçiriyor.

İstria bölgesinde ne yenir ?

dünyadaki üçüncü en büyük mantarların yetiştiği topraklar olarak biliniyor. Ağırlıkları 1,5 kiloya kadar çıkabiliyormuş. Aynı zamanda zeytinleri ve zeytinyağları da bir o kadar meşhur. Hangi lezzeti yemeliyim derseniz Fuži i Pljukanci. Ev yapımı makarna ve üzerine de özel hazırlanmış bir sos ve ince mantar dilimleri ile servis ediliyor.

Slavonia bölgesinde ne yenir ?

verimli topraklara sahip.Ülke için bir nevi tahıl deposu olarak geçiyor. Macaristan,Bosna Hersek ve Sırbistan‘a çok yakın. Özellikle Macaristan mutfağına ait lezzetlerden örnek görülebiliyor. Macaristan‘ın meşhur Paprikası yani kırmızı toz biberi bir çok yemekte kullanılıyor. Hangi lezzeti yemeliyim derseniz, Čobanac isminde etli bir yemek. Yani etli yahni gibi. Bir de Kulen ismindeki kurutulmuş salamı da oldukça meşhur.

Zagreb bölgesinde ne yenir ?

hayvancılık sebebiyle bolca et ve süt ürünü sofralarda yer alıyor.Hangi lezzeti yemeliyim derseniz,yufka çorbası yani Strukle ve bir diğer lezzet ise İspod peke deniz ürünü,et ve sebzenin birlikte,odun ateşine gömülerek saatlerce pişirilmesiyle yapılıyor.

Hırvatistan gezisi sırasında denemesi gereken meşhur içecekler neler?

İçecek olarak ise en çok tüketilen yerel bira markası Ozujsko. En çok tüketilen Beyaz şarap Malvazija ve Pasip iken kırmızı da ise Plavac Mali ‘dir. Bir de vişne likörü var Maraskino isminde.

 

Bira Markası Ozujsko

Hırvatistan’da neden pintiliğim tuttu? Karnımı nasıl doyurdum?

Açıkçası gidip bir restoranda ya da kafede karnımı doyurmadım. Elim gitmiyor detayları yazmaya ama bu acı gerçekleri de sizinle paylaşmam gerekiyor. Split Eski şehirde hem gezdik hem de karnımız aç olduğu için yemek yiyecek bir yerler aradık.

Restoran fiyatları gerçekten çok pahalıydı.Şöyle ki 2 kişi 2 yemek +2 bira ortalama 30€ – 40€’ya geliyordu. Türk Lirasının değer kaybı, Euro’nun bu kadar artması,para harcarken bazen ederini mi veriyorum sorusunu aklıma getirdiği için Split şehrinde benim pintiliğim tuttu.Bu arada en ucuz yiyecekler sandviç ya da dilim pizzaydı.O da ortalama 6 € yani 38 TL’ye geliyor.Tüm pizza değil yanlış olmasın sadece ince bir dilim 🙁

Daha önceki seyahatlerimden bildiğim Spar diye bir market zinciri var ve Split Old Town içinde de reklamlarını gördüm. Kısa bir arayışın ardından bulduk veee offf sanki müzeye giriyoruz ,fazla otantik bir market. Eee geldiğimiz şehir zaten Hırvatistan gezisi için oldukça derin izler barındırıyor.

Split şehrinde Spar marketten alışveriş yapmak !

Roma İmparatoru Diocletian yazlık saray olarak inşa ettirdiği, surlarla çevrili eski şehrin içindeyiz, o yüzden tarihi değeri olan binalarla karşılaşmak oldukça normal. Neyse Spar marketin herhalde böyle başka bir şubesi yoktur. İçerisi tam istediğim gibi, sıcak yemek reyonu ve salata reyonu bulunuyor. Hooop gelsin yemekler, salatalar, içecekler.

Spar Market Split

Split Spar Market Sıcak Yiyecekler

Bu arada acayip sıcak bir yaz günü. Nerede oturup yiyeceğiz diye etrafa bakınırken, herkes bir dükkanın önünde yerlere oturup, dinleniyor ya da bir şeyler atıştırıyorlardı. Sere serpe hoop attık kendimizi ve karnımızı doyurduk. Maliyeti ise, 4 parça tavuk, 2 farklı makarna, 1 adet börülce salatası ve 2 bira 73 Kuna yani ortalama 10€ yapıyor.

Split Sokakta Yemek Molası

Zannetmeyin ben pinti biri değilim 🙂 ama böyle sıradan bir yemeğe ya da atıştırmalığa da dünyanın parasını vermek istemiyorum. Hırvatistan gezisi öncesi Viyana‘daydık ve orada yiyip, içtiklerim inanın hiiiç bu kadar koymadı bana.Turistik bir yerde olduğunuzda nedense hemen fiyatlar 2 katına çıkıyor bu da gerçekten insanı üzüyor.
Ben de sonuç olarak cebimi düşünüyorum. Gerçi bi ben değilmişim, yemek yerken insanları inceledim ooo bir çok kişi bu işi yapıyor.

Hırvatistan gezisi esnasında işte benim başıma gelenler bunlar olsa da, ben kendim bu durumu tercih ettim. O yüzden siz bana bakmayın, her şeye çok pahalı deyip aç gezip,sinir katsayınızı da sakın yükseltmeyin. Midenizin bayram ettiği, tatların damağınızda kalacağı güzel bir tatil diliyorum. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment