Hırvatistan Tatili – Nasıl Ulaşılır ? Nerede Ne Yenir ? Nerede Konaklanır ?

Hırvatistan tatili de nereden çıktı şimdi demeyin. 15 günlük bir road trip yolculuğunun duraklarından birisi de bu ülke oldu. Peki yolculuğa nasıl çıktım , araç için gerekli izinleri nasıl aldım sorularının yanıtları için tıklayıp yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Hırvatistan, Adriyatik denizinde bir inci olarak gösteriliyor. En çok ziyaret edilen ,olmazsa olmaz turistik şehirleri Split, Hvar, Zagreb ve Dubrovnik.

Hırvatistan’ın bu kadar popüler olmasındaki 3 nedeni sıralıyorum;

  • Plajları

  • Tarihi

  • Gece Hayatı

Yolculuğumuzun 7. ülkesindeyim. Hırvatistan‘a gelmeden önce Avuturya’nın başkenti Viyana‘ daydım. Viyana‘yı gezip, geç saatte yola çıkıp sabahına Split‘e ulaşmayı hedeflerken tabii ki yapamadık. Viyana gezisi o kadar yoğun geçmişti ki aracımızı yoldaki benzin istasyonlarından birine çekip,mışıl mışıl uykuya daldık. Neredeyse 6 saat kesintisiz uyumuşuz.Uyandığımızda saat 7 olmuş ve bizim daha ooo çok yolumuz var.

Hırvatistan tatili sırasında benzin istasyonunda araçların camlarını silmek için bekleyen genç kızlar

Benzin İstasyonunda Sabahlamaca

Düştük yollara Split‘e kadar harika doğa manzaraları eşliğinde,yol boyunca gördüğümüz karavanlara gözümüz düşe düşe, vaay bu daha güzelmiş,bu şöyleymiş bunun arasında ekstra bagajı varmış diye diye yolu bitirdik.

Hırvatistan Otobandaki Karavanlar

Bu arada yollar yine ücretli,yani otobanda gittiğiniz için gişe çıkışlarda ücret ödemeniz gerekiyor. Bizim seyahatimiz boyunca ödediğimiz en yüksek otoban ücretiydi,24€ verdik ve yaklaşık 300km yol gittik.Neyse yapacak bir şey yok,üzerine bir soğuk su içtik 🙂

Otoban ücretlerini hesaplatmak isterseniz tıklayın .

Viyana’da neler yapılır, nereler görülmeli sorularının cevaplarını bulabileceğiniz Viyana Gezi Rehberi yazım için tıklayın.

Viyana Sokakları

Hırvatistan tatili için araştırma yaptığınıza göre sizlere biraz ülke hakkında bilgi veriyim.

Hırvatistan tarihine bir göz atıp ülkeyi tanıyalım. Dalmaçya bölgesinde kurulmuş.Bir süre Bizans Devleti’nin egemenliği altında yaşadıktan sonra,yaşanan savaşlar sonucunda Macaristan, Avusturya, İtalya ve Osmanlı devletleri burada hüküm sürmüşler.25 Haziran 1991 yılında Yugoslavya topraklarından ayrılıp, 8 Ekim 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiş.Bağımsızlığını ilan etmesine rağmen Sırplarla yaşanan iç savaş neredeyse 4 yıl boyunca sürmüş. 2013 yılında AB üyeliğine kabul edilmiş.

Hırvatistan’a ne zaman gitmeliyim?

Deniz tatili yapmak istiyorsanız, ama çok da para vermek istemiyorsanız en güzel dönem sezon bitimi Eylül-Ekim ya da sezon başı Mayıs-Haziran. Kış dönemlerinde her yer ölü olacağı için tercih etmeyin. Deniz tatili yapmayacaksanız da bahar dönemi tercih edilebilir. Temmuz sonunda havanın azizliğine uğradık. İlk gün iyi ki denize girmişiz dedik,ertesi gün tüm gün yağmur vardı. Hava işleri biraz da şans işi sanırım 😉

Hvar Adası Stari Grad

Para birimi nedir ?

AB üyesi olmasına rağmen kendi para birimini yani Kuna ‘yı kullanıyorlar. İsterseniz Euro da kullanabiliyorsunuz. Paraların üzerinde göreceğiniz sansar resmi de nereden çıktı demeyin Kuna‘nın anlamı sansar demek 🙂

Hırvatistan gezisi için ülkeye nasıl ulaşırım ?

Bir çok alternatif yer bulunuyor. Uçak ile başkent Zagreb‘e uçup dilediğiniz şehre araç kiralayarak ya da otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Bizim gibi kendi aracınız ile Türkiye’den yola çıkıp geze geze gidebilirsiniz. Bunların dışında otobüs,gemi ve tren ile ulaşım seçenekleri de bulunuyor. Türkiye’den olmazsa da Avrupa’daki şehirlerden bu şekilde ulaşım sağlanabilir. Balkan ülkelerinden de araç ile kolayca geçebilirsiniz.

Konaklama nasıl ayarlanır ?

Yüksek sezonda konaklama seçeneklerinin neredeyse tamamı doluyor. O yüzden gitmeye karar verdiğinizde hemen konaklamayı da ayarlayın ki gereksiz yere yüksek ücret ödememiş olun.Hırvatistan tatili sırasında kesenin ağzını ne kadar açarsanız seçenekler de o kadar çeşitleniyor. Lüks konaklama seçeneklerinden, hostele kadar her şehirde bütçenize uygun konaklama alternatifleri var. Konaklama rezervasyonlarımızı gezimize çıkmadan önce yapmamıştık biz. Sebebi ise günde şu kadar kilometre gidebiliriz diye hesap etsek de,yeri geldi beğendiğimiz şehirde daha çok kalmak istedik, yeri geldi yol çok uzadı ve benzinlikte uyuduk..Bunlar gibi durumlar ile karşılaşacağınız için bizler gibi uzun bir yolculuğa çıkarsanız eğer rezervasyonunuzu önceden yapmayın.Baktınız hedeflediğiniz şehre ulaşabileceksiniz o zaman bir benzinlikte ya da kafede otururken internetten hemen bir konaklama ayarlayabilirsiniz kolayca 😉

Kaç gün Hırvatistan tatili için yeterli olur ? 

İşte orası tam bir muamma. Yani ZagrebSplitHvar ve Dubrovnik ‘i gezeceğim derseniz 1 hafta kalıp dolu dolu gezersiniz. Biraz bu işler karşı tarafın beklentisi ile doğru orantılı olduğu için, tercih sizlerin. Zagreb‘e uğramadık, direk Split‘i gezdik ordan da Hvar‘a geçtik,orada konakladık. Ertesi günde orada kalacaktık ama havanın yağmurlu olması bizi mutsuz ettiği için Hvar‘dan Bosna Hersek‘in Capljina şehrine geçerek,bir kaç gün orada da konaklama yaptık. Bosna Hersek‘de gezilmesi gereken noktalara heeep buradan ulaşarak gittik. Dubrovnik‘de bunlardan biri,yani günübirlik gidip gelmeyi tercih ettik. Deniz , kum, güneş tatilimizi Yunanistan’da yaptığımız için çok da mutsuz etmedi havanın kötü olması.

Gezilecek yerlerden en popüler olanları,

Dubrovnik, Split, Hvar, Zagreb, Zadar, Şbenik, Korcula Adası, Trogir Adası, Plitvice Ulusal Parkı, Kornati Adaları Ulusal Parkı.

Split Stari Grad Diocletian Sarayı

Hırvatistan’ın en meşhur lezzetleri neler ?

Yemek kültürüne baktığımızda çeşitliliğin oldukça bol olduğu görülüyor. Nedeni ise bir çok farklı milletin egemenliği altında kalmasından dolayı. Ülke genelinde Akdeniz iklimi ve karasal iklim görüldüğünden,deniz kenarlarında bizdeki Ege, Akdeniz mutfağı gibi zeytinyağlı yemekler,deniz ürünleri ve sebze yemekleri yapılırken,iç kesimlerde daha çok et ile pişirilen yemekler öne çıkıyor. Biz karnımızı doyurmak için farklı bir seçenek bulduk. Merak ederseniz Hırvatistan Mutfağı yazıma tıklayın.

Split Sokakta Yemek Molası

Ülkeye özgü yemekler,

Cevapi (Köfte)

 Strukle (Çorba)

Hobonitce (Salata)

Pljukanci (Makarna)

Müzik festivalleri ve gece eğlenceleri nasıl derseniz ?

Gece eğlencesinin dillere destan olduğunu bilmeyen yoktur. Bazı eğlence severler İbiza‘dan sonra Hvar Adası‘nı ikinci sırada gösteriyorlar. Sadece Hvar Adas’nı düşünmemek gerekiyor,ülke genelinde bir kop kop durumu söz konusu. Zaten yapılan müzik festivalleri ile de ülke adını duyurmuş ve bir çok ülkeden eğlence sever kitleyi toplamayı başarıyor. Unknown Festival, Love System Festival, Moreska, INmusic Festival, Ultra Europe

Hvar Adası

Game of Thrones dizisinin de Dubrovnik‘de çekiliyor olması,her geçen gün ülkenin turizm alanında yükselerek ilerlemesine kapı açmış. Hem Ortaçağ’dan kalan muhteşem mimari yapısı,hem doğal güzellikleri, hem eğlencesi hem de denizi ile Hırvatistan tatili bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. Eeee vize istemediği dönemde şanlıysanız gidip görmüşsünüzdür, olmadı yeşil pasaportunuz varsa vize parası ödemenize yine gerek yok,hala şanslısınız yok ben illa gideceğim göreceğim derseniz de bir Schengen vizesine ihtiyacınız olacak onun için bir tık neler gerekiyor buradan ulaşabilirsiniz. İyi gezmeler veeee, Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment