İSVEÇ STOCKHOLM GEZİLECEK YERLER REHBERİ

İsveç Stockholm gezilecek yerler sıralamasında İskandinav turumuzun ilk durağı oluyor.İskandinav turumuzda gideceğimiz diğer noktalar Malmö, Kopenhag, Bergen ve Oslo.

İnsanların ekonomik olarak rahat yaşadığı, yeşile ve parklara doyduğu, eski mimarisinin korunduğu, geniş caddelerin olduğu, mutlu ve hayat kaygıları olmayan insanlarla dolu bir şehir düşünün. Kuzey Avrupa‘da yer alan Stockholm, Malatan Gölü ve Baltık Denizi’nin kesiştiği noktada. Şehir 14 ada üzerine kurulmuş ve her bir adayı birbirine bağlayan köprülerin muhteşem tasarımları da şehre ayrı bir hava katmış.

Dünyaca bilenen markaların sahibi olan İsveç finans, endüstri ve turizm ile ülke ekonomisini canlı tutuyor. H&M, Ikea ,Ericsson, Volvo, Skype, Electrolux ve Spotify gibi markaları sıralayabiliriz.

Stockholm Arlanda Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için Flygbussarna firmasının otobüsü ile yaklaşık 40dk süren bir yolculuk sonucunda ya da aynı firmanın Door To Gate hizmetinden faydalanabilirsiniz. Biz Door To Gate ile yaptık yolculuğumuz havalimanından otelin önüne kadar ve otobüsten biraz daha pahalıya gelse de ikinci bir vasıta kullanmadık bu yüzden neredeyse aynı fiyata denk geldi. İsterseniz Arlanda Express treni ile 20 dk sürecek bir yolculuk sonucunda ulaşıyorsunuz. Stockholm Card alarak hem ulaşımınız için hem göreceğiniz müzeler için ekstra ücret ödemeden hemde restoranlarda indirim kazanarak kullanabilirsiniz.

Para birimi olarak İsveç Kronu (SEK) kullanıyorlar Euro‘ya geçmemişler. Türkiye’den giderken paranızı bozdurup gidebilirsiniz ya da şehirde istediğiniz ATM’lerden para çekebilirsiniz. Ama her yerde kredi kartı geçtiği için en pratik yol kredi kartı.

İsveç‘i gezmek için yaz ayını ya da sonbaharı tercih edebilİrisiniz.Ne çok üşürsünüz ne de yok sıcak olur.Zaten yaz mevsimini de pek yaşadıkları söylenemez. Kasım ayının ortası ile Aralık-Ocak Şubat buralarda donacağınız zamanlar tabi ayrı bir güzelliği var tercih sizlerin. Ekim sonu yaptığımız seyahatimiz de güneşli günde gördük akşamında da azar azar yağan karda.Soğuktu evet ama yine de şehrin büyüsüne kapılınca o soğuk havayı hissetmiyorsunuz.

 

 

 

 

 

Ortaçağ şehri olan Stockholm’un kalbi olarak eski şehri yani Gamla Stan‘ı merkez kabul ederek gezi planınızı oluşturmalısınız.İsveç Stockholm gezilecek yerler noktalarını belirlediğimde şehirde gezilmesi gereken 7 bölge 5 farklı ada üzerine dağılmış durumda.

Şehir gezisi için; Östermalm, Norrmalm, Vasastan bölgeleri konaklama için Östermalm‘da konaklama yapabilirsiniz hem ucuz hemde şehir merkezi.

Müzeler,saraylar ve kültür gezileri için; Gamla Stan, Skepssholmen, Djurgarden bölgesi.

Alışveriş, Bar-Cafe, Halka Karışma için, Södermalm bölgesi (Konaklama için tercih edilebilir)

İsveç Stockholm gezilecek yerler yazımın ilk durağı Gamla Stan‘nın en meşhur caddesi Vasterlanggatan. Hedilyelik eşyalar alacağınız dükkanların olduğu, kalabalık ve eski şehir evleri ile fotoğraf çektirip dar sokaklarında saatler geçireceğiz bir yer. Magnet ya da hediyelik eşyalar şehrin diğer yerlerinde daha uygun fiyatlı. Nobel Müzesi, Kraliye Sarayı ve Stockholm Katedrali geziniz sırasında karşınıza çıkacak önemli yapılar.

 

 

 

 

 

Djurgarden bölgesi yemyeşil parkları ile şehrin ortasında adeta cennet gibi bir köşe.İsveç Stockholm gezilecek yerler durağımızın bu noktasında turistlerin ve lokallerin gittiği bölge Skansen (Açık Hava Müzesi) doğal yaşamındaki bölge hayvanlarını içeren bir park , Akvaryum ve Biolojik müze bu bölgede en çok ziyaret edilen yerler arasında olsa da birinciliği Vasa Müzesi ve Gröna Lund (Lunapark) alıyor. Vasa Gemisi 1628 yılında sefere çıkıyor ve gemi ilk seferinde batıyor ve tüm mürettebatı da yaşamını yitiyor. Battığı noktandan 1961 yılında çıkarılarak bu müzede tüm ihtişamıyla sergileniyor. Gröna Lund ise çocukların ve yetişkinlerin eğleneceği harika bir lunapark.Yaz boyunca bir çok konsere ev sahipliği yapan lunapark için giriş ücretleri alacağınız eğlence paketine göre farklılık gösteriyor.

 

 

 

 

 

Skepssholmen bölgesi ise sanat tutkunlarının kaçırmaması gereken bir bölge. 20.yy Müzesi burada yer alıyor ayrıca bir de Skepssholmen köprüsünden de geçmelisiniz.Köprüde kraliyet simgesi olan tacı görebiliyorsunuz ve muhteşem bir şehir manzarasını da unutmamak gerek.

Södermalm bölgesi İsveç Stockholm gezilecek yerler listemdeki en keyif aldığım ada oldu. Götgatan caddesi hoop gülmeyin ama elde değil sürekli ağzınıza takılacak oradayken 🙂 bu cadde üzerinde yürüyün,harika kahveler içeceğiniz mekanlara uğrayın, barlar da takılın ve vintage mağazalara uğrayın.Adanın gündüzü başka akşamı bir başka güzel o kadar çok yer var ki her birini yürüyerek gezip keşfedebilirsiniz. İtirafta buluyorum ki biz bir günde yaklaşık 20km yol yapmışız. Her yeri yürüyerek gezmeyle şehrin tadının ancak böyle çıkacağına inandığım için her gittiğim ülkede bol bol yürüme geziyorum.

 

 

 

 

 

Östermalm bölgesi modern yapıların lüks alışveriş dükkanlarının ve restoranların olduğu bir ada. Burada yer alan Saluhall isminde bir pazar eri düşünün üzeri kapalı.İçinde deniz ürünlerinden, şarküteri ürünlerine kadar bir çok yiyeceği bulabileceğiniz aynı zamanda restoranların yer aldığı bir mekan.Lokallerin çokça tercih ettiği bu mekanı mutlaka ziyaret etmelisiniz.Biraz pahalı ama İstanbul’da boğazda bulunan ünlü mekanlarda yediğiniz yemeğin daha kalitelisini ,taze olarak tükettiğinizi düşününce verdiğiniz paraya hiç de acımıyorsunuz.

 

 

 

 

 

Norrmalm bölgesi şehir merkezi konumunda ve Östermalm gibi alışverişin , restoranların ikinci el pazarının kurulduğu keyifli bir bölge. Yine burada da gurme dükkanların olduğu balık, şarküteri ,et ürünlerini bulabileceğiniz muazzam pazar yeri var Hötorgshallen ismi. Kajsa‘da balık çorbasını denemelisiniz.Ayrıca pazar günleri meydana ikinci el ürünlerin satıldığı tezgahlar açılıyor.

 

 

 

 

 

Alkol satışları süpermarketler %3,5’a kadar yapılıyor .Daha yüksek oranlı bir alkol alacaksanız işletmesi devlete ait olan Systembolaget ismindeki marketlerden alabilirsiniz.Akşam saat 22:00 kadar açıklar.

Seyahatimizi Ekim ayının sonunda gerçekleştirdik ve Cadılar Bayramına denk geldiğinden şehrin her bir noktasına farklı tasarımlar yapılmıştı ve akşamları da barlarda eğlenceler vardı.

 

 

 

 

 

Stockholm’deyiz diye de 29 Ekim’i unutamazdık.Bütün gün özel t-shirtlerimiz üzerimizde gezdik 🙂

 

 

 

 

 

21 Haziran’da hava yaklaşık olarak 21 saat aydınlık olduğundan ülkede bu tarih resmi tatil günü ilan edilmiş.

İsveç Stockholm gezilecek yerler yazım ile İsveç‘in en büyük şehri hakkında siz gezgin dostlarımla bilgilerimi paylaştım.Kurallara uyan, mutlu, gelecek kaygısı olmayan insanları görüp özeneceğiniz,paranızı harcarken iki kez düşüneceğiniz, düzene saygıya bir günde adapte olacağınız, yeşile doyup, deniz ürünleri yemeden duramayacağınız bir gezi sizleri bekliyor olacak.

Gülümseyin Hayata 😉

 

 

 

 

 

 

 

 

Be first to comment