İSVEÇ’İN KALBİ STOCKHOLM NEREDE VE HAKKINDA BİLGİLER

Stockholm nerede, Kuzey Avrupa’da Malaran Gölü ve Baltık Deniz’inin birleştiği noktada yer alan Stockholm İsveç‘in başkentidir.14 adayı birbirine bağlayan köprülerden oluşmakta.

Yemyeşil parkları, kocaman caddeleri,sayısız müzeleri ve renkli evleri ile tüm sene boyunca turistlerin ilgi odağı olan Stockholm‘de gezilecek görülecek çok nokta bulunmakta.

Para Birimi

Avrupa birliğine üye olan ülke Euro değil İsveç Kronu (SEK) kullanmakta.

Saat Farkı

Stockholm Türkiye‘den 2 saat geridedir.Kış saati uygulamasına geçmeyerek Türkiye normalde 1 saatlik zaman farkını 2’ye çıkarmıştır.

İklim

En soğuk dönemleri Aralık-Ocak-Şubat , serin olsa da güneşli günlerin en bol olduğu dönem Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Eylül-Ekim Kasım dönemi de gezileriniz için ideal bir dönem olabilir.

Yeme-İçme

Stockholm nerede diye sorduklarında ilk aklıma gelen deniz kenarı ada ülkesi oluşu. Eeee durum böyle olunca balıkçılık ve deniz ürünleri tüketimi ilk sırada geliyor.

İçecek olarak beyaz şarap, şampanya ve bira en çok tüketilen içecekler.

Gezilecek Yerler

Gamla Stan, Royal Palace, Nobel Museum, Södermalm, Götgatan, Skyview, National Museum, Djurgarden, Gröna Lund, Vasa Müzesi, Sheppsholm Köprüsü, Östermalm,Saluhall, Hötorget (Haymarket)

Vize

Schengen vizesi ile giriş yapılmaktadır.

Ulaşım

Arlanda Havalimanı‘na İstanbul‘dan aktarmamız olarak bir çoğu havayolu şirketinin seferleri bulunmakta. Stockholm nerede sorusunun cevabını düşündüğümde 3 saatlik bir yolculukla ulaşabileceğimi değil, nedense hep daha fazla süreceğini düşünmüşümdür.

Konaklama

Södermalm bölgesini ilk sırada öneririm. Gamla Stan (Eski Şehir) ve diğer gezilecek yerlere yakın ve canlı bir yapısı var. Kafeler,barlar, alışveriş… Norrmalm ‘da yine uygun fiyatlı konaklama alternatifleri bulabileceğiniz bir bölge.Gamla Stan konaklama pahalı turistik olduğu için.

Stockholm nerede ve hakkında kısa kısa bilgileri paylaştığım bu yazımın ardından detayları ile yazmış olduğum diğer yazılarım sizleri bekliyor.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment