Kapadokya – Ruhunu 6 Adımda Gör, Yaşa ve Keşfet !

Kapadokya mistik havası ile gelen ziyaretçileri ve bölgede yaşayan halkı kendine aşık etmeyi başarıyor. Gidenlerin tekrar tekrar gitmek istediği, her mevsimde ayrı biz güzelliğe sahip olan güzel memleketimi sizlere bir önceki yazımda anlatmıştım aşağıda linkini paylaşıyorum.

Kapadokya Gezilecek Yerler klik klik!!!

Kapadokya kadar etkileyici ve farklı bir coğrafya daha keşfetmek isterseniz Frig Vadi‘sine mutlaka gitmelisiniz.

Frig Vadisi Yükselen Yeni Yıldız klik klik!!!

Balona binmek Kapadokya’nın vazgeçilmezlerden olsa gerek. Gün daha ağarmadan sabah 5 gibi üşüyerek  güne başlayıp, açık büfe kahvaltınızı yaptıktan sonra uçuş meydanına ulaştığınızda, yeni şişirilmeye başlayan dev balonlar, uykudan uyanıp sizi mükemmel bir yolculuğa çıkarmak için hazırlanıyor. Sepet büyüklüğüne göre balondaki kişi sayısı da değişiyor ve ortalama gezi süresi  1 ya da 1,5 saat arasında oluyor. Balona binmek için ise pamuk ellerin cebe gitmesi gerek. Yaklaşık 150€ gibi bir fiyattan başlıyor diyecek pek bir söz yok…

Kapadokya- Sıcak hava balonları günün ilk ışıklarıyla yükselirken...

Sıcak Hava Balonu

Puuuuf puuuf diye yankılanan ateş sesleriyle uyanan devlerden birindeyim vee gökyüzü ile buluşma vakti. İşte kuş bakışı Kapadokya ve sanki elle işlenmiş bir dantel gibi karşınızda….

Kapadokya - Sıcak hava balonundan eşsiz bir manzara!

Sıcak Hava Balonu

Manzaranın güzelliğinden ve bol oksijenden dolayı sarhoş olmuşken, yere indiğimizde bir de pilotumuz hoop bir şampanya patlatıp küçük bir kutlama yapıverdi oracıkta 🙂

Sıcak hava balonu uçuşu sonrası şampanya ile kutlama

Sıcak Hava Balonu

Kapadokya ‘dan ne alınır ?

Halı

Babaannemin anneannemin söylemiyle “yavrum biz halı tezgahının başından kalkamazdık eve para lazım çocuklar okuyacaklar…” işte el emeği, göz nuru bu halılar çeşitli motiflerle,rengarenk dokunup yöredeki kadınların elinden çıkan birer sanat eseriymiş. Eskilerde sipariş üzerine ya da evlerinin duvarlarında satılmak üzere sergilenen halılar şimdilerde kocaman dükkanlarda, el dokumasından çok makine halılarına da yer verilerek sergileniyor. Üzerindeki etiketlere pek aldanmayın birazcık pazarlık yapmak gerek. Halıların yaşları, dokumaları, üzerindeki desenlerin anlamları ve renklerine büyülenip hepsini almak isteyebilirsiniz. Avanos, Ürgüp ve Göreme’deki halı mağazalarına uğrayabilir ve şahane eserlere bir göz atabilirsiniz.

Kapadokya halıları içinde kendini kaybetmiş gezginstar :)

Halı İkman Göreme

Şarap

Kapadokya tarihi güzellikleri ve doğasının yanında Hititler döneminden günümüze kadar gelen üzüm bağları ve bu bağlardan yapılan şaraplarıyla da ünlü. Şarap severseniz Kapadokya geziniz sırasında uğrayıp, tadım yapabileceğiniz iki firma önerebilirim. Turasan/ Ürgüp , Kocabağ/ Uçhisar  Her ikisinde de muhteşem lezzetlere sahip kırmızı,beyaz ve rose şarapları var. Şarap tadımı yapabilir ,hatta evinize dönerken bu lezzetten arkadaşlarınıza ikram etmek için satın alabilirsiniz. Her ikisi içinde favorim şarabım Emir.

Kapadokya'da bir şarap satış ve tadım dükkanı

Kapadokya Şarap

Çanak – çömlek

Giydim şalvarı oturdum tezgahın başına ama benden bir cacık olmazmış yetenek sıfır. Bölgede çanak çömlek diyince aklınıza ilk gelecek nokta benim memleketim Avanos olmalı. Atadan babadan aslında genden gelen çanak ustalarının neredeyse hepsi Avanosludurlar. Bu çanak çömlekler neden kırmızı renk derseniz? Çünkü Avanos’tan geçen Kızılırmak nehrinin toprağı ile üretiliyor.Bu toprak killi bir yapıda ve kızıl renkte. Benim gibi sizde deneme yapabilir ufak tefek hediyeler alabilirsiniz. Mutlaka uğramanız gereken adresi veriyorum, Chez Galip aynı zamanda bir saç müzesi benimde saçımdan bir tutam var.

Kapadokya'ya özgü geleneksel bir çanak-çömlek dükkanı

Çanak

Atölyede çömlek yapmayı denerken ben :)

Çanak Çömlek Avanos

Hangi İlçeler Gezilmeli ?

Avanos,Ürgüp, Göreme, Çavuşin, Uçhisar

Aktivite Ne Yapılabilir ?

ATV Turu, Balon Turu, Jeep Safari, Jet Bot, Gondol, At Turları, Bisiklet Turları

Ne Yemeliyiz ?

Testi Kebabı, Çömlekte Kuru Fasulye, Nohutlu Yahni, Kesme Çorbası, Düğü Çorbası

Nerede Konaklarız ?

Konaklama konusunda her cebe uygun bir çok alternatif mevcut hostel, pansiyon, çadır ya da butik otel. Özellikle Göreme’de daha çok seçenek bulabilirsiniz. Kapadokya denildiğinde ilk akla gelen konaklama kayadan oyma butik oteller olsa da fiyatları biraz cep yaktığından her keseye maalesef uymayabiliyor.

Avanos'ta butik bir taş otelin iç mekan görüntüsü ve ben

Avanos Sofa Hotel

O zaman sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum.Aklınıza takılan sorularınız için Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim 

Dünyanın bir çok yerinden turisti çeken Kapadokya yılın her mevsiminde ziyaret edilebilirsiniz ama küçük bir tavsiye daha, kışı karlı iken, baharı da yeşile bürünmüşken ayrı bir güzeldir. O yüzden yolu henüz düşmemiş olan ya da tadı damağında kalan herkesi bekleriz…Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata 😉

Bir tepeden Kapadokya manzarası

Kapadokya

Be first to comment