Kıbrıs Mutfağı’nın Mutlaka Tadılması Gereken 7 Lezzeti !

Kıbrıs gezi notlarımı diğer yazılarımda paylaştığıma göre,geldi sıra en lezzetli, ağzımın suyunun akacağı başka bir yazıya.

Kıbrıs Gezilecek Yerler Listesi

Kıbrıs Yolculuğu Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Farklı kültürlerin etkisi altında kalan pek çok lezzet,günümüze kadar gelmiş ve Kıbrıs sofralarında sunulmaya devam ediliyor.

Kıbrıs seyahatinizde tatmadan dönmemeniz gereken lezzetleri sizler için sıraladım ve bu yemekleri yiyebileceğiniz restoran isimlerini de vermeye özen gösterdim.Şimdiden afiyet olsun 😉

Şeftali Kebabı

Terbiye edilmiş koyun ve keçi kıyması karışımının, kuzu gömleğine (iç yağ sanırım) sarılıp,ardından da mangalda yavaş yavaş pişirilmesi ile ortaya çıkan bir lezzet. Adında şeftali olması aklınıza içerisinde de mi şeftali var sorusunu getirmesin;hayır yok!! Nerede yenir bu lezzet; Niazi’s Restoran.

Şeftali Kebabı

Hellim Peyniri

Yemeyeceğim deseniz de Kıbrıs restoranlarında mutlaka karşınıza çıkacaktır. Peynir sevmeyen biri olarak, benim için bile karşı konulamaz bir lezzet bu. Hele bir de keçi sütünden yapılmışsa,lezzeti bir başka oluyor. Her yerde bulabileceğiniz bu lezzetin en doğru adresi de Lefke‘deki Zekiye Hanım ama orası çok uzak ,marka olarak ne alıyım derseniz Reha Milk‘i tercih edebilirsiniz.

Molehiya

Bu bitki sadece Nil nehri kıyılarında ve bu Ada da yetişiyor. Lezzet olarak bamya,görüntü olarak reyhan otu, kokusu ise naneye benzetiliyor.Kuzu ya da tavuk eti kullanılarak pişirilen sulu bir yemek. Nerede yenir bu lezzet; Kybele Restoran ya da Kıbrıs Evi.

Kolakas

Kereviz görüntüsünde,patates türünde bir bitkidir. Lezzet olarak patatesten daha tatlıdır. Kereviz saplarıyla pişirilen bu bitki,bol limon ile servis edilir. Nerede yenir bu lezzet; Kıbrs Evi.

Lalangi

Hamur içinde sunulan bir lezzet. Hamuru yoğrulurken su yerine haşlanmış tavşan suyu konuluyor. Lezzetin en önemli noktası da bu zaten. İçerisine ise yine tavşan eti konularak pişirilip servis ediliyor. Nerede yenir bu lezzet; Kıbrıs Evi.

Nor Böreği

Belki de en çok sevilen lezzetlerden biri.Bir tür tatlı bence.Hamuruna nor peyniri,portakal yağından yapılan çiçek kokulu bir esans ve şeker karıştırılıyor ve bu hamurdan minik minik parçalar kopartılarak yağda kızartılıyor.Nerede yenir bu lezzet; Sedirhan Restoran.

Meşhur Kıbrıs Macunu

Neredeyse tüm meyvelerin, sebzelerin macunlarını üretiyorlar. Kapruz, patlıcan, kabak,ceviz,hurma,turunç en çok ilgi görenleri. Nerede yenir bu lezzet derseniz; sokaklarda gezerken karşınıza çıkacağı için rahatça bulabilirsiniz.

Alkollü içkilerin görece ucuz olduğu ülkede,yemeklerde içki de su gibi tüketiliyor. Duty Free‘den daha ucuza şehir içindeki marketlerden satın alabilirsiniz,aklınızda olsun.

Market Alkol

Lezzeti damağınızda kalacak, bol yemeli içmeli bir Ada tatili geçirmeniz dileğiyle. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment