MALEZYA HAKKINDA BİLGİLER

Resmi adı Malezya Devleti olan ve Güneydoğu Asya‘da yer alan Malezya , geçmişte Baharat Yolu üzerinde bulunması sebebi ile çok kültürlü , bir çok farklı etnik ırkı bir araya getirmiş. Malezya 31 milyonluk nüfusa sahip bir ada ülkesi olup, ülkenin %55’ini Malay , %25’ini Çinli ve %10’unu Hintliler meydana getirmektedir.

Singapur, Tayland ve Endonezya arasında kalan Malezya, 13 eyaletten ve 3 federal bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Kuala Lumpur‘dur.

Para Birimi

Ringgit kullanılmaktadır.

Saat Farkı

Malezya ve Türkiye arasında 5 saatlik zaman farkı bulunmak Malezya 5 saat ileride yaşamaktadır.

Kültür -İnanç

Malayca resmi dil olarak kabul edilirken İngilizce ‘de herkes tarafından kullanılırken farklı etnik yapılardan oluşan ülkede herkes kendi dilini konuşmada özgürdür.

Resmi dini İslam olan ülke ,farklı inançlara da saygı göstererek her grubun kendi dinini yaşamasına müsaade etmiş. Yaygın olan diğer dinler Budizm, Hristiyanlık ve Hinduizm.

İklim

Ekvator iklimin etkisi altınsa olan Malezya‘ya gitmek için en uygun dönemler Mart-Kasım’dır. Diğer dönemlerde muson yağmurları etkisini göstermektedir.

Yeme-İçme

Kültürel çeşitlilik çok olduğu için yemeklerde bir o kadar çeşitli. Damak tadınıza uyan harika lezzetler keşfedebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Petronas İkiz Kuleleri, Batu Caves ,Kinebalu Milli Parkı, ChinaTown (Petaling Street), Bukit Bintang,Kasturi Walk,Central Market,Little India Brickfields,BangsarLangkawi Adaları,Cameron Highlands.

Vize

Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan Türk vatandaşlarından Malezya vize istememektedir.

Ulaşım

İstanbulMalezya uçuşu ortalama 10-11 saat sürmekte olup, KLIA (Kuala Lumpur International Airport) müşteri memnuniyeti bakımından dünyanın en iyi havalimanlarından biri seçilmiştir.

Konaklama

Orta ve düşük bütçeli otellerden , uluslararası otellere kadar bir çok seçenek bulunmaktadır.

Be first to comment