MALEZYA YEMEKLERİ KUALA LUMPUR’DA NEREDE YENİR

Malezya yemekleri Çin ,Hint ve Malay lezzetlerinin sentezi ile oluşmuş 3 farklı mutfağın izlerini taşımaktadır. Buğlama , haşlama ve kızartma Çin mutfağının etkisiyle Malezya yemeklerinde yer bulurken, baharat kullanımının etkisi ise Hint mutfağından gelmekte.

Ülkenin bulunduğu konum itibariyle ada ülkesi olması birçok balık çeşidinin bulunmasına ve ülkenin 2 mevsim yaşaması ise sebze , meyve çeşitliliğinin sürekliliğinin devam etmesi muhteşem Malezya yemekleri lezzetlerin her an önünüze sunulmasına imkan sağlıyor.

Küçük detaylarla Malezya yemekleri tanındığına göre şimdi de en güzel sokak yemeklerini deneyimleyebileceğiniz lezzet duraklarını aşağıda sizler için sıralıyorum.

Jalan Alor , akşam üstüne doğru cadde trafiğe kapanıyor ve masalar sandalyeler her yer sıralanıyor. Caddenin bir ucundan diğerine kadar yürüdüğünüz yol boyunca sizi görsel olarak cezbeden muhteşem tatlar vitrinlerde sergileniyor ki ne sipariş ettiğinizi önceden bilmeniz için ya da buzlarla dolu tezgahlarda görebilirsiniz. Bu sokağın en meşhur restoranı Sai Woo, oturup bir kova dolusu Tiger markalı yerel bira ve yanında baharatlı çöp şişler ,deniz ürünleri ve olmazsa olmaz makarna ve pilavlardan yiyebilirsiniz. Restoran dışında Malezya yemekleri açık tezgahlarda satılıyor hemen seç hooop pişirsinler ye tarzında. Bu tezgahlarda en çok ilgimi çeken ama deneyemediğim yiyecekler şişte kurbağa ve ızgarada soslu tavuk ağayakları 🙂

 

 

 

 

 

Bu caddenin sonunda ise sizleri tropikal meyvelerin satıldığı rengarenk tezgahlar karşılıyor.Siz meyvelerinizi seçiyorsunuz temizleyip getiriyorlar masanıza ya da paket alıp yolunuza devam ediyorsunuz.Fiyatları ise gayet uygun.

Pealing Street , China Town‘da yer alan isminden de anlaşıldığı gibi her şeyin ucuz olduğu bir bölge burası. Öğle saatlerine doğru tezgahların açılmaya başladığı ve halkın kahvaltıyla güne başladığı mekanlar, akşam saatlerine doğru dolmaya başlıyor ve geç saatlere kadar Malezya yemekleri ile ziyaretçileri doyurmaya devam ediyorlar. Tang City Food Court uğranması gereken adres.

 

 

 

 

 

Little India (Brickfields), küçük Hindistan olarak adlandırılan,kendinizi kısa sürede olsa Hindistan’da hissedebileceğiniz ve Hint yemeklerinin tadına bakabileceğiniz bölgede sıra sıra yer alan dükkanlarda yemeklerin lezzetlerine bakıp deneyimleyebilirsiniz. Daha önce de bir çok kez denedim Hint yemeklerini ama lezzetini nedense bir türlü sevemiyorum.

Meyveler: Durian , Rambutan, Mango, Star Apple
Yemekler: Satay , Clay Pot Loh Shu Fun , Nasi Lemak,Fried Oyster OmleteLaksa
Tatlı: Koong Woh Tong, Appam

Yemek ayırt etmeden her şeyi yerim ,her şeyin tadına bakarım diyorsanız Malezya yemekleri tam sizlik. Yemek sokaklarında kendinizi kaybedebilirsiniz.

Gülümseyin Hayata 😉

 

 

 

 

Be first to comment