MALMÖ GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Malmö gezilecek yerler sıralamanızı bir kenara not edip çıkıyorsunuz Malmö sokaklarına. Şehir çok düzenli, temiz ,insanlar güler yüzlü, yeşile doyacağınız parklar, bir anda karşınıza çıkıveren deniz ve küçük dar sokaklarında kaybolacağınız şehri de görülmesi gereken noktalara doğru yola çıkıyoruz.

İsveç‘in güneyinde yer alan Malmö deniz ticaretinden dolayı en çok göçmen alan ve aynı zamanda İsveç‘in 3. büyük şehri durumda. Kalabalık mı o da ne hissetmiyorsunuz bile.

 

 

 

 

Stockholm‘den tren ile yapacağınız yolculuk yaklaşık 4,5 saat sürüyor ve Malmö tren istasyonuna ulaşıyorsunuz. İstasyon şehrin merkezinde yer alıyor.

 

 

 

 

Şehri yürüyerek gezebileceğiniz gibi bisiklet kiralayıp onunla da gezebilirsiniz.Kiralama ofislerden bir kaç küçük işlemden sonra hemen alıyorsunuz bisikleti.Benim ikinci gelişim Malmö‘ye ilk geldiğimizde bisiklet ile gezdiğim şehri bu kez yürüyerek gezmeyi tercih ettim.

Malmö gezilecek yerler listemizin ilk durağı;

Malmö Kalesi, ada üzerine kurulmuş ve şehrin en eski yapılarından biri olan kaleye küçük bir köprü bağlantısı ile ulaşıyorsunuz. Kungsparken Parkı ile çevrelenmiş kale eskiden hapishane olarak kullanılmış.Kalenin içinde gezilecek diğer noktalar ise sanat müzesi, tarih müzesi ve akvaryum bulunuyor. Akvaryuma mutlaka giriş yapmalısınız. Öyle sıradan bilginiz gibi bir yer değil yani tünelin içinde yürüyün balıklar üstünüzden geçsin durumu yok burada. Akvaryuma giriş ücretsiz.

 

 

 

 

Kungsparken, Malmö gezilecek yerler içinde huzuru yakalayacağınız, güneşliyse hava birde keyifle vakit geçireceğiniz bir park. Malmö‘nün en eski parkı olma özelliğine sahip ve şehir merkezinde bulunuyor. Parkın içinde kocaman bir göl, kuğular ördekler,heykeller ,yel değirmeni bulunuyor. Kaleye kadar gelmişken parkı da gezin.

 

 

 

 

Lilla Torg ,küçük meydan her daim kalabalık olan şehirde buluşma noktası olarak kullanılan meydan tarihi eski evlerin olduğu ,restoran ve publarla dolu muhteşem bir yer.Akşamları meydandaki mekanlar tarafından düzenlenen partilere katılabilirsiniz. Malmö‘nün renkli bir gece hayatı var.

 

 

 

 

Sankt Petri Kilisesi, Gotik mimari ile tasarlanan kilise şehrin en eski yapılardan birini oluşturuyor. İçi sadece ve gösterişten uzak.

Stortorget Meydanı, büyük meydan Malmö gezilecek yerler sıralamasının olmaz olmazı bu meydan şehrin ana meydanını oluşturuyor. Üç önemli yapısı var. Apoteket Lejonet binası İsveç‘in en eski eczanesi ve çalışmaya devam ediyor. Kırmızı tuğla ve gri taşlar kullanılarak yapılmış belediye binası ve onun hemen yanında yer alan Residenset eyalet başkanına ait ev meydandaki gösterişli yapılar arasında.Ayrıca meydanda V. Karl Gustav ‘un heykeli bulunuyor.

 

 

 

 

Turning Torso, burkulmuş şekilde inşa edilmiş bir gökdelen ve şehrin her noktasından görebileceğiniz yapı 2005 yılında inşa edilmiş.

 

 

 

 

Malmö gezilecek yerler görüldüyse şimdi de gece eğlencesine çıkma vakti. Şehirde gece hayatı oldukça canlı. Cuma cumartesi akşamları şehrin en gözde noktaları Lilla Torg ve Möllevångstorget.

Yemek seçenekleri de yine oldukça geniş burada da. Balık yiyebilirsiniz ya da sosisli. Pölsemannen ismindeki seyyar satıcılardan hop bir sosisli yuvarlayıp geziye devam edilebilir. Bastrad isimli mekana da uğramalısınız. Lezzetli, fiyat konusunda ise tipik İsveç pahalılığında.

 

 

 

 

Kopenhag‘a ya da Stockholm‘e gelmişken mutlaka buraya da yolunuzu düşürmenizi ve Malmö gezilecek yerler listenizi oluşturup huzur dolu bu şehrin, tarih kokan sokaklarını keşfetmelisiniz.

Gülümseyin Hayata 😉

 

 

 

 

Be first to comment