NORVEÇ MUTFAĞI BERGEN’DE NE YENİR

Norveç mutfağı denildiğinde,en taze balık ve kabuklu deniz ürünleri yiyebileceğiniz ülkedesiniz demektir. Bergen şehri bulunduğu konum itibariyle balıkçılığın kalbi.Somon ve Morino balığı Bergen mutfağının vazgeçilmezleri arasında.

Bergen şehri ile ilgili daha çok içerik okumak isterseniz aşağıdaki yazılarıma bekliyorum tık tık !!

Bergen’e Ulaşım ve Şehir içi Ulaşım Hakkında

Bergen Gezilecek Yerler

Bergen Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

Bergen‘de atıştırmalık olarak tüketilen balık keki hemen dikkatinizi çekecek. Balık etinin un ve süt ile yoğrulup, krepe benzer ama daha kalın şekilde pişirilmesi ile yapılıyor. Denemek isterseniz Sostrene Hagelin Bergen‘e uğrayabilirsiniz.

Ormanlarla kaplı harika bir doğaya sahip olan ülkede av etinden yapılan yiyecekler de fazlasıyla tüketiliyor. Geyik etinden yapılan sosisli sandviçten deneyebilirsiniz.

Norveç mutfağı lezzetlerinden denemeler yapmak için Bergen‘de gidebileceğiniz çok çeşitli restoranlar var. Fiyat konusunda ucuz olduğunu söyleyemem ama bütçenize göre bulabileceğiniz çok çeşitli mekanlar var.

Fisketorget, şehir merkezinde yer alıyor. Burada aynı zamanda turizm danışma ofisi de bulunuyor.

Daha çok detay isterseniz aşağıda paylaşıyorum tıklayın tık tık !!

Bergen Fisketorget Hakkında

Kış döneminde sadece Cumartesi günleri 9:00’dan 15:00 ‘e kadar açık olan balık pazarına denk gelemediğimizden biz de  Fisketorget adındaki,limanın hemen yanında yer alan üstü kapalı,içerisinde balık tezgahlarının ve restoranların olduğu mekana gittik. Norveç mutfağı denildiğinde aklımıza gelen balık ve deniz ürünlerini burada yedik. Üstü açık olan caddeye kurulan pazardan daha pahalı buradaki mekanlar ama buralara kadar gelmişken de yemeden gitmemiz olmazdı, onun için balık çorbası,somon ,istiridye ve midyeyi denedik.Hepsi de birbirinden taze, lezzetli ve muhteşemdiler.

Fisketorget

Fisketorget

Fisketorget

Fisketorget Mussels

Yan yana balık tezgahlarının kurulu olduğu açık balık pazarında ise tezgahlardan istediğiniz ürünü seçiyorsunuz,taze alıp gidiyorsunuz ya da orada hemen pişiriyorlar ve oturma alanlarında yiyebiliyorsunuz.Pazardaki tezgahlarda sebze ,geyik eti, balina eti gibi farklı ürünler de bulabiliyorsunuz.Norveç mutfağı için önemli olan bu tarzdaki balık pazarlarına,hem yerel halk hem de turistler yoğun ilgi gösteriyorlar.

Bergen

Pingvinen adında bir restoran var şehirde .Orjiinal ve diğer restoranlarda bulamayacağınız Norveç mutfağı lezzetlerini bir araya getirmiş zengin menüsü ile müşterilerine hem yiyecek hemde içecek olarak leziz tatlar sunuyor. Fiyat konusunda ne çok pahalı ne çok ucuz,Bergen standartlarında normaldi. 139-179 NOK arasındaydı bizim yediğimiz yemeklerin fiyatları.Ödediğimiz faturanın detaylarını aşağıdaki resimlerde bulabilirsiniz.

Pingvinen Restoran

Pingvinen Restoran Hesap

Kahve içmek istediğinizde ise Bergen sokaklarında 3. dalga kahve dükkanlarının ne kadar çok olduğunu fark edebilirsiniz.İyi kahve içmek istiyorsanız Kaffemisjonen adındaki mekana uğramalısınız.

Scruffy Murphy’s İrlanda barında da güzel vakit geçebilirsiniz. Bazı akşamlar canlı müzik oluyor keyifli bir mekan. Lokal bira olarak Hansa Pilsner tavsiye ediyorum. Bir bardağı 69 NOK. İrlanda barına gelmişim hemen Bulmers var mı diye soruyorum ve tabi ki vaaaar!!! özlediğim bu harika tadı seneler sonra tekrar yudumluyorum:)

Bulmers

Uzak diyarlara kadar gelmişiz. Biraz paraya kıyıp ülkemizde olsa da,belki bu kadar lezzetli olmayan, bu deniz ürünlerini deneyimleyip Norveç mutfağı lezzetleri aklımızda kalarak ayrılıyoruz şehirden.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment