Side – 3 Adımda Şehir Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey !

Our Rating

Side ve etrafında bulunan yerleşim yerlerinin tarihine bir göz attığınızda taaa MÖ 7. yy’da kurulduğunu göreceksiniz. Yapıların bir çoğu Yunan, Roma ve Bizans döneminden kalma.

Aniden sırt çantamı hazırlayıp, kalacağım yeri bile organize etmeden, yollara düşüp kendimi bulduğum şirin ilçe Antik Side Kenti…  Anadolu dilinde Nar anlamına geliyormuş. Gerçekten burası tam bir nar cenneti. Deniz tatili dışında, tarihi dokusu ve eğlence hayatı ile gelenlere beklentilerinin üzerinde bir tatil sunuyor.

Ulaşım için Antalya otogarından kalkan otobüslerle yolculuk yapabilirsiniz. Yol boyunca her yere girip çıktığı için yolculuk normal süreden daha uzun sürüyor.

Side kumsallarında gün batımında çıplak ayaklarla yürüyen kız

 

pomegranate   nar_street

Aynı zamanda da İngilizlerin ve Almanların yaşadığı belde haline gelmiş, antik kentin içinde koşup spor yapan yabancılarla karşılaşabileceğiniz ve gece eğlencesinin bol olduğu, yazın hareketli kışın ise sakinliği ile kafa dinlemek için harika bir yer…

side_street

Gördüğünüz anda sizi büyüleyen, gezerken sizi alıp o tarihlere götüren Side tatil beldesinin her yerinden tarih akıyor.

Antik Şehir

Gezilmeyi  bekleyen kocaman bir antik şehir karşınıza çıkıyor…

İlk görmeniz gereken yapı, 17.000 kişilik Antik Tiyatrosu. Roma eseri olup, bölgedeki tiyatrolardan ayrılan en önemli özelliği, oturma yerlerinin eğimli bir arazi üzerine inşa edilmemiş olmasıymış. Sonrasında ise, Aspendos Köprüsü, Apollon Tapınağı, şehir surları, Vespasianus Anıtı, Antik Hastane ve daha bir çok gezebileceğiniz antik yapı sizleri bekliyor.

side_tiyatro side side_sideside_antik

Antik şehirden, tarihi çarşısına geçtiğimde görüyorum ki, tam bir turistik mantıkla çalışıyor buradaki esnaflar, gerçi haklılar da, Mayıs-Ekim sezonu kazan, geri kalan aylar kazandığınla yaşa 😉 Yol boyunca iki taraflı dükkanların bulunduğu uzunca bir çarşıdan, mağazaları gezerek aşağıya indiğinizde sizi burada deniz ve tekneler karşılıyor. Sahil boyunca bir çok yeme, içme ve eğlence alternatifleri bulunmakta, sadece kötü yanı birazcık fiyatları yüksek gelebilir.

Restoran konusunda Side merkez limanda yer alan mekanları tercih edebilirsiniz. Özellikle yaz akşamları her yer dolup taşıyor. Fiyatlar konusunda biraz şikayetçiyim çünkü yerli turistin ortalama bir akşam yemeği için 50-70 TL ödemesi gerekiyor. Yani fiyatlar genel olarak yabancı turistlere göre ayarlanmış durumda. Menülerde de fiyatlar Euro, Dolar, Pound üzerinden yazıyor.  Bence burada ki esnaf yerli turist gelmesin zaten bir şey kazanmıyoruz diyip sizi içeriye bile buyur etmiyor.

side_rest.   side_port   DSCF7894

Konaklama

Kalacak yer konusunda hiiiç endişelenmeyin çünkü her bir sokak, her yer adım başı pansiyon aman dikkat yoğun sezonda gelirseniz yer bulamazsınız 😉

Sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum.Aklınıza takılan sorularınız için Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim 

Side plajları

Antalya’da tatil diyince hemen akla gelen Side tatil beldesinde büyük ve küçük isminde 2 adet plajı bulunuyor. Böylesine berrak, incecik kumlu ve git git derinleşmeyen denizi özlemişim… En çok popüler olan plajlar Sorgun, Kumköy ve büyük-küçük plajlar.

büyük plaj

Gün batımının en güzel  izlendiği sahillerden biri olan Side’nin, en ucunda ki antik kent kalıntılarındaki taş masalarda bir şeyler içip keyfini çıkarmayı unutmayın 😉

Muhteşem bir gün batımında şahit olmak için bile gitmeye değer bir yer olan Side , sizi kendisine hayran bırakacak bir tatil beldesi. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkaracağınız en iyi mevsim olan Eylül Ekim aylarında yolunuzun buraya düşmesi dileğiyle. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

 

side_sunset   sunset

Gülümseyin Hayata 😉

The Breakdown

Be first to comment