SİNGAPUR SENTOSA ADASI GEZİ NOTLARI

Singapur tarih kokan bir şehir değil. İnsan eliyle her şey tasarlanarak yapıldığı için, Sentosa Adası da ülkeye turist çekmek için inşa edilmiş.Ülkeye 2016 yılında yaklaşık 16 milyon turist gelmiş ve bu demek oluyor ki Singapur devleti muhteşem bir pazarlama stratejisi kullanıyor.

Sentosa, anlam olarak Malay dilinde sükunet, sessizlik olarak çevrilse de adanın içeriği ile pek uyuşmuyor. Çünkü ada içerisinde sizi harika aktiviteler bekliyor, yani adada sessizlik hakim değil,eğlence hakim. Eğlence adası olarak anılan bu ada,her yaştan insanın keyifli vakit geçirmesi için oluşturulmuş. İçerisinde golf sahalarından, plajlara, otellere, tema parklarına… bir sürü aktivite yapabilirsiniz.

Adaya ulaşım için farklı seçenekler mevcut. Singapur şehir merkezinin herhangi bir yerinden adaya ulaşım çok kolay. Şehirden binceğiniz MRT (metro) ile HarbourFront metro istasyonuna gelip, tercih etmiş olduğunuz ulaşım aracı ile yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Yürüyerek adaya ulaşım yaklaşık 20-25 dk sürüyor. Sentosa Board Walk olarak biliniyor ve 1 S$ (Singapur Doları) ücret ödemeniz yeterli. Yürümeyi seven biri olarak tercihimi Sentosa Board Walk’tan yana kulladım. Harbour Front istasyonundan çıkıp,okları takip ediyorsunuz, VivoCity alışveriş merkezinin içinden geçip yürümeye başlayacağınız noktayı kolaylıkla buluyorsunuz. Gözünüz korkmasın yürümekten, harika bir liman manzarası var. Yürüyen bantlar da yapmışlar, sağ sola bakıyım derken bir bakmışınız zaten adanın kapısındasınız. Özellikle akşam üstü dönüş yolunda, gün batım manzarası da muhteşem oluyor.

Teleferik ile adaya ulaşım,ziyaretçiler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Singapore Cable Car isimli ve tek yön,yetişkinler için 13 S$ ,çocuklar için 8 S$. 1974’den beri faaliyet gösteren teleferik bir kez kaza yapmış ve 7 kişinin ölümü ile sonuçlanmış.Limandan geçen bir gemide bulunan tankın kabine takılması ve düşmesi sonucunda gerçekleşmiş olay. Ardından Başlangıç istasyonunun ismi Mount Faber , ikinci istasyon HarbourFront ve son istaston Sentosa Adası. Sentosa Adası içerisinde de metro bulunuyor ,büyük bir ada olduğu için ve yürümeyi sevmeyen biriyseniz ,rahatlıkla bir çok aktivite için ulaşım aracı olarak kullanabilirsiniz.

Tren ile adaya ulaşım da diğer bir seçenek. Sentosa Express isimdeki tren için, Singapur Sentosa Adası gidiş dönüş 4 S$ ödemeniz gerekiyor. Trenin ilk durağı VivoCity alışveriş merkezinin bulunduğu HarbourFront metro istasyonu. 4 durak geçtikten sonra adaya ulaşıyorsunuz. Sentosa Station (VivoCity Shopping Mall) -Waterfront Station (Resorts World Sentosa ve Universal Studios Singapore) -Imbiah Station ve son durak Beach Station.

Otobüsü de adaya ulaşım için kullanabilirsiniz. HarbourFront istasyonundan RWS8 no’lu otobüs ile Sentosa Ada’sına gidebilirsiniz. Fakat bu otobüsün şöyle bir özelliği var. Resorts World Sentosa (RWS)’da odanız varsa ya da Universal Stüdyo biletiniz varsa,bu ulaşım aracını ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Rezervasyonunuz bulunmuyorsa 1 S$ ödeyerek faydalanabilirsiniz. Turistler tarafından çok tercih edilen bir seçenek değil.

Singapur seyahatinizde mutlaka uğramanız gereken Sentosa Adası’nda nasıl vakit geçirebilirsiniz?

Universal Studios Singapore , ünlü film şirketlerinin dünya genelinde yer alan tema parklarından bir tanesini oluşturmakta. Transformers, Madagascar, Jurassic Park gibi ünlü filmlerin temalarından oluşan oyuncaklar yer alıyor.

Sentosa Merlion, Singapur şehrinin simgesi olan ”Merlion” heykeli Marina Bay bölgesine yer alıyor. Fakat Sentosa Adasın’da 37 metre yüksekliğindeki replikası bulunmakta ve adanın merkezini oluşturmakta.

Tiger Sky Tower, yerden 10 metre yüksekliğe çıkarak, adayı seyredebileceğiniz bir seyir terası.

iFly Singapore, gökyüzü dalışı/uçuşu yapabileceğiniz sıra dışı bir eğlence sizleri bekliyor. Uçuş öncesi almanız gereken bazı eğitimler var,yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Ardından 2 uçuş gerçekleştirebiliyorsunuz ve her uçuşun süresi 60 saniye. Ortalama fiyatı 250 Türk Lirasına denk gelen bu deneyimi,yaşamak isterseniz zamanınızın yaklaşık 2 saati burada geçeceği için iyi planlama yapmalısınız.

Wave House , yapay dalga havuzunda harika vakit geçirebilirsiniz. İsterseniz sörf dersi de alabilirsiniz. Şiddetle tavsiye edilir.

Madame Tussauds Singapore, dünyanın faklı şehirlerinde şubesi bulunan Madame Tussauds, balmumu heykellerinin yer aldığı bir müze. Bir çok ünlü ismin balmumu heykeli yer alıyor içeride. İstediğiniz ünlüler ile fotoğraf çektirebilirsiniz 😉

MegaZip Adventure Park, macera seveler için harika bir park burası. Kullanacağınız alanlara göre ödeyeceğiniz giriş ücretinin de tutarı değişmekte. İçerisindeki aktiviteler, adadan adaya geçiş, serbest düşüş, tırmanma….

Wings of Time, ışık, su, ateş ve müziğin birleşmesiyle oluşturulmuş bir şov izleyebilirsiniz. 20 dk süren gösteri,her gün 19:40- 20:40 saatleri arasında yapılmakta ve oturma planına göre alacağınız biletin fiyatı değişmekte,en uygun olanı 18 S$ başlıyor.

Plajlar, adada yapay olarak oluşturulmuş. Güney kıyısında 3 adet kumsal var. Siloso, Palawan ve Tanjong isminde. Kumsalları oluşturulurken Endonezya ve Malezya sahillerinden kum taşımışlar.

 

 

 

 

 

 

 

Palawan kumsalında yer alan asma köprüden karşıya geçtiğinizde,Asya kıtasının en güney noktasına ulaşıyorsunuz:)

 

 

Singapur gezinize ister tek başınıza, ister ailenizle, isterseniz de arkadaşlarınızla gelmiş olun,eminim unutamayacığınız deneyimlerle,keyifli almış olarak ülkenize döneceksiniz.Hiç bir aktiviteye katılmadan,yalnızca adanın insan eliyle nasıl oluşturulduğu görmek için bile,gitmeye değer diye düşünüyorum. İyi eğlenceler şimdiden herkeslere.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment