SON MODA KONAKLAMA TRENDLERİ

Seyahatinizi gerçekleştireceğiniz yere karar vermek kadar,konaklayacağınız yeri seçmek de bazen bir hayli zor oluyor. Konaklama seçeneklerimizi artık hepimizin elinin altında olan internet sayesinde kolayca çeşitlendirebiliyoruz.

“Otel” olsun,lüks olsun, ‘’evimi bir başkasıyla değiştiriyim’’ rahat olsun, yoook ‘’hostel’’ olsun,paylaşımlı olsun ama bir de ben yeni insanlar, kültürler tanıyım derseniz ‘’couchsurfing’’ tam sizin için. Bunlara alternatif, ben burayı çok sevdim bir çadır kurayım, takılırım ben burada deyip ‘’camping’’ yapabileceğiniz seçeneğimiz de bulunmakta.

Seyahat planlamamızda en çok bütçeyi maalesef ki konaklama için ayırıyoruz, bu da büyük bir masraf biz gezi severler için. Ben de siz ‘’Gezginstar’’ takipçileriyle bu yazımı paylaşarak son moda konaklama trendleri ile bütçemizi ayarlayarak, en konforlu seyahatlerimizi nasıl gerçekleştirebileceğinizi seçmenize yardımcı olacağıma inanıyorum.

 

Otel;

Günümüzde tatil denildiğinde ilk akla gelen rahatlık ve çeşitli aktivitelerle konaklayacağımız süre içerisinde,bize lüksü ve rahatlığı bir arada sunan,her bütçeye uygun hizmet anlayışı aklımıza geliyor. Bu hizmet anlayışı da giderek kendini çeşitlendirmiş ve herkesin isteğine cevap verebilir duruma gelmiş bulunmakta. Tatil otelleri, butik oteller ya da iç dizaynı ile gelen misafirleri farklı bir atmosfer ile büyüleyen oteller olsun,hepsi de misafirlerin tercihine kalmış durumda.

 

Hostel;

Kendine özgü tarzları ile en ucuz ve en sosyal konaklama imkanlarını sunan ve amaaan ben kalabalıkta da uyurum diyebilen gezginlere uygun, harika bir alternatif. Genellikle odaların dizaynı, ranzalı(yatakhane tarzında) ve 2 ile 12 kişi arasında paylaşımlıdır. Tabi farklı şekilde olanları da var örneğin,

Japonya ‘da, kapsül şeklinde

İsveç’te, kullanılmayan bir 737 Jumbo jet ve yine İsveç’te atıl olan bir hapishanenin yenilenerek hostel olarak kullanılması gibi.

Bu gibi konaklama seçeneği,ilk kez yapacak gezginler için tereddütlü olsa da,kazandıracağı deneyimlerle güvenli ve ucuz olmasından dolayı,vazgeçilmez konaklama tercihine döneceğine inanıyorum.

 

Home Exchange (Ev Değişimi);

Türkiye’de de giderek yaygınlaşan fakat ilk kez ABD’li bir öğretmen tarafından 1953’de ortaya atılmış ve yavaş yavaş yayılmaya başlayan konaklama şeklidir. homeexchange.com ’a üye olduktan sonra dünyanın farklı yerlerindeki evlerin fotoğraflarına bakarak,istediğiniz herhangi bir ülkedeki kişi ile belirlediğiniz tarihler arasında evlerinizi değiştirip,herhangi bir konaklama ücreti ödemeden tatilimizi gerçekleştirmek olarak tanımlayabiliriz. Bizim kültürümüz için ‘şimdi benim eşyalarımı , benim evimi mi kullanacak diye düşünebilirseniz ama giderek yaygınlaşan bir konaklama alternatifi olarak baktığımızda,hiiiç de sakıncası yok bence. Sadece yol paramızı düşünelim tabi bir de yeni yerlerin heyecanını 😉

 

Camping;

Kafama neresi eserse çadırımı kurar keyfime bakarım stili aslında :), aynı zamanda da doğayı hissetmek… Günlük hayatın stresinden kurtulup sakin, doğayla baş başa,en önemlisi de kendinizi yenilemeniz için bir alternatif konaklama şekli olabilir. Sessiz bir o kadar da sakin, temiz bir atmosfer ve bol oksijenin olduğu, yürüyüşlerin ayrıca deniz keyfinin de olduğu bir camping’e asla hayır diyemem.

 

Couchsurfing ;

Türkçesi ‘’koltuk sörfü’’ olarak çevrilse de, seyahat edeceğiniz şehirde yaşayan,tanımadığınız bir kişinin evinde konaklayarak,sizin için bir koltuğunu ya da bir odasını ayırt ederek,sizi misafir etmesi anlamına geliyor. Hemen aklımıza gelen soru nasıl güveneceğim? CouchSurfing.org sitesine üye olduktan sonra konaklama yapacağınız kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Sitenin güvenirliliğinin en büyük göstergesi,referans yorumları ve kefil olmak (vouch) oluşturuyor. İnsanlar birbirlerinin evlerinde konakladıkça yorumlar yazıp, tavsiyelerde bulunup, puanlar veriyorlar.

Konaklama alternatiflerinden her birini deneyip,hepsi hakkında da bir deneyim sahibi olmak en güzeli bence.Haydi çantalar hazırlansın,yeni deneyimlere yelken açılsın…

Gülümseyin hayata 😉

 

Be first to comment