Split Hırvatistan Gezilecek Yerler – Girişler Ücretsiz ama Yemekler Pahalı

Split Hırvatistan gezisi sırasında mutlaka görmeniz gereken şehirlerden biri ve Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’den sonra ülkenin ikinci büyük şehri.

Split, Dalmaçya kıyı şeridinde yer alıyor.Bu yüzden de oldukça bakir koylara, muhteşem berraklıkta denize ve güzel bir  doğaya sahip. Peki nedir bu Dalmaçya Kıyısı derseniz, bir kıyı çeşidi. Yani enine,boyuna, fiyort gibi gibi..kıyı çeşitlerinden biri. Kıyı şeridine paralel olarak konumlanmış dağların çukur kısımlarının,deniz suyu dolması sonucunda oluşuyor. Dağların su altında kalmayan yüksek kısımları da kıyı şeridinde adaları oluşturuyor. Dünyanın çeşitleri yerlerinde bu tip kıyı şeridi görülüyor. Türkiye’deki örneği ise Akdeniz kıyılarından Kaş – Finike arasında.

Split Hırvatistan gezisinde Split Old Town meydanında zafer işareti yapan kız

Split Gezisi Tarihi Şehir

Split Hırvatistan tarihi hakkında kısacık bilgi !

Split , Grekler tarafından M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuş. Eski şehri, Roma İmparatoru Diocletian  yazlık saray olarak inşa ettirmiş ve uzunca bir süre burayı kullanmış. Zaten eski şehrin her bir noktasında Roma İmparatorluğu ‘nun izleri görülüyor.Sonraki dönemlerde ise faklı ülkelerin egemenliği altına girmiş. Hırvatistan 25 Haziran 1991 yılında Yugoslavya egemenliğinden ayrılmış, 8 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş. 2013 yılında da AB’ye girmiş.

Gelen cruise gemileri ve nakliye gemilerinin Hırvatistan ‘ın 2. büyük limanı olan Split Limanı ‘nı kullanmaları,şehri oldukça hareketli bir duruma getirmiş. Günübirlik yapılan turlar, gelen büyük yolcu gemileri, İtalya’dan gelen feribotlar, nakliye gemileri derken sürekli faal olarak çalışan,hatta dolup taşan bir liman burası. Zaten limana yanaşmış olan gemileri görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Kısaca benim Split Hırvatistan gezime nasıl çıktığımdan bahsedip, detaylarıyla şehri size anlatacağım.

Arabamız ile Türkiye’den yollara düşüp sırasıyla Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Macaristan,Avusturya’yı gezip,gezimizin 7. durağı olan Hırvatistan‘dayız. 15 günde 6.000 km yol yapıp,toplamda 8 ülke gezdik.

Road Trip Planlaması Nasıl Yapılır ? tıklayın ve yazıya ulaşın.

Özel Araçla Yurtdışına Çıkmak İçin Hayat Kurtaran Bilgiler tıklayın ve ulaşın.

Viyana gezimizin ardından yollara düştük ve Split ‘e geldik.Yol manzaraları gerçekten muhteşemdi. Zaten Avusturya ‘nın doğası dillere destan. Yollarda o kadar çok karavan gördük ki,nereye gidiyor bunlar derken,sonradan Hırvat bir tanıdıkla yaptığımız konuşmada öğrendik ki herkes akın akın Zadar‘a gidiyormuş. Kalabalık orada da varmış ama doğası, denizi, kamp alanları Split, Hvar ve Dubrovnik‘e göre kat kat iyiymiş. Yani buralar Zadar’a göre biraz daha para göz diyebiliriz.Neyse biz de bu merak varken belki başka bir sefere de Zadar ve çevresini gezmeye gideriz.

Viyana’nın Mutlaka Görülmesi Gereken Noktaları tıklayın ve yazıya ulaşın.

Ara sokaklardan birine aracımızı park ettik ve Split‘i keşfetmek üzere yollara düştük.

Diocletian Sarayı

Zaten şehrin de görülmesi gereken baş yapıtı burası. Yapıt diyorum çünkü burası bir saray evet ama,bizim o bildiğimiz Dolmabahçe ya da Topkapı gibi değil. Surlarla çevrili bir alanın içerisinde saray,kiliseler ve tarih boyunca kullanılan önemli binalar yer alıyor.Şimdilerde eski şehrin,iki kişinin bile zor geçtiği sokaklarında, kafeler,barlar, hediyelik dükkanlar,restoranlar,oteller yer alıyor.Her dar sokağın sonu,bir meydana çıkarıyor sizi. O kadar keyifli ki gezmek.

Split Hırvatistan gezisinde UNESCO tarafından 1979 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi ‘ne dahil edilen Diocletian Sarayı‘nı gezmeye geldiğinizde olmazsa olmaz,görülmesi gereken noktalar bulunuyor. St. Dominius Katedrali ,yer altında bulunan odaları, çan kulesi,vaftizhanesi ve Stari Grad ‘ın giriş kapıları.. Bunlar 4 adet altın,pirinç,demir ve gümüş kapı olarak biliniyorlar.

Split Stari Grad Diocletian Sarayı

 

İsminden de anlaşıldığı için Roma İmparatoru Diocletian adına yapılmış. Saray yazlık olarak kullanılırken bir kısmı da askerler tarafından kullanılmış. Herhangi bir ücret ödemeden gezebileceğiniz muhteşem bir tarihi yapı sizleri bekliyor.

Split Riva

Buradaki gezinizin ardından Riva olarak bilenen deniz kenarına çıktığınızda kafelerin, restoranların olduğu uzun bir kordon ile karşılaşacaksınız. Burası şehrin en renkli,cıvıl cıvıl olduğu yeri. Şehirde önemli bir gün kutlaması varsa burada yapılıyor ya da konser, festival gibi etkinlikler varsa yine burası kullanılıyor.Belki gün batımında bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Peki başka nerelere gidebilir ? neler yapabiliriz ?derseniz işte yanıtları;

St. Dominius Katedrali

Roma tapınağı ve katolik kilise mimarisinden esintiler taşıyor. Aziz Dominius ait mezara ev sahipliği yapan ve adını da buradan alan katedralde yer alan çan kulesini de zamanınız varsa görmelisiniz. Muhteşem bir şehir manzarası sunuyor.

Peristil Meydanı (Peristylium)

Sarayı çevreleyen Roma dönemindeki yapıların olduğu meydan burası. En önemli görülmesi gereken eser Mısır‘dan getirilmiş olan Sfenks‘tir.

St. John Kilisesi 

Diğer ismiyle Jüpiter Tapınağı Roma döneminde yapılmış ve içerisinde yine Mısır‘dan getirilmiş bir Sfenks bulunuyor.

Marjan Tepesi 

174 metre yüksekliğinde, şehri tamamen ayaklarınızın altına seren inanılmaz bir manzaraya sahip tepeye gün batımında çıkmanızı tavsiye ediyorum.

Arkeoloji Müzesi

Yontma Taşdevri ile Roma Dönemi arasındaki zaman diliminden eserler sergileniyor.

Cumhuriyet Meydanı

Şehrin kalbi konumunda. Kırmızı renkli hemen gözünüze çarpacak. Neo-Rönesans mimari ile 19. yüzyılda inşa edilmiş. Sene boyunca yapılan etkinliklerin bir çoğuna ev sahipliği yaptığı kocaman bir meydanı var. Split Müzik Festivali de bu etkinliklerden biri.Aynı zamanda restoran ve kafeler de bulunuyor.

Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için şehirde ancak 4 saat kalabildik. Görülmesi gereken tüm noktaları gördük diyemem ama benim için Stari Grad‘ı görmek zaten en öncelikli olandı.

Split Meydan

 

Split şehrinde karnımızı nasıl doyurduk ?

Şehri gezdik, karnımızı Spar marketten yaptığımız alışveriş ile doyurduk çünkü her şey gerçekten inanılmaz pahalıydı. Benim pintiliğim tuttu. Detaylarına Split yemek yazımdan ulaşabilirsiniz.

Split Yemek

Karnımız da doyduğuna göre ve konaklamamızı Hvar Ada‘sında yapacağımız için düştük yollara Drvenik kasabasına doğru. Evet Split Hırvatistan için önemli bir liman ve buradan da Hvar Adası‘na feribot kalkıyor ama fiyatı pahalı. Split üzernden geçseydik neredeyse 60€ ödememiz gerekecekti.Biz Drvenik kasabasından geçerek tek yön bilete 140 Kuna yani 20€ ödedik.

Hvar Adası’nda Neler Yapılır? Eğlence Sabahlara Kadar Mı? tıklayıp yazıma ulaşabilirsiniz.

Geçekten inanılmaz bir kalabalık ile geziyorsunuz ve bu da bana çok keyif vermiyor. Split Hırvatistan için büyük bir tarihi barındırdığı için ve çevresindeki diğer adalara da kolay geçiş sağlanabildiği için bu kadar popüler.Belki yüksek sezonda değil de sezon bitiminde gitmek daha akıllıca bir tercih olabilir. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata ;

Be first to comment