STOCKHOLM ULAŞIM HAKKINDA İŞE YARAR BİLGİLER

Stockholm ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir ağa sahip.Tren, metro, otobüs, feribot,bisiklet bir çok ulaşım aracı ile şehirde rahatça dolaşabilirsiniz.

Arlanda Express ile havalimanından şehir merkezine yaklaşık 20dk yapacağınız yolculuğun tek yön ücreti 280SEK.

Flygbussama firması da havalimanından şehir merkezine 30dk süren bir yolculuğun ücreti internet üzerinden aldığınızda 89SEK, havalimanındaki makineden alırsanız 119SEK ödemeniz gerekli.

Door To Gate Flygbussama firması tarafından işletiliyor ve çalışma şekli havalimanından gitmek istediğiniz yerin kapısına kadar ulaştırmak ya da tam tersi.Fiyat konusunda pahalı gibi görünse de bu yanılgıya düşmeyin. Şehirde gideceğiniz yere göre fiyatlandırma yapıyorlar sistem üzerinden adres giriyorsunuz.Tek kişi 289SEK biraz pahalı gibi görünse de 2 ya da üzeri seyahatlerde daha uyguna geliyor. Biz 4 kişi için 484SEK ödedik ilk kişiden sonra eklenen her kişi için 65SEK alıyorlar ve otelinizin kapısına kadar bırakıyorlar. Gece gittiğinizde ya da şehir merkezine gidip tekrar herhangi bir ulaşım aracını kullanmak zorunda kalırsanız Door To Gate tercih ederek yolculuğunuz için daha az para ödemiş oluyorsunuz.

SL Card ile de şehir merkezine seyahat edebilirsiniz. Stockholm ulaşım araçlarının tümünde bu kart geçerli. 583 Marsta Station durağından otobüse binip son durak olan Marsta iniyorsunuz ve ardından J36 trenine geçip şehir merkezindeki tren istasyonuna Stockholm T Centralen olarak ismi geçiyor buraya ulaşıyorsunuz. 1 günlük kartın bedeli 125SEK 7 günlük 325SEK.

Havalimanından şehir merkezine yukarıda belirttiğim gibi pek çok alternatif mevcut. Stockholm ulaşım alternatifleri şehir içinde neler ?

Metro şehirde T harfi ile simgeleniyor ve açılımı Tunnelbana olarak geçiyor. Adeta bir sanat galerisi gibi. A,B,C olarak 3 bölgeye ayrılmış. Sabah 5’den gece 1’e kadar çalışıyorlar.

Feribot Stockholm ulaşım imkanları içerisinde en güzel ve en keyiflisi diyebilirim. Şehri izleme imkanınız oluyor hele bir de akşam gün batımına denk geldiyseniz harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Djurgarden‘dan Gamla Stan‘a yolculuk yapabilirsiniz.

Bisiklet ile de şehri gezebilirsiniz. Korkunuz olmasın buralar fazlasıyla güvenli. Bike Sweden ya da Stockholm City Bike‘dan bisiklet kiralayabilirsiniz. Stockholm Pass Card‘ınız varsa bisiklet kiralamak için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Bu kadar ulaşım seçeneğinden sonra sizlere Stockholm Pass Card nedir onu anlatma vakti geldi.Çok yürümeyi sevmem vee ben bir müze severim diyorsanız bu kart tam size göre.Tüm Stockholm ulaşım araçlarını ücretsiz kullanım, bir çoğu müzeye ücretsiz giriş, yine ücretsiz kanal turu ve bazı anlaşmalı restoranlarda indirim hakkınız oluyor.Kartın fiyatı epey pahalı görünse de tüm bu aktiviteleri yapacaksanız gayet mantıklı.1 günlük 505SEK, 3 günlük 845SEK. Pass Card internet sitesinden tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım alternatifleri bu kadar çok görünse de ben her zamanki gibi yürümeden yanayım.Zamanınız kısıtlıysa Stockholm ulaşım alternatiflerini değerlendirebilirsiniz ama zamanınız varsa şehri yürüyerek yani yaşayarak gezmenin en iyi seçenek olduğunu düşünüyorum.

Gülümseyin Hayata 😉

 

 

 

 

 

 

Be first to comment