STOCKHOLM YEMEK-İÇME BİLGİLERİ

Stockholm Avrupa‘nın en pahalı şehirlerinden biri.Gezgin ruha sahip olanlar pahalı olmasına bakmaz gideceği yeri seçer kafasına koyar araştırmalar yapar ,bütçesini ayarlar ve gider.

Yemeklerinde Avrupa kültüründen esinler taşısa da mutfaklarının baş aktörü balık ardından da et ve tavuk geliyor. Stockholm sofralardaki diğer lezzetler ise ekmek ve patates. Ülkede üretilen kendilerine özgü undan yaptıkları ekmekler sabah kahvaltılarında tereyağı ve ciğer ezmesi ile tüketiyorlar.Patates ise öğle ve akşam yemeklerinin yanında bizdeki pilav gibi düşünün yaygın olarak hemen her yemeğin yanında tabaklarınızı süslüyor olacak.

Ucuza yemek yiyelim demek biraz zor olsa da Stockholm için, 7-Eleven, McDonald’s, Burger King gibi görece ucuz olan zincirleri tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Stockholm sokaklarında nereden ne yenir,ne içilir sizin için gezdim denedim ve yazdım.

Saluhall, şarküteri ve deniz ürünü bulabileceğiniz muhteşem gurme bir pazar. Dünyadaki yiyecek pazarları sıralamasında 7. sıraya sahip ve İngiliz şef Jamie Oliver‘ın favorisi olan gurme pazarı ziyaret ettiğimizde ünlü kırmızı binasında restorasyon çalışması olduğu için hemen karşısında yaptıkları modern bir yapıda gelen ziyaretçilerini ağırlıyor. Pazarda en iyi restoranı Lisa Elmqvist fiyatları pahalı olsa da İstanbul’da boğazda yiyeceğiniz bir yemekle neredeyse aynı fiyat. Ufff çok pahalı diyebilirsiniz amaaaa yedikleriniz taze ve muhteşem lezzetli. Mekan çok kalabalık oluyor aynı masada farklı kişilerle oturuyorsunuz çok da keyifli.Hesabı istediğinizde mutlaka kontrol edin bizim gibi 200TL’yi fazladan ödemek durumda kalmayın. İçimiz yansa da geri alamadık paramızı. Geç saate fark ettik ve Pazar günü kapalıydı mekan bizde akşamında ayrılacağımızdan içmediğimiz kahvelerin ve yemediğimiz tatlıların ücretlerini hediye ettik mekana.

 

 

 

 

 

Cafe Bla Lotus, talihsiz isme sahip olan Götgatan caddesinin hemen arka sokaklarının birinde yer alıyor. Sabah uğrayıp bir kahve içip bir şeyler atıştırabileceğiniz ya da öğle yemeği içi uğrayabileceğiniz değişik bir dizayna sahip sıcak, samimi bir mekan.

 

 

 

 

 

Coffice, değişik tasarıma sahip bir mekan. Götgatan caddesinin arka sokağında yer alıyor.Kahvenizi yudumlayıp mekanın kocaman camlarından dışarıyı izleyebiliyorsunuz. Hamur işlerinin tadına da mutlaka bakmalısınız.

 

 

 

 

 

Kaffekoppen , Gamla Stan‘da eski meydan da bulunan mekana oturup bir şey içip insanları izleyebilirsiniz. Meşhur tarçınlı çöreği deneyebilirsiniz Kanelbullar.

 

 

 

 

 

Wayne’s Coffee, Stockholm sokaklarında adım başı her yerde karşılaşabileceğiniz bir kahve zinciri.Dünyada en çok kahve tüketen toplumlardan biri olduğu için kahve molası yani ”fika” vermeyi çok seviyorlar.

 

 

 

 

 

Systembolaget,devlet tarafından işletilen %3,5 üzerinde alkol satışı yapan bir market.Saat akşam 10:00 kadar açık.%3,5 altındaki tüm alkolleri marketlerden satın alabilirsiniz.

Tarih kokan Stockholm şehrini gezerken bir mola verip, kaosun içinde kaybolmayan şehri izleyip,düşüncelere dalacağınız güzel bir tatil yapmanız dileğiyle.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment