DALGALAR ÇARPTI KAHVELER AROMALANDI

Küçük, sevimli ve kendine özgü tarzlarıyla her köşe başında,mahallelerde 3’er 4’er tanesine birden rastlayabileceğiniz,kahve zincirlerine kafa tutan yeni akım ”butik kahve dükkanları”…Başka bir ifade ile kahvenin son hali, 3. Dalga Kahve Akımı.Peki nedir bu 3. Dalga Kahve Akımı ve bu almış başını giden 3 . Dalga Kahve (Third Wave Coffee) akımının öncesindeki dalgalar nelerdi;
1. Dalga, hazır kahve dönemi yani Nescafe, Folgers ve Maxwell House gibi markaların Amerika’da 1900’lü yılların başlarında hayatımıza girdiği dönem.
2. Dalga, kahve zincirlerinin hayatımıza girdiği dönem 1960’lar. ”Latte” ”Espresso”… Starbucks tarafından tanıtılmaya başlandı.
3. Dalga ,kaliteli kahve çekirdeği üretimine yönelik akımı ifade etmekte. Kahve çekirdeklerinin ülkeler yerine,hangi çiftliklerde üretildiğinin,çekirdeklerin kavrulmasında kullanılan tekniklerin önemli olduğu, sadece kahvenin kavrularak kullanılabilir olması değil de farklı aromaların ortaya çıkması ve baristaların bu lezzetleri,eşsiz meziyetleri ile bütünleştirip,leziz kahveler yaptıkları yepyeni bir dönem.

Dünyada 2000’li yıllarda,ülkemizde ise 2011 yılının sonlarında hayatımıza girmeye başlayan 3. Dalga Kahve Dükkanlarının,İstanbul’daki temsilcileri giderek artmaya başladı.Fakat içlerinden en iyi olmaya çalışanlar, baristalarının yetenekli ellerinden çıkan farklı kahve lezzetleriyle kendilerini, kahve dükkanları sıralamasında bir adım öne çıkarıyorlar.

MOC (Ministry of Coffee-Kahve Bakanlığı )
Nişantaşın’daki 2 katlı , yüksek tavanlı ve oldukça ferah bir biçimde tasarlanan bu mekan,kahvelerinin lezzeti ve baristalarının tecrübeleri ile bu aralar oldukça adından söz ettiriyor, aynı zamanda SCAE(Speciality Coffee Association of Europe) onaylı bir eğitim merkezi .

MOC1

moc coffee

Moc inside

 

KRONOTROP
Burası Cihangir’de minicik bir kahve cenneti. Küçük bir mekan olduğu için de take away mantığında çalışıyor daha çok. Sabah kahveleri saat 09:00’a kadar yüzde 15 indirimli yani happy hour vakti! Kendi termosunuz ile gittiğinizde de aynı indirimden günün her saatinde yararlanabiliyorsunuz.
Kronotrop‘un anlamına ise oldukça ilginç; ritmik ve düzenli bir biçimde çalışan organların ritimlerini bozarak çalışmasına sebep olan etken maddeler anlamına geliyormuş…

kronotrop cihangir   kronotrop together       kronotrop sultanahmet   kronotrop coffee

 

⦁ DRIP COFFEEIST
Bağdat Caddesinde mahalle arasında trendy bir kahveci. Her iki yanındaki kahvecilere ve karşısında da Starbuck’s olmasına rağmen oturacak yer bulmanızın zor olduğu kahve dükkanı. Geleneksel kahve demleme tekniklerinin (espresso makinesi, french press vb.) dışında Cold Brew, Horatio, Siphon ve Aeropress gibi değişik yöntemler ile de kahvenizi demleterek tadabileceğiniz,eşsiz kahve mekanlarından biri…

drip coffeeist   horatio

 

⦁ CAFE’ NOİR
Beşiktaş’a yeni açılan ve bu kahve dükkanı dışında,aynı cadde üzerinde daha 4 dükkan olmasına rağmen,kendini hemen sevdiren küçük ve samimi mekan. Kahveleri ve kavanoz tatlıları denemeye değer ayrıca hayvansever bir coffee shop :))

cafenoir     cafe noir inside

 

⦁ SUNDAY COFFEE BAR
Teşvikiye Camisinin hemen arkasındaki sokakda yer alan, her günü sanki pazar gününün dingin enerjisinde yaşamanızı sağlayan bir mekan. Kahve tercihleri Avusturya’nın ünlü markası Julius Meinl… Aromatik çekirdekli, yumuşacık bir tadı var.

sunday coffee   sunday inside sunday inside2

Kahveyi keyfe dönüştürüp arka fondaki müziğin ve kahvenin aromatik tadı ile sevdiklerinizle anı paylaşıp, bazen dertleşip ve zaman zaman kendinizi dinleyeceğiniz bol keyifli günler geçirmeniz dileğiyle,

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment