YEDİ TEPELİ ŞEHİR BERGEN NORVEÇ GEZİSİ

Bergen Norveç ülkesinin 2. en büyük şehri. Hordaland eyaletinde bulunuyor. 2017 yılı itibariyle şehirde 484.000 kişi yaşamakta ve şehrin etrafı 7 adet dağ ile çevrili durumda.Dünyaca ünlü Fiyort’lara da ulaşmanın tek adresi burası.

Şehir hakkındaki diğer yazılarımı da paylaşıyorum sizlerle,

Bergen Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

Bergen’de Nerede Ne Yenir ?

Kopenhag gezimizi bitirip uçak yolculuğu ile doğasına aşık olacağımız Bergen‘e ulaştık.Ulaşım hakkındaki bilgilere diğer yazımdan ulaşabilirsiniz.

Bergen’e Ulaşımve Şehir içi Ulaşım Hakkında Detaylar

Bergen Airport

Norwegian Air

Yük ve yolcu taşımacılığı anlamında Bergen Norveç limanlarından en kalabalık olanı. Fiyortları görmek için gelen turistlerin tek giriş adresi bu nokta olduğundan, cruiselar yani yolcu gemileri buraya yanaşıyorlar.

Bergen

1070 yılında kurulan şehir ,Kuzey Avrupa‘nın en önemli liman şehri olmuş. Merkezi Almanya‘nın Lübeck şehri olan,ticari ve savunma amaçlı kurulan topluluğu yani Hansa Birliği ‘ni Bergen’de kurmuşlar.Amaçları korsanlık faaliyetinin önüne geçmek ve ticaretin artmasını sağlamakmış. 1600 yıllarında Norveçli tüccarlara da Hansa Birliği’ne verilen haklar verilince,Hansa Birliğinin egemenliği yavaş yavaş son bulmaya başlamış .Geriye sadece ahşaptan yapılmış renkli binalar kalmış ve bu binalar artık Unesco Dünya Mirasları arasındalar. Şehrin sembolü olan evleri görmek isterseniz limanın hemen yanında yer alıyorlar.

Hansa Evleri

Hansa Evleri

Fisketorget ,Balık Pazarı ise turistlerin ilgi gösterdiği bir diğer nokta. Taptaze deniz ürünleri satılan pazar,biraz turistik olsa da buralara kadar gelmişken,deniz ürünü yemeden dönmek olmayacağı için bizim de uğrak adresimiz oluyor.Balıkçıların ün yaptığı Bergen Norveç ülkesinde en taze ürün bulabileceğiniz adreslerden biri.Balina eti,somon,kral yengeç,karides,midye…uff hepsi de harikalar.

Fisketorget

 

Bergen

Fisketorget Mussels

Floyen Tepesi (Fløibanen ) şehrin o muhteşem manzarasını,tepeden panoramik olarak görebileceğiniz harika bir nokta.320 metre yüksekliğindeki tepeye Fløibanen füniküleri ile tırmanıyorsunuz.Tepede restoran, kafe ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkan bulunuyor.Mutlaka biletinizi sadece çıkış için alıp,aşağıya yürüyerek inmelisiniz.Farklı trekking rotaları yani yürüyüş rotaları mevcut,bunun için turizm ofisinden bir harita alabilirsiniz ya da oradaki okları takip ederek de kendinizi doğanın muhteşem güzelliğine bırakabilirsiniz. Bergen sakinleri için müthiş bir şans burası. Bizim çıktığımızda havanın çok güzel olmamasına rağmen,bir sürü sporsever,kuş sesleri eşliğinde koşuyorlardı.Biz de çok özendik ve bir daha yolumuz düşerse,kesinlikle burada koşmak için ağaçlarla sözleştik 🙂 Bergen Norveç gezinizin olmazsa olmazı Floyen Tepesi mutlaka çıkılıp görülmesi gereken bir yer.

Fløibanen

Floyen

Floyen

İskandinav Mitolojisi’nde yer alan Troller dağlarda,ormanlık alanlarda, mağaralarda yaşarlarmış.Uzun burunları,kocaman kulakları,büyük gözleri olan, ya dev ya da cüce olarak yaşayan yaratıklarmış.Yalnızca geceleri ortaya çıkan,gün ışığında taşa dönüşen bu yaratıklar Norveç masallarının da baş kahramanları arasında yer alıyorlar.Tüm hediyelik eşya satan dükkanlarda karşınıza çıkacaklar. Tabi bir de  Floyen Tepesi’ne çıktığınızda çevreye dağılmış olan Trolleri bularak resim çektirebilirsiniz.

Fløibanen troll

Troll Floyen

 

Park Floyen

Fiyort jeolojik bir oluşumdur.Buzulların kara parçasını aşındırması ile oluşurlar.İki yamacının da sarp kayalardan oluştuğu U şeklindeki vadilere verilen isimdir.Buzulların erimesiyle bu vadiler deniz suyu ile dolmuş ve muhteşem güzellikteki,Norveç’in turizm gelirinde büyük payı olan Fiyort‘lar meydana gelmiş. Fiyort gezilerinin başlama noktası olan Bergen’de farklı tur seçenekleri mevcut. 3-4 saatlik olanlar ya da tüm günü kapsayanlar.  Zamanımız yetmediği için biz tura katılamadık ve tekrar Bergen‘e gelmek için bir bahane yaratmış olduk bence 🙂 Gidilip görülmesi gereken en önemli Fiyort ”Naeroyfjord” isminde ve Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Bergen Norveç gezi listenizin ilk sırasında burası olmalı.

Bergen

Flam kasabasına yolunuzu düşürmenizi öneririm. Trenle Bergen‘den ulaşabilirsiniz.Burada yer alan ”Flamsbana” treni ile ”Norway in nutshell” gezisini yapabilir efsane manzaralara şahit olup kalbinizi bu kasabada hatta ülkede bırakabilirsiniz.

Şehirde başka görmeniz gereken öneli noktalar ise Edvard Grieg Müzesi, Lille Lunge Gardsvannet Gölü, St. John’s Kilisesi.

Bergen

Bergen Şehir Merkezi

Konaklama olarak Bergen Budget Hotel‘i seçmiştik. Şehir merkezine çok yakın,temiz ,düzgün bir otel.Çalışma şekli biraz değişik,otellerde alışık olduğumuz bir resepsiyonu yok.Ödemeyi online olarak rezervasyon sırasında yapıyorsunuz. Odanın anahtarını ise otelin giriş kapısındaki şifreli kutulara bırakıyorlar. E-mail olarak şifreyi de size gönderiyorlar. Otele ulaştığınızda anahtarı alıp, odanıza çıkıyorsunuz. 🙂 Çıkarken de yine aynı kutulara anahtarlarınızı bırakıp ayrılıyorsunuz. Self check-in/out.. Biz memnun kaldık doğrusu.

Doğal güzellikleri ile gezginleri kendisine aşık etmeyi başaran bu cennet köşesine gelmek isteyen herkesin Bergen Norveç gezisinden unutulmaz anılar ile döneceği konusunda garanti verebilirim.Hava şartlarına hiç aldırmayın kendinizi doğaya bırakın.

Gülümseyin Hayata 😉

Floyen Bergen

Be first to comment