Gezi Rehberi

3. Nesil Kahve Nedir ? İstanbul’daki En İyi 6 Kahve Dükkanı

3. nesil kahve mi içmek istiyorsunuz?  O zaman sizi küçük, sevimli ve kendine özgü tarzlarıyla her köşe başında, mahallelerde 3’er 4’er tanesine birden rastlayabileceğiniz bu butik kahve dükkanlarını tanımaya davet ediyorum.

Başka bir ifade ile kahve zincirlerine kafa tutan, bu butik kahve dükkanları diğerlerinden nasıl mı ayrılıyor? Kahve çekirdeğinin kavrulması ve farklı demleme teknikleri ile diğer dalga kahvelerinden kendini farklı kılmayı başardı. .

Peki nedir bu 3. nesil kahve akımı ve bu almış başını giden Third Wave Coffee akımının öncesindeki dalgalar nelerdi hadi birazcık detayına inelim.

  • 1. Dalga

Hazır kahve dönemi yani Nescafe, Folgers ve Maxwell House gibi markaların Amerika’da 1900’lü yılların başlarında hayatımıza girdiği dönem.

  • 2. Dalga

Kahve zincirlerinin hayatımıza girdiği dönem 1960’lar. ”Latte” ”Espresso”… Starbucks tarafından tanıtılmaya başlandı.

  • 3. Dalga

Kaliteli kahve çekirdeği üretimine yönelik akımı ifade etmekte. Kahve çekirdeklerinin ülkeler yerine, hangi çiftliklerde üretildiğinin, çekirdeklerin kavrulmasında kullanılan tekniklerin önemli olduğu, sadece kahvenin kavrularak kullanılabilir olması değil de farklı aromaların ortaya çıkması ve baristaların bu lezzetleri, eşsiz meziyetleri ile bütünleştirip, leziz kahveler yaptıkları yepyeni bir dönem.

Dünyada 2000’li yıllarda, ülkemizde ise 2011 yılının sonlarında hayatımıza girmeye başlayan 3. Dalga Kahve Dükkanlarının, İstanbul’daki temsilcileri giderek artmaya başladı. Fakat içlerinden en iyi olmaya çalışanlar, baristalarının yetenekli ellerinden çıkan farklı kahve lezzetleriyle kendilerini, kahve dükkanları sıralamasında bir adım öne çıkarıyorlar.

3. nesil kahve içmek için gitmekten keyif aldığım dükkanları sizler için sıraladım. Favorin hangisi derseniz açık ara Sunday Coffee Bar ve ardından da Blum Coffee House geliyor 😉

MOC (Ministry of Coffee)

Nişantaşın’daki 2 katlı, yüksek tavanlı ve oldukça ferah bir biçimde tasarlanan bu mekan,kahvelerinin lezzeti ve baristalarının tecrübeleri ile bu aralar oldukça adından söz ettiriyor, aynı zamanda SCAE (Speciality Coffee Association of Europe) onaylı bir eğitim merkezi .

3 Nesil Kahve rehberinde içi kitaplar ve resimlerle dekore edilmiş insanlarla dolu bir kahve dükkanı
Moc Kahve Dükkanı İç Tasarım
Moc

Kronotrop

Burası Cihangir’de minicik bir kahve cenneti. Küçük bir mekan olduğu için de take away mantığında çalışıyor daha çok. Sabah kahveleri saat 09:00’a kadar yüzde 15 indirimli yani happy hour vakti!! Kendi termosunuz ile gittiğinizde de aynı indirimden günün her saatinde yararlanabiliyorsunuz.
Kronotrop‘un anlamına ise oldukça ilginç; ritmik ve düzenli bir biçimde çalışan organların ritimlerini bozarak çalışmasına sebep olan etken maddeler anlamına geliyormuş…

Kronotrop Cihangir
Kronotrop

Drip Coffeeist 

Bağdat Caddesinde mahalle arasında trend bir kahveci. Her iki yanındaki kahvecilere ve karşısında da Starbuck’s olmasına rağmen oturacak yer bulmanızın zor olduğu bir kahve dükkanı. Geleneksel kahve demleme tekniklerinin (espresso makinesi, french press vb.) dışında mekana adını veren Drip Coffee, Cold Brew, Hario Drip, Syphon, Mokka Pot ve Aeropress gibi değişik yöntemler ile de kahvenizi demleterek tadabileceğiniz, eşsiz kahve mekanlarından biri…

Drip Coffeeist
Drip Coffeeist Horatio

Karabatak Karaköy

Karaköy’ün belki de ilk açılan butik kahve dükkanlarından biri. Köşe başında bir binanın alt katına açmışlar bu harika mekanı. Güzel havalarda dışarıya çıkarılan sandalyeler ile salaş bir şekilde takılırken, iç mekanın tasarımı ise oldukça başarılı. 3.nesil kahve markası olarak Avusturya kahvesi Julius Meinl çekirdeğini kullanıyorlar. Bir de tatlıları var ki cheese cake’lerinden denemenizi tavsiye ederim.

Sunday Coffee Bar

Blum Coffee House

Müşteri memnuniyeti önde olan, organik atıştırmalıklar hazırlayan, oldukça yaratıcı bir şekilde dekore edilmiş benim gitmekten son derece keyif aldığım bu mekan Beşiktaş Akaretler’de bulunuyor. Her bir kahve için kahve çekirdeğini tazecik öğütüyorlar. Keçiboynuzlu latte’yi deneyebilirsiniz. Bir de salıncaklı koltuklarını boş bulunursanız hemen oturun. Sunday Coffee Bar 3. nesil kahve dükkanları arasında favorim olsa da bu mekanı da beğeniyorum.

Blum Coffee House

3. Nesil Kahve Favorim – Sunday Coffee Bar

Teşvikiye Camisinin hemen arkasındaki sokakta yer alan, her günü sanki pazar günüymüşçesine dingin enerjide yaşamanızı sağlayan eşsiz bir mekan. Kahve tercihleri Avusturya’nın ünlü markası Julius Meinl… Aromatik çekirdekli, yumuşacık bir tadı var. 3. nesil kahve tekniklerini çok güzel kullanan bu mekan benim favorim.

Sunday Coffee Bar
Sunday Coffee Bar

Bu arada İstanbul’dan kendinizi dışarıya atıp bir soluk almak için haftasonu kaçamağı yapmak isterseniz sizin için hazırladığım alternatifler listesi de işte burada klik klik!

Kahveyi keyfe dönüştürüp, arka fondaki müziğin ve 3. nesil kahve teknikleri kullanılarak kavrulan aroması bol kahvenizi yudumlarken, sevdiklerinizle anı paylaşıp, bazen dertleşip ve zaman zaman kendinizi dinleyeceğiniz bol keyifli günler geçirmeniz dileğiyle, Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir