Gezi Rehberi

Bergen Gezi Rehberi Yedi Tepeli Rüya Şehri Adım Adım Geziyoruz

Bergen gezi rehberi yazım ile Norveç’in ülkesinin 2. en büyük şehrini anlatacağım sizlere. Hordaland eyaletinde bulunuyor. 2017 yılı nüfus sayımına göre şehirde 484.000 kişi yaşamakta ve şehrin etrafı 7 adet dağ ile çevrili durumda. Dünyaca ünlü Fiyort’lara da ulaşmanın tek adresi burası.

Bergen’e Nasıl Ulaşırım ?

İstanbul’dan Bergen’e direk uçuş bulunmadığından gezi planınızı ona göre oluşturmalısınız. Avrupa’nın birçok şehrinden aktarmalı olarak Bergen’e ulaşabilirsiniz ya da seyahatiniz sadece İskandinav ülkelerini gezmek olursa  Bergen’e ulaşım da sizler için daha kolay olur.

Bizim çıkmış olduğumuz İskandinav turunda, sırasıyla Stockholm, Malmö ve Kopenhag gezilerimizi tamamlayıp ardından Kopenhag’dan uçak ile Bergen havaalanına ulaştık.

Uçak içinde cam kenarında oturup, güneş gözlüğü ve zafer işareti yaparak poz veren gülümseyen kadın fotoğrafı.
Norwegian Air

Havaalanı – Şehir Merkezi Ulaşımı Nasıl ?

Bergen havaalanından otobüs, taksi ya da tren ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bizim tercihimiz Bergen şehir merkezine ulaşımı için Skyss ismindeki hafif raylı sistem oldu. Hem etrafı seyredebileceğimiz için, hem de otobüsten bir tık daha ucuz olduğu için bu raylı sistemi seçtik. Çok da zevkli bir yolculuk oldu. Ortalama 45 dk’da şehir merkezine ulaşıyorsunuz. Son durak olan Byparken şehir merkezi ve buradan her yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bergen gezi rehberi yazım ile sizler için havaalanından şehir merkezi ulaşımında kullanabileceğiniz transfer seçeneklerine ait detayları aşağıdaki linklerde paylaşıyorum klik klik !!

Havalimanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri

Ulaşım için bilet fiyatları ve saatleri

 

Yağmur damlalarının geldiği bir camdan, sarı renkte Bergen yazısı ve gri renkte yolculların uçağa geçiş yaptığı körüğün fotoğrafı.
Bergen Airport

 

Bergen Gezilecek Yerler

Bergen

Bryggen Evleri

1070 yılında kurulan şehir, Kuzey Avrupa’nın en önemli liman şehri olmuş. Merkezi Almanya’nın Lübeck şehri olan,ticari ve savunma amaçlı kurulan topluluğu yani Hansa Birliği ‘ni Bergen’de kurmuşlar. Amaçları korsanlık faaliyetinin önüne geçmek ve ticaretin artmasını sağlamakmış. 1600 yıllarında Norveçli tüccarlara da Hansa Birliği’ne verilen haklar verilince, Hansa Birliği’nin egemenliği yavaş yavaş son bulmaya başlamış. Geriye sadece ahşaptan yapılmış renkli binalar kalmış ve bu binalar artık Unesco Dünya Mirasları arasındalar. Şehrin sembolü, Bergen gezi rehberi yazılarının olmazsa olmazı bu evleri mutlaka görmelisiniz.

Hansa Evleri
Hansa Evleri

Balık Pazarı (Fisketorget )

Fisketorget, kış döneminde sadece Cumartesi günleri 9:00’dan 15:00 ‘e kadar açık olan balık pazarına denk gelemediğimizden biz de Fisketorget adındaki, limanın hemen yanında yer alan üstü kapalı, içerisinde balık tezgahlarının ve restoranların olduğu mekana gittik. Üstü açık olan caddeye kurulan pazardan daha pahalı buradaki mekanlar.

Fisketorget

 

Bergen

Floyen Tepesi (Fløibanen)

Floyen Tepesi şehrin o muhteşem manzarasını, tepeden panoramik olarak görebileceğiniz harika bir nokta. 320 metre yüksekliğindeki tepeye Fløibanen füniküleri ile tırmanıyorsunuz. Tepede restoran, kafe ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkan bulunuyor. Bergen gezi rehberi yazım ile sizlere bir tavsiyede bulunacağım sadece tepeye çıkış için biletinizi alın ve aşağıya yürüyerek inin. Farklı trekking rotaları yani yürüyüş rotaları mevcut, bunun için turizm ofisinden bir harita alabilirsiniz ya da oradaki okları takip ederek de kendinizi doğanın muhteşem güzelliğine bırakabilirsiniz. Bergen sakinleri için müthiş bir şans burası. Bizim çıktığımızda havanın güzel olmamasına rağmen, bir sürü sporsever, kuş sesleri eşliğinde koşuyorlardı. Biz de çok özendik ve bir daha yolumuz düşerse, kesinlikle burada koşmak için ağaçlarla sözleştik 🙂 Gezinizin olmazsa olmazı Floyen Tepesi mutlaka çıkılıp görülmesi gereken bir yer.

Floyen
Floyen

İskandinav Mitolojisi’nde yer alan Troller dağlarda,ormanlık alanlarda, mağaralarda yaşarlarmış.Uzun burunları,kocaman kulakları,büyük gözleri olan, ya dev ya da cüce olarak yaşayan yaratıklarmış.Yalnızca geceleri ortaya çıkan,gün ışığında taşa dönüşen bu yaratıklar Norveç masallarının da baş kahramanları arasında yer alıyorlar. Tüm hediyelik eşya satan dükkanlarda karşınıza çıkacaklar. Tabi bir de Floyen Tepesi’ne çıktığınızda çevreye dağılmış olan Trolleri bularak resim çektirebilirsiniz.

Troll Floyen

 

Park Floyen

Lille Lungegårdsvannet

Şehir merkezinde, sekizgen olarak tasarlanmış bir göl. Aslında gölün deniz ile bağlantısı bulunuyormuş. Fakat körfez ile bağlantısı kesilince akıllı Bergen yönetimi de hemen etrafını parka çevirmiş bir de sekizgen şekil vermiş. Bergen gezi rehberi listesini hazırlarken diğer bloglarda okumuştum. Özellikle gidip görmedim, tren istasyonuna giderken mecburen içinden geçtiğimiz bir nokta oldu burası. İyi ki de geçmişiz gördüğüm manzara karşısında insanlar doğa içinde, huzurla bu evlerde mi yaşıyorlar sorusunun yine kafamda canlanmasına sebep oldu.

Fiyortlar Nasıl Gezilir ?

Gelelim Bergen’i asıl Bergen yapan Bergen gezi rehberi yazılarının baş kahramanı efsane fiyortlara 🙂 Kısaca bahsetmek gerekirse Fiyort jeolojik bir oluşum. Buzulların kara parçasını aşındırması ile oluşuyorlar. Özetle iki yamacının da sarp kayalardan oluştuğu U şeklindeki vadilere verilen isimdir fiyort. Buzulların erimesiyle bu vadiler deniz suyu ile dolmuş ve muhteşem güzellikteki,Norveç’in turizm gelirinde büyük payı olan Fiyort’lar meydana gelmiş. Fiyort gezilerinin başlama noktası olan Bergen’de farklı tur seçenekleri mevcut. 3-4 saatlik olanlar ya da tüm günü kapsayanlar.  Zamanımız yetmediği için biz tura katılamadık ve tekrar Bergen’e gelmek için bir bahane yaratmış olduk bence 🙂 Gidilip görülmesi gereken en önemli Fiyort ”Naeroyfjord” isminde ve Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Bergen Norveç gezi listenizin ilk sırasında burası olmalı.

Bergen

Flam Treni – Harikalar Diyarında Bir Yolculuk Yapın !

Flam kasabasına yolunuzu düşürmenizi öneririm. Trenle Bergen’den ulaşabilirsiniz. Burada yer alan ”Flamsbana” treni ile ”Norway in nutshell” gezisini yapabilir efsane manzaralara şahit olup kalbinizi bu kasabada hatta ülkede bırakabilirsiniz. Bergen’den Oslo’ya tren ile yaptığımız yolculuk esnasında ağzımız açık yol manzaralarını izlerken yaşadığımız o tarif edilemez mutluluğun kaç katını yaşatır aceba bize? Fiyort gezisi gibi Flam Treni ile yapacağımız seyahati de bir başka bahara erteledik.

Bergen Şehir Merkezi

Bergen Gezi Rehberi Yeme İçme Önerileri

Fisketorget balık çorbası, somon, istiridye ve midyeyi denedik. Hepsi de birbirinden taze, lezzetli ve muhteşemdiler. Fiyat konusunda ise ucuzdular diyemem ama buralara kadar da geldiysek yemeden dönmek de olmazdı.

Pingvinen adında bir restoran var şehirde. Orijinal ve diğer restoranlarda bulamayacağınız Norveç mutfağı lezzetlerini bir araya getirmiş zengin menüsü ile müşterilerine hem yiyecek hemde içecek olarak leziz tatlar sunuyor. Fiyat konusunda ne çok pahalı ne çok ucuz, Bergen standartlarında normaldi. 139-179 NOK arasındaydı bizim yediğimiz yemeklerin fiyatları. Ödediğimiz faturanın detaylarını aşağıdaki resimlerde bulabilirsiniz.

Kahve içmek istediğinizde ise Bergen sokaklarında 3. dalga kahve dükkanlarının ne kadar çok olduğunu fark edebilirsiniz.İyi kahve içmek istiyorsanız Kaffemisjonen adındaki mekana uğramalısınız.

Scruffy Murphy’s İrlanda barında da güzel vakit geçebilirsiniz. Bazı akşamlar canlı müzik oluyor keyifli bir mekan. Lokal bira olarak Hansa Pilsner tavsiye ediyorum. Bir bardağı 69 NOK. İrlanda barına gelmişim hemen Bulmers var mı diye soruyorum ve tabi ki vaaaar!!! özlediğim bu harika tadı seneler sonra tekrar yudumluyorum 🙂

Bergen’de Konaklama

Konaklama olarak Bergen Budget Hotel‘i seçmiştik. Şehir merkezine çok yakın, temiz, düzgün bir otel. Çalışma şekli biraz değişik, otellerde alışık olduğumuz bir resepsiyonu yok. Ödemeyi online olarak rezervasyon sırasında yapıyorsunuz. Odanın anahtarını ise otelin giriş kapısındaki şifreli kutulara bırakıyorlar. E-mail olarak şifreyi de size gönderiyorlar. Otele ulaştığınızda anahtarı alıp, odanıza çıkıyorsunuz. 🙂 Çıkarken de yine aynı kutulara anahtarlarınızı bırakıp ayrılıyorsunuz. Self check-in/out.. Biz memnun kaldık doğrusu.

Bergen gezi rehberi yazısı ile sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim

Benim 2 kez gittiğim gitmekten de aslı bıkmayacağım Kopenhag şehrine dair detaylı yazımı okumak için klik klik!!!

Kopenhag Gezi Rehberi 2019 Güncellenmiş Yazı İle Şehri Keşfet

Doğal güzellikleri ile gezginleri kendisine aşık etmeyi başaran bu cennet köşesine gelmek isteyen herkesin Bergen gezisinden unutulmaz anılar ile döneceği konusunda garanti verebilirim. Hava şartlarına hiç aldırmayın kendinizi doğaya bırakın. Bergen gezi rehberi yazısı ile ilgili sorularınız için yorum bırakabilir, maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Floyen Bergen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir