Brugge – Zamanın Durduğu Şehir Hakkında A’dan Z’ye Herşey !

Brugge Avrupa’nın en masalsı Orta çağ şehirlerinden biri… Şehri çevreleyen kanallarda, binaların görsel mimarisiyle kendinizi kuzeyin Venedik’i olarak bilenen bu şehre kaptırıp, attığınız her adımda sizi bulunduğunuz zamandan alıp 12.yy atmosferiyle buluşturuyor. Şehir 2. Dünya Savaş’ında hiç zarar görmemiş ve 2000 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış.

Brugge şehrindeki bir kanal ve üzerinde bir sandal ile çevrede kanala bitişik kızıl tuğladan inşa edilmiş eski ve klasik Brugge evleri

Brugge Saint John’s Hastanesi

Bu küçük ve şirin şehir dairesel olarak kurulmuş ve çevresi  kanallar ile çevrili. Şehri gezerken herhangi bir ulaşım aracınıza ihtiyacınız olmuyor. Yani tabanvay olarak tüm şehri gezebilirsiniz. Ben gittiğim şehirleri, yürüyerek gezmekten keyif alan, adım adım her yeri keşfetmekten asla yorulmayan biri olarak ısrarla sizlere gittiğiniz yerleri yürüyerek keşfetmenizi tavsiye ediyorum.

Brugge The Church of Our Lady

Görülmesi gereken yerler çoktan araştırılmıştı ve iflah olmaz gezgin ruhum artık Brugge keşfetmek üzere hazırdı.

Brugge – mutlaka görülmesi gereken yerler ?

Büyük Meydan

Grote Markt (Büyük Meydan)

Rengarenk,üçgen çatlı binaların, faytonların, kafelerin ve restoranların olduğu kocaman bir meydan burası. Ünlü Belfort Çan Kulesi, Historium, Salvador Dali Galerisi ve Bira Müzesi bu meydan da yer alıyor.
Belfort, 47 adet çanın yer aldığı kuleye 366 basamak ile çıkabiliyorsunuz.”In Bruges” filminin en çarpıcı sahnesi bu kulede çekilmiş.

Historium Müzesi

Historium Müzesi

Orta çağ dönemini yaşayacağınız, 7 farklı şekilde dekore edilmiş odayı gezip kısa film gösterilerini izleyeceğiniz oldukça etkileyici bir müze. Binanın üst katında yer alan terastan, Büyük Meydan‘ın muhteşem görselliğini en güzel izleyebileceğiniz nokta bence burası. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 14€. Detaylı bilgi ve güncel fiyat listesini görmek isterseniz buraya klik klik!!!

Bira Müzesi

Bira Müzesi

Bira Müzesi

Bira Müzesi

Bira Müzesi (Brugge Beer Museum)

Biranın geçmişten günümüze kadar geçirdiği evrelerin anlatıldığı bir  müze burası. Bir tablet ve kulaklık veriyorlar resimleri dinleyerek ilerliyorsunuz  veee sabırsızlıkla beklenen an, o kadar bira hakkında bilgi edindikten sonra 16 farklı biradan seçtiğiniz 3 tanesini içme zamanı cheers 😉 Giriş ücreti 14€ (3 bira dahil) Detaylı bilgi ve güncel fiyat listesini görmek isterseniz buraya klik klik!!!

Brugge Kanal Gezisi

Kanal gezisi

Kişi 8€ olan gezi yaklaşık 30 dk sürüyor. Kanal boyunca yapacağınız harika bir gezinin ardından bu şehirde yaşasam ne güzel olurdu hayali aklınızdan bir saniye bile çıkmayacak…Güncel fiyat listesi ve daha ok bilgi için buraya klik klik!!!

Brugge Fayton İle Şehir Turu

At arabasıyla şehir turu

İlk başta belirttiğim gibi yürüyerek her yeri gezebildiğiniz için benim pek ilgimi çekmeyen, mesafeye göre fiyatı da değişen turların fiyatı ortalama olarak 50€civarında.

Bu arada otel seçerken şehir merkezine yakınlığını dert etmeyin çünkü şehir oldukça küçük.

Sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum. Aklınıza takılan sorularınız için Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim

Bu şehre ayağınızı bastıysanız ve gezilmesi gereken bilindik yerleri gördüyseniz sıra geldi yapmadan dönülmemesi gerekenlere:

 

Brugge

  • Beyaz şarapla hazırlanmış midyeyi mutlaka tatmalısınız.

Tencerede Midye

  • Külahta patates kızarması acıktığınız anın kurtarıcısı olmalı

Belçika Usulü Soslu Patates

  •  Waffle dükkanlarının muhteşem lezzetleriyle kendinizi şımartmalısınız.

Waffle Karavanı

Belçika Waffle

  • El yapımı çikolataların lezzetine bakıp,  mutluluğunuzu 2 katına çıkarmalısınız. Brugge gezisinde uğramanız gereken çikolata dükkanı The Chocolate Line.

The Chocolate Line

Brugge Çikolata Dükkanı

  •  Dantel gibi işlenmiş şehrin, dantelerinden ufak bir parça da olsa hatıra almalısınız.

Brugge Dantel Dükkanları

  •  Yerel halkın gittiği Pub’lara gitmelisiniz halka karışmalısınız. Benim favorim Brugs Beertje klik klik!!!

Brugs Beertje

Bruges Beertje

  • Her fırsatta bira içmelisiniz o eşsiz lezzetlerden kendinizi mahrum bırakmamalısınız. Türkiye’den de bildiğim ”Delirium” markalı biranın sembolü pembe bir filcik. Adının ve amblemin böyle olmasının sebebi ise alkol komasından dolayı bilinç bulanıklığı ile insanın gözünün önünde pembe fil görmesiymiş.

Delirium

  • The Bottle Shop isimle dükkana uğrayıp, yüzlerce biranın içerisinden beğendiklerinizi satın alabilirsiniz.

The Bottle Shop

  • Araba kiraladıysanız Büyük kanalın dışına park etmelisiniz ki ücretsiz olsun 😉

Köln den Kiraladığımız Araç

  •  Bol bol fotoğraf çekip çektirip her anı ölümsüzleştirmelisiniz.

Brugge

Brugge Yel Değirmeni

 

Bir kaç günlüğüne de olsa yemyeşil, sakin ve şirin bir orta çağ şehrinde geçen bu masalda mutlaka bir rol almalısınız. 2 günlük yaptığımız Brugge seyahatinin tadı damağımızda kaldı. Tekrardan yolumun düşmesi ve sizlerinde yolunuzu buraya düşürmeniz dileğiyle. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Bu arada başka bir yazımda yine başka bir harika şehir: Budapeşte’ye ait deneyimlerimi okumak için klik klik !

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment