Gezi Rehberi

Bükreş Noel Pazarları ve Yeni Yıl Kutlamaları

Kırmızı yılbaşı süsleri önünde elini yukarıya doğru kaldırıp gülümseyen kadının görüntüsü

Bükreş Noel pazarları ve şehirde yapılan yeni yıl kutlaması yazısı ile karşınızdayım. Batı Avrupa’daki Colmar Noel pazarı, Talin Noel pazarı ve Kopenhag Noel pazarı kadar popüler olmasa da İstanbul’a yakın oluşu ve ulaşım için otobüs kullanılıyor olması Bükreş Noel pazarına olan ilginin giderek arttmasını sağlamış

Yaz ayında aldığımız Schengen vizesi pasaportta dururken aniden verdiğimiz bir karar ile haydi yılbaşına Romanya’nın başkenti Bükreş‘te girelim diyerek karar verdik. Ülkeye giriş yapabilmeniz için vizeye ihtiyacınız var.

 Schengen Vizesi yazımı okumak için klik klik!!!

Yılbaşı ışıklarıyla aydınlatılmış sokaktan akşam karanlığında çekilmiş bir görüntü.
Yılbaşında Bükreş Sokakları

Bükreş yeni yıl döneminde oldukça hareketli oluyor. Bu yüzden nasıl ulaşacğınızı kesinleştirdiğiniz anda konaklama seçeneklerine de mutlaka göz atın.Vizeye ihtiyaç duymadan diğer ülkeler kendi arasında serbest dolaşabildiği için haydi bu sene Bükreş’te yeniyıl kutlaması yapalım diyip gidiyorlarmış. Sizlere Bükreş Noel pazarları yazım ile bir güzellik yapıp Airbnb sitesinden yapacağınız ilk rezervasyonunuzda kazanacağınız 130TL’lik kredi için link bırakıyorum.

Airbnb indirim referans kodu klik klik!!!

Vitrinin önünde yılbaşı süsleriyle hazırlanmış koltukta oturup gülseyip poz veren bir kadın görüntüsü.
Bükreş Sokakları

Bükreş’e Ulaşım

Vizemiz olduğuna göre şehre ulaşım için ya uçak ya da otobüs kullanmamız gerekiyordu. Son dakika biletler pahalı olduğu için biz tur firmasıyla gitmeye karar verdik. 2 gece 3 günlük Tatil Sepetin‘den aldığımız  Bükreş Şatolar Turu ile seyahatimizi gerçekleştirdik. Dilerseniz Bükreş yılbaşı turu ya da Bükreş Noel Pazarı olarak turlarda satılıyor onları da tercih edebilirsiniz. Ulaşım, konaklama ( kahvaltı dahil ) ve şehir gezisi olarak toplam 602TL ( 2018 Aralık)

Işıklarla süslenmiş, Bükreşin bir caddesinde akşam saatlerinde çekilmiş bir görüntü.
Bükreş Gece Sokak Görüntüsü

Bükreş Noel Pazarları

Noel pazarı ilk olarak Almanya’da kurulmaya başlanmış. Noel diğer ismi ile Christmas günü olan 25 Aralık’tan 4 hafta önce Noel pazarları kurulmaya başlanıyor. Ülkeden ülkeye, şehirden şehire açılış ve kapanış tarihleri değişiyor. O yüzden gideceğiniz şehri mutlaka araştırın. Ben gitmeden önce google ingilizce “Bucharest Christmas Market 2019” olarak yazdım ve şehirdeki tüm progmamın detaylarına kolayca ulaştım. Yabancı kaynaklardan araştırma yaparsanız daha çok bilgiye ulaşırsınız.

Şehirdeki etkinlikler hakkında ilgi almak için  web sitesi ve facebook linklerinden yararlanabilirsiniz.

Kırmızı renkteki yılbaşı süsleri önünde, sarı ışıklı bir ağaç ile poz veren Gezginstarın görüntüsü.
Bükreş Noel Pazarları

Noel pazarında alışveriş yapmaktan çok şehirdeki atmosferi yaşamayı seviyorum. Gerçi sadece ben seviyormuşum gibi de yazmıyım, benim gibi düşünen artık o kadar çok noel ruhu sever var ki aylar öncesinden plan yapıp, biletlerini hazırlıyorlar.

Işıklarla süslenmiş yılbaşı ağacı önünde gülümseyip poz veren GezginStar'ın görüntüsü.
Yılbaşı Ağacı

Bükreş’te Noel pazarı 28 Kasım’da açılıp 26 Aralık tarihinde kapanıyor. Romanya’nın Ulusal Günü olan 1 Aralık’ta Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Bükreş’in ana caddeleri, festival alanları milyonlarca ışıkla aydınlatılıyor. Şehirde noel pazarı Çavuşesku‘nun yaptırmış olduğu Parlemento Binası‘nın hemen önündeki meydana (Constitutiei Square) kuruluyor.

Meydanda toplanmış bir kalablık, akşam karanlığında ışıklayla kendini gösteren atlı karınca ve yılbaşı ağacının yer aldığı görüntü.
Bükreş Noel Pazarı

Bükreş Noel pazarları gezinizde 30 metrelik kocaman bir noel ağacı, atlı karınca, buz pisti, el yapımı hediyelik eşyalar, geleneksel kıyafetler, sıcak şarap (mulled wine), noel zamanı için özel hazırlanmış kekler, kurabiyeler ve yiyeceklerin satıldığı 100’e yakın üçgen çatılı ahşap kulübeler yan yana sıralanmış pazara gelen yerli ve yabancı ziyaretçileri karşılıyordu. Yukarıda paylaştığım linklerden, düzenlenecek konserler hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/B5vJ7b0HWRX/?utm_source=ig_web_copy_link

Bükreş’te Yeni Yıl Kutlamaları

Şehirde yeni yıl kutlamlarının değişmeyen adresi Parlemento Binası‘nın önündeki meydan. 26 Aralık günü Noel pazarı kapanıp, tüm ahşap kulübeler toparlanıp yerine yeni yıl gecesi düzenlenecek olan konserler ve DJ performansı için kocaman bir sahne kuruyorlar.

Parlemento Binasının önünde bekleyen kalabalık ve ışıklarla aydınlatılmış binanın Bükreş Noel Pazarları yazısından görüntüsü.
Bükreş Parlemento Binası Yılbaşı

Akşam yemeğimizi yedikten sonra, rotamızı sokak partisinin düzenlendiği meydana doğru çevirdik. Yollar o kadar kalablık ki, gencinden yaşlısına kadar çoluk çocuk herkes akın akın meydana doğru ilerliyordu. Meydana ulaştığımızda offf muhteşem bir sahne, ışıklarla aydınlatılmış Parlemento Binası ve kalabalık bizi karşıladı.

Meydana kurulmuş bir sahne ve bu sahneden etrafa yayılan lazer ışıkları ile toplanmış kalabalığın yer aldığı yılbaşı gecesinden görüntü.
Bükreş Yılbaşı Gecesi

Gösteriler 19:30 gibi başlamıştı biz saat 21:30 gibi meydana gitmeyi tercih ettik. Bükreş Noel pazarları yazım ile hemen sizlere bir tavsiye veriyorum rüzgarı ve soğuk havayı hissetmemek için aralara doğru karışın. Böylelikle arkanızda kalan insanlar soğuğu kesmiş oluyorlar 😉 Konserler, lazer gösterileri derken saatler 00:00 gösterdiğinde havai fişek gösterisi başladı. Neredeyse 20dk yakın süren gösteri gerçekten muhteşemdi. Ardından DJ performansı yerini aldı. İnsanlar yavaş yavaş dağılmaya başladıkça soğuk hava da giderek hissedilmeye başlandı. Bizde geceye eski şehirde Irish Pub’da devam ettik.

Yeşil, kırmızı ve sarı renklerde gökyüzünde parlayan havai fişeklerin görüntüsü.
Yılbaşı Havai Fişek Gösterisi
Kırmızı ve sarı renkerldeki havai fişek gösterisinden kareler.
Bükreş Yılbaşı Gecesi Havai Fişek Gösterisi

Her yer kalabalık, insanlar içkili ama hiç bir olaya da denk gelmedik. Güvenlik önemleri oldukça yüksekti. Arkadaşlarınızla kız kız ya da ailenizle beraber gönül rahatlığıyla Bükreş‘e yeni yıl kutlamaya gidilebilir.

İşte 2019 senesini Bükreş’te ben böyle karşıladım. Beklediğim kadar eğlenceliydi, tek hayal kırıklığım karın bir türlü yağmamasıydı. Şöyle lapa lapa kar yağıyor olsa ne de güzel olurdu. Gerçi Bükreş seyahatinden 1 hafta önce Noel pazarı gezisi için  Kiev ve Lviv‘e gitmiştim. Durmadan yağan bir kara denk geldik desem abartmamış olmam. Bükreş Noel pazarları geziniz ya da planınız hakkında sormak istediklerinizi yorum olarak bırakabilir ya da sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz. Maceralarıma ortak olmak için instagram ve facebook üzerinden beni takip edebilirsiniz. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir