Gezi Rehberi

Christiania Kopenhag’da Özgür Bir Şehir

Christiania nasıl bir yermiş ? diye araştırması yaptığımda kendi kuralları olan ve kendine özgü yaşayan bölge halkı çok ilgimi çekmişti. O yüzden bu Özgür Şehri mutlaka görülmesi gerekli yerler listemin ilk sırasına not etmiştim.

Özgür Şehir Christiania Nasıl Kuruldu ?

Ülke içinde ülke kurulmasına izin verirken Danimarka hükümeti çok zorlanmış olsa da sonunda bu bölgeyi benimsemiş. Geçmişte askeri kışla olarak kullanılan,35 hektarlık bir alana sahip olan bölge ,1971 yılında yaşadıkları düzenden memnun olmayan bir grup hippi ile sanatçılar tarafından,gazeteci Jacob Ludvigsen önderliğinde işgal edilmiş. Amacının ise her bireyin kendi sorumluluğunu aldığı,bağımsız bir komünite oluşturmak olduğunu açıklamışlar. 2011 yılına kadar Danimarka hükümeti ve Christiania’da yaşayanlar arasına kavgalar ve çatışmalar çıkmış,ardından 2012’nin Temmuz ayında FreeTown Christiania kurulmasıyla her şey son bulmuş.

Kopenhag’ın merkezinde kendi bayrağı olan,vergi ödemek zorunda olmayan, Avrupa Birliğin’nin ve Danimarka’nın kurallarını kabul etmeyip,kendi koydukları kurallar ile yaşayan 900 kişi, ülke içinde ülke yaşantısını benimsemişler ve herkese de benimsetmişler. Kopenhag tatili araştırması yaptığımda pek de anlamlandıramamıştım, dünyanın en mutlu insanlarının Danimarkalılar olduklarını. Şimdi anlıyorum ki boşuna dünyanın en mutlu insanları Danimarka’da yaşamıyor, hükümet bu kadar hoşgörülü ve saygılı olduktan sonra insanlara da mutlu olmaktan başka ne kalır ki…

Kopenhag gezilecek yerler rehberinde parka giriş kapısında fotoğraf çekilen kalabalık
Christiania Giriş

Sınırların Olmadığı Bölge Neden Bu Kadar Çekici ?

Christiania‘nın meşhur giriş kapılarından birinden adımınızı atar atmaz hem yasakların,hem de özgürlüklerin olduğu bölgeye hoş geldiniz. Silah bulundurmak, motorlu taşıt kullanmak,çalıntı ürün satmak,havai fişek satışı yapmak ya da patlatmak,kurşun geçirmez yelek ile dolaşmak,koşmak…. yasaklar arasında ayrıca Pusher Street fotoğraf çekmenin de yasak olduğu bir bölge… Eeee hani özgür bir bölgeydi burası derseniz zaten yukarıdakilerin bir çoğu özgürlük için pek bir anlam ifade etmiyor. Yasak olmayan,bölgeyi çekici hale getiren ve insanların bir çoğunda merak uyandıran durum ise esrar üretiminin, kullanımının ve satışının serbest olması.

Hediyelik eşya standları ve ortada beyaz renkli bir dondurma maketi.
Pusher Street

Pusher Street soft drug satıcılarının, kafe ve pub’ların, magazaların olduğu en popüler sokağı. 2016 yılında gittiğimde pencerelerini siyah örtüler ve yapraklarla süsleyip kapattıkları, satıcıların yüzünü neredeyse görmenizin imkansız olduğu küçükcük büfelerde esrar satışı yaparken, 2017 yılında gittiğimde ise gayet açık stantlarda satışlar gerçekleşiyordu. Kesinlikle kimyasal ve ağır uyuşturucu satmak da kullanmak da bölgede yasak.

Christiania bölgesi, içerisinde atölyeler, yoga merkezleri, ana okulları, kafeler, galeriler, restoranlar, konser alanları, publar, manavlar ve organik ürün satışlarının yapıldığı dükkanlar gibi bir çok mekan bulunduruyor. Tasarlamış oldukları mekanlar oldukça ilgi çekici. Ayrıca  binaların dış cephelerindeki rengarenk grafitiler de görülmeye değer. Öyle harikalar ki durmadan resim çekmek, çektirmek isteyebilirsiniz.

Christiania özgür şehirde kurulu olan çadırların tepeden görüntüsü.
Christiania

Free Town Christiania’ya Nasıl Yerleşilir ?

Christiania bölgesinde yaşamak istiyorum derseniz, o iş pek kolay değil. Bu bölgede yaşayan sayısının da bu kadar düşük olmasının sebebi de bu olsa gerek. Ev satın alamıyorsunuz,orada yaşayanlar da evlerini satışa çıkaramıyorlar. Burada yaşamak istediğinizde uzun ve zahmetli bir başvuru sürecinin ardından, yaşama sebebinizi anlattığınız çeşitli görüşmelerin yapılması gerekiyor. Bence olaya şu açıdan bakmak gerekiyor,biz zaten bu bölgeyi kurduk, yaşayan ve yaşatan bir topluluğuz siz de dilediğiniz zaman gelin eğlenin, gezin ve keyfini çıkartın diyorlar.

Yeşil ağaçlar arasında yer alan tahta evler.
Christiania Ev
Yeşil bir bahçe içerisinde yer alan tahta masa sandalye ve tahta ev.
Christiania
Christiania'da ağaçların altına tahtadan yapılmış bir ev ve etrafında taşlardan yapılan bahçe organizasyonu.
Christiania

Bölgede yaşayanların işletmiş oldukları tüm mekanların kazançları tek bir kasada toplanıyor ve özel bir idare sistemi ile buradan ihtiyaçları doğrultusunda, geri dönüşüm,çöp toplama,bakım ve onarım,anaokulu yapımı gibi şeyler için kullanılıyor.

İlginç yaşamları, farklı tarzdaki hayata bakış açıları, hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan tasarımları ile yaşadıkları bölgeye gösterdikleri saygıyı anlamak için, Kopenhag‘ın merkezindeki bu özel bölgeyi keşfetmeye gitmenizi tavsiye ediyorum. Kopenhag hakkında araştırma yaparken bu bölge için yapılan kötü yorumlara pek aldırış etmeyin. Bölge çok tekin değilmiş gibi anlatılsa da turistlerin ve haklın rahatlıkla çoluk çocuk gidip takıldıkları, gayet güvenli bir bölge. Her yerde kamera var merak etmeyin. Yalnızca çevreyi gezerken göreceğiniz rahat kıyafetli,bol piercingli, dövmeli arkadaşların bazıları ürkütücü gelebilir. Fakat Christiania‘da her zaman herkes kendi halinde unutmayın:)

Kopenhag hakkında diğer yazılarımı okumak isterseniz klik klik ,

Kopenhag Gezi Rehberi 2019 Güncellenmiş Liste

 

Evlerin hemen önünde metal parçaların birleştirilmesi ile yapılan heykel.
Christiania
Apartmanın yanına park edilmiş bisikletler.
Christiania

Free Town Ulaşım

Metro, otobüs ya da yürüyerek Christianshavn bölgesine gidiyorsunuz ve ara sokaklarda yapacağınız 5-10 dk’lık zevkli bir yüyüyüşün ardından özgürlükler ülkesine giriş yapacağınız kapılardan biri ile karşılaşıyorsunuz.. Hemen adım atın ve gezip, görüp, yaşayın..

Bakalım Christiania Kopenhag gezi listenizin kaçını sırasını alacak merak ediyorum. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Sokakta yer alan siyah renkli, üzerinde hangi yönde neresi olduğu yazan tabelalar.
Christiania

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir