Gezi Rehberi

Dubrovnik Gezi Rehberi ile 24 Saatte Şehri Adım Adım Keşfet

Dubrovnik gezi rehberi listemi oluşturmadan bu şehre gittim. İyiki de öyle gitmişim çünkü önce hazırlık yapıp gitsem beklentim daha yüksek olabilirdi. Neden böyle söylediğimi detaylarıyla birazdan açıklayacağım.

15 günlük araba ile çıktığımız yolculuğumuzun duraklarından birisi de Dubrovnik oldu. 8 ülke gezdik, 6.000km yol yaptık ve tüm detaylarını blogumda sizlerle paylaştım.

Araba ile yurt dışına nasıl çıkılır yazımı okumak için tıklayın.

Road Trip planlaması nasıl yapılır  yazımı okumak için tıklayın.

Baştan hemen yazayım Schengen vizeniz ya da Hırvasitan vizeniz olmadan Dubrovnik‘e giriş yapamıyorsunuz. Çünkü Hırvatistan 2013 yılında AB’ye üye oldu. Schengen vizesi almak için bu yazıma bakabilirsiniz klik klik!!

İki bina arasında dar sokakta gülümseyip poz veren gezginstar'ın fotoğrafı.

Hangi mevsimde gitmeliyim ?

Offf işte tam bir muamma. Yaz döneminde aşırı kalabalık oluyor. Biz 2018 Temmuz sonu gibi oradaydık ve her yer çoook kalabalıktı. O yüzden havaların yeni ısınmaya ya da yaz mevsimin bittiği sonbahar döneminde gidilmesi, şehri yaşamak, sokaklarında rahat rahat gezmek açısından daha güzel bir tercih olur bence. Dubrovnik gezilecek yerler açısından oldukça yorucu geçiyor. Havanın yağışlı olması ya da çok sıcak olması gibi unsurları da göz ardı etmemek gerek.

Dubrovnik Para birimi ?

 Hırvatistan Kunası fakat bir çok yerde Euro da kullanabiliyorsunuz.

Dubrovnik’e Nasıl Ulaşılır ?

Uçak

İstanbul’dan direk Dubrovnik Havaalanı’na ulaşabilirsiniz. Fakat her dönem direk uçuş bulunmuyor. Aktarmalı olarak gitmek istediğinizde Karadağ’ın başkenti Podgorica’yı ya da Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna şehrini aktarma yapmak için kullanabilirsiniz. Bu şehirlerden araç kiralayarak da Dubrovnik’e ulaşılabilir.

Ben Dubrovnik’e nasıl ulaştım ?

Bosna Hersek‘in Čapljina (Çaplina) kasabasından sabah erken saatlerde Dubrovnik için yollara düştük. Bosna-Hersek’ten navigasyona (bu arada biz yurtdışında çevrimdışı Here WeGo uygulamasını kullanıyoruz) baktığınızda, zaman olarak kısa görünen yoldan Dubrovnik’e gitmeye kalkarsanız, biraz hata etmiş olursunuz. Çünkü bu yolu kullanırsanız iki kez sınır geçişi yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da fazladan bir zaman kaybı demek. Biz aldığımız tavsiyeler doğrultusunda dağ yollarından geçerek Dubrovnik’e ulaşmayı seçtik. Evet biraz dar ve bakımsız yollar ama asfalt. Gözünüz korkmasın. Dubrovnik gezi rehberi yazım ile sizlerle bu detayları paylaşıyorum ki sonradan giden gezgin arkadaşlara faydam dokunsun.

Otoyolda, mavi renkli sınır geçiş kapısına yaklaşırken çekilmiş bir görüntü.
Dubrovnik Sınır Geçişi

Dubrovnik’in Tarihinden Kısa Kısa

Ortaçağ şehri olarak 7. yy Ragusa ismi ile kurulmuş. Bir zamanlar Osmanlı toprakları iken daha sonra Yugoslavya egemenliğine geçmiş ve dönemin en önemli liman kenti unvanına sahip olmuş.1992 yılında çıkan ve yaklaşık 3 yıl süren iç savaşta bombalar yağmış.2005 yılından bu yana UNESCO tarafından koruma altına alınmış.

Dört kartlı krem rengi taşlardaninşa edilmiş binalar ve binaların önündeki şemsiyeler altında oturan insanların görüntüsü.
Dubrovnik Yeme İçme

Dubrovnik Gezi Rehberi ile Konaklama

Günübirlik olarak Capljina‘dan gidip akşamına dönecek şekilde Dubrovnik‘i gezdim. İyiki de öyle yapmışım.Fiyatları gördükten sonra,bir de konaklama yapsaydık herhalde 15 günlük tatilimizin en yüksek konaklama ücretini burada ödemiş olurduk. Ama konaklama yapacak olsaydım kesinlikle ve kesinlikle Old Town ‘dan ayarlardım. 1-2 gün ayırmak yeterli gezi için.

Dubrovnik Yeme İçme

Dubrovnik’te Nerede Ne Yenir Ne İçilir ?

Duvrovnik gezi rehberi yazım ile sizlere ulaşıyor ve bir tavsiye vermek istiyorum bence bir şeyler yiyip içmeyin 🙂 Kesinlikle yine pintiliğim tuttu. Ama tutsun da zaten,bu nedir yaaa, nasıl bir pahalılıktır. Kahve mi içmek istiyorsunuz 8-10€ ‘yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Diyorum ya TL ‘ye çevirmek yok. Akşam yemeği mi ? Hem de şöyle deniz mahsüllerinden olsun derseniz,o zaman valla pamuk eller cebe. Diyecek pek bir şeyim yok, illa gidip görülecekse Dubrovnik, haydi geçmiş olsun şimdiden.

Krem rengi taşlardan inşa edilmiş, gökenli bir kilisenin önünde güneş gözlüğü ve beyaz kıyafetlerle poz veren bir kadın.
Dubrovnik Katedrali

Dubrovnik Gezilecek Yerler

Şehre arabayla geldiyseniz bir kere, kafadan yandınız demek. Pamuk eller cebe durumu yine söz konusu. Şehirdeki otoparklar, ne kadar merkeze yakın olursanız, o kadar çok para ödemek zorundasınız mantığıyla çalışıyor aman dikkat. Biz araç ile geldiğimiz için ve böyle bir konudan da bilgimiz olmadığı için bir hayli yüksek park ücreti ödedik ama yine de ucuz yırtmışız, en pahalı olan, yani merkezdekine park etmemişiz aracımızı. Dubrovnik gezi rehberi yazım ile itiraf etmeliyim ki verdiğim otopark ücreti ve otoyol ücreti içime oturdu 🙂

Fiyatları görünce insan diyor ki, oldu ben bir şey yiyip içmeyim, tüm paramı otoparka yatırayım. Hazırlanın açıklıyorum 3 saatine 120 Kuna yaklaşık 20€ verdik. Yine çok lak lak yaptım ama bunlar önemli bilgi. O yüzden araç olmadan ya da çoook uzaklara park edip merkeze öyle gelmenizi tavsiye ediyorum.

Yokuş aşağı merdivenlerden inerek kendimizi Dubrovnik Old Town yani eski şehrin giriş kapısında bulduk. Buradaki giriş yaptığımız kapının ismi Pile, bu kapıdan geçip yürümeye başladığımız  meşhur caddenin adı ise Stradun Caddesi. Dümdüz yürüdüğünüzde ise liman kapısı olan Ploce ulaşıyorsunuz. Dubrovnik gezi rehberi planınızı bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Stradun Caddesi üzerinde görülmesi gereken noktalar nereler ?

  • Onforio Çeşmesi
  • Fransisken Manastırı
  • St Blaise Kilisesi
  • Dominican Manastırı
  • Orlando Sütünu
  • Sponza Sarayı
  • Çan Kulesi
Trafiğe kapalı bir yolda, karşılıklı ina edilmiş 3-4 katı binalar arasında yürüyen insanların görüntüsü.
Stradun Caddesi
Krem rengi olarak inşa edilmiş, kubbeli yuvarlak bir çeşme ve çeşmeden su dolan insanların görüntüsü.
Onofrio Çeşmesi
Altı kemerli inşa edilmiş bir bina ve yanında bulunan çan kulesi ile meydandaki insanların görüntü.
Dubrovnik Çan Kulesi Meydanı

Dubrovnik Old Town da üzerinde saat ve çanın yer aldığı çan kulesinin görüntüsü.
Çan Kulesi

Dubrovnik gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı Dubrovnik Şehir Surları ‘nı gezmek isterseniz, sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim. Biz gittiğimizde çok kalabalıktı ve güneş o kadar yakıyordu ki, sabah saatlerinde gelseydik keşke diye çok söylendik. Yaklaşık 2 saatlik ,biraz da zorlu yani merdiven inmeli çıkmalı bir gezi sizi bekliyor bilginiz olsun. Kişi başı 150 Kuna yani 20€ ücreti.

Yüksek bir noktadan çekilmiş surların, denizin ve evlerin yer aldığı Dubrovnik gezi rehberi yazısından bir görüntü.
Dubrovnik Şehir Surları

Game of Thrones Severler Buraya

Lovrijenac Kalesi ise Game of Thrones izleyenlerin bildiği bir nokta.Dizinin bazı sahneleri burada çekilmiş.

Madem Game of Thrones dedik, dizi çekimlerinde şehirde başka nereler kullanılmış onları da sıralıyım sizlere.

Pile Gate | Gradac Parkı | Dubrovnik şehir surları | Minceta Kalesi | Dominic Sokağı | Dominican Manastırı |Jesuit Merdivenleri en meşhur olanları.

Tekne Turu Yapalım Derseniz

Dubrovnik gezi rehberi listenizdeki tarihi noktaları gördünüz ve bu kez birazda serin suların tadını çıkarma vakti… UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Lokrum Adası’na gidebilirsiniz. Limandan kalkan tekneler ile 15 dakikada ulaşılıyor. Ada üzerinde herhangi bir yerleşim yok, yaz mevsiminde geldiyseniz buralara, gidip bir görün, sularında yüzün derim. Sabah gidip akşam dönmeli şekilde ayarlayabilirsiniz.

Günübirlik tekne turlarına katılıp, 3 adadan oluşan ” Elafiti Adaları ” denilen yerleri de keşfe çıkabilirsiniz. Bu 3 adaların isimleri Kolacep, Lopud ve Sipan.

Trafiğe kapaı yolda, yürüyen insanların içinde beyaz şort ve tshirt ile gülümseyip poz veren bir gezginstarın fotoğrafı.
Dubrovnik Gezilecek Yerler Stradun Caddesi

Üç beş sene önce, hatta AB’ye girmeden Schengen vizesi istenmediği dönemde gitmek, şöyle ucuz ucuz şehri gezmek varmış. Şimdi demeyin para konusuna çok takılmış bu kız da diye, göz göre göre affedersiniz ama kazıklanmak pek de hoşuma gitmiyor. Her şey Game of Thrones‘un burada çekilmeye başlaması ile bu popülerliği yakalamasının ardından olmuş zaten…

Bir film setinde gibi hissedip, kalabalık içinde kendinize bir rol bulup, Dubrovnik’te görülmesi gereken yerler içerisinde kaybolacağınız ve bolca anı biriktireceğiniz bir tatil geçirmeniz dileğiyle. Dubrovnik gezi rehberi yazım ile ilgili sorularınızı yorum bırakabilir ve maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir