Gezi Rehberi

Hvar Adası Gezi Rehberi ile Ulaşım, Konaklama, Gezilecek Yerler

Hvar Hvar Adası gezisi de nereden çıktı demeyin. Türkiye’den aracımız ile Hırvatistan‘a kadar gelmişken haydi şu meşhur, herkesin anlata anlata bitiremediği Hvar’da neler oluyormuş bir de biz keşfedelim dedik. Dedik demesine de, pek de umduğumuz gibi olmadı durumlar.

Hırvatistan’daki ilk durağım olan Split şehrine ait maceralarımı anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Hvar Adası neden mi bu kadar popüler?

Dalmaçya kıyı şeridinin pırıl pırıl bir denize sahip olmasının dillendirilmesi ile dünya üzerinde deniz tatili için gidilecek destinasyonlar arasınada ilk 20’ye girmeyi başarmış ,zenginlerin senelerdir uğrak yeri olan bir ada Hvar Adası. AB’ye girmeden önce ucuza kaliteli tatil yapıp, lezzetli deniz ürünleri tüketebileceğiniz ada, şimdilerde daha çok eğlence hayatını doruklarda yaşamak isteyenlerin en çok tercih ettiği bir yere dönüşmüş.

Fransa’da bulunan Saint Tropez, zenginlerin yatları ile geldikleri gözde bir tatil destinasyonu iken, bu yatçıların rotalarını Hvar Adası ‘na çevirmeleri ile buralardaki fiyatlar da almış başını uçmuş maalesef. Limanda oturup akşam üstü şöyle bir takılayım etrafı izleyeyim derseniz offff gelen yatlarda aklınızın kalacağına dair garanti verebilirim.

Gelen herkes ultra zengin mi hayır, sırt çantalı bir çok gezgin de gördüm. Ne fark eder ki buralarda insan ayrımı yoook. Eşitsin. Aynı kalitede, aynı hizmeti gece kulübünde, barda, restoranda her yerde alabilirsin.

Ben buralara kadar nasıl geldim biraz ondan bahsedeyim. Türkiye’den arabamız ile yurt dışında 8 ülkeyi gezmek üzere yollara düştük. 15 günde 6.000km kadar bir yol yapma hedefimiz vardı ve bunu da gerçekleştirdik. Sırasıyla Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Macaristan ve Avusturya’dan geçerek Hırvatistan’a geldik. Bu ülkelerdeki maceralarımı merak ederseniz bloga bir göz atın.

Özel araçla yurt dışına çıkacaksanız, yolculuğa nasıl hazırlandım, araç için gerekli izinler neler ve road trip planlaması nasıl yapılır yazılarım için aşağıda linkleri paylaşıyorum.

Road Planlaması okumak için tıklayın.

Özel Araçla Yurtdışına Çıkarken Hayat Kurtaran 4 Bilgi okumak için tıklayın.

Hırvatistan gezisi sırasındaki ilk durağımız Split şehriydi. Yaklaşık 4 saatlik bir gezinin ardından Hvar Adası‘na geçiş için yollara koyulduk.

Hvar Adası’na nasıl ulaşılır ?

Cevap veriyorum TEK seçenek deniz yolu.

Farklı noktalardan kalkan feribot ile adaya ulaşabilirsiniz.. SplitDubrovnik ya da Drvenik üzerinden . Feribotu araçlı ya da araçsız olarak tercih edebilirsiniz.

Biz biraz çakallık yapıp Split‘den Drvenik ‘e gelip buradan geçmeyi tercih ettik. Aslına bakarsanız burada bir vakit kaybı oluyor,yani Split – Drvenik arası yaklaşık 2 saat sürüyor. Vaktimiz bol ve yeni yerler keşfetmeyi de sevdiğimiz için küçük kasabalardan, harika manzaralar eşliğinde geçerek Drvenik‘e ulaşıyoruz. Burası yaklaşık 400 kişinin yaşadığı küçük bir köy.

Sahilde denizde yüzen, kano yapan insanlar, plajın hemen arkasında iki katlı evler ve yeşil bitki örtüsünün yer aldığı görüntü.
Drvenik Feribot Biniş Noktası

Can alıcı noktayı açıklıyorum Drvenik-Sucuraj geçiş ücreti 140 Kuna yaklaşık 20€ yapıyor. Yolculuk 45dk sürüyor. Split-Hvar geçiş yapsaydık bu tutar 3 katına kadar yükseliyordu. Hızlı ve normal feribot olarak ayrım var bu arada bilginiz olsun Split üzerinden gelmek isterseniz. 50dk ve 2 saat şeklinde değişiyor ee tabi durum böyle olunca fiyatlar da yükseliyor. Fiyatlar ve saatler hakkında detaylı bilgi için buraya klik klik !!!1

Feribotun üst katında denizedoğru iki eliyle zafer işareti yaparak gülümseyen bir kadın.
Hvar Adası’na Feribot İle Geçiş

Sucuraj adanın doğu ucu yani Hvar merkeze gidebilmeniz için feribottan indikten sonra yaklaşık 1 saat yol gitmeniz gerekecek. Bizim acelemiz olmadığı için ve kalacağımız yeri de ayarlamadığımız için,kafamıza göre nerede kalsak, ada nasıl bir yermiş gibisinden geze geze gitmeyi tercih ettik.

Deniz ve küçük bir kasabanın yer aldığı fetibottan çekilmiş görüntü.
Sucuraj Feribotun Yanaştığı Kasaba

"Taş

Feribot bileti alırken Stari Grad ve Hvar merkez mi şeklinde bir soru olabilir Split üzerinden gelirken. Stari Grad yani eski şehir, Hvar merkeze uzak yürüyerek ulaşım sağlayamazsınız araç ile 20-25 dk sürüyor.O yüzden adanın merkezine Hvar ‘a gitmekte fayda var.

Hvar’da konaklama alternatifleri neler ?

Hvar Adası için tercih ettiğiniz sezon oldukça önemli. Yüksek sezonda gidiyorsanız baştan söyleyeyim ayvayı yediniz 🙂 Ne zaman tatil planı yaptıysanız,o zaman konaklama için de hemen rezervasyonunuzu yapın. Hem fiyatlar çok yüksek oluyor hem de konaklama seçenekleri tükeniyor.

Adanın neresinde konaklamalıyım sorusu ise en çok akılları karıştıran konu oluyor. Biz de çok zorlandık. Adanın merkezi yani kalbi Hvar olduğuna göre ve aracınız da yoksa burada konaklayın derim. Sadece çok fazla merdiven inip çıkıyorsunuz, limana ya da popüler noktalara ulaşmak için. Bir de fiyatlar diğer yerlere göre inanılmaz uçuk 🙁 Buna hostel, otel, pansiyon, oda kiralama hepsi de dahil.

Booking.com ve Airbnb siteleri üzerinden yapacağınız rezervasyonlarınız da kullanmak üzere indirim veriyorum.

15 USD Booking.com iade kazanabilirsiniz  klik klik!!! Yani siz rezervasyonu benim referans kodum ile gerçekleştirin ve karşılıklı olarak kazanalım.

130 TL kredi kazanmak için klik klik !!! Verdiğim Airbnb referans kodu üzerinden yapacağınız ilk rezervasyonu yapın ve ödül kredi kazanın.

Yüksek sezonda geliyorsanız, eee bizim de para kazanmamız gerekiyor o zaman öperiz sizi diyorlar. Neyse duruma böyle bakmamak gerek,bizdeki paranın artık hiiiç değeri kalmayınca, gelen turistler de İngiliz ya da Kuzey Avrupalı olunca, onlara inanın koymuyor ne konaklama ne de yiyip içtikleri 😉

Aracınız varsa ya da motor kiraladıysanız o zaman Stari Grad ya da Jelsa konaklama için değerlendirilebilir. Gece eğlenip sarhoş olurum sonra gidemem kaldığım yere derseniz de, bir kaç kez daha düşünün nerede konaklama yapmak istediğinizi.

İki atlı evler, limanda demirli kayıkların yer aldığı bir görüntü.
Hvar Stari Grad

Hvar merkezde, limanda bir kafe de oturup yaklaşık 1 saat konaklama yapacak yer aradık ama fiyatlar öyle pahalıydı ki gözlerimize inanamıyorduk. Biz de konaklama için tercihimizi Stari Grad yani eski şehirden yana kullandık. Apartments Jerković ismindeki tesisde 2 gece konaklama ayarladık.

Stari Grad Yunanlılar tarafından M.Ö. 4.yüzyılda kurulmuş. Bu nedenle de UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak korunmakta. Hvar merkeze göre her şey bir tık daha uygun fiyatlı. Neden diye sormayın gidince anlayacaksınız Hvar epey sosyetik bir yer.

Hvar’da Ne Yenir ?

Hırvatistan genelinde Akdeniz mutfağı hakim. Lezzetine doyamayacağınız deniz ürünleri ile masanızı donatıyorlar. Sebzeler de, deniz ürünleri de oldukça tazeler. Hvar Adası geznizde ise Gregeda Tabağı ya da Paella ‘yı mutlaka denemelisiniz.

Eğlenmek için mekanlar genellikle saat 22:00’den sonra canlanıyor aklınızda olsun 😉

Hvar Gezilecek Yerler

  • Hvar Kalesi
  • St Stephen’s Katedrali
  • Franciscan Manastırı ve Plajı
  • Stari Grad
  • Tvrdalj Kalesi
  • Hvar Meydanı
  • Tekne turu ile adaları gezmece

Peki ben bunlardan hangilerini yapabildim?

Franciscan Manastırı ve Plajı gördüm, Hvar meydanında gezindim, Hvar limanında gün batımını izledim, Stari Grad’ı az da olsa gezdim.

Denizin üzerinde , küçük kayıklar kayıklara bağlı botlar ve uzakta görünen bir kaç adanında yer aldığı görüntü.
Hvar Adası Kordon

Hvar Gezisinde Benim Başıma Gelenler ?

Hvar Adası‘na ulaştığımız günden bir gün önce Viyana turunu tamamladık, yollara düştük. Hedef Split‘e varmaktı ama o kadar yorulmuşuz ki, yolda bir benzinlikte aracımızın içinde uyuduk. Sanki hiç yapmadığımız şey 🙂 Sabah yollara düşüp Split gezimizi tamamladık ve adaya geçtik. Benim telefonumun depolama alanının dolması, ardından denize girmek için gittiğimiz plajın kirli olması, evet bildiğiniz çöpler vardı 🙁 derken bizim modumuzu epey düşürdü. Neyse iyiki denize girmişim burada…

Viyana yazımı okumak için tıklayın.

Hvar merkezde limanda bir kafede oturup, bir şeyler atıştırıp hem de konaklama yapacağımız bir yer araştırmaya başladık ama her yer hem pahalı hem de dolu olarak görünüyordu. Sonunda bulduk bir yer ama Stari Grad‘a gitmemiz gerekiyor yani 20dk’lık bir yol. Her şey yolunda gibi kalacak yer bulduk, temiz ve düzgün. Telefonumun hafızasını temizleyebilirim, duş alıp dinlenmece yapabiliriz ki böyle de oldu.

Sabah bir uyandım offf deliler gibi yağmur yağıyor. Temmuz ayının sonundayız, yaz ayısın sen..nereden çıktı şimdi bu yağmur. Sonuç saat 11’e kadar bekledik ama durmaya niyeti yok eee ne tekne turu yapılır, ne denize girilir, ne de bir yerleri gezebilirdik.

Konaklama yaptığımız tesisin sahibi ile görüştük ve 1 gece daha kalmak istemediğimizi iptal etmek istediğimizi söyledik. İngilizcesi az olunca zor olsa da anlaştık bir şekilde ve otelden ayrılıp Bosna Hersek ‘in Capljina kasabasına doğru yollara düştük. Ama tabii feribotla Sucuraj geçip buradan devam etmemiz gerekiyordu yolculuğa. Bu kez Sucuraj uygun fiyatlı olduğu için değil, Capljina yakın olduğu için tercih etmiştik.

Limanda iskele üzerinden yatların ve evlerin olduğu bir fotoğraf karesi.
Sucuraj Liman

Feribota binmek mi ufff 3 feribot bekledik saat oldu öğlen 3 ve yağmur yavaş yavaş azaldı. Sonunda evet evet bindik feribota ve Hvar Adası gezisi de bu anılarla kaldı aklımda.

Deniz kenarında, fribota binmek için araçların oluşturduğu bekleme sırasından bir görüntü.
Hvar Adası Dönüş Feribot Sırası

Hırvatistan gezisi için tekrar buraları tercih eder miyim ?

Bir daha gider misin deseler evet derken tereddüt ederim. Deniz, kum, güneş ise buraları tercih etmem, eğlenmeye gel acayip partiler var deseler yine bir kez daha düşünürüm ve tercihimi Ibiza, Palma de MallorcaMykonos ‘tan yana kullanırım. Nedense bilemiyorum ama ben ısınamadım bu Hırvatistan’a. Düzenlenen müzik festivalleri var, onlar için gelirim sadece 🙂

Deniz kenarında, ağaçların hemen altında Keep Calm and Enjoy Hvar yazılı bir tabelanın görüntüsü.
Hvar Adası

Bir sonraki Hırvatistan gezisi için aklımda Zadar var. Hırvat bir tanıdıktan aldık bu bilgiyi. Keşke daha önceden konuşmuş olsaydık. Hem deniz, hem eğlence, hem fiyat, hem konaklama… her şey Hvar‘a göre daha makul ve iyiymiş.

Muhteşem tatil geçiren, buralara bir daha bir daha gelmek isteyenler vardır ya da hiç gitmemiş yeni gidecek, buraları merak eden gezginler de olabilir. Benim yazdıklarımı sakın gitmeyin gibi algılamayın ama benim beklentimi karşılamadı. O yüzden gitmek isteyen herkes gidip deneyimledikten sonra bana bir yorum bırakırsa gerçekten çok memnun olurum.

Üzerinde Sucuraj fotoğrafının yer aldığı billboard önünde gülümseyip poz veren gezginstarın fotoğrafı.
Sucuraj Kasabası Feribot Beklemece

Güneşi bol harika bir havanın sizleri karşılayacağı, eğlencesi ile yerinizde duramayıp, tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz, hafızanızda bir ömür boyu hatırlayacağınız güzel anılarla geçireceğiniz harika bir Hvar Adası tatili diliyorum. Hırvatistan gezisi deyince bende canlanan anıları bir kenara bırakın ve adanın keyfini çıkarın. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir