Gezi Rehberi

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler Doğa İle İç içe Bir Hafta Sonu

İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesini oluşturmanın vakti geldi. İstanbul insanı yoran,yıpratan asi bir şehir o yüzden kendimize,arkadaşlarımıza vakit ayırabileceğimiz, eğleneceğimiz,doğayla vakit geçireceğimiz,nefes alabileceğimiz ve en önemlisi de kendimizi tazeleyip,yenileyebileceğimiz yerlere doğru kaçamaklar yapmak için yola çıkmanın tam zamanı.Doğa uykusundan uyandı ,havalar ısınmaya başladı ve rahat rahat gezebileceğimiz günler geldi.

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Tatili İçin Eşşiz Güzellikteki 4 Adres isterseniz sizi bu yazıma alıyım klik klik!!!

Hafta sonu gezileriniz için bir çok alternatif bulunuyor İstanbul çevresinde.Burada önemli olan konaklama yapacak mısınız yoksa günübirlik mi kaçacaksınız? Kaç saatlik bir yolculuk tercih edersiniz? Feribot mu,otobüs mü yoksa kendi aracınız ile mi seyahat edeceksiniz?

Bu soruları da sorduktan sonra İstanbul’a yakın gezilecek yerler sıralaması geliyor….

Çilingoz Tabiat Parkı

Karadeniz sahilinde kıyısı olan, güneşin ve denizin yeşil ile buluştuğu,şehirden kolayca kaçıp gidebileceğiniz uzaklıkta bir yer.Tabiat parkının hemen yanından Çilingoz Deresi geçiyor ve bu kısımda oluşan göletin etrafındaki sazlıklar da ayrı bir güzellik katıyor parka.Çadır kurabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz,bungalov evlerde konaklayabileceğiniz ,büfesi,restoranı olan,kışın ölü fakat yazın ise gençlerle dolup taşan keyifli bir adres burası. Konaklamalı ya da günübirlik gidilebilecek yerlerden biri.Fiyat tarifesi her sene değişiklik gösterdiği için internet sitesi üzerinden detaylarına ulaşabilirsiniz.

İstanbul'a yakın gezilecek yerler arasında bir sahil görüntüsü
Çilingoz Plajı
İstanbul yakın gezilecek yerler rehberinde bungalov evlerin uzaktan görüntüsü
Çilingoz Bungalov

Yalıköy

Çatalca‘da bulunan eski bir Rum balıkçı köyü ve o dönemdeki ismi ise Podima Köyü.Turizm açısından çok gelişmemiş,bir kaç restoran ve yine konaklama için  de bir kaç otel mevcut.Bu gelişmemişlik de doğa severler için bulunmaz bir fırsat sunuyor.Çünkü sessiz,kalabalıktan uzak,huzur dolu bir köy burası.Denizi ve sahili muhteşem güzel.Bizim hep keyifle vakit geçirdiğimiz, taze balıklar ve harika salatalar tükettiğimiz adres Koru Restoran.Mangal yakıp piknik yapabileceğiniz yerler de var bu sakin köyde. Konaklamalı da günübirlik de tercih edebilirsiniz. İstanbul’a yakın gezilecek yerler tercihimde birinci sıraya Yalıköy‘ü yazabilirim.

Ayrıca sahildeki taşlara da Podima Taşı deniliyor,evlerin bahçelerini süslemede ya da yere döşenerek peyzaj amaçlı kullanılıyor.Şişe Cam’ın bir tesisi bulunuyor ve Yalıköy‘den çıkarılan taşlar gemiler ile Paşabahçe’ye gönderiliyormuş eskiden.Ayrıca yine burada çıkan bir kum ile arıtma tekniği kullanılarak şehir suyunu 0 klor ile şebekeye dağıtıyorlar.Bu tekniği Fransızlar bulmuşlar ve şu an DSİ tarafından kullanılmaktaymış.

Yalıköy Beach
Yalıköy Koru Restoran

Abant

Bolu sınırları içerisinde,Bolu merkeze 30 km uzaklıkta yer alan muhteşem doğası ve göl manzarasıyla gelenleri kış döneminde beyaza bürünmüş görüntüsüyle,yazın ise yeşilin her tonunu bulabileceğiniz harika doğasıyla büyülüyor. Yaklaşık 7 km olan gölün çevresini yürüyerek,bisiklet ile,araba ya da faytonla gezebilirsiniz. Göl çevresinde 2 adet otel bulunuyor ya da Abant yolu üzerinde bulunan butik otel ya da pansiyonları tercih edebilirsiniz. Böylelikle bütçenizi sarsmamış olursunuz.

Abant Gölü
Abant

Yedigöller

Sessiz sakin bir tabiat arıyorsanız,işte burası tam size göre. Bolu il sınırı içerisinde yer alıyor. Ulaşım için kullanılan yol eskiye göre çok iyi durumda o yüzden endişe etmenize gerek yok. Yedigöller 1965 yılında Milli Park ilan edilmiş. Heyelan meydana gelmesi ile milli parkın içerisinde kimisi büyük kimisi küçük 7 adet göl oluşmuş. En büyük olanı Büyükgöl,diğerleri ise Seringöl,Deringöl,Nazlıgöl,Küçükgöl ve Sazlıgöl’dür. Çoğunlukla kayın ağaçlarının olduğu Yedigöller ağaç çeşitliliği bakımından zengindir.

Ihlamur,meşe,gürgen,kızılağaç,karaçam,köknar gibi ağaçları görmek,sevmek mümkün.Konaklama için kamp yapabileceğiniz alanlar mevcut ya da Orman Bakanlığı‘na ait bungalov evlerde de kalabilirsiniz.Yiyecek alabileceğiniz çok bir alternatif yok,bir kaç büfe yapmışlar o kadar,o yüzden ihtiyaçlarınızı alarak gitmenizi tavsiye ederim. İstanbul’a yakın gezilecek yerler tercihimde ikinci sıraya Yedigöller’i’ yazabilirim.

Yedigöller Büyükgöl
Yedigöller
Yedigöller Kamp

Mudanya

İstanbul’dan feribot ile 1 saat 40 dk’lık yolculuk ile ulaşabileceğiniz, Bursa sınırları içerisinde yer alan hafta sonunun tadını çıkarabileceğiniz bir başka yer. İsterseniz kara yolu ile de gidebilirsiniz. Mudanya Mütakere Evi Müzesi görülmesi gereken en önemli noktalardan birisi.Kurtuluş Savaşı‘nın sona erdiği, Doğu Trakya ve İstanbul’un savaşmadan geri kazanıldığı, Meriç  Nehri’nin Yunanistan ile aramızdaki sınır olarak belirlendiği ve Osmanlı Devleti’nin hukuken sona erdiği anlaşmanın imzalandığı ev olarak bilinmekte.Bu görüşmeler sırasında Türkiye’yi temsil eden İsmet İnönü‘nün heykeli hemen köşkün karşısındaki parkta yer almakta.Mübadele sonrasında burada yaşayan rumlar Girit’e dönmüş olsalar da izleri hala Mudanya sokaklarında görülmekte.Girit Mahallesi ya da Rum Mahallesi olarak bilenen bu daracık sokaklarda kafeler,tahta evler, hediyelik tezgahlar,restoranlar… bulunuyor.Havaların güzelleşmesi ve İstanbul’a yakın gezilecek arasında olması sebebi ile yerli turistlerin de uğrak yeri oluyor ve gereğinden kalabalık olan sokaklarda adım atmak bir hayli zorlaşıyor. O yüzden sezon başlarında ya da sezon sonlarında tercih etmek akıllıca olabilir.

Mudanya Mütakere Evi Müzesi
İsmet İnönü Heykeli
Mudanya

İznik

Bursa sınırları içerisinde İstanbul‘a 2 saat 30dk’lık uzaklıkta bulunuyor. İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinde hangi sıraya koyarsın derseniz ilk üçte yer alır. İznik sokaklarında attığınız her adımda karşınıza çıkan tarihi yapılar maalesef insanların duyarsızlığı ile beraber yok olup gidiyorlar. Şehir eskiden surlarla çevriliymiş ve isimleri İstanbul, Göl, Lefke,Yenişehir olan 4 adet kapısı bulunuyormuş. Gezebileceğiniz önemli noktalar, Ayasofya Cami, II Murad Hamamı, Süleyman Paşa Medresesi, Çiniciler Çarşısı fakat gezmek isterseniz Osmanlı döneminden kalma daha bir çok yer var.Ayrıca İznik’in doğa güzellikleri de görülmeye değer. İznik Gölü ise en muhteşem olanı. Harika bir gün batımına tanıklık edebileceğiniz gibi, gölün çevresinde piknik, yürüyüş yapabilir ya da kano ile batık bir şehrin üzerinde kürek çekip bu harika manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Yemek için şehrin merkezindeki Köfteci Yusuf’u tercih edebilirsiniz, kendilerinin temelleri ve tabii ki ilk lokantası bu şehirde atılmış.

İznik

Bu arada ev/otel rezervasyonu yaparken Airbnb.com ya da Booking.com kullanıyoruz. Airbnb.com ve Booking.com üzerinden yapacağınız rezervasyonlarınız için size bir iyilik yapayım:) Booking.com’da yapacağınız ilk konaklamanız için iade 15$ ya da Airbnb.com üzerinden yeni bir üyelikle konaklama gerçekleştirdiğinizde 130TL kredi kazanıyorsunuz. Linkleri bırakıyorum aşağıya. Aklınıza takılan bir şey olursa yorum bırakabilirsiniz ya da Instagram’dan ulaşabilirsiniz.

Booking.com İndirim tıkla rezervasyon yap 15USD kazan.
Airbnb İndirim tıkla rezervasyon yap 130TL kazan.

Havaların güzelleştiği,ağaçların tomurcuklandığı, güneşin ışıl ışıl gökyüzünü aydınlattığı günler başlıyor artık. İstanbul’a yakın gezilecek yerler nereler artık araştırma vakti gelmiş.Ciğerlerinizin oksijene doyacağı, yüzünüzden gülümsemenin eksilmeyeceği, serotonin hormonunuzun tavan yapacağı hafta sonu kaçamakları dileğimle, Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata 😉

Yedigöller
Abant

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir