Gezi Rehberi

Kapadokya Gezi Rehberi 2020 Güncellenmiş Liste

Kapadokya gezi rehberi yazımın başında hemen itiraf ediyorum ben Kapadokyalıyım yani bölgedeki ilçelerden çanak çömleğiyle ünlü olan Avanos doğumluyum. Ayy çok garip oldu fakat anlatmak istediğim de tam olarak bu Avanosluyum beeen 🙂

Kapadokya deyince aklınıza belirli bir nokta ya da ilçe gelmesin. Burası yaklaşık 300 km2’lik yeraltı şehirlerinden, vadilerden, peri bacalarından ve tarihi yerleşkelerden oluşan devasa bir coğrafi bölgenin adı.

Perslerin Güzel Atlar Ülkesi olarak adlandırdığı, masallara, filmlere ve dizilere konu olan, eşsiz doğa güzelliği ile insanı büyüleyen Kapadokya perisiyim ben. Çook şanslı olduğumu söylediğinizi duyuyor gibiyim eee birazcık öyleyim 😉

Peri bacalarının hikayesi Kapadokya gezi rehberi ile tanıyalım

Derslerimizde sürekli anlatılırdı Peri Bacalarının hikayesi. Bölgede yaşayınca ve çocuk olunca hiiiç dikkatinizi  çekmiyor burada ki bu muhteşem kayalar. Özet olarak geçecek olursam, bölgede milyonlarca yıl önce aktif olan 3 adet volkanik dağ bulunuyor, Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağı. Bu yanardağlardan püsküren lavlar ve küller bölgede geniş bir alana yayılarak birikmiş, zamanla sertleşerek taşlaşmış ve tüf denilen tabakayı oluşturmuş. Yanardağlar aktifliğini kaybettikten sonra bölgeye yayılan bu tüfler de yağmur, rüzgar ve ısı değişimleri nedeni ile aşınmalar oluşmuş ve dünyada eşi benzeri olmayan bu değişik şekiller ortaya çıkmış.

Kapadokya gezilecek yerler rehberinde peri bacaları ile çevrili at çiftliğindeki renk renk atlar
Güzel Atlar Diyarı

Kapadokya kelimesinin Farsça dilindeki Katpatuka kelimesinden geldiği ve anlamının da “Güzel Atlar Ülkesi” olduğu en yaygın görüş. Bölgede çok güçlü ve iyi yetiştirilmiş atların bulunmasından dolayı bu ismin Persler tarafından konulduğu  düşünülmekte. Farklı bir deneyim olsun diyorsanız Kapadokya’yı at üstünde keşfedin.

Sıcak Hava Balonu

Ulaşım

Bölgede Kayseri Erkilet Havaalanı ve Nevşehir Kapadokya Havaalanı olmak üzere iki adet havaalanı buluyor. Her ikisini de Kapadokya bölgesine ullaşmak için kullanabilirsiniz. Kayseri’den bölgeye ulaşım ortalama 45dk sürerken Nevşehir’den 30dk’da ulaşabiliyorsunuz. Havalanından konaklayacağınız otele ulaşım için en iyi yol servis kullanmak. Her iki havaalnında da servis bulunuyor . Servis kullanmak isterseniz rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Fiyatlar 25-30 TL arasında değişiyor.

Uçak ile herhangi bir havaalanına inip Avanos’a evime geçmek istediğimde bende neredeyse her seferinde servis kullanıyorum. Tek kötü yanı bazen sizi 30dk kadar aracın içinde bekletiyorlar, diğer yolcuların gelmesi için.

Cappadocia Express  ve Ats Fly Transport sizde bu iki firmadan yararlanabilirsiniz.

Bölgede şehir iç Ulaşım

Kapadokya gezi rehberi yazım ile işte bir püf nokyayı daha açıklıyorum. İlk işiniz araç kiralamak olsun. Bu kadar turistik bir bölgeyi gezmeye geldiniz haklısınız nereden çıktı şimdi araç kilamak fakat başka çare yok. İlçeler arasında geçişi sağlayacağınız otobüs ya da dolmuş o kadar seyrek geçiyor ki inanın ne bekleyecek zamanınız ne de tahammül edecek enerjiniz kalmaz. Bir Kapadokya’lı olarak yazıyorum bunları inanın bana. Bu arada sorularınız olursa yorum bırakabilir ya da Instagram’dan ulaşabilirsiniz.

Kapadokya’da Konaklama

Konaklama konusunda her cebe uygun bir çok alternatif mevcut hostel, pansiyon, çadır ya da butik otel. Özellikle Göreme’de daha çok seçenek bulabilirsiniz. Kapadokya denildiğinde ilk akla gelen konaklama kayadan oyma butik oteller olsa da fiyatları biraz cep yaktığından her keseye maalesef uymayabiliyor.

Göreme konaklama için en çok tercih edilen noktalardan biri. Eski dönemlerde daha çok hostellerin ve pansiyonların bulunduğu, bitli turist olarak tabir ettikleri backpacker (sırtçantası) ile seyahat eden gezginlerin konakladığı (o zaman bende bir bitli turist oluyorum) Göreme şimdilerde her türden konaklama seçeneğini bulabiliyorsunuz. Kamp, karavan, pansiyon, hostel, lüks otel…

Avanos'ta butik bir taş otelin iç mekan görüntüsü ve ben
Avanos Sofa Hotel

O zaman sizler için bir güzellik yapıp Kapadokya gezi rehberi yazım ile 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum.Aklınıza takılan sorularınız için Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim 

Sıcak Hava Balonu Turları

Balona binmek Kapadokya’nın vazgeçilmezlerden olsa gerek. Gün daha ağarmadan sabah 5 gibi üşüyerek  güne başlayıp, açık büfe kahvaltınızı yaptıktan sonra uçuş meydanına ulaştığınızda, yeni şişirilmeye başlayan dev balonlar, uykudan uyanıp sizi mükemmel bir yolculuğa çıkarmak için hazırlanıyor. Sepet büyüklüğüne göre balondaki kişi sayısı da değişiyor ve ortalama gezi süresi  1 ya da 1,5 saat arasında oluyor. Balona binmek için ise pamuk ellerin cebe gitmesi gerek. Yaklaşık 150€ gibi bir fiyattan başlıyor diyecek pek bir söz yok…

Kapadokya- Sıcak hava balonları günün ilk ışıklarıyla yükselirken...
Sıcak Hava Balonu

Puuuuf puuuf diye yankılanan ateş sesleriyle uyanan devlerden birindeyim vee gökyüzü ile buluşma vakti. İşte kuş bakışı Kapadokya ve sanki elle işlenmiş bir dantel gibi karşınızda….

Kapadokya - Sıcak hava balonundan eşsiz bir manzara!
Sıcak Hava Balonu

Manzaranın güzelliğinden ve bol oksijenden dolayı sarhoş olmuşken, yere indiğimizde bir de pilotumuz hoop bir şampanya patlatıp küçük bir kutlama yapıverdi oracıkta 🙂

Sıcak hava balonu uçuşu sonrası şampanya ile kutlama
Sıcak Hava Balonu

Kapadokya’da Gezlecek Yerler

Gezilecek o kadar çok yer var ki, güzel memleketimde Kapadokya gezi rehberi yazım ile hepsini tek tek anlattım sizler için. Görülmesi gereken yerlere giriş ücreti ödemek yerine maliyeti düşürmek için Müze Kart almanızı tavsiye ediyorum.

Göreme

Göreme gelen turistlerin en çok tercih ettikleri ana noktalardan biri. Göreme çevresinde yer alan vadilerde kilise, manastır ve yaşam alanlarına ait kalıntılar bulunuyor. Bu kalıntılar için mutlaka gitmeniz gereken vadiler Güvercinlik Vadisi, Zemi Vadisi, Güllüdere Vadisi ve Aşk Vadisi .u vadileri keşfedebileceğiniz en iyi yöntem ise yürümeyi seviyorsanız benim gibi sabah erken ya da akşam üstü saatlerinde yürüyerek gezebilirsiniz  ya da çeşitli turlar var onlara katılabilirsiniz.  ATV turu, Jeep Safari, atlı tur….

Bölgeyi tepeden en güzel izleyebileceğiniz noktalardan biri ise Göreme-Uçhisar arasında kalan panorama noktası. Kapadokya gezi rehberi araştırması yaptıysanız her yerde bu noktadan bahsedildiğini görmüşsünüzdür. Hani şu herkesin fotoğraf çektirdiği nazar boncuklu ağaç var ya işte o burada. Siz ağacı boş verin gün batımında ya da gün doğumunda bu tepeye gelin ve derin düşüncelere dalmadan doğanın ne kadar eşsiz bir dünya olduğunun keyfini çıkarın.

Panorama
Kapadokya Çavuşin

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi, Hristiyanlık tarihinde önemli bir isim olan Kayseri Piskoposu Aziz Basil tarafından M.S 4. Yüzyılda bir dini eğitim ve düşünce merkezi olarak kurulmuş. Çoğunlukla Hz. İsa’nın ve İncil’in hikayelerini anlatan freskler kök boya tekniği ile direk kayaların üzerine yapılmış. Kendinize bir Kapadokya gezi rehberi listesi oluşturuyorsanız bu müzeyi ilk sıraya yazmalısınız.

Ayrıca müzede en iyi freskler Karanlık Kilise’de olup, bu kiliseye girmek için ayrıca ücret ödenmesi gerekli. Karanlık Kilise’nin bu kadar korunmuş olmasının sebebi hem üst bölümlerde yer alması, hem de güvencirlik olarak kullanılmasından dolayı insanların tahribatına maruz kalmamış. Kapadokya’da görülmesi gereken yerler arasında arasında gördüğünüz en korunmuş yapı diyebilirim.

Göreme Açı Hava Müzesi UNESCO Dünya Mirasları arasında yer almaktadır. Giriş ücretli.

Karanlık Kilise

Zelve Açık Hava Müzesi

Hristiyanlığın  bölgede ilk burada yayılmaya başladığı bilinmektedir. En eski ve en uzun süre kullanılmış olan yerleşim yeridir, ayrıca içerisinde kilise ve manastır da bulunmaktadır. Giriş ücretli.

Zelve Aık Hava Müzesi

Uçhisar Kalesi

Yüksekliği 1350 metre olan ve özellikle gelen turistlerin gün doğumu ve batımı için tercih ettikleri bir nokta burası. Kapadokya’nın zirvesi diyebilirim burası için. Zirveden Güvencirlik Vadisi, Avanos, Ortahisar, Göreme manzarasının yanı sıra tüm ihtişamıyla Erciyes Dağı da sizleri karşılayacak. Kapın bir Kocabağ şarabı çıkın zirveye. Günü bu noktada batırın benden tavsiye 🙂 Giriş ücretli.

Millstone Cave Suites Hotel

Paşabağ

Vadi peri bacalarının oluşu hakkında en iyi bilgi veren noktalardan biri. Buradaki peri bacası oluşumlarının çoğunun üst tarafı alt kısımlarından büyük. Sebebi ise altta kalanın canı çıksın demişler 🙂 şaka bir yana alt yüzeyin üst yüzeyden daha kolay aşınabilir olmasından kaynaklanıyor. Aziz Simon’un 15 yıl boyunca inzivada kaldığına inanılan şapel de burada yer alıyor. Develerle fotoğraf çektirebilir ya da turlayabilirsiniz. Giriş ücretsiz.

Paşabağ
Paşabağ

Aşk Vadisi / Bağlıdere Vadisi

4900 metre uzunluğa sahip vadiyi yürüyerek baştan sona gezmek istediğinizde yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Yürüş yapmadan görmek istiyorum derseniz Aşıklar Tepesine uğramalısınız. Benden tavsiye yaz aylarında ya da sonbaharda gittiyseniz mutlaka üzüm bağları içerisindeki patika yollarda gezinip ,doğanın tadını bu vadide çıkarın. Giriş ücretsiz.

Aşk Vadisi

Kızıl Vadi (Kızıl Çukur)

Gün batımının en güzel izleneceği yer benim için burası, nedeni ise kızıl tüflerden oluşmuş olan vadinin güneşin batışında iyice kızıl renge dönmesi ile size paha biçilemez bir görsel şölen sunuyor olması 😉 Eğer bu kızıllığa karşıdan bakmak isterseniz yani güneşi arkanıza alıp Göreme Uçhisar yolundaki panorama tepesine çıkabilir yok ben gün batımını izleyeceğim derseniz Kızıl Vadi doğru nokta olacak. Kapadokya gezi rehberi yazımın olmazsa olmaz yapılması gereken aktivitelerinden birisi de bu bence. Buraya da yanınıza şarabınızı ve sevdiklerinizi alarak gitmenizi tavsiye ederim. Giriş ücretli.

Kızıl Vadi

Vadiye yürüyüş için indiğinizde küçük patika yollar, kızıl peri bacaları, küçük üzüm bağları ve güvencirlikleri gezerken, yol sizi ilk önce Haçlı Kiliseye çıkarıyor ve son durak olarak da Çavuşin Köyüne ulaştırıyor.Uzun ama bir o kadar da eğlenceli 🙂

Vadi Yürüyüşü

Çavuşin Köyü

Dev bir kaya kütlesinin altına kurulmuş küçük bir antik köy burası.Roma döneminde Hristiyanlığı farklı bölgelere yaymak isteyen keşişler Roma askerlerinden kaçarak Çavuşin köyüne sığınmışlar ve kayaları oyup saklanmaları ile bölgedeki yaşam başlamış. MS 334 yılında Roma imparatorluğunun Hristiyanlığı resmi din olarak kabul etmesiyle manastır hayatına geçilen ilk yer olmuş. Köyde görülmesi gereken noktalar, Vaftizci Yahya Kilisesi, Çavuşin Kilisesi ve eski yerleşim yeri olarak geçen büyük kaya kütlesinin üzerine çıktığınızda müthiş bir doğa manzarası ile karşılaşacaksınız.

Çavuşin

Vafizci Yahya adına yapılan St. John The Baptist Kilisesi Çavuşin’deki en önemli tarihi yapı. 5. yüzyılda yapıldığı düşünülen kilşse aynı zamanda bölgenin en eski kilisesi. Avlusu kayaların kopması sonucu  yıkılmış olsa da oldukça etkileyici yine de.

Vaftizci Yahya Kilisesi

Kapadokya ‘dan ne alınır ?

Halı

Kapadokya gezi rehberi yazımın geldik en renkli bölümüne 🙂 Babaannemin anneannemin söylemiyle “yavrum biz halı tezgahının başından kalkamazdık eve para lazım çocuklar okuyacaklar…” işte el emeği, göz nuru bu halılar çeşitli motiflerle,rengarenk dokunup yöredeki kadınların elinden çıkan birer sanat eseriymiş. Eskilerde sipariş üzerine ya da evlerinin duvarlarında satılmak üzere sergilenen halılar şimdilerde kocaman dükkanlarda, el dokumasından çok makine halılarına da yer verilerek sergileniyor. Üzerindeki etiketlere pek aldanmayın birazcık pazarlık yapmak gerek. Halıların yaşları, dokumaları, üzerindeki desenlerin anlamları ve renklerine büyülenip hepsini almak isteyebilirsiniz. Avanos, Ürgüp ve Göreme’deki halı mağazalarına uğrayabilir ve şahane eserlere bir göz atabilirsiniz.

Kapadokya halıları içinde kendini kaybetmiş gezginstar :)
Halı İkman Göreme

Şarap

Kapadokya tarihi güzellikleri ve doğasının yanında Hititler döneminden günümüze kadar gelen üzüm bağları ve bu bağlardan yapılan şaraplarıyla da ünlü. Şarap severseniz Kapadokya geziniz sırasında uğrayıp, tadım yapabileceğiniz iki firma önerebilirim. Turasan/ Ürgüp , Kocabağ/ Uçhisar  Her ikisinde de muhteşem lezzetlere sahip kırmızı, beyaz ve rose şarapları var. Şarap tadımı yapabilir, hatta evinize dönerken bu lezzetten arkadaşlarınıza ikram etmek için satın alabilirsiniz. Her ikisi içinde favorim şarabım Emir.

Kapadokya'da bir şarap satış ve tadım dükkanı
Kapadokya Şarap

Çanak – çömlek

Giydim şalvarı oturdum tezgahın başına ama benden bir cacık olmazmış yetenek sıfır. Bölgede çanak çömlek diyince aklınıza ilk gelecek nokta benim memleketim Avanos olmalı. Atadan babadan aslında genden gelen çanak ustalarının neredeyse hepsi Avanosludurlar. Bu çanak çömlekler neden kırmızı renk derseniz? Çünkü Avanos’tan geçen Kızılırmak nehrinin toprağı ile üretiliyor.Bu toprak killi bir yapıda ve kızıl renkte. Benim gibi sizde deneme yapabilir ufak tefek hediyeler alabilirsiniz. Mutlaka uğramanız gereken adresi veriyorum, Chez Galip aynı zamanda bir saç müzesi benimde saçımdan bir tutam var.

Kapadokya'ya özgü geleneksel bir çanak-çömlek dükkanı
Çanak
Atölyede çömlek yapmayı denerken ben :)
Çanak Çömlek Avanos

Kapadokya’da Ne Yenir?

Testi Kebabı, Çömlekte Kuru Fasulye, Nohutlu Yahni, Kesme Çorbası, Düğü Çorbası

Gün içerisinde şarap içip bir şeyler atıştırıyım ya da akşam yemeği için uğrayabileceğiniz harika bir mekan tavsiye ediyorum Millstone Cave Suites Hotel klik klik!!!

Hangi İlçeler Gezilmeli ?

Avanos, Ürgüp, Göreme, Çavuşin, Uçhisar

Aktivite Ne Yapılabilir ?

ATV Turu, Balon Turu, Jeep Safari, Jet Bot, Gondol, At Turları, Bisiklet Turları

Kapadokya kadar etkikeyi farlı bir bölgede yer alan Frig Vadisi yazıma da bir göz atın derim klik klik !!!

Kapadokya mistik havası ile gelen ziyaretçileri ve bölgede yaşayan halkı kendine aşık etmeyi başarıyor. Kapadokya gezi rehberi yazımın tadı damağınızda kaldıysa yolunuzun bir değil birden çok defa bu eşi benzeri olmayan bölge ile kesişmesi dileğiyle. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir