Konuk Yazar

Koronavirüs Günlerinde Seyahat Tutkunlarına Öneriler

Katıldıkları bir seyahat sırasından insanların bir araya gelerek toplu çektirdikleri fotoğraftan bir görüntü.

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı ve birçoğumuz seyahatlerini erteledi, biletlerini açığa aldı ve hayatının bu kısmını evde geçirmeye başladı. Sosyal izolasyon günlerinde kitap okuyabilir, dizi izleyebilir, online olarak müze gezebilir, seyahat planları yapabiliriz.

Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle tüm dünyada önlemler alınmaya başlandı. Sırasıyla tüm ülkeler sınırlarını kapattı. Dünya genelinde seyahatler durdu, geziler, maçlar, konserler iptal oldu. Dünyayı adım adım gezme tutkusu ile tutuşan bizler için bu hayli bir zor durum olurken; evde olduğumuz süreçte kendimize çözümler üretmeye başladık.

Koronavirüs Günlerinde Seyahat Tutkunlarına Öneriler

Hayal Dünyamızı Zenginleştirecek Seyahat Kitapları Okumak

Evde oturmak olmaz! Seyahat edemiyorsak; hayal dünyamızı geliştirmeliyiz. Bu zamanı verimli değerlendirmek adına kitaplar okuyabiliriz. İşte bu anlamda yardımımıza seyahat kitapları yetişiyor. Seyahat tutkumuzu aşılayacak kitaplar okuyabiliriz. Hem satırlarlar arasında kaybolurken hem de yeni yerler keşfedebiliriz. Kitap önerilerimiz ise: Jack Kerouac – Yolda, Tomris Uyar – Otuzların Kadını, Aslı Erdoğan – Kırmızı Pelerinli Kent, Erlend Loe – Doppler, Dan Brown – Da Vinci Şifresi, Agatha Christie – Doğu Ekpresinde Cinayet.

Siyah br kitap kapağı ve kapak üzerinde geyik resmi ile kitaba ait tanızı bilgilerin görseli.
Doppler

Ufkumuzu Açacak Seyahat Oyunları Oynamak

Seyahat ufkumuzu genişleteceğimiz etkinlik arasında kitap okumak, film izlemekten sonra oyun oynamak gelebilir. Evet, yanlış duymadınız, seyahat temalı oyunlar oynayabiliriz. İlerledikçe sizleri yeni sürprizlerin beklediği ve seyahat tutkunlarına yeni bilgiler kazandıran oyunları evde otururken oynayabilirsiniz. Ne olduğunu anlamadan sizleri zamanda yolculuğa çıkaracak dünya şehirleri hakkında bilgi verecek oyunlar: The Battle of Polytopia, The Room Three, QuizUp, Hobbit: King. of Middle-earth.

Online Olarak Müzeleri Gezmek

Dünya genelinde alarm verildi ve ülkelerarası seyahatler, uçuşlar iptal edildi ve sınırlar kapatıldı. Pek çok ülkeye seyahat etmek, kente gitmek dahi yasak. Konserler, maçlar ve etkinlikler iptal edilirken aynı zamanda müzeler kapatıldı. Bu yaz için müze gezme planları kuran için güzel bir haberimiz var. Pek çok müzeyi, internet üzerinden kendi sitelerinde online gezebiliyorsunuz. İşte online gezebileceğiniz müzeler: Solomon Guggenheim – New York, Louvre Müzesi – Paris, Ayasofya – İstanbul, Kolezyum – Roma, Stonehenge – İngiltere, Machu Picchu – Peru, Piramitler – Kahire, Uffizi Galeri – Floransa, Van Gogh Müzesi – Amsterdam, British Museum – Londra, Vatikan Müzesi, Centre Pompidou – Paris.

İki adet yan yana cam piramit ve arkada yer alan tarihi bir binanın sarı ışıkla aydınlatılarak çekilmiş bir görüntünün koronvavirüs yazısında paylaşımı.
Louvre Müzesi

Yola Olan Tutkunuzu Ateşleyecek Seyahat Filmleri İzlemek

Seyahat filmi deyip geçmeyin. Koronavirüs sebebiyle karantina altında olduğumuz bu süreçte bir yerlere gidemesek bile, izleyeceğimiz filmlerle hayal dünyamızda yolculuğa çıkabiliriz. Yeni yerler keşfedebiliriz, seyahat deneyimi hikayeleri izleyebiliriz. Evde otururken izleyebileceğiniz seyahat filmleri: Into the Wild, The Darjeeling Limited, Diarios de Motocicleta, Hokkabaz, The Wild, Ye Dua Et Sev, Easy Rider, Temmuzda, Yolda, Küçük Gün Işığım, Limonata, Barselona Barselona

Seyahat Dolu Günler Yakın Diyerek Avrupa Turu Hayali Kurmak

Dünyaca ve ülkece zor zamanlar geçiriyoruz. Bu günleri de atlatıp yeniden seyahat dolu günlere geri döneceğiz. Şimdi evimizdeyken yurtdışı turu, tatil planları yapabiliriz. Evde uzun zaman geçireceğimizi düşününce, bu sürecin ardından kısa zamanda her yeri gezme isteği içime doğacak. Bu sebeple çok ülkeli Avrupa turlarına bakmak en güzeli olacaktır. Sosyal izolasyon sonrası ekonomik, uygun tur arayışına düşecek gezgin arkadaşlara Avrupa Rüyası turlarını önerebilirim. Tek seferde hem çok ülke gezebiliyorsunuz hem de bütçe dostu. Hangi rotaları seçsem diye düşünenlere de tavsiyem: otobüsle Avrupa turu, Kuzey Avrupa turu olabilir

Seyahat otobüsü önünde, yolcuların ellerinde kağıt tutup verdikleri bir poz.
Avrupa Rüyası Yunanistan Seyahati

Koronavirüs salgını sebebiyle hayatımızın yavaşladığı ve belki de birçoğumuzun farkındalığının arttığı günlerden geçiyoruz. Karantina günlerinde biz seyahat tutkunları için evlerimizde keyifli vakit geçirebileceğiniz önerilerde bulundum. Bulduğunuz anın tadını çıkamaya, şartlar ne olursa olsun hayattan keyif almaya çalışın.

Diğer köşe yazıları için konuk yazarımız Gökhan Kuloğlu’nun blogunu ziyaret edebilirsiniz

https://gokhankuloglu.com/

Teşekkürler,

Gökhan KULOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir