Gezi Rehberi

Side Gezi Rehberi ile Antik Şehri Adım Adım Keşfet

Side gezi rehberi ile binlerce yıl önce kurulmuş bir antik şehri anlatırken aynı zaman da kumsallarından, canlı ama bir o kadar da sakin bir belde oluşundan her şeyiyle anlattığım yazım oldukça popüler bir destinasyon olan Side’yi keşfetmenize ışık tutacak.

Şehir MÖ 7. yy’da kurulmuş ve yapıların bir çoğu Yunan, Roma ve Bizans döneminden kalmaymış.

Aniden sırt çantamı hazırlayıp, kalacağım yeri bile organize etmeden, yollara düşüp kendimi bulduğum şirin ilçe Antik Side Kenti…  Anadolu dilinde Nar anlamına geliyormuş. Gerçekten burası tam bir nar cenneti. Deniz tatili dışında, tarihi dokusu ve eğlence hayatı ile gelenlere beklentilerinin üzerinde bir tatil sunuyor.

İngilizlerin ve Almanların yaşadığı belde haline gelmiş, antik kentin içinde koşup spor yapan yabancılarla karşılaşabileceğiniz ve gece eğlencesinin bol olduğu, yazın hareketli kışın ise sakinliği ile kafa dinlemek için harika bir yer…

Ulaşım

Antalya otogarından kalkan otobüslerle yolculuk yapabilirsiniz. Yol boyunca her yere girip çıktığı için yolculuk normal süreden daha uzun sürüyor.

Sarmaşıkların sarktığı duvarda yer alan Nar yazılısokak tabelası görünümü.

Side Gezilecek Yerler

Gördüğünüz anda sizi büyüleyen, gezerken sizi alıp o tarihlere götüren Side tatil beldesinin her yerinden tarih akıyor.

Antik Şehir

Gezilmeyi  bekleyen kocaman bir antik şehir karşınıza çıkıyor…

İlk görmeniz gereken yapı, 17.000 kişilik Antik Tiyatrosu. Roma eseri olup, bölgedeki tiyatrolardan ayrılan en önemli özelliği, oturma yerlerinin eğimli bir arazi üzerine inşa edilmemiş olmasıymış.

Heykel gibi poz vermeye çalışan kız ve üç erkek.
Side Antik Şehri

Aspendos Tiyatrosu

Roma döneminden yapılmış ve günümüzde hala aktif olarak kullanılan muhteşem bir tiyatro burası. Evet muhteşem diyorum çünkü hem ço büyük hem de sesin dağılımı oldukça başarılı. Bence Side gezi rehberi listenize görmeden dönmemeniz gereken bir nokta olduğunu mutlaka not edin.

Krem renginde taşlar işe merdiven basamakları şeklinde inşa edilmiş ortasında sahne olan bir resmi.
Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Köprüsü

Romalılar tarafından yapılan ve deprem ile yerle bir olan köprü Selçuklula tarafından tekrar inşa edilmiş.

Apollon Tapınağı

İsmini Side şehrinin baş tanrılarından biri olan Apollan’dan alan tapınak,Roma Barışı döneminde yapılmış. Büyük sutunların resto edilerek yerine konulması ile az da olsa gördüğünüzde tapınağı hayal edebileceğiniz bir yapı ile karşılaşıyorsunuz.

Uzun krem renkli sutunlar önünde poz veren kız.
Apollan Tapınağı

Side Müzesi

Bendaha çok bilgi istiyorum diyorsanız tarih kokan bu müzeye doğru koşar adımlarla ilerlemesiniz. Roma, Bizans ve Helenistik dönemden kalma tarihi eserleri görebilirsiniz.

Side müzesinin linklini paylaşıyorum daha çok bilgi almak isterseniz klik klik !!!

Diğer gezilecek noktalar; şehir surları, Vespasianus Anıtı, Antik Hastane ve daha bir çok gezebileceğiniz antik yapı sizleri bekliyor.

Akşam aydınlatılmış tapınağa ait 6 adet sutundan oluşan Side gezi rehberi yazısından bir fotoğrafı.
Side Antik Şehri

Side Plajları

Antalya’da tatil diyince hemen akla gelen Side tatil beldesinde büyük ve küçük isminde 2 adet plajı bulunuyor. Böylesine berrak, incecik kumlu ve git git derinleşmeyen denizi özlemişim… En çok popüler olan plajlar Sorgun, Kumköy ve büyük-küçük plajlar.

Gün batımında upuzun, kimselerin olmadığı bir plajdan fotoğraf.
Büyük Plaj

Tarihi Çarşı

Antik şehirden, tarihi çarşısına geçtiğimde görüyorum ki, tam bir turistik mantıkla çalışıyor buradaki esnaflar, gerçi haklılar da, Mayıs-Ekim sezonu kazan, geri kalan aylar kazandığınla yaşa 😉 Yol boyunca iki taraflı dükkanların bulunduğu uzunca bir çarşıdan, mağazaları gezerek aşağıya indiğinizde sizi burada deniz ve tekneler karşılıyor. Sahil boyunca bir çok yeme, içme ve eğlence alternatifleri bulunmakta, sadece kötü yanı birazcık fiyatları yüksek gelebilir.

Akşam trafiğe kapalı sokakta poz veren bir kız.
Side Çarşı
Limanda demirli tahta malzemeden yapılmış teknelerin yer aldığı bir akşam görüntüsü.
Side Limanı

Side Gezi Rehberi ile Nerede Ne Yenir?

Restoran konusunda Side merkez limanda yer alan mekanları tercih edebilirsiniz. Özellikle yaz akşamları her yer dolup taşıyor. Fiyatlar konusunda biraz şikayetçiyim çünkü yerli turistin ortalama bir akşam yemeği için 50-70 TL ödemesi gerekiyor. Yani fiyatlar genel olarak yabancı turistlere göre ayarlanmış durumda. Menülerde de fiyatlar Euro, Dolar, Pound üzerinden yazıyor.  Bence burada ki esnaf yerli turist gelmesin zaten bir şey kazanmıyoruz diyip sizi içeriye bile buyur etmiyor.

İki Katlı sarı renkli bir restoran ve önünde yer alan sandalylerin yer aldığı bir fotoğraf.
Side Restoran

Konaklama

Kalacak yer konusunda hiiiç endişelenmeyin çünkü her bir sokak, her yer adım başı pansiyon aman dikkat yoğun sezonda gelirseniz yer bulamazsınız 😉 Ben pansiyon istemem beş yıldızlı otel olsun derseniz de oooo otelden bol ne var buralarda.

Sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum.Aklınıza takılan sorularınız için Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim 

Gün batımının en güzel  izlendiği sahillerden biri olan Side’nin, en ucunda ki antik kent kalıntılarındaki taş masalarda bir şeyler içip keyfini çıkarmayı unutmayın 😉

Mistik bir havada farklı bir deneyim yaşamak isterseniz  Kapadokya Gezi Rehberi yazım için klik klik!!!

Muhteşem bir gün batımında şahit olmak için bile gitmeye değer bir yer olan Side , sizi kendisine hayran bırakacak bir tatil beldesi. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkaracağınız en iyi mevsim olan Eylül Ekim aylarında yolunuzun buraya düşmesi dileğiyle. Side gezi rehberi ile bu antik şehrde yaşadığım deneymleri sizlerle paylaştım.Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata

Gün batımında plajda kollarını açıp poz veren kız.
Side Gün Batımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir