Gezi Rehberi

Split Gezi Rehberi ile Şehri 24 Saatte Adım Adım Keşfet

Split gezi rehberi yazım ile Hırvatistan’ın başkenti Zagrebden sonra ülkenin ikinci büyük şehrindeki maceralarımı anlatmak üzere sizlerleyim.

Split, Dalmaçya kıyı şeridinde yer alıyor. Bu yüzden de oldukça bakir koylara, muhteşem berraklıkta denize ve güzel bir  doğaya sahip. Peki nedir bu Dalmaçya Kıyısı derseniz, bir kıyı çeşidi. Yani enine, boyuna, fiyort gibi gibi..kıyı çeşitlerinden biri. Kıyı şeridine paralel olarak konumlanmış dağların çukur kısımlarının, deniz suyu dolması sonucunda oluşuyor. Dağların su altında kalmayan yüksek kısımları da kıyı şeridinde adaları oluşturuyor. Dünyanın çeşitleri yerlerinde bu tip kıyı şeridi görülüyor. Türkiye’deki örneği ise Akdeniz kıyılarından Kaş – Finike arasında.

Trafiğe kapalı yolda, tarihi binların arasındaki bir meydanda eliyle iki işareti yaparak gülümseyip poz veren kızın Split gezi rehberi yazısından görüntüsü.
Split Gezisi Tarihi Şehir

Split Hırvatistan tarihi hakkında kısacık bilgi !

Split , Grekler tarafından M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuş. Eski şehri, Roma İmparatoru Diocletian  yazlık saray olarak inşa ettirmiş ve uzunca bir süre burayı kullanmış. Zaten eski şehrin her bir noktasında Roma İmparatorluğu ‘nun izleri görülüyor. Sonraki dönemlerde ise faklı ülkelerin egemenliği altına girmiş. Hırvatistan 25 Haziran 1991 yılında Yugoslavya egemenliğinden ayrılmış, 8 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş. 2013 yılında da AB’ye girmiş.

Gelen cruise gemileri ve nakliye gemilerinin Hırvatistan ‘ın 2. büyük limanı olan Split Limanı ‘nı kullanmaları, şehri oldukça hareketli bir duruma getirmiş. Günübirlik yapılan turlar, gelen büyük yolcu gemileri, İtalya’dan gelen feribotlar, nakliye gemileri derken sürekli faal olarak çalışan,hatta dolup taşan bir liman burası. Zaten limana yanaşmış olan gemileri görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Split’te Nasıl Ulaştım

Arabamız ile Türkiye’den yollara düşüp sırasıyla Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Macaristan, Avusturya’yı gezip, gezimizin 7. durağı olan Hırvatistan‘dayız. 15 günde 6.000 km yol yapıp, toplamda 8 ülke gezdik.

Road Trip Planlaması Nasıl Yapılır ? klik klik!!!

Özel Araçla Yurtdışına Çıkmak İçin Hayat Kurtaran Bilgiler klik klik!!!

Hırvatistan‘a gelmeden önce Avuturya’nın başkenti Viyana‘ daydım. Viyana’yı gezip, geç saatte yola çıkıp sabahına Split‘e ulaşmayı hedeflerken tabii ki yapamadık. Viyana gezisi o kadar yoğun geçmişti ki aracımızı yoldaki akaryakıt istasyonlarından birine çekip,mışıl mışıl uykuya daldık. Neredeyse 6 saat kesintisiz uyumuşuz. Uyandığımızda saat 7 olmuş ve bizim daha ooo çok yolumuz var. Split gezi rehberi yazım ile sizlere bir tavsiye yorulduğunuzda aracınızı çekin bir akaryakıt istasyonuna, hiç güvenlikle ilgili bir endişeniz de olmasın, rahat rahat dinlenin, free wifi kullanın.

Düştük yollara Split‘e kadar harika doğa manzaraları eşliğinde, yol boyunca gördüğümüz karavanlara gözümüz düşe düşe, vaay bu daha güzelmiş,bu şöyleymiş bunun arasında ekstra bagajı varmış diye diye yolu bitirdik. Hırvat bir tanıdıkla yaptığımız konuşmada öğrendik ki herkes akın akın Zadar’a gidiyormuş. Kalabalık orada da varmış ama doğası, denizi, kamp alanları Split, Hvar ve Dubrovnik’e göre kat kat iyiymiş. Yani buralar Zadar’a göre biraz daha para göz diyebiliriz. Neyse biz de bu merak varken belki başka bir sefere de Zadar ve çevresini gezmeye gideriz.

Otoyolda  beyaz bir karavanın arkadan çekilmiş görüntüsü.
Hırvatistan’da Otobandaki Karavanlar

Bu arada yollar yine ücretli, yani otobanda gittiğiniz için gişe çıkışlarda ücret ödemeniz gerekiyor. Bizim seyahatimiz boyunca ödediğimiz en yüksek otoban ücretiydi, 24€ verdik ve yaklaşık 300km yol gittik. Neyse yapacak bir şey yok, üzerine bir soğuk su içtik 🙂

Otoban ücretlerini hesaplatmak isterseniz tıklayın .

Split Gezilecek Yerler

Diocletian Sarayı

Zaten şehrin de görülmesi gereken baş yapıtı burası. Yapıt diyorum çünkü burası bir saray evet ama,bizim o bildiğimiz Dolmabahçe ya da Topkapı gibi değil. Surlarla çevrili bir alanın içerisinde saray,kiliseler ve tarih boyunca kullanılan önemli binalar yer alıyor.Şimdilerde eski şehrin,iki kişinin bile zor geçtiği sokaklarında, kafeler, barlar, hediyelik dükkanlar, restoranlar, oteller yer alıyor. Her dar sokağın sonu, bir meydana çıkarıyor sizi. O kadar keyifli ki gezmek.

Split gezi rehberi sıralamasında UNESCO tarafından 1979 yılında Dünya Kültür Mirası’na dahil edilen Diocletian Sarayı‘nı gezmeye geldiğinizde sarayın etrafında görülmesi gereken başka noktalarda bulunuyor. St. Dominius Katedrali, yer altında bulunan odaları, çan kulesi,vaftizhanesi ve Stari Grad’ın giriş kapıları.. Bunlar 4 adet altın, pirinç, demir ve gümüş kapı olarak biliniyorlar.

Kulenin hemen önünde tarihi şehrin içinde, eliyle zafer işareti yapıp poz veren gezginstar ve arkasındaki turistlerinde yer aldığı bir fotoğraf.
Split Stari Grad Diocletian Sarayı

İsminden de anlaşıldığı üzere Roma İmparatoru Diocletian adına yapılmış. Saray yazlık olarak kullanılırken bir kısmı da askerler tarafından kullanılmış. Herhangi bir ücret ödemeden gezebileceğiniz muhteşem bir tarihi yapı sizleri bekliyor.

Split Riva

Buradaki gezinizin ardından Riva olarak bilenen deniz kenarına çıktığınızda kafelerin, restoranların olduğu uzun bir kordon ile karşılaşacaksınız. Burası şehrin en renkli, cıvıl cıvıl olduğu yeri. Şehirde önemli bir gün kutlaması varsa burada yapılıyor ya da konser, festival gibi etkinlikler varsa yine burası kullanılıyor.

St. Dominius Katedrali

Roma tapınağı ve katolik kilise mimarisinden esintiler taşıyor. Aziz Dominius ait mezara ev sahipliği yapan ve adını da buradan alan katedralde yer alan çan kulesini de zamanınız varsa görmelisiniz. Muhteşem bir şehir manzarası sunuyor. Split gezi rehberi listelerinin olmazsa olmaz görülmesi gereken noktalarından birisi.

Peristil Meydanı (Peristylium)

Sarayı çevreleyen Roma dönemindeki yapıların olduğu meydan burası. En önemli görülmesi gereken eser Mısır’dan getirilmiş olan Sfenks’tir. ( Sfenks eski Mısırlılar’da kadın başlı, aslan vücutlu heykel )

St. John Kilisesi

Diğer ismiyle Jüpiter Tapınağı Roma döneminde yapılmış ve içerisinde yine Mısır’dan getirilmiş bir Sfenks bulunuyor.

Marjan Tepesi

174 metre yüksekliğinde, şehri tamamen ayaklarınızın altına seren inanılmaz bir manzaraya sahip tepeye gün batımında çıkmanızı tavsiye ediyorum.

Arkeoloji Müzesi

Yontma Taşdevri ile Roma Dönemi arasındaki zaman diliminden eserler sergileniyor.

Cumhuriyet Meydanı

Şehrin kalbi konumunda. Kırmızı renkli hemen gözünüze çarpacak. Neo-Rönesans mimari ile 19. yüzyılda inşa edilmiş. Sene boyunca yapılan etkinliklerin bir çoğuna ev sahipliği yaptığı kocaman bir meydanı var. Split Müzik Festivali de bu etkinliklerden biri. Aynı zamanda restoran ve kafeler de bulunuyor. Split gezi rehberi yazım ile yine bir tavsiye vermek istiyorum, şehre gitmeden önce festivaler hakkında küçük bir araştırma yapın belki birisine denk geliyorsunuzdur. Link bıraktım Split Festivalleri klik klik!!!

Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için şehirde ancak 4 saat kalabildik. Görülmesi gereken tüm noktaları gördük diyemem ama benim için Stari Grad‘ı görmek zaten en öncelikli olandı.

Meydanda tarihi binların arasında, pembe şort ve tshirt giyinmiş eliyle zafer işareti yaparak gülümseyip poz veren gezginstar'ın Split gezi rehberi yazısındaki paylaşımı.
Split Meydan

Split’te Ne Yenir ?

Geldik Split gezi rehberi yazımın en can alıcı noktasına. Elim gitmiyor detayları yazmaya ama bu acı gerçekleri de sizinle paylaşmam gerekiyor. Açıkçası gidip bir restoranda ya da kafede karnımı doyurmadım.  Şehri gezdik, karnımızı Spar marketten yaptığımız alışveriş ile doyurduk çünkü her şey gerçekten inanılmaz pahalıydı. Benim pintiliğim tuttu.

Restoran fiyatları 2 kişi 2 yemek +2 bira ortalama 30€ – 40€’ya geliyordu. Türk Lirasının değer kaybı, Euro’nun bu kadar artması, para harcarken bazen ederini mi veriyorum sorusunu aklıma getirdiği için Split şehrinde benim pintiliğim tuttu. Bu arada en ucuz yiyecekler sandviç ya da dilim pizzaydı. O da ortalama 6 € yani 38 TL’ye geliyor. Tüm pizza değil yanlış olmasın sadece ince bir dilim 🙁

Daha önceki seyahatlerimden bildiğim Spar diye bir market zinciri var ve Split Old Town içinde de reklamlarını gördüm. Kısa bir arayışın ardından bulduk veee offf sanki müzeye giriyoruz, fazla otantik bir market.

Yere oturmuş, ellerinde yemekler ile poz veren sevgililerin görüntüsü.
Split Spar Marketten Karın Doyurmaca

Split şehrinde Spar marketten alışveriş yapmak !

Roma İmparatoru Diocletian yazlık saray olarak inşa ettirdiği, surlarla çevrili eski şehrin içindeyiz, o yüzden tarihi değeri olan binalarla karşılaşmak oldukça normal. Neyse Spar marketin herhalde böyle başka bir şubesi yoktur. İçerisi tam istediğim gibi, sıcak yemek reyonu ve salata reyonu bulunuyor. Hooop gelsin yemekler, salatalar, içecekler.

Kırmızı beyaz Spar yazılı bir tabela, krem rengi duvarlar ve marketin döner kapılarının yer aldığı görüntü.
Spar Market Split
Markette şarküteri bölümündeki yiyeceklerin dolap içindeki görüntüleri.
Split Spar Market Sıcak Yiyecekler

Bu arada acayip sıcak bir yaz günü. Nerede oturup yiyeceğiz diye etrafa bakınırken, herkes bir dükkanın önünde yerlere oturup, dinleniyor ya da bir şeyler atıştırıyorlardı. Sere serpe hoop attık kendimizi ve karnımızı doyurduk. Maliyeti ise, 4 parça tavuk, 2 farklı makarna, 1 adet börülce salatası ve 2 bira 73 Kuna yani ortalama 10€ yapıyor.

Zannetmeyin ben pinti biri değilim 🙂 ama böyle sıradan bir yemeğe ya da atıştırmalığa da dünyanın parasını vermek istemiyorum. Hırvatistan gezisi öncesi Viyana‘daydık ve orada yiyip, içtiklerim inanın hiiiç bu kadar koymadı bana.Turistik bir yerde olduğunuzda nedense hemen fiyatlar 2 katına çıkıyor bu da gerçekten insanı üzüyor.
Ben de sonuç olarak cebimi düşünüyorum. Gerçi bi ben değilmişim, yemek yerken insanları inceledim ooo bir çok kişi bu işi yapıyor.

Split Gezi Rehberi ile Konaklama

Split’te yüksek sezonda konaklama seçeneklerinin neredeyse tamamı doluyor. O yüzden gitmeye karar verdiğinizde hemen konaklamayı da ayarlayın ki gereksiz yere yüksek ücret ödememiş olun.Hırvatistan tatili sırasında kesenin ağzını ne kadar açarsanız seçenekler de o kadar çeşitleniyor. Lüks konaklama seçeneklerinden, hostele kadar her şehirde bütçenize uygun konaklama alternatifleri var. Konaklama rezervasyonlarımızı gezimize çıkmadan önce yapmamıştık biz. Sebebi ise günde şu kadar kilometre gidebiliriz diye hesap etsek de, yeri geldi beğendiğimiz şehirde daha çok kalmak istedik, yeri geldi yol çok uzadı ve benzinlikte uyuduk. Bunlar gibi durumlar ile karşılaşacağınız için bizler gibi uzun bir yolculuğa çıkarsanız eğer rezervasyonunuzu önceden yapmayın. Baktınız hedeflediğiniz şehre ulaşabileceksiniz o zaman bir benzinlikte ya da kafede otururken internetten hemen bir konaklama ayarlayabilirsiniz kolayca 😉

Konaklamamızı Hvar Adası’nda yapacağımız için düştük yollara Drvenik kasabasına doğru. Evet Split Hırvatistan için önemli bir liman ve buradan da Hvar Adası’na feribot kalkıyor ama fiyatı pahalı. Split üzernden geçseydik neredeyse 60€ ödememiz gerekecekti. Biz Drvenik kasabasından geçerek tek yön bilete 140 Kuna yani 20€ ödedik. Split gezi rehberi ile yine sizlerle bir püf nokta paylaştım 🙂

Hvar Adası’nda Neler Yapılır? Eğlence Sabahlara Kadar Mı? tıklayıp yazıma ulaşabilirsiniz.

Geçekten inanılmaz bir kalabalık ile geziyorsunuz ve bu da bana çok keyif vermiyor. Split Hırvatistan için büyük bir tarihi barındırdığı için ve çevresindeki diğer adalara da kolay geçiş sağlanabildiği için bu kadar popüler. Belki yüksek sezonda değil de sezon bitiminde gitmek daha akıllıca bir tercih olabilir. Split gezi rehberi yazım hakkında sorularınız için yorum bırakabilirsiniz. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata ; )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir