Gezi Rehberi

Stockholm Gezi Rehberi 48 Saatte Şehri Adım Adım Keşfet

Stockholm gezi rehberi listesimizi oluşturup, şehri adım adım keşfetmek için kendimizi Stockholm sokaklarına attık. İskandinav turumuzun ilk durağı burası, ardından sırasıyla gideceğimiz diğer noktalar Malmö, Kopenhag, Bergen ve Oslo.

İnsanların ekonomik olarak rahat yaşadığı, yeşile ve parklara doyduğu, eski mimarisinin korunduğu, geniş caddelerin olduğu, sayısız müzeleri ve renkli evleri ile mutlu ve hayat kaygıları olmayan insanlarla dolu bir şehir düşünün.

Kuzey Avrupa’da yer alan Stockholm, Malatan Gölü ve Baltık Denizi’nin kesiştiği noktada. Şehir 14 ada üzerine kurulmuş ve her bir adayı birbirine bağlayan köprülerin muhteşem tasarımları da şehre ayrı bir hava katmış.

Dünyaca bilenen markaların sahibi olan İsveç finans, endüstri ve turizm ile ülke ekonomisini canlı tutuyor. H&M, Ikea ,Ericsson, Volvo, Skype, Electrolux ve Spotify gibi markaları sıralayabiliriz.

Akşam karanlığında çekilmiş ışıklarla aydınlatılmış köprü ve tarihi binların yer aldığı bir görüntü.
Riksbron Stockholm

Stockholm Ulaşım

Arlanda Havalimanı’na İstanbul’dan aktarmamız olarak bir çoğu havayolu şirketinin seferleri bulunmakta. Havalimanına ulaştınız  esas olay bundan sonra başlıyor şehir merkezine en ekonomik ulaşım aracı hangisi sorusunun cevabını aşağıda detaylı olarak açıkladım.

Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşım Alternatifleri

Arlanda Express

Arlanda Express treni ile havalimanından şehir merkezine yaklaşık 20 dk yapacağınız yolculuğun tek yön ücreti 295 SEK. Daha çok detay için klik klik !!

Flygbussama

Flygbussama firması da havalimanından şehir merkezine 30 dk süren bir yolculuğun ücreti internet üzerinden aldığınızda 99 SEK, havalimanındaki makineden alırsanız 119 SEK ödemeniz gerekli.  Daha çok detay için klik klik !!

Door To Gate

Flygbussama firması tarafından işletiliyor ve çalışma şekli havalimanından gitmek istediğiniz yerin kapısına kadar ulaştırmak ya da tam tersi. Fiyat konusunda pahalı gibi görünse de bu yanılgıya düşmeyin. Şehirde gideceğiniz yere göre fiyatlandırma yapıyorlar sistem üzerinden adres giriyorsunuz. Tek kişi 289 SEK biraz pahalı gibi görünse de 2 ya da üzeri seyahatlerde daha uyguna geliyor. Biz 4 kişi için 484 SEK ödedik ilk kişiden sonra eklenen her kişi için 65 SEK alıyorlar ve otelinizin kapısına kadar bırakıyorlar. Gece gittiğinizde ya da şehir merkezine gidip tekrar herhangi bir ulaşım aracını kullanmak zorunda kalırsanız Door To Gate tercih ederek yolculuğunuz için daha az para ödemiş oluyorsunuz. Stockholm gezi rehberi yazım ile detaylı olarak Door To Gate’i anlattım sorularınız olursa Instagram ‘dan ulaşabilirsiniz. Link sayfanın en altında yer alıyor.

Otobüs ve Tren

SL Card ile de şehir merkezine seyahat edebilirsiniz. Stockholm ulaşım araçlarının tümünde bu kart geçerli. 583 Marsta Station durağından otobüse binip son durak olan Marsta iniyorsunuz ve ardından J36 trenine geçip şehir merkezindeki tren istasyonuna Stockholm T Centralen olarak ismi geçiyor buraya ulaşıyorsunuz. 1 günlük kartın bedeli 125 SEK 7 günlük 325 SEK. Daha çok detay için klik klik !!

Hemen ana caddenin önünde, beyaz renkteki tren istasyonu ve yol üzerindeki araçların yer aldığı görüntü.
Stockholm T Centralen

Şehir içi Ulaşımın Püf Noktaları

Metro

Metro şehirde T harfi ile simgeleniyor ve açılımı Tunnelbana olarak geçiyor. Adeta bir sanat galerisi gibi. A,B,C olarak 3 bölgeye ayrılmış. Sabah 5’den gece 1’e kadar çalışıyorlar. Daha çok detay için klik klik !!

Yeşil renkte bir tramvay ve hemen arkasında yer alan sarı renkte boyanmış bir bina görüntüsü.
Stockholm Tren

Feribot

Stockholm ulaşım imkanları içerisinde en güzel ve en keyiflisi feribot diyebilirim. Şehri izleme imkanınız oluyor hele bir de akşam gün batımına denk geldiyseniz harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Djurgarden‘dan Gamla Stan‘a yolculuk yapabilirsiniz. Daha çok detay için klik klik !!

Bisiklet

Bisiklet ile de şehri gezebilirsiniz. Korkunuz olmasın buralar fazlasıyla güvenli. Bike Sweden ya da Stockholm City Bike‘dan bisiklet kiralayabilirsiniz. Stockholm Pass Card‘ınız varsa bisiklet kiralamak için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Stockholm Pass Card

Bu kadar ulaşım seçeneğinden sonra Stockholm gezi rehberi yazım ile sizlere bir püf noktayı yani Stockholm Pass Card nedir onu anlatma vakti geldi. Çok yürümeyi sevmem vee ben bir müze severim diyorsanız bu kart tam size göre. Tüm Stockholm ulaşım araçlarını ücretsiz kullanım, bir çoğu müzeye ücretsiz giriş, yine ücretsiz kanal turu ve bazı anlaşmalı restoranlarda indirim hakkınız oluyor. Kartın fiyatı epey pahalı görünse de tüm bu aktiviteleri yapacaksanız gayet mantıklı.1 günlük 645 SEK, 3 günlük 1045 SEK. Stockholm Pass internet sitesinden tüm detaylara ulaşabilirsiniz klik klik!!

Şehir içi ulaşım alternatifleri bu kadar çok görünse de ben her zamanki gibi yürümeden yanayım. Zamanınız kısıtlıysa Stockholm ulaşım alternatiflerini değerlendirebilirsiniz ama zamanınız varsa şehri yürüyerek yani yaşayarak gezmenin en iyi seçenek olduğunu düşünüyorum.

Köprü üzerinden geçen tren ve arkasında birbirine yapışık olarak inşa edilmiş pastel renklerdeki binalar ve kilisenin çan kulesinin yer aldığı görüntü.
Stockholm Şehir Manzarası

Stockholm Gezi Rehberi ile Ufak Ama Önemli Notlar !

  • Para birimi olarak İsveç Kronu (SEK) kullanıyorlar Euro‘ya geçmemişler. Türkiye’den giderken paranızı bozdurup gidebilirsiniz ya da şehirde istediğiniz ATM’lerden para çekebilirsiniz. Ama her yerde kredi kartı geçtiği için en pratik yol kredi kartı.
  • 21 Haziran’da hava yaklaşık olarak 21 saat aydınlık olduğundan ülkede bu tarih resmi tatil günü ilan edilmiş
  • Stockholm’u gezmek için yaz ayını ya da sonbaharı tercih edebilirsiniz. Ne çok üşürsünüz ne de yok sıcak olur. Zaten yaz mevsimini de pek yaşadıkları söylenemez. Kasım ayının ortası ile Aralık-Ocak Şubat buralarda donacağınız zamanlar tabi ayrı bir güzelliği var tercih sizlerin. Ekim sonu yaptığımız seyahatimiz de güneşli günde gördük akşamında da azar azar yağan karda. Soğuktu evet ama yine de şehrin büyüsüne kapılınca o soğuk havayı hissetmiyorsunuz.
Akşam saatlerinde arkası dönülü olarakpoz veren kız ve şehirdeki binaların ışıklarının yer aldığı görüntü.
Stockholm Riksborn Köprüsü

Stockholm’de Gezilecek Yerler

Ortaçağ şehri olan Stockholm’un kalbi olarak eski şehri yani Gamla Stan‘ı merkez kabul ederek gezi planınızı oluşturmalısınız. Stockholm gezi rehberi listemi oluşturduğumda, şehirde gezilmesi gereken 7 bölge 5 farklı ada üzerine dağılmış durumda.

Şehir gezisi için; Östermalm, Norrmalm, Vasastan bölgeleri konaklama için Östermalm‘da konaklama yapabilirsiniz hem ucuz hemde şehir merkezi.

Müzeler,saraylar ve kültür gezileri için; Gamla Stan, Skepssholmen, Djurgarden bölgesi.

Alışveriş, Bar-Cafe, Halka Karışma için, Södermalm bölgesi (Konaklama için tercih edilebilir)

Gamla Stan

Stockholm gezi rehberi listemin birinci sırasında yer alan  Gamla Stan‘ dayım. En meşhur caddesi Vasterlanggatan. Hedilyelik eşyalar alacağınız dükkanların olduğu, kalabalık ve eski şehir evleri ile fotoğraf çektirip dar sokaklarında saatler geçireceğiz bir yer. Magnet ya da hediyelik eşyalar şehrin diğer yerlerinde daha uygun fiyatlı. Nobel Müzesi, Kraliye Sarayı ve Stockholm Katedrali geziniz sırasında karşınıza çıkacak önemli yapılar.

Kırmızı ve sarı renklerdeki tarihi binaların önünde birbirine sarılmış poz veren sevgililer.
Gamla Stan
Askerlerin tören ile nöbet değişimi sırasında, saray doğru çekilmiş bir görüntü
Stockholm Saray

Djurgarden Bölgesi

Djurgarden bölgesi yemyeşil parkları ile şehrin ortasında adeta cennet gibi bir köşe. Stockholm gezilecek yerler durağımızın bu noktasında turistlerin ve lokallerin gittiği bölge Skansen (Açık Hava Müzesi) doğal yaşamındaki bölge hayvanlarını içeren bir park , Akvaryum ve Biyolojik müze bu bölgede en çok ziyaret edilen yerler arasında olsa da birinciliği Vasa Müzesi ve Gröna Lund (Lunapark) alıyor. Vasa Gemisi 1628 yılında sefere çıkıyor ve gemi ilk seferinde batıyor ve tüm mürettebatı da yaşamını yitiyor. Battığı noktandan 1961 yılında çıkarılarak bu müzede tüm ihtişamıyla sergileniyor. Gröna Lund ise çocukların ve yetişkinlerin eğleneceği harika bir lunapark. Yaz boyunca bir çok konsere ev sahipliği yapan lunapark için giriş ücretleri alacağınız eğlence paketine göre farklılık gösteriyor. Stockholm gezi rehberi hazırladığınızda kaçıncı sıraya koyarsınız bilemiyorum ama mutlaka gidip görün buraları.

Işıklı tabelalar, rüzgarda savrulan bayraklar ve karşıdan karşıya geçmeye çalışan insanların yer aldığı bir fotoğraf.
Gröna Lund
Kocaman bir park, uzaktan görünen deniz , yerde sararmış yapraklar ve yürüyen iki kişinin yer aldığı görüntü.
Djurgarden Park

Skepssholmen

Skepssholmen bölgesi ise sanat tutkunlarının kaçırmaması gereken bir bölge. 20.yy Müzesi burada yer alıyor ayrıca bir de Skepssholmen köprüsünden de geçmelisiniz. Köprüde kraliyet simgesi olan tacı görebiliyorsunuz ve muhteşem bir şehir manzarasını da unutmamak gerek.

Södermalm

Södermalm bölgesi Stockholm gezi rehberi listemdeki en keyif aldığım ada oldu. Götgatan caddesi hoop gülmeyin ama elde değil sürekli ağzınıza takılacak oradayken 🙂 bu cadde üzerinde yürüyün, harika kahve içeceğiniz mekanlara uğrayın, barlar da takılın ve vintage mağazalara uğrayın. Adanın gündüzü başka akşamı bir başka güzel o kadar çok yer var ki her birini yürüyerek gezip keşfedebilirsiniz. İtirafta buluyorum ki biz bir günde yaklaşık 20km yol yapmışız. Her yeri yürüyerek gezmeyle şehrin tadının ancak böyle çıkacağına inandığım için her gittiğim ülkede bol bol yürüme geziyorum.

Duvara asılı üzerinde Götgatan yazılı sokak tabelası.
Götgatan
Trafiğe kapalı bir yolda, birbirine bitişik pastel renklerdeki binaların arasında yürüyen insanlar.
Riksgatan Caddesi

Östermalm

Östermalm bölgesi modern yapıların lüks alışveriş dükkanlarının ve restoranların olduğu bir ada. Burada yer alan Saluhall isminde bir pazar yeri düşünün üzeri kapalı.İçinde deniz ürünlerinden, şarküteri ürünlerine kadar bir çok yiyeceği bulabileceğiniz aynı zamanda restoranların yer aldığı bir mekan. Lokallerin çokça tercih ettiği bu mekanı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Biraz pahalı ama İstanbul’da boğazda bulunan ünlü mekanlarda yediğiniz yemeğin daha kalitelisini ,taze olarak tükettiğinizi düşününce verdiğiniz paraya hiç de acımıyorsunuz.

Saluhall ismindeki pazarın giriş kapısında poz verip gülümseyen kız görüntüsü.
Saluhall
Buz dolu tezgahta tabahlara yerleştirimiş kabuklu deniz ürünlerinin yer aldığı bir görüntü.
Saluhall Tezgahlar

Norrmalm

Norrmalm bölgesi şehir merkezi konumunda ve Östermalm gibi alışverişin , restoranların ikinci el pazarının kurulduğu keyifli bir bölge. Yine burada da gurme dükkanların olduğu balık, şarküteri ,et ürünlerini bulabileceğiniz muazzam pazar yeri var Hötorgshallen ismi. Kajsa‘da balık çorbasını denemelisiniz.Ayrıca pazar günleri meydana ikinci el ürünlerin satıldığı tezgahlar açılıyor.

 

Dış cepesi ayna ile kaplı bir bina ve hemen önündeki alanda yaprağı dökülmüş ağaçların yer aldığı görüntü.
Hötorgshallen
Beyaz sutunlu ve dışı mavi renkte boyanmış bir binanın hemen önünde kurulmuş küçük bir ikinci el pazarından alışveriş yapan insanların görüntüsü.
Hötorgshallen İkinci El Pazarı

Alkol satışları süpermarketler %3,5’a kadar yapılıyor. Stockholm gezi rehberi yazım ile önemli bir bilgi sizlerle paylaşmak istedim. Eğer daha yüksek oranlı bir alkol alacaksanız işletmesi devlete ait olan Systembolaget ismindeki marketlerden alabilirsiniz.Akşam saat 22:00 kadar açıklar.

Seyahatimizi Ekim ayının sonunda gerçekleştirdik ve Cadılar Bayramına denk geldiğinden şehrin her bir noktasına farklı tasarımlar yapılmıştı ve akşamları da barlarda eğlenceler vardı.

İki bina arasına asılmış kocaman bir hayalet ve eline taşıdığı balkabağı görüntüsü.
Riksgatan Caddesi
Kocaman bir balkabağı üzerine göz ağız ve burun çizilmiş ışıklandırılmış ve bilet gişesinin hemen üzerine yerleştirilmiş bekleyen insanlarında yer aldığı bir görüntü.
Gröna Lund

Stockholm’deyiz diye de 29 Ekim’i unutamazdık. Yaklaşık 3-5 saat özel t-shirtlerimiz üzerimizde gezdik 🙂

Üzerinde Atatürk ve Türk bayrağı baskılı t-shirler ile bir cafede poz veren 4 kişinin yer aldığı görüntü.
Coffice

Detaylı olarak hazırladığım Stockholm’de Nerede Ne Yenir ? Ne İçilir ? yazımı okumak için klik klik!!!

Stockholm Konaklama

Södermalm bölgesi konaklama için ilk sırada tercih edeceğiniz nokta olsun. Norrmalm ‘da yine uygun fiyatlı konaklama alternatifleri bulabileceğiniz bir bölge. Gamla Stan ise tuistik bir bölge olduğu için konaklama fiyatları oldukça yüksek.

Stockholm gezi rehberi yazım ile sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim

Stockholm gezi rehberi yazım ile İsveç‘in en büyük şehri hakkında siz gezgin dostlarımla bilgilerimi paylaştım. Kurallara uyan, mutlu, gelecek kaygısı olmayan insanları görüp özeneceğiniz, paranızı harcarken iki kez düşüneceğiniz, düzene saygıya bir günde adapte olacağınız, yeşile doyup, deniz ürünleri yemeden duramayacağınız bir gezi sizleri bekliyor olacak. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir