Gezi Rehberi

Viyana Gezi Rehberi ile 24 Saatte Şehrin Her Noktasını Keşfet

Viyana gezi rehberi listenizi hazırlarken şehirde gezilecek noktaların araştırmasını yapıp, biraz şehri sanal ortamda tanıdıktan sonra gezmeye başlanması gerekiyor bence. O kadar çok detay var ki kafanız allak bullak oluveriyor.

Avusturya’nın başkenti olan Viyana, 1995 yılında AB üye olmuş. Dünyadaki yaşanabilir ülkeler arasında birinci sırada yer alıyor. Resmi dil olarak Almanca kullanılsa da hemen hemen herkes İngilizce de biliyor. Aynı zamanda Viyana,sanat ve kültür anlamında Avrupa’nın kalbi oluyor.Dünya çapında ün yapmış Beethoven, Mozart, Schubert ve Haydn buradan çıkan dahi müzisyenler.

Şehirde görülmesi gereken bir çok nokta var evet ama gözünüz korkmasın hepsi de birbirine yakın.Bir çember düşünün ve bunun etrafında konumlandırılmış önemli yerler. Ve hepsini de yürüyerek gezebilirsiniz. Yeri gelmişken isterseniz Vienna Pass ve Vienna City Card alabilirsiniz. Aşağıda ulaşım kısmında detaylıca açıklayacağım bu kartları.

Viyana için ayırmanız gereken süre 2 ya da 3 gün olacak şekilde yeterli. Biz 1 günde şehrin altını üstüne getirdik.

Viyana’ya nasıl ulaşırım ? 

Araba ile kara yolundan ulaşım nasıl sağlanır ?  

Bizim gibi araba ile gelmek isterseniz Schengen vizesine sahip ve aracınız için gerekli izinleri alarak yolculuğa çıkıyor olmalısınız.

Belki macera sever olup, yollara düşerseniz aşağıdaki linklerden detay bulabilirsiniz.

Özel Araçla Yurtdışına Çıkmak

Road Trip Planlaması

Schengen Vizesi

Uçak ile ulaşım nasıl sağlanır ?

İstanbul’dan yaklaşık 2 saat sürüyor. Viyana Uluslararası Havalimanı‘na ulaşıyorsunuz.

Şehir Merkezinde Ulaşım

Şehir merkezinde gezerken yine her zamanki gibi tabanvayladık biz  🙂 en sevdiğimiz. Yok ben metro kullanacağım derseniz de işte detayları. Tek binişlik bilet 2,40€ iken, günlük 8€ ,48 saatlik 14,10€, 72 saatlik ise 17,10€ şeklinde.
Metro Ulaşım Bilgileri tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Ulaşım Kartları

Şehirde indirim sağlayan 2 çeşit kart bulunuyor. Vienna Pass ve Vienna City Card. Viyana gezi rehberi ile sizlere bir tavsiyede bulunuyorum öyle çok müze gezip, sanatın dibine vuracaksanız kesinlikle bu kartdan hangisi işinize yarıyorsa alın.

Vienna Pass

Belirli müzelere ücretsiz giriş, sırada beklememe ve free toplu taşıma kullanımı imkanı veriyor ve ücret olarak da oldukça yüksek bir bilet fiyatı var.

Vienna City Card

Diğerine göre daha uygun fiyatlı, ulaşım ve müzelerde indirim sağlıyor. Burada önemli olan nasıl bir gezi planınız var, kaç tane müzeye giriş yapacaksınız ya da yürüyerek mi gezeceksiniz yoksa toplu ulaşımla mı gibi detayları analiz ederek bu kartları satın almanızı öneriyorum.

Vienna Pass tıklayıp detaylara gidebilirsiniz.
Vienna City Card tıklayıp detaylara gidebilirsiniz.

Bu arada çakal bazı arkadaşlar bilet almadan yolculuk yaptıklarını söylediler metroda ya da trende. Cezası varmış 50-60€ gibi. Ben daha önce Oslo gezimizde kaçak yolculuk yapmış biri olarak herhalde burada da kaçak yolculuk yapardım 🙂

Viyana Gezi Rehberi Tavsiyesi Şehri Free Walking Tour ile Gez !

Şehri gezmek için ücretsiz şehir turlarına katılabilirsiniz. Free walking turlar (ücretsiz yürüyüş turları) birçok Avrupa şehrinde mevcut. Bu genelde ingilizce ve ispanyolca rehber eşliğinde yapılan turlarla, şehirdeki birçok önemli noktayı görme şansınız oluyor. Eğer ki daha detaylı gezmek isterseniz sonrasında tekrar gidebilirsiniz. Link bırakıyorum belki göz atmak isterseniz Viyana Free Walking Tour

Ellerinde yeşil şemsiyeler ile ayakta bekleyen insanlar ve tarihi binalaın olduğu bir görüntü.
Viyana Free Walking Tour

 

Bir bina önünde insanların bir araya gelmiş toplu olarak çektirdikleri fotoğraf karesi.
Free Walking Tour Viyana

Viyana’da Gezilecek Yerler

‌Hofburg Sarayı,

13. yüzyılda yapılmış olan saray, o tarihten itibaren birçok Avusturya hükümdarına hizmet vermiş. Viyana gezi rehberi listesininde olmazsa olmaz görülmesi gereken yapıları arasında. Gotik, Barok ve Rönesans mimarisinin özelliklerini barındırıyor. Habsburg Hanedanlığı kışlık konut olarak kullanmış.

Krem rengi tarihi bir saray, yeşil renkte bir kubbe ve etrafı meraklı gözlerle inceleyen turistlerden oluşan bir gezi fotoğrafı.
‌Hofburg Sarayı

Sarayda gezilecek üç bölüm bulunuyor Silver Collection (Gümük Koleksiyon) çatal,bıçak,kaşık gibi gibi ürünlerin sergilendiği bölüm. Sisi Müzesi , Kraliçe Elizabeth ile ilgili detayları bulabilexeğiniz bölüm.Gerçek adı Elizabeth olsa da herkes onu Kraliçe Sisi olarak tanıyormuş.Yaşam tarzı olarak oldukça faklı bir kraliçeymiş, açlık diyetleri yapan,spor yapmaya bayılan,gezi tutkusu olan değişik bir kadın.Belki gezmeye gitmeden biraz hayatı hakkında detaylara bakıp öyle gidebilirsiniz renkli bir kişiliği var.

Imperial Apartments (Kraliyet Evleri) saray eşrafının yaşantılarına dair her şey burada sergileniyor. Para, gösteriş, ihtişam ufff bakmalara doyamıyorsunuz. Sarayın kapıları her gün açık ve giriş için 13,90€ ödemeniz gerekiyor. Detay isterseniz buraya tıklayıp bilgilere göz atabilirsiniz.

Sarayın ana giriş kapısı, kapının her iki yanına yerleştirilmiş heykeller ve oval camlardan oluşan bir görüntü.
‌Hofburg Sarayı Ana Kapı

Schönbrunn Sarayı,

UNESCO Dünya Mirasları Listesi ‘nde yer alıyor ve Viyana gezi rehberi listemin de başında geliyor. Yaklaşık 1400 civarında odası bulunan saray Habsburg Hanedanlığı tarafından yazlık saray olarak kullanılmış. Sarayda en çok ilgi gören noktalar tarihi çeşmeleri ve yeşile doyacağınız muhteşem heykellerle süslü bahçeleri.

İki farklı tur seçeneği bulunuyor sarayın içini gezmek için Grand Tur (17,50€) 40 oda geziyorsunuz ya da Imperial Tur (14,20€) ile 22 oda gezebilirsiniz.Bir de hava güzelse labirent bahçe var orayı da kaçırmayın derim.Kim yaptırmış bu sarayı derseniz “Ekmek yoksa pasta yesinler! ” cümlesi ile tanınan Maria Theresa yaptırmış ve kendisi 40 yıl boyunca Habsburg Handedanlığını yöneten imparatoriçe olarak biliniyor.Bilet fiyatları için detay isterseniz tıklayın

Belvedere Saray,

Ayyy saray saray saray içimiz dışımız saray oldu der gibisiniz. Hadi böyle yapmak olmaz, daha bir de oraya gidince buraları canlı canlı gezmek var ben o zaman göreceğim sizi. Bana yavaş yavaş gelenler gelmişti 🙂 Viyana gezi rehberi sadece saraylardan oluşmuyor ama adamlar yapmış işte, bitmek bilmeyen müzeler saraylar… Prens Eugen’e armağan edilen bir saray burası. Evet yanlış duymadınız Osmanlı’ya karşı göstermiş olduğu başarıdan dolayı vermişler vay beee! Barok mimari tarzı ile inşa edilmiş ve yine muhteşem bir bahçesi bulunuyor.

İki bölüm olarak sarayı gezebiliyorsunuz. Yukarı Belverede ‘de sergilenen eserler sürekli kalıcı ama Aşağı Belverede ‘dekiler ise geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. Bahçeye giriş ücretsiz aklınızda olsun,bir de Christmas zamanında burada bir pazar kuruyorlarmış 🙂 Hani şu meşhuuur ressam Gustav Klimt var ya, onun “The Kiss” isimli eseri de burada sergileniyor belki ilginizi çeker diye bir detay vereyim dedim.

Bu arada yukarıda Schönbrunn Sarayı için verdiğim bilet fiyatını görebileceğiniz web sitesinden,şehirdeki diğer önemli noktaların da giriş ücretlerine ulaşabilirsiniz. Ben sadece tutar yazıp geçiyorum,siz bir değişiklik var mı diye göz atarsınız buradan

Beyaz şort, kırmızı tshirt ile elini yukarıya doğru kaldırıp poz veren gezginstar'ın görüntüsü.
Viyana Gezisi Saraylar

St. Stephen Katedrali (Stephansdom),

1147 yılında inşa edilmiş şehrin en görkemli yapılarından birisi bence. Gotik bir mimariye sahip ve gördüğünüzde gözlerinize inanamayıp tekrar tekrar inceliyorsunuz. Ben Kölner Dom ‘a (Köln Katedrali) etkileyici derken bu ondan daha da güzel. Katedrale giriş ücretsiz zamanınız varsa mutlaka görün derim. Kartner Strasse yer alıyor şehrin en işlek caddesi.

İhtişamlı bir görüntüye sahip katedral önünde eliyle zafer işareti yaparak poz veren bir kadın görüntüsü.
St. Stephen Katedrali Viyana Gezisi
Kilise içinden bir görüntü, uzun sütunlar, vitray camlar, sağlı sollu oturmak için yerleştirilmiş bankların yer aldığı görüntü.
St. Stephen Katedrali
Kilisede mumların önünde iki avcunu birleştirip, dilek tutarken çekilmiş bir görüntü.
St. Stephen Katedrali Dilekler

Viyana Belediye Binası (Rathaus),

Gotik tarzda 1872-1883 yılları arasında inşa edilmiş muhteşem güzelliğe sahip bir yapı. Uzaktan bir inceleyin şöyle tüm heybetiyle bir görün, sonra yavaş yavaş yanına yaklaşın 😉 Hangi mevsimde gideceğiniz size kalmış ama olur da yılbaşı döneminde giderseniz Christmas marketi mutlaka ama mutlaka ziyaret edin ve hemen önüne kurulan buz pateni pistini de görün. Ufff çoook kıskanıyorum, yılbaşı zamanlarında hep oralarda olmak istiyorum. Her yer ışıklı, insanlar mutlu, birbirlerine hediyeler alıyorlar, insanın içini acayip bir huzur kaplıyor bu dönemlerde nedense…

İspanyol Binicilik Okulu,

Hofburg Sarayı içerisinde yer alıyor. 1572 yılından bu yana offf neredeyse yarım asır olacak 446 yıldır faaliyet gösteriyor. Burası bir kraliyet binicilik okulu ve dünyanında en eskisi.O yüzden zamanınız varsa ziyaret edebilirsiniz.Ben sadece dışarıdan gördüm, vaktimiz yoktu. Önceden oluşturulan bir takvime göre profesyonel gösteriler düzenleniyor. Buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Avluya açılan kemeleri kapılar, yine binaın üst katlarında kemerli şekilde tasarlanmış balkonların yer aldığı görüntü.
İspanyol Binicilik Okulu

Opera Binası (Wiener Staatsoper ),

Viyana’ya gelip de görmeden sakın ama sakın dönmemeniz gereken bir yapı. 1869 yılında kapılarını İmparator Franz Josef ve İmparatoriçe Sissi’nin yer aldığı bir davet ile Wolfgang Amadeus Mozart’ın ünlü eseri Don Giovanni ile kapılarını açmış. 2.Dünya Savaşı’nda büyük hasar alan bina, 1955 yılında yeniden sanat severler ile buluşmuş. Zamanınız varsa içerisini gezebilir ya da konsere katılabilirsiniz. Bilet fiyatları evet oldukça yüksek!!

Viyana gezisi için karar verdiyseniz ve uçak biletini aldınıysanız hemen etkinlik araştırması yapıp burası için de bir bilet almalısınız. Viyana gezilecek yerler sıralamasının belki de ilk üçü arasında yer alan dünyaca ünlü bir opera binasında hayatınızda kaç kere bir konsere katılabilirsiniz ki?

O zaman hemen size Viyana gezi rehberi yazım ile bir bilet çakallığı söylüyorum son dakika gişeden alınan biletler ya da ayakta izleme imkanı olan biletler gibi bir kaç çeşidi var. Tercih sizlere kalmış ben opera bileti için detayları görebileceğiniz link bırakıyorum bir göz atarsınız.

Üç katlı olarak krem rengi taşlarla inşa edilmiş, yeliş bir çatıya sahip tarihi opera binasının Viyana gezi rehberi yazısından bir karesi.
Viyana Opera Binası

Hundertwasserhaus,

Aslında burası sosyal konutların olduğu bir bölge. Eee neden gidip gezeceğim derseniz ‌Joseph Krawina ismindeki bir mimar taslağını oluşturuyor, Hundertwasser ismindeki sanatçı tarafından da binalar rengarenk boyanmaya başlanıyor. İsmini de  Hundertwasser Evi olarak koyuyorlar. Yapıda 52 apartman dairesi, 4 adet dükkan ve 16 teras bulunuyor.

Bina içerisinde yaşamaya devam edildiği için gezmek gibi bir durum söz konusu değil, tabii tanıdık birileri yoksa 😉 Sadece alt katta bulunan hediyelik eşya dükkanları gezilebiliyor. Dünyaca ünlü İspanyol sanatçı Gaudi gibi bir kafaya sahipmiş. Yani daha özgün çalışmalar yapıyormuş. Farklı bir apartman görmek isterseniz eee bir uğrayın. Eğer ki zamanınız varsa Kunst ‌Haus ‌Wien ismindeki aynı mimara ait olan yapıya da bir göz atabilirsiniz. Viyana gezi rehberi listem o kadar uzundu ki buraya uğrayacak vaktim kalmamıştı. Sizlerin zamanı varsa mutlaka ama mutlaka uğrayın.

Burggarten,

1818 senesinde dönemin imparatoru için İngiltere’de bulunan o basmaya bile kıyamadığınız bahçeler var ya onlardan esinlenerek yapılmış. 1919 yılında halk tarafından da kullanılmaya başlanmış. Albertina Müzesi‘nin hemen yakınında bulunuyor ve hava güzelse park oldukça kalabalık oluyor. Dinlenmek için oldukça güzel bir nokta.

Ağaçların gölgesine, çimler üzerine uzanmış ve banklarda oturup dinlenen kişilerin yer aldığı fotoğraf karesi.
Burggarten Viyana

Mozart Anıtı,

Burggarten ismindeki parkın içerisinde yer alıyor. Hemen önünde çiçeklerden tasarlanmış bir sol anahtarı ve onun devamında da Mozart Heykeli. Bu topraklarda doğup sadece 35 yıl yaşayıp ve 656 adet eser yaratan bir dahi besteci olur kendisi. Viyana gezi rehberi araştırması yaparken okuduğum ve gelmeyi çoook istediğim noktalardan biriydi burası sizler de mutlaka uğrayın.

Kırmızı çiçkeler ile çimler üzerindeki sol anahtarı ile Mozart heykeli ve heykel önünde fotoğraf çektiren insanların yer aldığı görüntü.
Mozart Heykeli
Mozart heykeli önünde, çimlerin üzerine basıp, byeaz şort ve kırmızı t shirt ile eliyle zafer işareti yaparak poz veren gezginstarın fotoğrafı.
Mozart Anıtı Viyana

Museumsquartier,

Dört adet müzenin yer aldığı bir kompleks burası. Eee böyle olması normal çünkü sanat ve kültürün en üst seviyede yaşandığı Viyana’dayız. Konum olarak Hofburg Sarayı‘na çok yakın. Viyana gezilecek yerler listesi öyle bir kaç yerden oluşmuyor. Şehirde görülecek o kadar çok yer var ki, bir müze diye gidiyorsunuz, matruşka gibi çıktıkça çıkıyor. Müze dışında kafeler, sergi salonları, hediyelik dükkanları gibi ilgi çeken mekan da yer alıyor.

Bilet fiyatları için buradan buradan ulaşabilirsiniz.

Albertina Müzesi,

1776 yılında Dük Albert’in verdiği destek ile açılmış. Dünyaca ünlü Renoir, Degas, Cezanne, Picasso sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Sene boyunca bir çok geçici sergiye de ev sahipliği yapıyor.

Müzenin girişine yerleştirilmiş, at ve atın üzerindeki askerin heykelden görüntüsü.
Albertina Müzesi

Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Müzesi),

İmparator I. Franz Joseph isteği üzerine 1891 yılında açılmış. Senelerce Habsburg hükümdarlığının topladığı Mısır, Yakın Doğu, Eski Yunan ve Roma’ya ait eserler sergileniyor. Müzeyi gezerken tavanında gördüğünüz boyamaların Gustav Klimt tarafından yapıldığını da bilmenizde fayda var. Siz hiç araştırıp yorulmayın diye Kunsthistorisches ait link bırakıyorum tıklayın

Graben Caddesi,

Cadde üzerindeki binalar 17. ve 18. yüzyıllarda Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş ve bu yüzden oldukça popüler bir cadde olmasının yanı sıra Viyana gezilecek yerler listesi için de olmazsa olmaz bir nokta. Araç trafiğine kapalı ve Viyana’nın en popüler alışveriş caddelerinden biri. Alışveriş deyince sıradan markalar gelmesin aklınıza,lüks markaların bulunduğu bir cadde. Restoran, kafeler de yer alıyor belki yorgunluk kahvesi içilebilir. St. Stephen Katedrali‘ne oldukça yakın bir konumda.

Trafiğe kapalı bir yolda, kısa katlı tarihi binalar arasında yürüyen insanların içinde zafer işareti yaparak poz veren gezginstarın görüntüsü.
Graben Caddesi

Veba Sütunu,

Milyonlarca insanının ölümüne sebep olan, o dönem kara ölüm olarak adlandırılan veba salgının şehri terk etmesiyle beraber 1693 yılında Kral 1.Leopold tarafından bu anıt hastalıktan hayatını kaybedenlerin anısına yaptırılıyor. Graben Caddesi üzerindeki bu etkileyici yapıyı gözden kaçırmanız neredeyse imkansız.

Binaların arasında bir meydana yerleştirilmiş, Veba Sütunu adındaki heykel ve insanların oluşturduğu kalabalığın görüntüsü.
Veba Sütunu

Karl Kilisesi,

Kartnerstrasse sokağının sonunda yer alıyor. Veba hastalığından etkilenen halkın iyileşmesinde desteği olan Kardinal Karl Borromaeus adına yaptırılmış. Akşam muhteşem bir görüntü ile karşılaşacaksınız.

Kartnerstrasse,

Alışveriş dükkanlarının olduğu trafiğe kapalı bir cadde. Viyana gezi rehberi yazım ile siz gezi severlere önemli bir uyarı geçiyorum; Pazar günleri dükkanların neredeyse hepsi kapalı, gidip hayal kırıklığına uğramayın. Kafe, restoran, bar, pub gibi mekanlar da var. Mağazalara meraklı meraklı bakarken kafanızı kaldırıp binaları da incelemeyi unutmayın. Roma İmparatorluğuna kadar uzanan bir geçmişi var buradaki yapıların. Haydi iyi gezmeler ve iyi alışverişler.

Trafiğe kapalı yolda, mağazaların olduğu bir cadde de beyaz şort ve kot mont ile gülümseyerek poz veren gezginstar.
Kartnerstrasse Alışveriş Caddesi

Naschmarkt,

En sevilen aktivite pazar gezmesi. Yiyelim, içelim,deneyelim meraklı meraklı gezelim. Meyve,sebze,şarküteri,peynir… gibi yiyeceklerin satışı yapılıyor. Aynı zamanda hazır, take away şeklinde yemek, pasta,börek,çörek tezgahları da bulunuyor. Yok ben küçük olsun ama restoran istiyorum derseniz o da mevcut. Cumartesi günleri kurulan Flohmartkt yani bit pazarına da uğramalısınız.

Viyana’da Ne Yenir ?  Nerede Yenir?

Viyana gezi rehberi listesini hazırlarken ne yenir ? sorusunun cevabını sosisli yani hot dog olarak vermiş blog yazarları.

Sosisli hemen hemen her yerde karşınıza çıkacak harika bir atıştırmalık. İsterseniz tabakta, isterseniz de ekmek içinde servis ediliyor. Bence en başarılı olanı, içinde peynir olan ve ismi ise “kasekrainer“. Nerede yenir bu lezzet, Wiener Wurstl ya da Bitzinger ikisinde de mükemmel yapıyorlar.

Tezgah üzerinde şişe kola, tabakta sosis ve ekmek içerisinde ki sosisli sandvç görüntüsü.
Viyana Sosisli
Izgara üzerine yerleştirilmiş, üç farklı sosisin pişirilirken çekilmiş görüntüsü.
Viyana Sosisli Wiener Wurstl

Euro ödemek zorunda olduğumuz için yemek fiyatları ya da marketten alışveriş faturası bizlere pahalı gelebilir fakat elmalı turtaya verdiğiniz 9€ ‘yu TL’ye çevirmek yerine 9TL gibi düşünmek gerekiyor bazen. Kazandıkları maaşa göre, alım güçleri oldukça iyi. O yüzden bizdeki ortalama maaş standartları düşünüldüğünde yüksek kalıyor fiyatlar.Neyse yaaa tatile gelmişsiniz öyle dolu dolu her şeyden yemek yerine,ortaya tadımlık söyleyerek biraz ekonomi yapabilirsiniz.

Şehre ulaştığımızda Viyana free walking turuna katılacağımız için karnımızı doyuracak zamanımız yoktu. Markete girdik hooop bir sandviç bir makarna salatası alıp çıktık. Fiyatı 3€ ama TL’ye çevirmeyin, 3 Lira gibi olsun algınız 🙂 Şöyle bir düşünürsek sabah kahvaltı ortalama 6-10€, öğle / akşam yemeği 8-20€ arasında harcama yaparsınız.

Markette soğuk yiyeceklerin olduğu buzdolabından bir görüntü.
Spar Market Yiyecek

Viyana’da Konaklama

Konaklama konusu oldukça önemli. Evet temiz olsun, konforlu olsun..ama bir de lokasyon olayı yok mu? Her bütçeye hitap edecek konaklama seçeneğini rahatlıkla şehirde bulabilirsiniz. Bir kaç nokta atışı yapıyorum sizler için. Innerstradt | Neubau |Josefstadt |

Daha yazmak istesem o kadar çok detay ve yer var ki Viyana gezilecek yerler listesi böyle uzar gider. Bu yazıyı okuyorsanız demek ki oralara yolunuz düşecek gibi, işte o zaman ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Şehir tarih kokuyor, yapılara dokunup uff sen kaç yüz yıllıksın diye sevesiniz geliyor. Anlatmaktan çok yaşamak gerekiyor. Viyana gezi rehberi yazım ile size bir tavsiye gitmeden önce muhakkak azıcık araştırma yapıp gidin, yoksa tarihin içinde boğulup kafanız karışabilir. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir