Gezi Rehberi

Budapeşte Ulaşım Rehberi Şehir İçi Ulaşımın Püf Noktaları

Budapeşte ulaşım rehberi  hazırlamak da nereden ıktı demeyin. Çünkü şehir de sizlere anlatmam gereken bazı püf noktlar var. Kağıt kalemi hazırlayın başlıyorum anlatmaya.

Macarca “Kerület” ilçe demek ve şehir 23 bölgeye yani ilçeye ayrılmış ve bunlardan en popüler olanları;
5.Belvaros (şehrin merkezi), 6.Terezvaros(alışveriş caddesi), 7.Erzsebetvaros(gece hayatı), 8.Jozsefvaros (yerleşim yerlerinin yoğun olduğu semt), 1.Varnegyed(eski şehrin bulunduğu nokta) Bu bölgelere göre şehir de konaklamanızı ayarlayabilirsiniz.

Budapeşte kerület (ilçe) listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Tuna Nehri‘nin şehri ikiye bölmesi ile Buda ve Peşte olarak iki farklı taraftan oluşuyor.Buda, şehrin eski yerleşim yerinin bulunduğu tepelik olan taraf, Peşte ise aktivitenin bol olduğu turistik ve düz olan tarafı.

Şehrin ki yakasını birbirine bağlayan bir köprü ve binaların yer aldığı yüksek bir noktadan çekilmiş ehr görüntüsü.
Tuna Nehri

Budapeşte Ulaşım Rehberi

Budapeşte’ye Nasıl Ulaşırım ?

Kendi Aracınız ile Türkiye’den Budapeşte’ye Ulaşım

Budapeşte’ye bizim gibi araba ile gidebilirsiniz İstanbul’dan çıkıp direk hiç bir yere uğramadan 14 saat olarak gösterse de navigasyon, sınır kapılarından geçişinizdeki bekleme sürelerini de eklersek 17 saati bulabilir.
Size tavsiyem böyle bir düşünceniz varsa bu yazımdan araç ile ilgili yurtdışına çıkış işlemlerine dair detayları bulabilirsiniz sormak istediğiniz sorular varsa benim ile iletişime geçebilir tavsiyeler alabilirsiniz.

Uçak ile Budapeşte’ye Ulaşım

Aktarmasız olarak THY ve Pegasus havayollarını kullabilirsiniz. Kampanyalı bilet satışları olduğunda almanızı şiddetle tavsiye ediyorum boşuna gereksiz paralar ödemeyin.Yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor ve Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı‘na ulaşıyorsunuz.

Havaalanından şehre nasıl ulaşırım ?

Havalimanı şehir merkezinin 16km uzağında yer alıyor. Merkeze ulaşım için ise bir çok alternatif mevcut. Budapeşte ulaşım rehberi yazım ile sizlere detaylarını paylaşıyorum kağıt kalem lütfen 😉

Otobüs ile, 100E ve 200E numaralı otobüsleri kullanmanız gerekiyor. Gitmek istediğiniz konuma göre metro istasyonlarındaki duraklarda inerek buradan şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Otobüslere ait durak noktalarına buradaki linkten ulaşabilirsiniz. 100E’den çok 200E daha çok tercih ediliyor. Köbanya Kispest durağında inip metroya aktarma yapabilirsiniz. Buradan detaylara ulaşabilirsiniz.

Biletinizi otobüs içerisinden şoförden aldığınızda daha pahalıya geliyor o yüzden bilet gişelerinden almanızı tavsiye ediyorum. Bilet bulabileceğiniz noktalar postaneler, gazete satan küçük büfeler ya da duraktaki kiokslar. 100E ile seyahat ederseniz 900 HUF, 200E ile seyahat ederseniz 350 HUF (otobüsiçi 450HUF)

Tren ile, havalimanından şehir merkezine ulaşmak isterseniz en yakın tren istasyonu olan Ferihegy ulaşmanız gerekiyor. Bunun içinde 200E numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Sonrasında trene geçiş yapabilirsiniz. Budapeşte ulaşım rehberi yazım ile bir püf nokta sizlere bence bu yöntem hem zahmetli hem de maliyetli 😉

Taksi ile otobüs + tren kombinasyonuna göre daha konforlu ve hızlı bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Tercih sizlere kalmış. Yasal izni olan Fötaxi firmasını tercih etmelisiniz. Ama biraz maliyetli bir yolculuk olabilir.

MiniBud yani minibüs hatta shuttle ise taksiden daha konforlu bence. Door to Door yani kapıdan alıp kapıya servis veriyor. 1 kişi size özel seyahat için 17,5€ alırken seyahat edenlerin sayısı arttıkça fiyat düşüyor. 4 kişi için kişi başı 5,3€ alıyorlar. Buradan detaylarına ulaşabilirsiniz. Budapeşte ulaşım rehberi püf noktalarından birini daha paylaştım sizlerle 😉

Sarı renkli bir tramvay önünde kollarını iki yana açıp, zıplayarak poz veren bir kızın Budapeşte ulaşım rehberi yazısından grüntüsü.
Budapeşte Tramvay

Şehirde ulaşımı nasıl çözerim ?

Şehir içi ulaşım için neredeyse hiç toplu taşımayı kullanmaya ihtiyacınız olmuyor. Tabi yürümeyi seven biriyseniz. Her zaman söylüyorum gittiğiniz ülkeyi, şehri mümkün olduğunca yürüyerek keşfedin, daha çok keyif alacaksınız. Metro, otobüs, troleybüs, bisiklet, tramvay her şey mevcut şehirde. Çok uzak olan noktalar için kullanabilirsiniz belki ama şehrin görülecek noktaları öyle çok uzak noktalarda sayılmaz. Metro denince İstanbul ve Budapeşte’nin ortak yönleri var. Şimdi Budapeşte neresi , İstanbul neresi demeyin çünkü 2 şehrin metrosu da dünyanın en eskilerinden tek fark bizim Tünel sadece 573 metreyken, Budapeşte Line 1 metro hattı tam 4.4 km imiş 🙂 Budapeşte metro hattı dünyadaki eski metrolardan birisi o yüzden bir kereliğine de olsa şöyle popüler bir noktadan binip bir kaç durak seyahat edin derim 😉

Budapeşte ulaşım rehberi yazım ile sizlere bir tavsiye not edin 😉 Genel olarak ulaşım için herhangi bir araç kullanmayı düşünmüyorum ama aynı zamanda da turistik bir çok aktiviteyi yapacağım derseniz o zaman kartın ulaşım özelliğini kullanmasanız bile aktiviteler için Budapest Card almanızı mutlaka tavsiye ediyorum, çünkü aktiviteleri tek tek almak çok daha pahalıya geliyor. Kartlar 24, 48, 72, 96 ve 120 saatlik olarak değişiyor. Gideceğiniz noktalara göre iyi düşünüp karar verdikten sonra bu karttan alabilirsiniz. Hatta böyle bir kart alacaksanız havalimanı transferinizi de bununla gerçekleştirebilirsiniz. Online olarak aldığınızda fiyatı daha ucuza geliyor bilginiz olsun 😉 Detaylarına ulaşmanız için tıklayın .

Otobüslerde, metrolarda turuncu renkte bir kutu göreceksiniz buralara biletinizi okutmanız gerekiyor. Budapest Card aldıysanız arkasına tarih ve imza atıyorsunuz kontrollerde sorun yaşamamak adına bunu söylüyorum 😉 Genellikle çok sık kontrol edildiği söyleniyor bilginiz olsun.

Mimarisine hayran kalacağınız aynı zaman da şehrin bitmeyen enerjisinin büyüsüne kapılıp hiç ayrılmak istemeyeceğiniz kadar büyülü bir atmosferi var bu şehrin. Budapeşte ulaşım rehberi yazım ile tüm deneyimlerimi sizlerle paylaştım. Sorularınız olursa bana sosyal medya üzerinden ulaşabilir, maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir