Gezi Rehberi

Budapeşte’de Nerede Kalınır Bütçe Dostu 5 Püf Nokta

Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusunun cevabını vereceğim yazım ile karşınızdayım. Şehir konaklama imkanı olarak bolca seçenek sunacak önünüze. Bense küçük ipuçlarıyla konaklama seçiminizde size yardımcı olmak için bu yazıyı hazırladım. Gezi ya da eğlence istiyorsanız link bırakıyorum belki göz atarsınız.

A’dan Z’ye Budapeşte Gezi Rehberi tıklayın.

Budapeşte Eğlencenin Adresi Szimpla Kert tıklayın.

Yeşil renkte kanguruya benzer bir eğlence aletinin üzerine oturmuş, kollarını iki yana açıp poz veren kadının görüntüsü.
Szimpla Kert

Kısaca biz nasıl konakladık ondan bahsedip detaylarına geçeceğim.

Biz araba ile çıktığımız yolculuğumuzun 4. ülkesindeyiz. Türkiye’den ayrılıp ilk giriş yaptığımız ülke Yunanistan’dı ve sadece burada konaklama yapacağımız otelimizi önceden ayarlamıştık. Sonrasında sırası ile Arnavutluk, Karadağ ve Sırbistan’da konaklama yaparak Macaristan‘a ulaştık.

Yolculuklarımız sırasında rezervasyonlarımızı önceden ayarlamadık. Çünkü bazen bulunduğumuz şehri çok beğeniyoruz ve daha fazla kalmak istiyoruz, bazen de gezi sırasında çok zaman kaybetmiş oluyoruz ve rezervasyonumuzun olduğu şehre gece yolculuk yapmak zor geliyor. Bunun gibi durumlar ile karşılaşacağımızı bildiğimiz için erkenden rezervasyon yapmayı tercih etmiyoruz. Örneğin Macaristan’dan sonra Viyana‘ya doğru devam ederken  o kadar çok yorulduk ki otobanda bir benzinlikte, arabanın koltuklarını yatırıp neredeyse 7 saat mışıl mışıl uyumuşuz 🙂

Yolculuk sırasında neredeyse her benzincide Wİ-Fİ vardı. Buralarda bir kahve ya da yemek molası verip otel rezervasyonumuzu yapıyorduk 😉

Budapeşte’de Nerede Kalınır ?

Budapeşte’de konaklama tercihimizi Atlantic Hotel‘den yana kullandık. Bir gece iki kişi için 43€ ödedik. Kahvaltı dahil ve ücretsiz otoparkı vardı.Yahudi Mahallesine yürüyerek 15dk , Chain Bridge ‘e uzaklığı,yürüyerek yaklaşık 40dk sürüyordu ama sorun değil amaç zaten gezmek 🙂 Biz metro ya da tramvay kullanmadık yürüyerek gezdik her yeri. VIII. Kerületde yer alıyor otel ve önünden tramvay geçiyor. Ayrıca Keleti Tren İstasyonuna da oldukça yakın.

Budapeşte'de nerede kalınır yazısı ile İki yatak, bir televizyon, komidin ve abajurun yer aldığı otel odasından görüntü.
Atlantic Hotel

 

Sütlü kahve renginde fayanslar, klozet, lavabo ve duşakabinin yer aldığı otel banyosundan bir görüntü.
Atlantic Hotel Konaklama

Budapeşte ulaşım kartları, kerkület nedir, derseniz o zaman klik klik !!!

Yine çok laf yaptım haydi artık başlayalım Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusunun ipuçlarını paylaşmaya.

5 adımda Budapeşte otelleri ve konaklama rehberi !

 1. Şehri Tuna Nehri Buda ve Peşte olmak üzere ikiye ayırıyor. Buda eski yerleşim yerinin olduğu taraf Peşte ise daha çok turistik ve eğlencenin, gece hayatının yoğun olduğu bölge. O yüzden tercihinizi Peşte‘den yana kullanmalısınız.
 2. Budapeşte’yi bölgelere ayrılmışlar. Romen rakamıyla ifade ediyorlar ve devamına da Macarca kerület (bölge/ilçe) yazıyorlar. Örneğin VII. Kerület gibi. Hangi bölgelerde konaklayabilirsiniz ?
  1. VIII. Kerület (Jozsefvaros ) daha çok yerleşim yerlerinin olduğu bölge. Keleti Tren İstasyonu‘na ve Yahudi Mahallesine oldukça yakın. Budapeşte’de nerede kalınır sorusunun yanıtı biz burada konakladık.
  2. VII. Kerület (Erzsebetvaros), gece hayatının olduğu Yahudi Mahallesi. Lokal kafeler, restoranlar var, oldukça keyifli bir yer. Tercihinizi bu iki bölgeden birinde kullanabilirsiniz.
 3. Şehir merkezinde yani Tuna Nehri kıyılarında, Chain Bridge etrafında ya da Buda Kalesi civarında kalmak isterseniz, buralar Budapeşte konaklama bütçenizi biraz sarsabilir. Haydi bakalım eller cebe durumu söz konusu olacak. Çünkü bu bölgeler şehrin en gözde noktalarının ve büyük otel zincirlerinin olduğu yerler 😉
 4. Ekonomik konaklama için aşağıda yazdığım yerlerin civarlarında konaklama yapabilirsiniz. Görülmesi gereken noktalara ve toplu taşımaya yakınlar.
  1. Erzsebet tér (Erzsebet Meydanı)
  2. Nyugati tér (Nyugati Meydanı)
  3. Hösök Tere (Kahramanlar Meydanı)
  4. Keleti Tren İstasyonu
 5. Konaklama seçenekleri Budapeşte‘de oldukça çok. Couchsurfing, Hostel, 3 yıldızlı otel, büyük otel zincirleri, apartman dairesi kiralama gibi gibi çok alternatif var.

Budapeşte’de konaklama detayları ve indirim fırsatları !

Burada sizin ne kadarlık bir bütçe ayıracağınız önemli. Budapeşte’de nerede kalınır yazım ile bir tavsiye merkeze uzak olsun, ben zaten yürümeyi sevmiyorum toplu ulaşım araçlarını kullanacağım derken cebinizden yüklü miktarda ulaşım masrafı yapmayın. Bu ve bunun gibi küçük detaylara önem verin.

Bu arada unutmadan eklemeliyim ki, muhteşem bir atmosfere sahip ve o sihirli mimarisiyle Büyük Budapeşte Oteli ‘nde (The Grand Budapest Hotel) kalmayı düşleyen birçok sinemasever gezgin olabilir ama üzülerek söylemeliyim ki böyle bir otel maalesef yok ve aslında hiçte olmadı. O yüzden heveslenmeyin lütfen:)

Otel rezervasyonu yaparken Airbnb.com ya da Booking.com kullanıyoruz. Airbnb.com ve Booking.com üzerinden yapacağınız rezervasyonlarınız için size bir güzellik yapayım. Booking.com’da yapacağınız ilk konaklamanız için iade 15$ ya da Airbnb.com üzerinden yine konaklama gerçekleştirdiğinizde 130TL kredi kazanıyorsunuz. Linkleri bırakıyorum aşağıya. Aklınıza takılan bir şey olursa yorum bırakabilirsiniz ya da Instagram’dan ulaşabilirsiniz.

Booking.com İndirim tıkla rezervasyon yap 15USD kazan.
Airbnb İndirim tıkla rezervasyon yap 130TL kazan.

Yeme içmeye göre konaklamanın bir tık daha pahalı olduğu bir şehir burası. Budapeşte konaklama seçenekleri açısından çok fazla seçenek sunduğu için tercih sizlere kalmış. Şimdiden iyi tatiller ve iyi eğlenceler. Budapeşte’de nerede kalınır yazım ile ilgili sorularınız için bana sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilir, maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir