Gezi Rehberi

Noel Pazarı Ruhunu Londra’da Yaşa

Noel pazarı ruhunu Londra’da seneler önce yaşamıştım. Caddelerin, vitrinlerin, evlerin ve alışveriş merkezlerinin uykusundan uyanıp kırmızı renk  ile can bulduğu, neşelendiği  ve ışıl ışıl parlamaya başladığı bu ay, benim de içim içime sığmaz…

Londra ilk önce Noel’i ve ardından da yeni yılı karşılamak üzere, Kasım ayının ortası gibi süslenmeye başlıyor. Yeni bir yıla başlangıç yapacağımızdan olsa gerek Aralık ayı geldi mi içimi bir başka mutluluk sarar ve sürekli yüzümde bir gülümsemeyle geçer tüm ay.

İstanbul ve bir çok büyük şehir yılbaşı için şıkır şıkır süslenip, hazırlıklarını yavaş yavaş tamamlarken, bu yazımda özlediğim şehir Londra ile sizleri buluşturmak istedim.

En sevdiğim zamanıdır bu ay Londra’nın. Ara sokaklarından, en geniş caddelerine kadar her yer ışıl ışıl, sokaklarda müzisyenler, mağazalarda özel yılbaşı konseptleri ve herkeste hediye alma telaşı ile Noel ve ardından kutlanacak yılbaşı için hazırlıklar başlar… Çooook özlüyorum, oralarda olsam eminim ki her zamanki gibi bu güzelliklerin fotoğraflarını çeker dururdum 🙂 ve neredeyse her gün bir Noel pazarı gezerdim.

Londra Noel öncesi caddeye yıldız şeklinde yerleştirilen süslerden bir görüntü
Oxford Caddesi

Noel Pazarı Ruhunu Keşfet

  • Yeni yılın en güzel karşılanabileceği, müthiş atmosferi ile ilk sırada benim için Thames Nehri çevresi geliyor. Yani London Eye denilen devasa dönme dolap ile Big Ben saat kulesini çevreleyen alan. Saatler on ikiyi gösterdiğinde yükselen çan sesleriyle beraber, havai fişek gösterilerini izleyip, harika bir sokak partisi deneyimi yaşayabilirsiniz. 2012 yılını bende burada karşılayanlardandım 🙂
  • Londra şehir merkezindeki en büyük park olan Hyde Park’a kurulan Winter Wonderland. Çocukların da yetişkinlerin de parktaki dev oyuncaklarda ve kocaman buz pistinde eğlenebileceği, aynı zamanda ahşap kulübelerden yapılmış dükkanlardan küçük hediyeler alıp, değişik temalı partilere katılıp ya da kocaman bir ateşin etrafında sıcak şarap (Glüwein/Mulled Wine) içip, leziz yiyeceklerin keyfini çıkarabileceği harika bir eğlence parkı burası. Gezginstar tavsiyesi kesinlikle gitmelisiniz.
  • Covent Garden ahh bir başka güzel oluyor bu dönemde. Ev kurabiyelerinden, hediyeliklere, sıcak şaraptan, sokak müzisyenlerine kadar bir çok etkinliğin yapıldığı muhteşem bir Noel pazarı kuruluyor.
  • Southbank Center Christmas Market ise Thames Nehri kıyısına, Alman stilinde ufak ahşap kulübelerden kurulan yiyecek/içecek ve hediyelik eşya stantlarının yer aldığı sokak marketi.
  • Trafalgar Meydanı ise 25 metre yüksekliğindeki dev Noel ağacı ile şehrin gözdelerinden.
  • Regent Street, Bond Street, Oxford Street, Piccadilly Circus ve Greenwich’deki ışıklı cadde süslemelerini de kaçırmamalısınız.
Trafalgar Meydanı

Noel alışverişi için nerelere gitmeli ?

Herkeste telaşlı bir alışveriş heyecanı varken, mağazalar da indirimlerle destekliyor bu dönemi. İndirimlerin %50’lerden %70’lere kadar çıktığı Noel döneminde herkes çılgınlar gibi Noel pazarından mağazalardan alışveriş yapıyor, ben de çılgın bir alışveriş kolik oluyordum o dönemlerde 🙂 Bir de bir Boxing Day’leri var ki dillere destan, etiketler %80 indirim görüyor veee ama olmaz ki dedirtiyor insana. Christmas gecesinden bir sonra ki gün yapılıyor, yani 26 Aralık günü ve mağazalar daha açılmadan kapılarında kocaman kuyruklar oluyor, gerisini siz düşünün… (Alışveriş için bir yazı hazırlamam gerek sanırım anlatacak çok detay var)

Oxford Street tabi ki ilk sırada geliyor. Burası dünyanın en ünlü alışveriş caddelerinden biri ve alışverişin kalbi. Şehrin en kabalık alışveriş caddesi 🙂  Londra gezisi için gelen herkesin yolu buraya düşüyor. Tarihi binaların güzelliği, mağazaların herkese hitap etmesi gibi gibi birçok sebep var insanların buraya yollarını düşürmeleri için. Peki burada yer alan  mağazalar hangileri mi? Primark, H&M, New Look, River Island, Bershka, La Senza, Topshop, Miss Selfridge, Boots, The Parfume Shop, Office…

Lüks alışveriş istiyorsanız da yolunuzu Knightsbridge‘deki Harrod’s mağazasına düşürmelisiniz. Alışveriş yapmasanız da gidip görmeye değer, o ihtişamlı binası bile bir harikaaaa.

Piccadilly Circus

Bu arada Londra sizin için fazla büyükse ve gerçekten küçük, sakin, tarihi ve büyülü bir şehirde Noel’i geçirmek, Market Square’da kurulan Christmas Marketi görebilmek için hemen şimdi Brugge’u keşfetmeniz gerek haydi tıkla!

Aralık ayında Londra denilince ilk aklıma gelen bu marketler oluyor ve benim için böyle tatlı hatıraları canlandırıp, kendini her yıl özel kılıyor bu şehir. Yolumun ve yolunuzun bu dönemde Londra’ya düşmesi ümidi ile. Noel pazarı yazımı okuyup aklınıza takılan sorular olduysa yorum bırakabilir, maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir