Gezi Rehberi

Akyaka Gezi Rehberi Akyaka’da Ne Yapılır ? Nerede Konaklanır ?

Azmak Nehri içinde sandalyede oturup poz veren kadın.

Akyaka gezi rehberi hazırlamanın vakti geldi. 10-11 yaşlarında ailemle çıktığım tatilde Gökova Körfezi’ne kuşbakışı bakıp,  hafızama kazıdığım yeşil bir doğa ve masmavi bir denizdi benim için buralar. Son 10 senedir kuzenimin yaşadığı ve sürekli olarak “buralara gelmelsin GezginStar, buraları keşfetmelisiniz” dediği muhteşem bir beldeyi anlatacağım size. Hala yolunuz düşmediyse ya da sürekli olarak erteliyorsanız belki bu yazım sizi yoldan çıkarır 😉

Eskiden kimsenin haydi Akyaka’ya gidelim demediği, günümüzde yaşam şartlarından dolayı herkesin kendine dingin, sakin bir nokta aradığı şu günlerde Akyaka genci, emeklisi ya da hayatın akışına başka bir açıdan yön vermek isteyen insanlarla dolup taşıyor. Güzelim doğası, muhteşem denizi ve koyları ile sessiz, sakin bir o kadar da huzur dolu bu küçük köye “CittaSlow” ünvanı verilmiş. Yani yaşamın kolay olduğu şehir anlamına geliyor. Bir yerin citta slow olabilmesi için bir çok kriter var öyle kolay bir ünvan değil ayakta alkışlıyorum.

Akyaka’ya Nasıl Gidilir ?

Akyaka’a ulaşmak öyle kolay değil eğer ki yakın şehirlerde yaşamıyorsanız. Haydi o zaman bu şirin beldeye nasıl ulaşacaksınız onu konuşalım.

Uçak İle Ulaşım

Akyaka’ya en yakın konumdaki havalimanı Dalaman. Buraya uçup buradan araç kiralayarak yaklaşık 1 saatte Akyaka’ya ulaşabilir ya da havalimanından kalkan servisleri kullanabilirsiniz. Servisler  için tüm detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak İzmir ya da Bodrum havaalanlarını da kullanabilirsiniz aklınızda olsun.

Dalaman Havaş ve Muttaş   klik klik !!!

Kendi Aracınız İle Ulaşım

İstanbul’dan yola çıkıp Akyaka’ya ulaşmamız yaklaşık 9 saatimizi aldı. Osmangazi Köprüsü’ü kullanmak yerine Pendik’ten feribot ile Yalova’ya geçmeyi tercih ettik daha ekonomik olduğu için. Muğla’yı geçip Akyaka’ya doğru devam ederken Sakar Geçidi’ne geldiğinizde yollar oldukça virajlı aman dikkat. Akyaka gezi rehberi yazım ile bir tüyo paylaşıyorum burada harika bir manzara var. İşte 10-11 yaşlarında geldiğim zaman da hafızamda bu manzara kalmış. Foto çekerseniz benimlede çok mutlu olurum.

Otobüs İle Ulaşım

Aman ben kendimi yoramam, rahat rahat uykumu uyur, yol manzarası izleyerek giderim diyorsanız Muğla Otobüs Terminal’ine gelip, buradan servislerine binerek Akyaka’ya ulaşabilirsiniz.

Akyaka’da Gezilecek Yerler

Hadi bakalım hazırlanın bu sessiz, sakin belde de neler yapılırmış, nereler görülmeliymiş işte karşınızda Akyaka gezi rehberi 😉

Azmak Nehri

GezginStar cümlenin devamını pek hayırlı görmüyorum sen şimdi dersin mayoları hazırlayın yüzmeye gidiyoruz. Tam 12’den vurdunuz. Ayaklarınız suyla temas ettiği an bırrrrr kaç kaç kaç diyip kendinizi hemen dışarıya atıyorsunuz. Suyun sıcaklığı yaz mevsiminde 4-8 derece arasında oluyormuş. Ben sadece ayaklarımı suya sokup keyif yaptım ama etrafta yüzen eğlenen çok kişi vardı. Benim arkadaşlarda attı kendini buz gibi suya, güya yüzüyorlar 🙂 Amaç Azmak Nehri‘ne gelen mutlaka suda yüzmeliymiş. Bana da eğlence çıktı.

Akyaka gezi rehberi ile bir tüyo veriyorum hemen not edin 🙂  Nehir kenarına giderken içeceklerinizi, atıştırmalıklarınızı yanınıza alın öyle gelin. Sandayeleriniz varsa yanınızda süper olur suyun içinde, istediğiniz noktaya açıp oturabilirsiniz.

Dilerseniz nehir kenarındaki restoran ve cafelere de oturabilirsiniz ama ayaklar suda olmadıktan sonra ne anlamı var Azmak Nehri’nde olmanın 🙂 Restoranlara gün batımında gelip rakı-balık keyfi yapabilisiniz.

Ayakları nehrin içinde, elini gökyüzüne doğru kaldırıp gülümseyip poz veren kadın.
Azmak Nehri

Akçapınar Köyü Kano ve Tekne Turu

Eylül ayında kano keyfi yapanları görüp Ekim ayında kanoların kaldırıldığını duymak pufffff. Sazlıkların arasında, doğayı izleyerek kano yapmak bence oldukça keyifli bir aktivite olsa gerek. Kano yoksa tekne turu var. Bölgeyi gezmek, biraz da farklı bir deneyim olsun derseniz tekne turlarına katılabilirsiniz.

Vaktimiz olmadığı için yapamadık. Peki biz bu sırada ne yapıyorduk ? Mavi yengeç tutma peşindeydik.

Dingin bir nehr üzerinde, sazlıkların arasında kano yapan kililerin olduğu görüntü.
Azmak Nehri Kano
Nehir üzderinde, sazlıkların arasında tekne turu yapanların yer aldığı görüntü.
Azmak Nehri Tekne Turu

Mavi Yengeç Yakalama Maceram

Sen ne anlarsın yengeç tutmaktan dediğinizi duyar gibiyim. Evet anlamıyordum taaaa ki Akyaka’ya gelene kadar. Denizlerin akarsu ile birleştiğ lagünlerde yaşayan, etindeki protein ve lezzet ile yerli ve yabancı turistlerin masalarını süsler olmuş Mavi Yengeç. Akçapınarı geçip, Gökçe Beldesine geldiğinizde KiteSurf için kullanılan plaja doğru ilerlediğinizde sazlıklar karşınıza çıkacak ve burada balık tutan yengeç tutan kişileri görecekseniz. Bir olta, kova, file ve biraz da balık parçaları yengeç avlamak için ihtiyacınız olan malzemeler. Afiyet olsun.

Nehir kenarında, elinde balık filesi ile, poz veren GezginStar.
Azmak Nehri Mavi Yengeç
Bir kova içerisine konulmuş mavi ve turuncu renkteki kıskaçları olan yengeçlerden görüntü.
Mavi Yengeç

Akyaka’da Kitesurf

Rüzgarla dans eden yerli ve yabancı kitesurf severlerin buluşma adresi olmuş artık Akyaka. Denizin sığ,termal rüzgarın bol ve uzun bir kumsala sahip olan Akyaka, dünya üzerinde kitesurf yapılacak noktaların en elverişlilerinden biri. Eğer ki kitesurf öğrenmek istiyorsanız Akçapınar sahilinde yer alan okullarla konuşup rezervasyonunu yaptırın. Eğitim fiyatları biraz yüksek fakat öğrendikten sonra sadece ekipman kiralamanız gerekiyor onun da fiyatı çok yüksek sayılmaz. Gökçeada’da oturup saatlerce kitesurf yapanları izlemişliğim var yani ben bu sporu çoook seviyorum. Daha kendisi ile tanışamadık ama bu tanışmayacağız anlamına da gelmiyor 🙂

Turkuaz rengi deniz kenarındaki kayalar üzerine oturup, bacak bacak üzerine atmış, eliyle saçını tutup poz veren kadın görüntüsü.
İncekum Plajı

Akyaka’da Nerede Denize Girilir ?

Olmazsa Olmaz Akyaka Plajları

Akyaka Plajı

Burası Akyaka merkezdeki halk plajı. Plaja giriş ücretsiz, şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz bir işletme bulunuyor. Mavi bayraklı tertemiz bir deniz burası. Akyaka gezi rehberi bir tüyo veriyorum yüksek sezonda, özellikle haftasonları yer bulmak oldukça zor aklınızda olsun. Olurda kalabalık derseniz ya da ben başka plajlarda yüzmek istiyorum derseniz yazının devamına alayım sizi 😉

Çınar Plajı

Akyaka merkeze 3km uzaklıkta bulunuyor. Merkeze çok uzak olmaması ve Akyaka Plajı’nın kabalıklığından kaçmak isteyen birazda şöyle buz gibi suda serinleyim diyenlerin uğrak adresi. Evet buz gibi bir su…. Azmak Nehri’nin deniz ile buluştuğu bir noktada yer alıyor Çınar Plajı ve bu yüzden de su oldukça soğuk. Deniz hemen derinleşiyor ve öyle kumlu bir sahil, deniz beklemeyin etraf çakıl taşlarıyla kaplı ve su da turkuaz mavisi 🙂

Çam ağacı altında, şezlonglarda güneşlenip, denize giren insanların yer aldığı görüntü.
Akyaka Plajları

İncekum Plajı

Akyaka’dan Marmaris yönüne giderken Çamlı Köy yoluna girmeniz ile bu muhteşem ötesi plaj ile buluşabiliyorsunuz. Ulaşımı pek de kolay olmamasına rağmen dolup taşıyormuş buralar. Bölge sit alanı olduğu için yapılaşmaya da izin verilmiyor. Sabah erkenden yollara düştük ve İncekum Plajı‘na ait otoparka aracımızı park ettik. Giriş ücreti 15TL’yi ödeyip plaja ulaşmak için kendimizi traktörün çektiği bir römorkun içine oturduk. Yaklaşık 4-5dk’lık bir yolculuk ile sahile ulaştık. Altın sarısı renginde, vücudunuza yapışmayan özel bir kum ve turkuaz renginde gözlerinizi alamadığınız bir deniz !!!

Turkuazrenginde deniz, çam ağacı altındaki şezlongların yer aldığı Akyaka gezi rehberi yazısından bir görüntü.
İncekum Plajı

Sahilde şezlong şemsiye kiralamak isterseniz tekrar ücret ödemeniz gerekiyor. Akyaka gezi rehberi ile bir püf nokta veriyorum not alın ağaçların altına, kayaların üzerine istediğiniz noktaya serin havlularınızı ve denizin tadını çıkarın.

Mavi,yeşil,kırmızı renklerde boyalı, üstü kapalı yanları açık ulaşım için kullanılan römork görüntüsü.
İncekum Plajı Traktör ile Ulaşım

Akbük Koyu

Yeşille mavinin buluştuğu, gelenlerin müdavimi olduğu bir plaj burası. Akyaka merkezden araba ile 25km yaklaşık 35dk uzaklıkta. Bir diğer alternatif ise Akyaka’dan kalkan teknelerle gidebilirsiniz. Akbük yapılaşmaya izin verilmeyen bir koy fakat nasıl oluyorda:( sıra sıra açılmış işletmeler burada da yer alıyor. İşletmeleri gezip, fiyat alıp hangisine gireceğinize ona göre karar verin.

Akyaka Orman Kampı

Kamp yapmak yerine, yeşille kaplı bir doğa ve  tertemiz bir deniz de yüzmek isterseniz rotanızı Akyaka Orman Kampı‘na çevirin. Plaj alanı bulunmuyor, kayaların üzerinden ya da merdiven ile denize giriyorsunuz aklınızda bulunsun. Hem kamp hem de deniz keyfi yapıyım diyorsanız bence gidin. Biz çadır konaklaması yapsaydık kesin burayı tercih ederdik.

Kaş Gezi Rehberi ile 48 Saatte Bölgede Neler Yapılır ?

Kekova Gezi Rehberi Tekne Turu ile Batık Şehri Keşfet

Akyaka’da Ne Yenir ?

Zeytinyağlı yemekler, birbirinden leziz mezeler ve balıkçıların ağına takılan tazecik balıklar…. Midenizin bayram edeceği, tatları damağınızda kalacak bir Akyaka gezisi olacağını temin edebilirim.

Kahvaltı yapıp güne zinde başlayalım derseniz Olta Balık

Kahve molası verip kendime gelmem gerekir derseniz West Cafe & Bistro

Park halinde görsel amaçlı bir traktör ve kafenin giriş kapısından görüntü.
West Cafe & Bistro

Rakı balık yapalım diyorsanız Vira Vira Restoran, Ofroz Restoran ve Halil’in Yeri

Nehir kenarında ağaçların altında uzaktan çekilmiş restoranın görüntüsü.
Azmak Nehri Restoranlar

Meyhane de eğlenelim derseniz de Tiki Meyhane ya da İnceden Meyhane’ye rotanızı çevirin.

Akyaka Gezi Rehberi Konkalama Önerileri

Akyaka’da istediğiniz kalitede butik otel ve pansiyon bulabilirsiniz. Dilerseniz Akyaka Orman Kampı‘nda çadır kampı da yapabilirsiniz. Ben bu seyahatim sırasında evde konaklama yaptığım için herhangi bir öneride bulunamayacağım.

Akyaka gezi rehberi yazım ile sizlere bir güzellik yapıp Airbnb için link bırakıyorum. Bu bıraktığım link üzerinden üye olup, konaklama gerçekleştirdiğinizde hem siz hem de ben daha sonraki rezervasyonlarda kullanmak üzere kredi kazanıyoruz.

Airbnb 130TL kredi kazanmak için klik klik!!!

Şöyle ortaya karışık yapalım dediğimiz, sonbaharda yollara düşüp kendimi Ege ve Akdeniz’in güzel kasabalarına attığımız oldukça keyifli bir tatil oldu bizim için. Gezip, gördüm, yedim, içtim veee bunları kendime saklamak yerine sizler için Akyaka gezi rehberi yazımı oluşturdum. Maceralarıma ortak olmak için sosya medya hesaplarımdan takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

instagram & facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir