Gezi Rehberi

İztuzu Plajı Gezi Rehberi ile Adım Adım Saklı Cenneti Keşfet

Aşağıda deniz, yeliş bir doğa ve gözleri kapalı güneşe doğru bakıp poz veren kadın görüntüsü.

İztuzu Plajı gezi rehberi yazım ile karşınızdayım. Ege sahillerine kadar gelmişiz, Akyaka’dan Kekova Batık Şehri görmek için yollara düştük. Ama unutmayın gezgin kanı var bizim damarlarımızda meraklıyız 🙂 Uğrasak mı uğramasak mı derken hooop kırdık direksiyonu.

Kekova Gezi Rehberi Tekne Turu ile Batık Şehri Keşfet klik kilk!!!

İnce altın sarısı rengindeki kumu, sığ denizi, dağların arasından süzülüp gelen tatlı su nehrinin tuzlu su yani denizle karıştığı bir noktadayız. Aklınızda bulunsun kara parçası ile ayrılmış durumda olan tatlı su nehrinde de yüzebiliyorsunuz. İztuzu Plajı’nın bir başka özelliği ise 4,5 km uzunluğuna sahip kumsal caretta carettalara ev sahipliği yapıyor.

Denizin içinden kumsala doğru İztuzu plajı gezi rehberi yazısından bir görüntü.
İztuzu Plajı

İztuzu Plajı Ulaşım

İztuzu Plajı Nerede ?

İztuzu Plajı Muğla’nın Dalyan beldesine 12km uzaklıkta bulunuyor.

Dalyan’a Ulaşım

Dalyan’a ulaşım iki seçenek bulunuyor ya havayolu ya da kara yolu. Havayolu ile gelirseniz Dalaman Havalimanını kullanmalısınız. Buradan dolmuşlarla Ortaca’ya ordan da Dalyan’a geçebilirsiniz. Havalimanından araç kiralamak ise başka bir çözüm olabilir.

Kendi aracınız ile yollara düşüp, bulunduğunuz şehirden buralara gelirseniz de Ortaca üzerinden tabelaları takip ederek ya da bizim gibi navigasyon kullanarak Dalyan’a ulaşabilirsiniz. İztuzu Plajı gezi rehberi yazım ile bölgeye en rahat ulaşım detaylarını aşağıda sizlerle paylaştım.

Dalyan’dan İztuzu Plajı’na Ulaşım?

Karayolu ile İztuzu Plajı’na Ulaşım

Açıkçası yol oldukça etkileyici manzaralara sahip. Biz kendi aracımızla yollarda olduğumuz için istediğimiz noktalarda durarak yolcuk yaptık. Yaklaşık 20-25dk’lık yol 40dk gittik 🙂 Sülüngür Gölü’ü manzarasını gördüğünüzde bir mola verip, doğayı biraz izleyin…

Toplu taşıma ile gidecek olursanız Dalyan PTT binasının yanından kalkan minibüsleri tercih edin. Yaklaşık 30dk’lık yolculuğun ardından İztuzu Plajı’na ulaşıyorsunuz.

Tekneler ile İztuzu Plajı’na Ulaşım

Harika bir yolculuk için hazırlanın. Aracınız olsa bile bu farklı deneyimi yaşamak için kesinlikle dolmuş tekneler ile plaja ulaşmanızı tavsiye ediyorum. Biz hata yapmışız aracımız ile gitmekle. Sazlıkların arasından sanki bir labirentin içinde yolculuk yapıyormuşcasına İztuzu Plajı’na doğru 35-40dk’lık yolculuk sonunda ulaşıyorsunuz. Bu süre zarfında da Kaunos Kral Mezarları‘na ait kayalıklar üzerine inşa edilmiş mimariyi izleyip buralara nasıl tırmanmışlar, nasıl oymuşlar buraları gibi gibi yüzlerce soru kafanızdan geçecek. Dalyan Tekne Kooperatifi tarafından işletilen, dolmuş tekne gidiş dönüş ulaşım ücreti 20TL. Sabah 9:30’da başlayıp İztuzun’dan Dalyan’a dönüş ise saat 13:30’da başlıyor. Son dönüş tekne saati ise 18:00’de. Bu arada size verilen bileti saklayın, dönüşte onu gösterip tekneye biniyorsunuz. İztuzu Plajı gezi rehberi yazımdan aldığınız bu tüyoyu not edin, ulaşım seçeneği için alternatif olabilir.

Daha detaylı bilgi isterseniz Dalyan Tekne Kooperatifi sayfasından ulaşabilirsiniz klik klik!!!

Nehrin kıyısında, arkasında sazlıklar ile yere bakarak çekilmiş bir fotoğraf.
Dalyan Nehir Kenarı

İztuzu Plajı Giriş Ücreti

Plaja yaya olarak giriş yaparsanız ücret alınmıyor. Araç ile giriş yapmak isterseniz 10TL. Şezlong şemsiye kiralamak isterseniz de 15TL ödemeniz gerekiyor. Hava çok bunaltıcı değilse sizde bizim gibi havlunu ser keyfine bak yapabilirsiniz. Plajda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz duş, soyunma kabini ve WC bulunuyor. Hepsi de tertemiz.

Beyaz minik bir kulube ertafında zeytin ağaçlarının yer aldığı görüntü.
İztuzu Plajındaki Tesis

İztuzu Plajı Neden Bu Kadar Popüler ?

Altın sarısı kumlarında attığınız her adım kadifemsi bir kumaş üzerinde yürüyormuş hissi yaratıyor insanda. Denizin berraklığı insanı etkilerken, sığ oluşu ise çocuklu ailelerin rotasını buraya çevirmelerinde büyük bir etken.

Denizde yüzen insanların çekilmiş görüntüsü.
İztuzu Plajı

Plaj caretta carettaların üreme alanı olduğu için, iple çekilmiş bir alan göreceksiniz bu alanda güneşlenmek yasak.  Doğal yaşamı koruma çalışmaları ile sayıları giderek arttırılan caretta carettalar, temiz ve dokusu bozulmamış doğal sahillere yumurtalarını bırakıyor. Yumurtadan çıkan deniz kaplumbağaları, tekrar yumurta bırakacakları zaman yine aynı plaja gelirler ve buraya yumurtalarını bırakırlar. Caretta carettaların İztuzu Plajı’na bıraktığı yumurtalar görevliler tarafından işaretlenerek koruma altına alınıyor. Yerli ve yabancı kaynaklardan İztuzu Plajı gezi rehberi araştırması yaparken bu koruma alanları hakkında pek bilgi vermemişler. Sizden ricam ipile çekili bölgeler var o noktalarda dikkatli olun.

Plajın bir çalışma saati var. Sabah 08:00’den akşam 20:00’ye kadar insanlar tarafından kullanılan plaj akşam saat 20:00’den sabah saat 08:00’e kadar caretta carettaların kullanımına bırakılıyor. Akşam ateş yakmak, yüksek ses çıkartmak yasak. Plajda bir de kaplumbağa hastanesi bulunuyor. Yaralı caretta carettaları tedavi ediyorlar 🙂

İztuzu Plajı İngiliz basını The Times, The Guardian tarafından Avrupa’nın En İyi Plajlarından biri olarak seçilmiş. Özellikle İngilizler turistler tarafından oldukça çok tercih ediliyor.

Siyah bir tabela üzerinde deniz kablumbağalarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı görüntü
İztuzu Plajı Caretta Caretta Bilgi Tablesi

Nerede Ne Yenir ?

İztuzu Plajı’nda Ortaca Belediyesi tarafından işletilen bir kafe restoran mevcut. Dilerseniz buradan bir şeyler yiyebilirsiniz. Fiyatlar makul öyle çok uçuk kaçık değiller.

Dalyan’a yolunuz düştüyse tatmadan dönmemeniz gereken bir lezzet var Mavi Yengeç. Ben Akyaka gezim sırasında mavi yengeç yedim. Protein ve mineral bakımından oldukça zengin. İztuzu Plajı gezi rehberi listenize not edin belki denemek istersiniz.

Bir kova içerisine konulmuş mavi ve turuncu renkteki kıskaçları olan yengeçlerden görüntü.
Mavi Yengeçler

İztuzu Plajı Gezi Rehberi Konaklama Önerileri

Bölgeye ulaşımın en kolay olduğu nokta Dalyan olduğu için konaklama çin burayı tercih etmelisiniz. Konaklama yapmadığım için pansiyon, otel önerisinde bulunamıyorum ama İztuzu Plajı gezi rehberi yazımda bir güzellik yapıp,  indirim kodu bırakıyorum bu kod üzerinden rezervasyon yaparsanız karşılıklı para iadesi/indirim kazanacağız.

130 TL kredi kazanmak için ise verdiğim Airbnb referans kodu üzerinden yapacağınız ilk rezervasyonu yapın ve ödül kredi kazanın.

Airbnb klik klik!!!!

İztuzu Plajı Çevresinde Gezilecek Yerler

İztuzu Plajı gezi rehberi yazımı okuyorsanız demek ki yolunuz Dalyan ve çevresine doğru düşecek 🙂 Dalyan’a kadar geldiyseniz, zamanınız da varsa İztuzu Plajı dışında başka yerleri de görmek istiyorum derseniz işte bilgiler not edin. Bizim zamanımız olmadığı için bu noktalara uğrayamamıştık.

Kaunos Antik Kenti ve Kral Mezarları

Dönemin en önemli liman kenti olan Kaunos, 3bin yıllık tarihi ile gelen ziyaretçileri büyülemeyi başarıyor. Dik bir yamaç üzerine yapılmış Kral Mezarları, 5bin kişilik tiyatrosu, hamamı, antik kenti, tapınağı ile görülmeye değer.

Sülüngür Gölü

Yemekli tekne turlarına katılarak gölü gezebileceğiniz gibi, aracınız varsa göl kenarına giderek piknik yapabilir ve günbatımını burada izleyebilirsiniz.

Çamur Banyosu ve Sultaniye Kaplıcası

Bölgenin rağbet gören bir diğer aktivitesi de çamur banyosu. Bir çok hastalığa iyi geldiği söylendiği için bölgeye gelen turistlerinde uğrak yeri. Kaunos Antik Kenti‘nde yaşayanlar tarafından neredeyse 2000 yıl öncesinden de bu kapılaca ve çamur banyosu kullanılıyormuş. Kendi aracınızla ya da tekneyle gidebilirsiniz.

Kaş Gezi Rehberi ile 48 Saatte Bölgede Neler Yapılır ? yazımı okumak için klik klik !!!!

Zamanımızın kısıtlı olmasından dolayı Dalyan gezisi değil de nokta atışı yaparak İztuzu Plajı‘nı görmeyi tercih ettik. İztuzu Plajı gezi rehberi yazım ile ilgili eklemek istedikleriniz ya da sorularınız olursa yorum bırakabilir ve maceralarıma ortak olmak için sosyal medya hesaplarımdan takibe bekliyorum facebook & instagram 

Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir