Ekonomik Gezi / Gezi Rehberi

Karavan Almak Mı ? Karavan Kiralamak Mı ? Merak Ettikleriniz

Sarı beyaz renkteki karavanın peribacaları ve sıcak hava balonları önünde çekilmiş görüntüsü.

Karavan almak düşüncesi şu sıralar aklınızın bir köşesinde beyninizi kemirirken bu yazımla karşılaşmış olabilirsiniz. İyi de benim hiç karavan deneyimim yok o zaman karavan kiralamak benim için daha mı uygun olacak sorusu da beyninizi kemiriyor olabilir.

Kış dönemi yaz tatili hayalleri kurarken aniden koronavirüs hayatımıza girdi ve tüm dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Hal böyle olunca da yaptığımız planları sosyal mesafeye dikkat ederek, izole olacak şekilde planlamaya başladık. Tedavisi bulunana kadar bende dahil bir çoğumuz karavan ya da çadır tatili yaparak hayattan keyif almaya devam edeceğiz.

Karavan ve çadır kampı için gidebileceğiniz noktaları bu yazımda detaylıca anlatmıştım klik klik !!!

Çam ağaçlarının arasında karavan kampı için park edilmiş sarı beyaz renkerldeki bir araçi etrafta müzik aletleri ve çadırın yer aldığı bir görüntü.
Karavan Hayatı

Karavan Çeşitleri

Çekme  Karavan

Aracınızın arkasına takıp götürdüğünüz römork şeklindeki karavan tipidir. Mutfaklı mutfaksız, yaşam alanı büyüklüğü, tuvaleti duşu bunların hepsi sizin seçeceğiniz çekme karavana göre değişen özellikler. Konaklama yapacağınız alana ulaştığınızda çekme karavanı aracınızdan ayırıp binek aracınızı özgürce dilediğiniz noktaya gitmek için kullanabilirsiniz. Neden özgürce dedim çünkü arkanızda çekme karavan varken dileğiniz her yola girip çıkamıyorsunuz. Dönüş manevraları, görüş alanları daha kısıtlı. Çekme karavanlar motorlu taşıtlar vergisine tabi değil. Bu yüzden kullanıcıya maliyeti daha azdır. Sadece senelik bakımın yapılması yeterli. B sınıfı ve üstü herhangi bir ehliyete sahipseniz çekme karavan kullanabilirsiniz. Burada önemli olan bir diğer konu ise yükle beraber çekme karavanın ağırlığının 750 kg geçmemesi gerekiyor. 750 kg geçiyorsa plaka çıkartmak, karavanı tescil ettirmek, 2 senede 1 muayeneye girmek, BE, CE, DE sınıfı ehliyete sahip olmak gibi prosedürlere tabi. Çekme karavan modelleri oldukça çok fazla. Aracınızın motor gücüne göre tercihiniz değişebilir. En çok tercih edilen çekme karavan modelleri The Stylish ve Tiny Teardrop Trailer.

Motokaravan

Adındanda anlaşıldığı üzere motoru üzerinde, koltuğu ve masası olan, yemek pişirme alanı bulunan yani tüm donanımlara sahip kontağı çevirdiğinizde alıp gidebildiğiniz karavan tipidir. Motokaravan da dilediğiniz yola rahatlıkla girip çıkabilirsiniz. Kamp alanına yerleşip şöyle güzelce yayıldıktan sonra merkezden alınacak unuttuğunuz bir şey varsa bu durumda imdadınıza yetişmesi için yanınızda ya bir bisiklet ya da bir scooter bulundurmalısınız. Motokaravanlar motorlu taşıtlar vergisine tabi, her yıl trafik sigortası yapılması gerekiyor ve motorlu bir taşıt olduğu için düzenli olarak motor bakımlarının yapılması şart. Yani çekme karavana göre daha masraflı. Motokaravan ehliyeti olarak B sınıf sürücü belgesi yeterli. En çok tercih edilen motokaravan çeşitleri alkoven yani sürücü bölümünün üst kısmında yatağı bulunan ve campervan standart her yerde karşımıza çıkan  minibüs tarzındaki karavanlardır.

Şimdi bu bilgileri öğrendikten sonra asıl soruya geldik 🙂

Deniz kenarına park edilmiş sarı beyaz renkte bir karavan ve bisikletin uzaktan çekilmiş görüntüsü.
Karavan Gün Batımı

Karavan Almak Mı? Karavan Kiralamak Mı?

Karavan Almak Hakkında Merak Ettikleriniz

Ev yaşantısından vazgeçip, karavan almak ve hayatlarının bir döneminde minimalist bir yaşam tarzı benimseyip karavanda yaşamak isteyenler artık Türkiye’de de yaygınlaştı. Hal böyle olunca da sıfır ve ikinci el karavan talebinde büyük bir artış yaşandı. Satılık karavan alıp kullananlar ya da panelvan tipi araç alıp kendi karavanını tasarlayan ve karavan hayatı yaşayan gezginlere sosyal medyada sıkça rastlar olduk. Sadece yaz tatillerinde kullanmak için motokaravan almak çok da mantıklı değil. Bunun yerine çekme karavan almayı düşünebilirsiniz. Yok ben uzun seyahatlere çıkacağım, evimi kapatacağım ya da artık kiracı olarak yaşamak istemiyorum benim yeni evim karavanım diyorsanız o zaman motokaravana yatırım yapın. Her iki karavan tipi içinde fiyatlar oldukça göreceli. Burada önemli olan sizin ne kadar konfor istediğinizle alakalı. Fiyat olarak 30bin TL’den başlayıp abartmıyorum ama milyonlara kadar yükseliyor.

Karavan Satın Alabilceğiniz Firmalar

İkinci el karavan satanları bulabilceğiniz en iyi adres sahibinden.com sitesi.

Karavan Kiralamak Hakkında Merak Ettikleriniz

Karavan sahibi değilim ama karavan tatili yapmak istiyorum diyorsanız veya karavan almak istiyorum gibi bir fikriniz varsa ve hiç karavan tecrübeniz yoksa karavan kiralamak en güzel alternatif olacak. Öncelikle karavan modelleri arasından size hangisinin uyduğuna karar vermelisiniz. Bunuda hizmeti alacağınız firmanın internet sitesindeki görseller arasından rahatlıkla seçebilirsiniz. Kiralama süresi genellikle 1 haftadan kısa olmuyor ve kiralık karavan fiyatları seçtiğiniz aracın modeli ve hangi sezonda kiralamak istediğinize göre değişiyor. Ortalama günlük fiyatı 400-600TL arasında. Burada hemen GezginStar size bir püf nokta veriyor, ekonomik olsun derseniz 4 ya da 6 arkadaş kiralama yapabilirsiniz 😉

Kiralama yapmadan önce ilk defa duyduğunuz bir firma ya da şahıs ise mutlaka detaylıca araştırma yapın. Kaskosunun olup olmadığını, olurda bir kaza yaşanırsa nasıl bir yol izleyeceğinizi sormayı da unutmayın. Kilometre sınırlaması olup olmadığını sorun, karavan deneyiminiz hiç yoksa hem ekipmanların nasıl kullanılacağı hem de aracın kullanımı konusunda bilgi edinin 😉

Kiralık Karavan Firmaları

Peribacalarının hemen öne park edilmiş iki farklı karavanın gece karanlığında gökyüzü ve peribacaları ile çekilmiş karavan almak yazısından bir görüntü.
Kapadokya Akşamları Karavan

Karavan Rotası

Deniz, kum, güneş yani yaz tatili için mi yollardasınız yoksa tarihin derinliklerine yolculuk yapıp kültür turuna mı çıkacaksınız ya da yeşile doyup, yaylaları mı gezmek için mi yollara düşeceksiniz ? Alternatif çok !!! Siz karavan almak mı ? karavan kirlamak mı ? ona karar verin… Ben sizler için aşağıda rotayı ayarladım bile 🙂

İşte hafızalarınızdan silinmeyecek yol manzaralarına sahip rotalar ;

  • Marmaris’in koyları Selimiye, Turunç, Söğütköy, Mesudiye, Yazıköy yeşile ve maviye doğabileceğiniz bir güzergah.
  • Akyaka’dan Fethiye’ye doğru gidişte dağ ve deniz manzarası sizi baştan çıkaracak.
  • Ihlara Vadisi ve Kapadokya yolculuğunda ise mistik bir atmosferde masalsı bir yolculuk yapacaksınız.
  • Karadeniz ‘e diyecek söz yok hangi noktasından başlarsanız başlayın sizi etkilemeyi başaracak güzellikte ama yine de Doğu Karadeniz rotasını Artvin’e kadar takip etmek sizi sizden alabilir.

Karavan Kamp Alanları Seçimi

Karavan kamp alanları seçimi yaparken evinizi hemen arkanızda taşıdığınızı unutmayın. Bunun en güzel yanı hoşunuza giden dilediğiniz noktaya karavanınızı çekip konaklayabilirsiniz. Daha ne olsun !

Yok ben özellikle kamp alanı istiyorum her şeye kolaylıkla ulaşmak istiyorum, biraz sosyallik olsun ve güvenlikte benim için önemli diyorsanız ücretli kamp alanlarını tercih etmek sizin için en doğrusu olacaktır.

GezginStar ekonomi tüyosu; karavanınızın donanımına göre temiz su, tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak için birkaç günde bir ücretli karavan kamp alanlarında bir gece konaklayıp sonrasında belirlediğiniz rotanızda özgürce dilediğiniz yerde de konaklayabilirsiniz.

İşte hemen akla gelen birkaç karavan kampı alanı ;

Martı Kamping, Akliman /Sinop klik klik

Andriake Camping, Demre /Antalya klik klik

Altın Kamp, Burhaniye/ Balıkesir klik klik

Hipo Camp, Gümüldür / İzmir klik klik

Karavanla seyahat etmek kimileri için özgürlüğe ve yeni maceralara yol almak, kimileri içinse yaşam tarzı halini aldı. Senenin en az 10 ayı karavanda yaşayacaksanız karavan almak oldukça karlı görünüyor. Kısa tatiller içinse imdadınıza kiralık karavanlar yetişecektir. Hepimiz tüketim toplumunun bir parçasıyız fakat karavan hayatı ile tanışmış kişilere bakıyorum da çoğunlukla doğa ananın sunduklarıyla yetinip, kendi benliklerini yeniden tanıyan ve yaşam kalitelerini de bu yönde geliştiren insanlar olduklarına inanıyorum. Hepsine sevgiler 🙂 Maceralarıma ortak olmak için instagram & facebook & Youtube üzerinden beni takip edebilirsiniz. Gülümseyin hayata 😉

Fotoğraflar için Zafer Çimen’e çok teşekkürler ediyorum sevgiler, instagram zafer çimen

Sarı beyaz bir karavanınönünde yere oturmuş bir elinde fincan diğer eliyle köpeği severken çekilmiş bir erkeğin görüntüsü.
Zafer Çimen Karavan Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir